Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"07" вересня 2012 р. Справа № 2а-6055/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Мельникова Р.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом державного підприємства "Харківський завод електроапаратури" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень - рішень, -
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство "Харківський завод електроапаратури" (далі - позивач або ДП "Харківський завод електроапаратури") звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові Державної податкової служби (далі - відповідач), у якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові від 05.01.2012 №0000060840, №0000070840, №0000080840.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на строк давності застосування адміністративно-господарських санкцій, встановлений ст.250 ГК України. Також позивач зазначив, що платіжними дорученнями, які вказані в акті перевірки, на підставі якого були прийняті оскаржувані податкові повідомлення - рішення, сплачувались інші суми, а одне платіжне доручення не існує. Позивач також повідомив, що розрахунки штрафних санкцій підприємству не направлялись.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
У судовому засіданні та поданих до суду запереченнях (а.с.35-36) представники відповідача проти позову заперечували, зазначивши, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення прийнято правомірно, з дотриманням вимог чинного законодавства, суми штрафів, застосовані податковими повідомленнями - рішеннями від 05.01.2012 №0000060840, №0000070840, №0000080840 за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов’язання, є обґрунтованими.
Представники сторін, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання 07.09.2012 не прибули, про причини неприбуття суд не повідомили.
Згідно з ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Враховуючи зазначене, суд на підставі ч.6 ст.128 КАС України розглянув справу в письмовому провадженні.
Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, прийшов до висновку про відмову в задоволенні позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що фахівцем СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ДП "Харківський завод електроапаратури" (код за ЄДРПОУ 14308262) з питання своєчасності сплати нарахованих (узгоджених) податкових зобов'язань з податку з власників транспортних засобів з 15.10.2010 по 30.11.2011р. та збору за спеціальне використання води з 19.02.2011 по 17.11.2011р., за результатами якої складено акт від 29.12.2011 №2344/40-028/14308262 (а.с.7-9) (далі - акт перевірки).
Перевіркою встановлено, що ДП "Харківський завод електроапаратури" порушено:
- абз.1 п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за період ІІІ-IV квартали 2010р. сплата проведена у листопаді 2011р.;
- абз.1 ст.57.1, пп.328.4 ст.328 Податкового Кодексу України, а саме порушено граничний строк сплати сум податкових зобов’язань, передбачений ст.126 цього Кодексу по збору за спеціальне використання води, за І-III квартали 2011р., сплата проведена у листопаді 2011року.
На підставі акта перевірки від 29.12.2011 №2344/40-028/14308262 СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові прийнято податкові повідомлення-рішення:
- від 05.01.2012 №0000060840 (а.с.11), яким за затримку на 28 календарних днів сплати суми грошового зобов’язання в розмірі 390,20грн. ДП "Харківський завод електроапаратури" зобов’язано сплатити штраф у розмірі 10% в сумі 39,02грн. за платежем «податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»;
- від 05.01.2012 №0000070840 (а.с.12), яким за затримку на 412 календарних дні сплати суми грошового зобов’язання в розмірі 6535,35грн. ДП "Харківський завод електроапаратури" зобов’язано сплатити штраф у розмірі 20% в сумі 1307,07грн. за платежем «податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»;
- від 05.01.2012 №0000080840 (а.с.13), яким за затримку на 271 календарний день сплати суми грошового зобов’язання в розмірі 30,09грн. ДП "Харківський завод електроапаратури" зобов’язано сплатити штраф у розмірі 20% в сумі 6,02грн. за платежем «збір за спеціальне використання поверхневих та підземних вод».
На звороті копій вказаних податкових повідомлень-рішень, наданих позивачем до матеріалів справи, розміщено розрахунки штрафних санкцій.
При вирішенні даного спору суд бере до уваги наступне.
Згідно з ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування”(в тексті постанови приписи нормативно-правових актів в редакції, чинній на час виникнення відповідних правовідносин), платники податків і зборів (обов‘язкових платежів) зобов‘язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов‘язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Підпунктами 16.1.1, 16.1.4, 16.1.11 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи; повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну місця проживання фізичної особи - підприємця.
