Постанова № 26418104, 08.10.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.10.2012
Номер справи
2а-11294/12/2670
Номер документу
26418104
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

08 жовтня 2012 року 12:25 № 2а-11294/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., при секретарі Грабовському В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислова група» доДержавної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва Державної податкової службипровизнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення №0000410700 від 09.08.2012р.,за участю:

позивача -Федоров Д.В.

відповідач -Перепелюк О.В.

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 8 жовтня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропромислова група»(далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва Державної податкової служби (далі по тексту -відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0000410700 від 09.08.2012р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення -рішення прийнято відповідачем протиправно, а тому підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Відповідач проти заявленого позову заперечив, посилаючись на те, що оскаржуване податкове повідомлення -рішення прийнято правомірно.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією у Подільському районі м. Києва Державної податкової служби проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислова група»за результатами якої 25.07.2012р. складено акт №60/15-315/32251264 про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів за лютий, березень, липень 2011 року та січень, березень, квітень 2012 року (далі по тексту -Акт перевірки).

Актом перевірки встановлено порушення п. 185.1 статті 185, п. 187.1 статті 187, п. 188.1 статті 188, статті 198, п. 201.1 та п. 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, що призвело до завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання і сумою податкового кредиту за січень 2011 року на 1 322 606грн. та відповідно до завищення суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за лютий 2011 року на 1 322 606грн.

На підставі встановленого порушення відповідачем 09.08.2012р. прийнято податкове повідомлення -рішення №0000410700, яким за порушення п. 185.1 статті 185, п. 187.1 статті 187, п. 188.1 статті 188, статті 198, п. 201.1 та п. 201.10 статті 201 Податкового кодексу України позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 1 322 606грн. за лютий 2011 року та застосовані штрафні санкції на суму 1грн.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що позивачем подано до податкового органу податкову декларацію з ПДВ за лютий 2011 року з додатками, відповідно до якої:

сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів, відображена у рядку 25.2 декларації, яку сформовано з урахуванням залишку від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, нарахованої за попередні звітні (податкові) періоди, а саме: січень 2011 року, складає 1 322 606грн.;

відповідно до податкової декларації з ПДВ та уточнюючого розрахунку за березень 2011 року з додатками:

сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів, відображена у рядку 23.2 декларації, яку сформовано з урахуванням залишку від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, нарахованої за попередні звітні (податкові) періоди, а саме: жовтень 2010 року та лютий 2011 року, складає 203 349грн.;

відповідно до податкової декларації з ПДВ та уточнюючого розрахунку за липень 2011 року з додатками:

сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів, відображена у рядку 23.2 декларації, яку сформовано з урахуванням залишку від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, нарахованої за попередні звітні (податкові) періоди, а саме: червень 2011 року, складає 138 529грн.;

відповідно до податкової декларації з ПДВ та уточнюючого розрахунку за січень 2012 року з додатками:

сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів, відображена у рядку 23.2 декларації, яку сформовано з урахуванням залишку від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, нарахованої за попередні звітні (податкові) періоди, а саме: грудень 2011 року, складає 218 952грн.

відповідно до податкової декларації з ПДВ та уточнюючого розрахунку за березень 2012 року з додатками:

сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів, відображена у рядку 23.2 декларації, яку сформовано з урахуванням залишку від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, нарахованої за попередні звітні (податкові) періоди, а саме: лютий 2012року, складає 2 637 378грн.

відповідно до податкової декларації з ПДВ та уточнюючого розрахунку за квітень 2012 року з додатками:

сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів, відображена у рядку 23.2 декларації, яку сформовано з урахуванням залишку від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, нарахованої за попередні звітні (податкові) періоди, а саме: березень 2012 року, складає 573 482грн.

