ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 липня 2012 р. Справа №2а-7276/12/0170/10
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М. ,
при секретарі судового засідання - Ждані В.Є.,
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився;
від відповідача - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим
до Відкритого акціонерного товариства «Кримспецсільгоспмонтаж»
про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулася з позовом Державна податкова інспекція у м. Сімферополі АР Крим до Відкритого акціонерного товариства «Кримспецсільгоспмонтаж» про стягнення заборгованості з податку на додану вартість та штрафних санкцій, пені - в сумі 839 951,39 гривень, податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та пені в сумі - 6527,96 гривень, земельного податку в сумі 32271,24 гривень. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем несвоєчасне та не в повному обсязі перерахована до бюджету сума узгоджених податкових зобов'язань у загальній сумі 878 750,59 гривень.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неприбуття не повідомив, заперечення на позов до суду не надав.
Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його та його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі відповідача та його представника, враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності відповідача.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 5 частини 2 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1,3 статті 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до п.п.41.1.1 п .41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Згідно з п.п. 20.1.18 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб'єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктами владних повноважень.
Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція у м. Сімферополі АР Крим є органом виконавчої влади та суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб'єктами господарювання.
Судом встановлено, що ВАТ «Кримспецсільгоспмонтаж» є юридичною особою, зареєстрованою 26.06.1998 року Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим, що підтверджується Довідкою з ЄДРПОУ (а.с. 21).
Судом встановлено, що ВАТ «Кримспецсільгоспмонтаж» взято на податковий облік в ДПІ в Сімферополі АР Крим з 03.03.1997 року за № 150, що підтверджується довідкою ДПІ в Сімферополі АР Крим (а.с. 22), а тому згідно із законодавством України, ВАТ «Кримспецсільгоспмонтаж» зобов'язане сплачувати податки до Державного бюджету України, подавати встановлену законом звітність.
Таким чином, судом встановлено, що ВАТ «Кримспецсільгоспмонтаж» є юридичною особою, яка зобов'язана виконувати обов'язки, покладені на неї законами у зв'язку зі здійсненням діяльності.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення, є Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. №2181 -ІІІ (надалі - Закон №2181).
Пунктом 4.1 статті 4 даного Закону встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку вказує у податковій декларації. Пунктом 1.11 статті 1 даного Закону визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Згідно з пунктом 5.1 статті 5 Закону №2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.49.2 ст.49 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Пунктом 54.1 ст.54 Податкового кодексу України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 ПК України).
Судом встановлено, що відповідно Договору про розстрочку податного боргу № 75/24-1 від 19.07.2001 року (а.с. 67-68), на підставі Рішення № 81/24-1 від 18.07.2001р. про розстрочку податкового боргу (а.с. 66), відповідачу з січня 2000р. по грудень 2004р. надано розстрочку сплати податкового боргу під відсотки у сумі 30 979,51 грн.
Рішенням № 5/24-2 від 23.05.2003р. (а.с. 64) Рішення № 81/24-1 від 18.07.2001р. про розстрочку податкового боргу було скасовано, у зв'язку з накопленням податкового боргу на суму 21198,12грн.
Відповідно розрахунку відсотків за користування розстрочкою, згідно умов договору, відповідачу нараховані відсотки у загальній сумі 5 676,97 грн. (а.с. 65).
Відповідачем до теперішнього часу сума нарахованих відсотків не сплачена.
У податкових деклараціях з податку на додану вартість за 8-12 місяці 2005 року (а.с. 69-78), наданих відповідачем до ДПІ у м. Сімферополі визначена сума податку до сплати у загальному розмірі 39 324,24 грн.
Відповідачем до теперішнього часу сума, яка визначена у деклараціях, не сплачена.
У податкових деклараціях з податку на додану вартість за 1-126місяці 2006 року (а.с. 79-102), наданих відповідачем до ДПІ у м. Сімферополі визначена сума податку до сплати у загальному розмірі 143198,00 грн.
Відповідачем до теперішнього часу сума, яка визначена у деклараціях, не сплачена.
У податковій декларації з податку на додану вартість за 2 місяць 2007 рік (а.с. 103-104), наданою відповідачем до ДПІ у м. Сімферополі визначена сума податку до сплати у розмірі 2792,00 грн.