Згідно з п.п.20.1.27 та 20.1.28 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції.
Підпунктом 4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”та п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Згідно з вимогами п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”та п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого законом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених Податковим кодексом України.
Пунктом 5.1 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п.п.56.11 ст.56 Податкового кодексу України, не підлягає оскарженню податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України. (Стаття 6 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів".).
Згідно з п.328.1 ст.328 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період для збору за спеціальне використання води дорівнює календарному кварталу.
Відповідно до п.328.2, 328.3 ст.328 Податкового кодексу України платники збору обчислюють суму збору наростаючим підсумком з початку року та складають податкові декларації за формою, встановленою в порядку, передбаченому ст.46 цього Кодексу. Податкові декларації збору подаються платниками збору органам державної податкової служби у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду за місцем податкової реєстрації.
Підпунктом 328.4 статті 328 Податкового кодексу України передбачено, що збір сплачується платниками збору у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.
Відповідно до п.31.1 ст.31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Перевіркою ДП "Харківський завод електроапаратури" встановлено, що згідно наданого ДП «ХЗЕА» зведеного розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2010р. (вхідний №1813 від 02.03.2010р.) сума нарахованих узгоджених податкових зобов'язань становить 22219,0грн. Сума нарахування та сплати за III квартал - 5555,0грн.
Згідно карток особових рахунків ДП «ХЗЕА» погашення нарахованих (узгоджених) сум податку з власників транспортних засобів здійснювалось з порушенням вимог Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв до 01.01.2011, а саме фактична сплата відбулась:
- 11.11.2010р. (платіжне доручення №1372 на суму 390,20грн.), чим допущено затримку погашення узгодженого податкового зобов'язання по податку з власників транспортних засобів на 28 днів; Граничний термін сплати нарахованого податку - 15.10.2010р.;
- 30.11.2011р. (платіжне доручення №554 на суму 101,35грн.), чим допущено затримку погашення узгодженого податкового зобов'язання по податку з власників транспортних засобів на 412 днів; Граничний термін сплати нарахованого податку - 15.10.2010р.
Згідно наданого ДП «ХЗЕА» уточнюючого розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2010р. (вхідний №7646 від 20.07.2010р.) сума нарахованих узгоджених податкових зобов'язань становить 1760,0грн.
Позивачем сплачено податок:
- 30.11.2011р. (платіжне доручення №554 на суму 440,0грн.), чим допущено затримку погашення узгодженого податкового зобов'язання по податку з власників транспортних засобів на 412 днів; Граничний термін сплати нарахованого податку - 15.10.2010р.;
- 30.11.2011р. (платіжне доручення №554 на суму 440,0грн.), чим допущено затримку погашення узгодженого податкового зобов'язання по податку з власників транспортних засобів на 320 днів; Граничний термін сплати нарахованого податку - 15.10.2010р.
Згідно наданого ДП «ХЗЕА» зведеного розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2010р. (вхідний №1813 від 02.03.2010р.) сума нарахованих узгоджених податкових зобов'язань становить 22219,0грн. Сума нарахування та сплати за 4 квартал - 5554,0грн.
Позивачем сплачено податок 30.11.2011р. (платіжне доручення №554 на суму 5554,0грн.), чим допущено затримку погашення узгодженого податкового зобов'язання по податку з власників транспортних засобів на 320 днів; Граничний термін сплати нарахованого податку - 14.01.2011р.
Перевіркою позивача також встановлено порушення своєчасності сплати нарахованих (узгоджених) сум податкових зобов'язань зі сплати збору за спеціальне використання води.
Згідно наданого ДП «ХЗЕА» розрахунку збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод за І квартал 2011р.. (вхідний №15113 від 09.02.2011р.) сума нарахованих узгоджених податкових зобов'язань становить 235,49грн. Переплата по розрахунку за спеціальне використання поверхневих та підземних вод згідно розрахунка за І квартал 2011р. станом на 19.02.2011р., згідно арм «Такс» склала 213,35грн. Податковий борг становить 22,34грн.
