Постанова № 26417355, 26.09.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.09.2012
Номер справи
2а-10567/12/2670
Номер документу
26417355
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

26 вересня 2012 року 09:35 № 2а-10567/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Розсошко К.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Геміні"

до

Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва Державної податкової служби

про

визнання дії протиправними

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання дій по направленню письмового запиту від 05 липня 2012 року № 450/10/04/1013 про надання документів та пояснення протиправними.

Позивач вважає дії Відповідача по направленню запиту незаконними з наступних підстав: запит складено з порушенням вимог статті 73 Податкового кодексу України, в ньому не вказані підстави для направлення, неправильно вказаний строк для надання відповіді; в запиті не вказано на жодну існуючу кримінальну справу або оперативно-розшукову справу, яка б свідчила про перевірку Відповідачем фактів порушення законодавства; запит не скріплений гербовою печаткою.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач проти позову заперечував та просив суд відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що у податкового органу були достатні підстави для направлення запиту, а його форма повністю відповідає вимогам чинного законодавства.

З огляду на вищевикладене, відповідач не погоджується з позовними вимогами позивача та вважає, що для визнання дій протиправними немає підстав, у зв'язку з чим просив суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:

Позивач –товариство з обмеженою відповідальністю “Геміні” (код за ЄДРПОУ 31862302) є юридичною особою, що підтверджується Довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серія АА №205884. Суб’єкт підприємницької діяльності зареєстрований, як платник податків у Державній податковій інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби.

12.07.2012 року на адресу позивача надійшов запит Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби про надання документів та пояснення від 05.07.2012 року № 450/10/04/1013. Відповідно до вказаного запиту відповідач, з посиланням на пункт 73.3 статті 73 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року та пункт 24 ст. 11 Закону України “Про міліцію” № 565-ХІІ від 20.12.1990 року із змінами та доповненнями, просив надати пояснення та завірені належним чином копії документів щодо взаєморозрахунків ТОВ “Геміні” з ТОВ “Геміні-Дистрибуція” за весь період взаємної діяльності, а також документів бухгалтерського, податкового обліків даних відносин та письмові пояснення.

Згідно ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.

Перевіряючи відповідність дій суб'єкта владних повноважень по направленню запиту вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України, Порядком періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року за № 1245, із змінами і доповненнями, Кодексом адміністративного судочинства України.

Згідно ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як передбачено п.п. 20.1.6. п. 20.1. ст. 20 ПК України, органи державної податкової служби, крім іншого, мають право для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим же Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим же Кодексом.

Згідно з п.п. 16.1.5. п. 16.1. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання.

Відповідно до п. 73.3. ст. 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби;

2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;

3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;

4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;

5) у разі проведення зустрічної звірки;

6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Суд зазначає, що наведений перелік підстав окреслений у п.п. 3 п. 73.3 ст. 73 Податкового Кодексу України є вичерпним, проте у направленому листі податковою установою не конкретизовані підстави його направлення у відповідності до наведеної норми.

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Порядок отримання інформації органами державної податкової служби за їх письмовим запитом визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010, №1245 затверджено Порядок періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом (далі -Порядок №1245).

Відповідно до вимог п. 9 Порядку №1245 органи державної податкової служби мають право звернутися до суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та документального підтвердження такої інформації. В окремих випадках зазначений запит може надсилатися з використанням засобів телекомунікаційного зв'язку з накладенням електронного цифрового підпису органу державної податкової служби.

Згідно вимог п.10 Порядку №1245 запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу.

У запиті зазначаються: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації;

підстави для надіслання запиту;

опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.

Перед тим, як направити запит, орган державної податкової служби перевіряє: наявність законодавчих підстав для отримання податкової інформації; наявність інформації в системі органів державної податкової служби; відсутність підстав для періодичного подання зазначеної інформації відповідно до цього Порядку.

У відповідності до п.12 Порядку №1245 письмовий запит про подання інформації надсилається суб'єкту інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: виявлення за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, фактів, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; виникнення потреби у визначенні рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; в інших випадках, визначених Податковим кодексом України.

Згідно вимог п.14 Порядку №1245 суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту, якщо інше не передбачено Податковим кодексом України.