Перевірка правомірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ охоплює декларації (уточнюючі розрахунки) та додатки до них:

- податкова декларація з ПДВ за жовтень 2010 року (вх. № 9005209776 від 19.11.2010 року);

- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за жовтень 2010 року (вх. № 9000266462 від 14.02.2011 року);

- податкова декларація з ПДВ за січень 2011 року (вх. № 9000658248 від 21.02.2011 року);

- податкова декларація з ПДВ за лютий 2011 року (вх. № 9001357892 від 18.03.2011 року);

- податкова декларація з ПДВ за березень 2011 року (вх. № 9002285221 від 19.04.2011 року);

- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за березень 2011 року (вх. № 9003495968 від 19.05.2011 року);

- податкова декларація з ПДВ за червень 2011 року (вх. № 9005059602 від 20.07.2011 року);

- податкова декларація з ПДВ за липень 2011 року (вх. № 9007066304 від 19.08.2011 року);

- податкова декларація з ПДВ за грудень 2011 року (вх. № 9014196935 від 20.01.2012 року);

- податкова декларація з ПДВ за січень 2012 року (вх. № 9006825868 від 20.02.2012 року);

- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за січень 2012 року (вх. № 9017920813 від 10.04.2012 року);

- податкова декларація з ПДВ за лютий 2012 року (вх. № 9012863173 від 19.03.2012 року);

- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за лютий 2012 року (вх. № 9022528066 від 27.04.2012 року);

- податкова декларація з ПДВ за березень 2012 року (вх. № 9020729962 від 20.04.2012 року);

- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за березень 2012 року (вх. № 9022550279 від 27.04.2012 року);

- податкова декларація з ПДВ за квітень 2012 року (вх. № 9027810515 від 18.05.2012 року).

Причиною виникнення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту (із зазначенням частки загальної суми податкового кредиту звітного (податкового) періоду, у якому виникло від'ємне значення ПДВ) є:

декларація за березень 2011р.:

жовтень 2010р. - здійснення експортних операцій,які згідно з чинним законодавством оподатковуються податком за ставкою «0», придбання ТМЦ в обсягах, що значно перевищують обсяги поставки, 100%;

лютий 2011р. - здійснення експортних операцій (коріандр, кукурудза, насіння соняшника), які згідно з чинним законодавством оподатковуються податком за ставкою „0", придбання ТМЦ в обсягах, що значно перевищують обсяги поставки, 100%;

декларація за липень 2011р.:

червень 2011р. - здійснення експортних операцій (пшениця), які згідно з чинним законодавством оподатковуються податком за ставкою „0", придбання ТМЦ в обсягах, що значно перевищують обсяги поставки, 100%;

декларація за січень 2012р.:

грудень 2011р. - здійснення експортних операцій (соя), які згідно з чинним законодавством оподатковуються податком за ставкою „0", придбання ТМЦ в обсягах, що значно перевищують обсяги поставки, 100%;

декларація за лютий 2012р.:

січень 2012р. - здійснення експортних операцій (соя), які згідно з чинним законодавством оподатковуються податком за ставкою „0", придбання ТМЦ в обсягах, що значно перевищують обсяги поставки, 100%;

декларація за березень 2012р.:

лютий 2012р. - здійснення експортних операцій (соя), які згідно з чинним законодавством оподатковуються податком за ставкою „0", придбання ТМЦ в обсягах, що значно перевищують обсяги поставки, 100%;

декларація за квітень 2012р.:

березень 2012р. - придбання ТМЦ в обсягах, що значно перевищують обсяги поставки, 100%.

Аналізом результатів опрацювання податкових декларацій за звітні (податкові) періоди починаючи з періоду за наслідками якого виникло від'ємне значення до періоду, у якому заявлено бюджетне відшкодування ПДВ включно:

згідно із Додатком 2 (Д2) до декларації з ПДВ за лютий 2011 року, встановлено:

За даними періоду виникнення від'ємного значення ПДВЗа даними періоду декларування залишку від'ємного значення ПДВ (різниці між сумою гр.3 та гр.5 ) до бюджетного відшкодуванняЗвітний періодСума податкових зобов'язань (р.9 декларації), грн.Сума податкового кредиту (р. 17 декларації), грн.Результати перевірки, грн. за даними платниказа даними перевіркиза даними платниказа даними перевіркипорушень не встановленоне підтверджено суму бюджетного відшкодування (зменшено, відмовлено) сума податкового кредиту (з гр.5)сума бюджетного відшкодування 1234567801.20115837348071599540---02.20112593298259329837949893794989--1322606