Відповідачем до теперішнього часу сума, яка визначена у декларації, не сплачена.
У податкових деклараціях з податку на додану вартість за 7,8,10,11,12 місяці 2009 року (а.с. 105-114), наданих відповідачем до ДПІ у м. Сімферополі визначена сума податку до сплати у загальному розмірі 188526,00 грн.
Відповідачем до теперішнього часу сума, яка визначена у деклараціях, не сплачена.
У податкових деклараціях з податку на додану вартість за 2,4-12 місяці 2010 року (а.с. 115-134), наданих відповідачем до ДПІ у м. Сімферополі визначена сума податку до сплати у загальному розмірі 244313,00 грн.
Відповідачем до теперішнього часу сума, яка визначена у деклараціях, не сплачена.
У податкових деклараціях з податку на додану вартість за 1,3-10 місяці 2011 року (а.с. 135-152), наданих відповідачем до ДПІ у м. Сімферополі визначена сума податку до сплати у загальному розмірі 221103,00 грн.
Відповідачем до теперішнього часу сума, яка визначена у деклараціях, не сплачена.
На вказану заборгованість у загальній сумі 830 766,54 грн. відповідачу нарахована пеня за невчасну сплату податкового зобов'язання у сумі 9184,85 грн.
Таким чином, з урахуванням пені, заборгованість з податку на додану вартість складає 839 951,39 грн.
Відповідно розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2006р. № 14510 від 08.02.2006р. (а.с.153), наданому до ДПІ у м. Сімферополі сума податку до сплати самостійно визначена відповідачем у розмірі 1501,00 грн.
Відповідачем до теперішнього часу сума, яка визначена у розрахунку, не сплачена.
Відповідно розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2007р. № 10633 від 19.01.2007р. (а.с.154), наданому до ДПІ у м. Сімферополі сума податку до сплати самостійно визначена відповідачем у розмірі 1256,48 грн.
Відповідачем до теперішнього часу сума, яка визначена у розрахунку, не сплачена.
Відповідно розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2008р. № 4420 від 06.02.2008р. (а.с.155), наданому до ДПІ у м. Сімферополі сума податку до сплати самостійно визначена відповідачем у розмірі 1256,48 грн.
Відповідачем до теперішнього часу сума, яка визначена у розрахунку, не сплачена.
Відповідно розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2009р. № 14318 від 25.02.2009р. (а.с.156), наданому до ДПІ у м. Сімферополі сума податку до сплати самостійно визначена відповідачем у розмірі 1257,00 грн.
Відповідачем до теперішнього часу сума, яка визначена у розрахунку, не сплачена.
Відповідно розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2010р. № 71392 від 07.05.2010р. (а.с.157), наданому до ДПІ у м. Сімферополі сума податку до сплати самостійно визначена відповідачем у розмірі 1257,00 грн.
Відповідачем до теперішнього часу сума, яка визначена у розрахунку, не сплачена.
Таким чином, заборгованість з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів складає 6 527,96 грн.
Відповідно розрахунку земельного податку на 2004р. № 503608 від 05.02.2004р. (а.с.158-159), наданому до ДПІ у м. Сімферополі сума податку до сплати самостійно визначена відповідачем у розмірі 3921,90 грн.
Відповідачем сума податку було частково сплачено на суму у розмірі 177,10 грн., заборгованість, яка до теперішнього часу не сплачена становить 3744,80 грн.
Відповідно розрахунку земельного податку на 2006р. № 5207 від 31.01.2006р. (а.с.160), наданому до ДПІ у м. Сімферополі сума податку до сплати самостійно визначена відповідачем у розмірі 4059,12 грн.
Відповідачем до теперішнього часу сума, яка визначена у розрахунку, не сплачена.
Відповідно розрахунку земельного податку на 2009р. № 3043 від 29.01.2009р. (а.с.161-162), наданому до ДПІ у м. Сімферополі сума податку до сплати самостійно визначена відповідачем у розмірі 4807,32 грн.
Відповідачем до теперішнього часу сума, яка визначена у розрахунку, не сплачена.