У разі коли за результатами перевірок інших платників податків або за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платник податків зобов'язаний надати пояснення та їх документальне підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня надходження запиту.

Відповіді на запити щодо надання податкової інформації від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування надаються протягом одного місяця, якщо інше не передбачено законом.

Як зазначалося вище, судом встановлено, що податковим органом були складено запит про надання інформації від 05.07.2012 року вих. №450/10/07-10/3.

Юридичною підставою для складання вказаного запиту суб'єктом владних повноважень обрано положення ст.73 Податкового кодексу України, п. 24 ст.11 Закону України “Про міліцію”, а фактичних підстав (тобто відомостей про виявлені факти порушення закону) суб'єктом владних повноважень в тексті зазначеного запиту не вказано.

Разом з тим у порушення вимог абз. 5 п. 73.3. ст. 73 Податкового кодексу України, відповідачем строк для надання документів встановлено“протягом десяти робочих днів з дня отримання товариством запиту”.

Отже, при складанні запиту про надання документів та пояснення ТОВ “Геміні”, податковим органом порушено вимоги п. 73.3 ст. 73 ПК України та п.п. 10,14 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1245.

Суд погоджується з доводами відповідача стосовно відсутності у нього обов'язку розкривати у запиті службову інформацію стосовно найменування органу, від якого надійшла відповідна ініціатива щодо проведення перевірки позивача тощо, однак зазначає, що відповідач повинен був вказати принаймні в узагальненому вигляді одну з підстав, передбачених пунктом 73.3 статті 73 ПК України.

В той же час, відсутність у тексті запиту жодної з підстав, передбачених п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, та встановленя строку надання документів протягом 10 рабочих днів суперечить закону.

Таким чином, відповідач при направленні вказаного запиту частину дій вчинив не у спосіб, що передбачений законом України, що є підставою для часткового задоволення позову про визнання дій відповідача протиправними; в частині зазначення у письмовому запиті від 05 липня 2012 року № 450/10/04/1013 до ТОВ “Геміні” “про надання документів та пояснення” строку виконання “10 робочіх днів” та підстави направлення запиту без зазначення відповідного пункту ст. 73.3 Податкового кодексу України.

При цьому суд не зважає на посилання податкового органу на текст пп. 78.1.1, який встановлює наслідки пропущення 10 денного строку платником податку, оскілки по-перше, відповідач не довів застосування саме пп. 78.1.1 у спірних взаєминах; по-друге, зазначена норма встановлює наслідки дій (здійснення документальної позапланової перевірки якщо за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, в цьому разі) саме для платників податків, а не розширює права податкового органу.

Щодо посилання позивача про те, що письмовий запит податкового органу не скріплений печаткою відповідача із зображенням Державного Герба України, суд зауважує, що чинним законодавством не передбачено завірення запиту про надання документів та пояснення гербовою печаткою податкового органу.

Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що на час розгляду справи відповідачем не доведено правомірність своїх дій в частині зазначення у письмовому запиті строку його виконання “10 робочих днів” та підстави направлення запиту без зазначення відповідного пункту ст. 73.3 Податкового кодексу України, а позивачем обґрунтовано та підтверджено належним чином позовні вимоги лише в частині невідповідності вказаного запиту вимогам Закону, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню частково.

Спірні дії суб'єкта владних повноважень суперечать інтересу, котрий має платник податків у податкових правовідносинах, і який полягає у належній фіксації податковим органом обставин господарської діяльності платника податків, неухильному дотриманні органом управління визначених законом процедур реалізації владних управлінських функцій, здійснення таких процедур лише в разі наявності визначених законом підстав тощо.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача понесені ним судові витрати пропорційно до задоволених вимог.

Керуючись вимогами ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

П О С Т А Н О В И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Геміні»задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби в частині зазначення у письмовому запиті від 05 липня 2012 року № 450/10/04/1013 до Товариства з обмеженою ваідповідальністю “Геміні” (ідентифікаційний код 31862302) “про надання документів та пояснення” строку виконання “10 робочіх днів” та підстави направлення запиту без зазначення відповідного пункту ст. 73.3 Податкового кодексу України.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судові витрати в сумі 16,00 грн. присудити на користь Товариства з обмеженою ваідповідальністю “Геміні” за рахунок Державного бюджету України .

Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Р.О. Арсірій