за результатами попередніх перевірок, (щодо звітних періодів у гр.1): За даними періоду виникнення від'ємного значення ПДВЗа даними періоду декларування залишку від'ємного значення ПДВ (різниці між сумою гр.11 та гр.13) до бюджетного відшкодування Звітний період (00.201_)Сума податкових зобов'язань (р.9 декларації), грн.Сума податкового кредиту (р.17 декларації), грн.Результати попередніх перевірок, грн. за даними платниказа даними перевіркиза даними платниказа даними перевіркипідтверджено до відшкодування (складено довідку про підтвердження суми бюджетного відшкодування ПДВ „АІ»/,А2")не підтверджено суму бюджетного відшкодування (зменшено, відмовлено) сума податкового кредиту (з гр.5)сума бюджетного відшкодування 12345678 01.20115837348071599540---

За результатами перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за січень 2011 року, результати якої оформлено актом від 06.05.2011р. № 60/23-304/32251264, податковим органом встановлено відсутність поставок товарів та укладання угод з метою настання реальних наслідків. Господарські операції за період з 01.01.2011р. по 31.01.2011р. щодо придбання ТОВ «Агропромислова група»у покупців та подальшого продажу підприємством товарів (робіт, послуг) контрагентам - покупцям не підтверджуються стосовно врахування реального часу здійснення операцій, місцезнаходження майна, наявності виробничо-складських приміщень та іншого майна, які економічно необхідні для здійснення господарських операцій.

згідно із Додатком 2 (Д2) до декларації з ПДВ за березень 2011 року, встановлено:

За даними періоду виникнення від'ємного значення ПДВЗа даними періоду декларування залишку від'ємного значення ПДВ (різниці між сумою гр.3 та гр.5 ) до бюджетного відшкодуванняЗвітний періодСума податкових зобов'язань (р.9 декларації), грн.Сума податкового кредиту (р. 17 декларації), грн.Результати перевірки, грн. за даними платниказа даними перевіркиза даними платниказа даними перевіркипорушень не встановленоне підтверджено суму бюджетного відшкодування (зменшено, відмовлено) сума податкового кредиту (з гр.5)сума бюджетного відшкодування 1234567810.201014144277141442771601062216010622160099092049787-02.20112593298259329837949893794989---03.20113893614389361428945592894559---

за результатами попередніх перевірок, (щодо звітних періодів у гр.1): За даними періоду виникнення від'ємного значення ПДВЗа даними періоду декларування залишку від'ємного значення ПДВ (різниці між сумою гр.11 та гр.13) до бюджетного відшкодуванняЗвітний період (00.201_)Сума податкових зобов'язань (р.9 декларації), грн.Сума податкового кредиту (р.17 декларації), грн.Результати попередніх перевірок, грн. за даними платниказа даними перевіркиза даними платниказа даними перевіркипідтверджено до відшкодування (складено довідку про підтвердження суми бюджетного відшкодування ПДВ „АІ»/,А2")не підтверджено суму бюджетного відшкодування (зменшено, відмовлено) сума податкового кредиту (з гр.5)сума бюджетного відшкодування 1234567810.201014144277141442771601062216010622160099092049787-

Достовірність формування від'ємного значення за жовтень 2010р. податковим органом перевірено в ході позапланової виїзної перевірки ТОВ «Агропромислова група»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за жовтень 2010 року, результати якої оформлені довідкою від 27.12.2010р. №100/07-015/32251264.

згідно із Додатком 2 (Д2) до декларації з ПДВ за липень 2011 року, встановлено:

За даними періоду виникнення від'ємного значення ПДВЗа даними періоду декларування залишку від'ємного значення ПДВ (різниці між сумою гр.3 та гр.5 ) до бюджетного відшкодуванняЗвітний періодСума податкових зобов'язань (р.9 декларації), грн.Сума податкового кредиту (р. 17 декларації), грн.Результати перевірки, грн. за даними платниказа даними перевіркиза даними платниказа даними перевіркипорушень не встановленоне підтверджено суму бюджетного відшкодування (зменшено, відмовлено) сума податкового кредиту (з гр.5)сума бюджетного відшкодування 1234567806.20111049967104996711884961188496---07.20112593298259329837949893794989---

згідно із Додатком 2 (Д2) до декларації з ПДВ за січень 2012 року, встановлено:

За даними періоду виникнення від'ємного значення ПДВЗа даними періоду декларування залишку від'ємного значення ПДВ (різниці між сумою гр.3 та гр.5 ) до бюджетного відшкодуванняЗвітний періодСума податкових зобов'язань (р.9 декларації), грн.Сума податкового кредиту (р. 17 декларації), грн.Результати перевірки, грн. за даними платниказа даними перевіркиза даними платниказа даними перевіркипорушень не встановленоне підтверджено суму бюджетного відшкодування (зменшено, відмовлено) сума податкового кредиту (з гр.5)сума бюджетного відшкодування 1234567812.201199868899868869736886973688---01.201266298596629859873811873811---

згідно із Додатком 2 (Д2) до декларації з ПДВ за лютий 2012 року, встановлено:

За даними періоду виникнення від'ємного значення ПДВЗа даними періоду декларування залишку від'ємного значення ПДВ (різниці між сумою гр.3 та гр.5 ) до бюджетного відшкодуванняЗвітний періодСума податкових зобов'язань (р.9 декларації), грн.Сума податкового кредиту (р. 17 декларації), грн.Результати перевірки, грн. за даними платниказа даними перевіркиза даними платниказа даними перевіркипорушень не встановленоне підтверджено суму бюджетного відшкодування (зменшено, відмовлено) сума податкового кредиту (з гр.5)сума бюджетного відшкодування 1234567801.201266298596629859873811873811---02.20121830523183052344679014467901---

згідно із Додатком 2 (Д2) до декларації з ПДВ за березень 2012 року, встановлено:

За даними періоду виникнення від'ємного значення ПДВЗа даними періоду декларування залишку від'ємного значення ПДВ (різниці між сумою гр.3 та гр.5 ) до бюджетного відшкодуванняЗвітний періодСума податкових зобов'язань (р.9 декларації), грн.Сума податкового кредиту (р. 17 декларації), грн.Результати перевірки, грн. за даними платниказа даними перевіркиза даними платниказа даними перевіркипорушень не встановленоне підтверджено суму бюджетного відшкодування (зменшено, відмовлено) сума податкового кредиту (з гр.5)сума бюджетного відшкодування 1234567802.20121830523183052344679014467901---03.20124291079429107963484916348491---

згідно із Додатком 2 (Д2) до декларації з ПДВ за квітень 2012 року, встановлено:

За даними періоду виникнення від'ємного значення ПДВЗа даними періоду декларування залишку від'ємного значення ПДВ (різниці між сумою гр.3 та гр.5 ) до бюджетного відшкодуванняЗвітний періодСума податкових зобов'язань (р.9 декларації), грн.Сума податкового кредиту (р. 17 декларації), грн.Результати перевірки, грн. за даними платниказа даними перевіркиза даними платниказа даними перевіркипорушень не встановленоне підтверджено суму бюджетного відшкодування (зменшено, відмовлено) сума податкового кредиту (з гр.5)сума бюджетного відшкодування 1234567803.20124291079429107963484916348491---04.20127048815704881555648845564884---

Таким чином, перевіркою правомірності визначення податкових зобов'язань та податкового кредиту, розрахунків з бюджетом та показників, відображених у декларації за січень 2011 року (з додатками) за наслідками проведеної перевірки ТОВ «Агропромислова група», результати якої оформлені в акті перевірки від 06.05.2011р. № 60/23-304/32251264, податковим оралом встановлені порушення п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, ст. 198, п. 201.1 та п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, що призвели до завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання і сумою податкового кредиту за січень 2011р. на 1322 606грн. та завищення суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за лютий 2011 року на суму 1 322 606грн.

Будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.

З урахуванням викладеного для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до ваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.

Відповідно до статті 1 Закону України від 16.07.99 N996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.

Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.

Вимога щодо реальних змін майнового стану платника податків як обов'язкова ознака господарської операції кореспондує з нормами Податкового кодексу України.

Так, згідно з пунктом 138.2 статті 138 Податкового кодексу України витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.

При цьому відповідно до підпункту 139.1.9 пункту 139.1 статті 139 Податкового кодексу України не включаються до складу витрат витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.

Водночас відповідно до пункту 198.3 статті 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Тобто необхідною умовою для віднесення сплачених у ціні товарів (послуг) сум податку на додану вартість є факт придбання товарів та послуг із метою їх використання в господарській діяльності.

