Постанова № 26412211, 09.07.2012, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2012
Номер справи
2270/4482/12
Номер документу
26412211
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 2270/4482/12

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 липня 2012 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіМихайлова О.О. при секретарі Трубчак А. П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Авіст" до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та скасування наказу від 24.05.2012 року № 2072, -

В С Т А Н О В И В:

Приватне підприємство "Авіст" звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та скасування наказу від 24.05.2012 року № 2072.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що на думку представника позивача, Державною податковою інспекцією у м. Хмельницькому неправомірно видано наказ про проведення позапланової документальної невиїзної перевірки ПП "Авіст" з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинах із ТОВ "Трансбуд-2", а тому просить визнати його протиправним та скасувати.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідача в письмових запереченнях та в судовому засіданні позовні вимоги не визнали. Вказують на те, що оскаржуваний наказ винесений у відповідності до норм чинного законодавства і підстав для його скасування немає, а тому просять в задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю.

Судом встановлено, що Приватне підприємство "Авіст" є юридичною особою, ідентифікаційний код 14159951.

Державною податковою інспекцією у м. Хмельницькому 24.05.2012 року №2072 було видано наказ про проведення позапланової документальної невиїзної перевірки ПП "Авіст" з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинах із ТОВ "Трансбуд-2".

Вище вказаний наказ було винесено на підставі того, що ДПІ у м.Хмельницькому листом від 24.02.2012 року за №2626/7/23-1008 отримано від ДПІ у Солом'янському районі м. Києва матеріали документальної невиїзної перевірки фінансово-господарської діяльності з питань дотримання вимог податкового законодавства ТОВ "Трансбуд-2" під час здійснення фінансово-господарських відносин з ТОВ "Системотехніка" за період з 01.01.2011 року (І квартал 2011 року), з ТОВ "Бру "Полонина" за період з 01.02.2011 року по 31.05.2011 року (І, ІІ квартали 2011 року), з ТОВ "Шевченківський завод продтоварів" за період з 01.02.2011 року по 31.03.2011 року (І, ІІ квартали 2011 року), оформлені актом №9390/23-02/32373468 від 19.08.2011 року.

В оскаржуваному наказі зазначено, що матеріали перевірки свідчать про можливі порушення ПП "Авіст" податкового законодавства по взаємовідносинах із ТОВ "Трансбуд-2".

Необхідність проведення перевірки обґрунтовано ст.ст. 75, 78, 79 Податкового кодексу України.

На підставі наказу від 24.05.2012 року №2072, повідомлення про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки від 24.05.2012 року №000018, виданих ДПІ у м. Хмельницькому, головним державним податковим ревізором-інспектором відділу перевірок платників податків управління податкового контролю Моток Альоною Георгіївною, інспектором податкової служби І рангу ДПІ у м. Хмельницькому, на підставі статей 20, 75, 78, 79 Податкового кодексу України, проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Приватного підприємства "Авіст" з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинах із ТОВ "Трансбуд-2" за період з 01.03.2011 року по 31.03.2011 року.

За результатами перевірки складено акт № 3781/22-2/14159951 від 11.06.2012 року.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ст. 20 Податкового кодексу України визначені права органів державної податкової служби, зокрема органи державної податкової служби мають право запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів, дотримання вимог іншого законодавства, здійснення контролю за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Письмові повідомлення про такі запрошення надсилаються в порядку встановленому ст. 42 ПК України; органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків в порядку, встановленому Податковим Кодексом України.

Відповідно до п.75.1 ст.75 Податкового Кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Пункт 79.1 статті 79 Податкового кодексу України встановлює, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Відповідно до пункту 79.2 статті 79 Податкового кодексу України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Відповідно до підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється, якщо за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Згідно з пунктом 78.4 статті 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Судом в процесі судового розгляду встановлено, що податковим органом в порушення підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України не направлявся письмовий запит приватному підприємству "Авіст" щодо надання пояснень та їх документальні підтвердження з приводу виявлених фактів, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового законодавства.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. А суд, згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З врахуванням зазначених обставин, норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що оспорюваний наказ прийнятий не у спосіб, що передбачений Податковим кодексом України, а крім того без урахування права позивача на участь у процесі прийняття рішення, оскільки Приватне підприємство "Авіст" було позбавлене права надати пояснення щодо можливих порушень податкового законодавства.

Визнання судом протиправним та скасування наказу Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому від 24 травня 2012 року №2075 має своїм наслідком задоволення інших позовних вимог щодо визнання протиправними дій відповідача, оскільки вони здійснені на виконання протиправного наказу.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 7 -12, 17, 18, 70, 71, 86, 159 -163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Приватного підприємства "Авіст" до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому від 24 травня 2012 року №2075.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому щодо:

- створення та надіслання Приватному підприємству "Авіст" повідомлення від 24 травня 2012 року;

- здійснення документальної позапланової перевірки Приватного підприємства "Авіст", оформленої актом від 11 червня 2012 року №3781/22-2/14159951;

- створення акту від 11 червня 2012 року №3781/22-2/14159951.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 12 липня 2012 року

Суддя/підпис/О.О. Михайлов"Згідно з оригіналом" Суддя О.О. Михайлов