Відповідно розрахунку земельного податку на 2010р. № 5652 від 28.01.2010р. (а.с.163-165), наданому до ДПІ у м. Сімферополі сума податку до сплати самостійно визначена відповідачем у розмірі 5091,84 грн.
Відповідачем до теперішнього часу сума, яка визначена у розрахунку, не сплачена.
Відповідно розрахунку земельного податку на 2011р. № 3812 від 28.01.2011р. (а.с.166-170), наданому до ДПІ у м. Сімферополі сума податку до сплати самостійно визначена відповідачем у розмірі 1697,44 грн.
Відповідачем до теперішнього часу сума, яка визначена у розрахунку, не сплачена.
На вказану заборгованість відповідачу нарахована пеня за невчасну сплату податкового зобов'язання у сумі 433,39 грн.
Таким чином, з урахуванням пені, заборгованість з податку на додану вартість складає 19 833,91 грн.
Відповідно розрахунку земельного податку на 2005р. № 3800 від 31.01.2005р. (а.с.171-172), наданому до ДПІ у м. Сімферополі сума податку до сплати самостійно визначена відповідачем у розмірі 3921,90 грн.
Відповідачем до теперішнього часу сума, яка визначена у розрахунку, не сплачена.
Відповідно розрахунку земельного податку на 2007р. № 1838 від 25.01.2007р. (а.с.173-175), наданому до ДПІ у м. Сімферополі сума податку до сплати самостійно визначена відповідачем у розмірі 4059,09 грн.
Відповідачем до теперішнього часу сума, яка визначена у розрахунку, не сплачена.
Відповідно розрахунку земельного податку на 2008р. № 3389 від 31.01.2008р. (а.с.173-175), наданому до ДПІ у м. Сімферополі сума податку до сплати самостійно визначена відповідачем у розмірі 4170,39 грн.
Відповідачем до теперішнього часу сума, яка визначена у розрахунку, не сплачена.
На вказану заборгованість відповідачу нарахована пеня за невчасну сплату податкового зобов'язання у сумі 433,39 грн.
Таким чином, з урахуванням пені, заборгованість з податку на додану вартість складає 12437,33 грн.
Згідно з підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Пункт 5.4.1. статті 5 Закону №2181 встановлює, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п. 1.3 статті 1 Закону №2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
З метою погашення податкової заборгованості ПП «Інкас» ДПІ у м. Сімферополі АР Крим було здійснено низку заходів, передбачених Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року № 2181-III (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року № 2181-III (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до підпункту 6.2.3. пункту 6.2 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року № 2181-III (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Судом встановлено, що 08.08.2010 року позивачем була складена перша податкова вимога № 1/2921 (а.с. 179 ), отримано відповідачем 26.08.2010р.
27.10.2010 року позивачем була складена друга податкова вимога № 2/3467 (а.с. 179 ), отримано відповідачем 30.11.2010 року.
На час розгляду справи у суду відсутні відомості щодо оскарження відповідачем зазначених податкових вимог у встановленому діючим законодавством порядку.
У встановлені законодавством строки, відповідачем зобов'язання по сплаті узгоджених податкових зобов'язань не виконані.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
У судовому засіданні, яке відбулось 19.07.2012 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 24.07.2012 року.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Кримспецсільгоспмонтаж», заборгованість у загальній сумі 878 750,59 гривень, а саме:
- податку на додану вартість та штрафних санкцій та пені - код платежу 14010100 (р/р №31114029700002, в ГУ ДКУ в АРК, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740405) у сумі 839 951,39 гривень.
- податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та пені - код платежу 5212020103 (р/р №33212807700005, в місцевий бюджет Центрального району м. Сімферополя, в ГУ ДКУ в АРК, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740405) у сумі 6527,96 гривень.
- земельного податку з юридичних осіб - код платежу 5213050100 (р/р №33219811700005, в Держ. бюджет, в ГУ ДКУ в АРК, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740405) у сумі 19 833,91 гривень.
- земельного податку з юридичних осіб - код платежу 5213050101 (р/р №33219811700005, в Держ. бюджет, в ГУ ДКУ в АРК, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740405) у сумі 12 437,33 гривень.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кудряшова А.М.