Таким чином, витрати для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток, а також податковий кредит для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на додану вартість мають бути фактично здійснені і підтверджені належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків.

Водночас за відсутності факту придбання товарів чи послуг або в разі якщо придбані товари чи послуги не призначені для використання у господарській діяльності платника податку відповідні суми не можуть включатися до складу витрат для цілей оподаткування податком на прибуток або податкового кредиту з податку на додану вартість навіть за наявності формально складених, але недостовірних документів або сплати грошових коштів.

При цьому дослідженню підлягають усі первинні документи, які належить складати залежно від певного виду господарської операції: договори, акти виконаних робіт, документи про перевезення, зберігання товарів тощо.

Необхідно перевірити фізичні, технічні та технологічні можливості певної особи до вчинення тих чи інших дій, що становлять зміст господарської операції, як-от: наявність кваліфікованого персоналу, основних фондів, у тому числі транспортних засобів для перевезення або виробництва, приміщень для зберігання товарів тощо, якщо такі умови необхідні для здійснення певної операції; можливість здійснення операцій з відповідною кількістю певного товару у відповідні строки з урахуванням терміну його придатності, доступності на ринку тощо; наявність відповідних ліцензій та інших дозвільних документів, що необхідні для ведення певного виду господарської діяльності.

Установленим обставинам належить давати оцінку з урахуванням усіх доказів у справі в їх сукупності. Зокрема, відсутність ліцензії чи іншого дозвільного документа не є безумовним доказом неправомірності вчиненої господарської операції. Однак ця обставина може вказувати на те, що відповідна особа не мала можливості та належної кваліфікації на здійснення певних дій, а отже, і на можливу відсутність.

Таким чином, наявність укладеного між учасниками господарської операції цивільно-правового договору або відсутність визнання такого договору недійсним або нікчемним сама собою ще не свідчить про реальність вчинення відповідної операції.

При цьому в податкових відносинах не може застосовуватися стаття 204 Цивільного кодексу України, відповідно до якої правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Натомість відповідні відносини у сфері оподаткування регулюються підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України. Указана норма встановлює презумпцію правомірності рішень платника податку в тому, що в разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків.

Зазначена норма поширюється також і на кваліфікацію господарських операцій з метою формування платником податків витрат для визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток та/або податкового кредиту з податку на додану вартість. За змістом указаної норми відповідні витрати і податковий кредит вважаються сформованими платником податків правомірно, однак контролюючий орган не позбавлений можливості довести в установленому порядку факт невідповідності задекларованих наслідків господарської операції платника податків у податковому обліку фактичним обставинам, що в даному випадку і відбулось, оскільки доказів реальності вчинених правочинів позивачем не надано.

Слід звернути увагу і на той факт, що зазначену позицію підтримує у численних судових рішеннях Вищий адміністративний суд України, зокрема, в ухвалі від 05.06.08р. про скасування попередніх рішень судів у справі №29/251, якими позовні вимоги Позивача були задоволені. При цьому, Вищий адміністративний суд України прийшов до вірного висновку, встановивши, що суди попередніх інстанцій помилково вважали первинні документи, на підставі яких Позивач відтворив операції з придбання підшипників у бухгалтерському та податковому обліку, єдиними достатніми доказами для підтвердження факту поставки підшипників.

Разом з тим, ВАСУ зазначив, що не було законних підстав не взяти до уваги доказів ДПІ у Подільському районі м. Києва та не надання їм належної правової оцінки щодо безтоварності операції, нікчемності правочину, здійсненої лише на папері між Позивачем та його контрагентами.

В постанові Верховний Суд України від 05.03.2012р. у справі за позовом ТОВ «Нафта»до Шостскинської МДШ Сумської області прийшов до аналогічного висновку про те, що сама лише наявність у Позивача податкових накладних виписаних контрагентами є достатньою підставою для включення сум ПДВ до податкового кредиту, не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права.

Таким чином, суд прийшов до висновку про правомірність винесення податковим органом податкового повідомлення -рішення №0000410700 від 09.08.2012р., яки позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних звітних (податкових) періодів) з ПДВ у розмірі 1 322 606грн. в тому числі застосування штрафної санкції в розмірі 1грн.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Товариству з обмеженою відповідальністю «Агропромислова група» відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлений 15.10.2012р.

Суддя В.В. Амельохін