Згідно карток особових рахунків ДП «ХЗЕА» погашення нарахованих (узгоджених) сум збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод здійснювалось з порушенням вимог Податкового кодексу України, а саме фактична сплата відбулась:
- 17.11.2011р. (платіжне доручення №523 на суму 11,90грн.), чим допущено затримку погашення узгодженого податкового зобов'язання зі сплати збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод на 271 день; Граничний термін сплати нарахованого збору - 19.02.2011р.;
- 17.11.2011р. (платіжне доручення №522 на суму 10,44грн.), чим допущено затримку погашення узгодженого податкового зобов'язання зі сплати збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод на 271 день; Граничний термін сплати нарахованого збору - 19.02.2011р.
Згідно наданого ДП «ХЗЕА» розрахунку збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод за II квартал 2011р. (вхідний №1224 від 10.05.2011р.) сума нарахованих узгоджених податкових зобов'язань становить 3,87грн.
Згідно карток особових рахунків ДП «ХЗЕА» погашення нарахованих (узгоджених) сум збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод здійснювалось з порушенням вимог Податкового кодексу України, а саме фактична сплата відбулась 17.11.2011р. (платіжне доручення №523 на суму 3,87 грн.), чим допущено затримку погашення узгодженого податкового зобов'язання зі сплати збору за спеціальне використання води на 181 день Граничний термін сплати нарахованого збору - 20.05.2011р.
Згідно наданого ДП «ХЗЕА» податкового розрахунку збору за спеціальне використання води за III квартал 2011р. (вхідний №2820 від 05.08.2011р.) сума нарахованих узгоджених податкових зобов'язань становить 3,88грн.
Згідно карток особових рахунків ДП «ХЗЕА» погашення нарахованих (узгоджених) сум збору за спеціальне використання води за III квартал 2011р. здійснювалось з порушенням вимог Податкового кодексу України, а саме фактична сплата відбулась 17.11.2011р. (платіжне доручення №523 на суму 3,88грн.), чим допущено затримку погашення узгодженого податкового зобов'язання з податкового збору за спеціальне використання води на 90 дні; Граничний термін сплати нарахованого збору - 19.08.2011р.
Суд не бере до уваги твердження позивача про те, що платіжними дорученнями, які вказані в акті перевірки, сплачувались інші суми, ніж ті, що зазначені в акті, з огляду на наступне.
Відповідно до п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, кошти, сплачені позивачем вказаними в акті перевірки платіжними дорученнями, були зараховані СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові в рахунок погашення податкового боргу ДП "Харківський завод електроапаратури" згідно з черговістю його виникнення.
Щодо твердження позивача про те, що зазначеного в акті перевірки платіжного доручення №745 від 30.11.2011 не існує, представник відповідача в судовому засіданні повідомив, що внаслідок технічної помилки в акті перевірки неправильно зазначено номер платіжного доручення - 745.
Згідно з обліковою карткою позивача, кошти в сумі 101,35грн. та 5554,00грн. сплачені платіжним дорученням №554 від 30.11.2011.
Відповідно до ст.126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Статтею 114 Податкового кодексу України передбачено, що граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов'язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу, що становлять 1095 днів.
Таким чином, позивач помилково посилається на строк давності застосування адміністративно-господарських санкцій, встановлений ст.250 ГК України, оскільки граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України. Штрафні санкції були застосовані до відповідача з дотриманням строку, встановленого Податковим кодексом України.
Суд зазначає, що позивачем не надано до суду докази сплати у строк, встановлений податковим законодавством, сум податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та збору за спеціальне використання води, зазначених в акті перевірки.
Позивачем також не повідомлено суду про існування обставин, що свідчили б про протиправність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення від 05.01.2012 №0000060840, №0000070840, №0000080840 прийняті СДПІ по роботі з ВПП м.Харкова з дотриманням чинного законодавства України та вимог ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Тому позовні вимоги про визнання протиправними та скасування вказаних податкових повідомлень - рішень є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову державного підприємства "Харківський завод електроапаратури" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень - рішень - відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі постанову складено 14 вересня 2012 року.
Суддя Р.В. Мельников