ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 жовтня 2012 р. 09 год. 12 хв. № 2а-8538/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Сакалоша В.М.,
за участю секретаря судового засідання -Семеряк М.І.,
представника позивача -Петровського Ю.І., представника відповідача -Маєвського Т.Б.,
розглянувши у м. Львові у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Земельно-консалтинговий центр»до Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Земельно-консалтинговий центр» (далі -ТзОВ «Земельно-консалтинговий центр») звернулось до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою про визнання протиправними дії обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»(далі -ОКП ЛОР «БТІ та ЕО») щодо відмови ТзОВ «Земельно-консалтинговий центр»в реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, розміщені за адресою: м. Львів, вул. Лемківська, 9 та зобов'язати обласне комунальне підприємство Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»зареєструвати за ТзОВ «Земельно-консалтинговий центр»право власності на зазначене нерухоме майно.
Ухвалою суду від 05.10.2012 року відкрито провадження у справі. В судовому засіданні 11.10.2012 року відповідно до вимог ч.3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав викладених у позові та просив суд адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у вирішенні даного спору покладається на розсуд суду та пояснив, що у реєстрації відмовлено, оскільки об'єкти частково зруйновані.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши представлені сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до акту прийому-передачі майнового (не грошового) внеску у Статутний капітал від 12 січня 2012 року ТзОВ «Торговий дім «Геосистеми»передало, а ТзОВ «Земельно-консалтинговий центр»прийняло в статутний капітал нерухоме майно, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Лемківська, 9, а саме: будівлю трансформаторної, позначену за планом літерою Б-1 загальною площею 123,6 кв.м.; будівлю, позначену за планом літерою Д-1 загальною площею 1 135,1 кв.м.; пожежне депо, позначене за планом літерою В-1 загальною площею 13,9 кв.м.; склад, позначений за планом літерою Е-5 загальною площею 629,1 кв.м.; млин, позначений за планом літерою Є-5 загальною площею 3 047,4 кв.м.; насосну, позначену за планом літерою И-1 загальною площею 9,4 кв.м.
У відповідності до рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 27.02.2009 № 114 «Про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна та затвердження вартості цих послуг»(із змінами та доповненнями) Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради від 03.09.12р. № 2006-НЖ-44 ОКП видано наказ про оформлення права власності на зазначені об'єкти нерухомості за Позивачем.
На підставі зазначеного наказу відділом приватизації державного житлового фонду Шевченківського району м. Львова 03 вересня 2012 року ТзОВ «Земельно-консалтинговий центр»видано свідоцтво про право власності на будівлі під літ. «Б-1», «Д-1», «В-1», «Е-5», «Є-5», «И-1»що розташовані за адресою: м. Львів, вул. Лемківська,9.
Згідно з п.3 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»державна реєстрація прав проводиться на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону. Додатком № 2 до Тимчасового положення встановлено Перелік правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на нерухоме майно. Таким документом є, зокрема, свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане органом місцевого самоврядування.
Таким чином, власником об'єктів нерухомого майна (будівель) є Позивач.
Відповідно до ст. 2, 3 ч. 4 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Державна реєстрація прав є публічною, проводиться органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом. Державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в порядку черговості надходження заяв. Державна реєстрація прав проводиться за місцем розташування об'єкта нерухомого майна в межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації прав. Державній реєстрації підлягають виключно заявлені права за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Обов'язковій державній реєстрації підлягають право власності та інші речові права на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування. Державній реєстрації підлягають право власності та інші речові права, зокрема, на таке нерухоме майно, як будівлі та споруди. (п. п. 1.4.-1.6 Тимчасового положення).
Статтею 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»та пунктом 3.5 Тимчасового положення визначений чіткий перелік підстав для відмови в реєстрації прав на нерухоме майно, зокрема, якщо заявлене право не є таким, що підлягає державній реєстрації відповідно до Положення; із заявою про державну реєстрацію прав звернулась особа (особи), яка не може бути заявником відповідно до Положення; об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації, розташований у межах території, на якій свою діяльність здійснює інше БТІ відповідно до договору з Адміністратором Реєстру прав; подані документи не відповідають вимогам, установленим Положенням та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства; заявлене право вже зареєстроване; не проведено технічну інвентаризацію об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або вона проведена не тим БТІ, що здійснює свою діяльність на території, у межах якої розташований такий об'єкт; право власності та інші речові права на нерухоме майно виникли на підставі правочинів за наявності в Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна відомостей про накладення заборони та/або арешту нерухомого майна, що підтверджується відповідним витягом; право власності на нерухоме майно, що перебуває у податковій заставі, виникло з порушенням встановленого порядку відчуження; відчуження або інше визначення юридичної долі об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, у випадках, встановлених нормативно-правовими актами, відбулося без отримання витягу з Реєстру прав або строк його дії закінчився; у тридцятиденний строк з моменту надіслання рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав заявником (заявниками) не усунено обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав.
Жодна із цих підстав для відмови відповідачем позивачу в реєстрації його права власності на об'єкти нерухомого майна відсутня, що підтверджується і самим відповідачем, оскільки в своєму листі від 02.10.2012р. № 9449 останній не зазначив будь-якої визначеної Законом підстави для такої відмови.
Крім цього, судом встановлено, що окружним адміністративного суду міста Києва розглядалася справа № 2а-13455/09/2670 за позовом ТзОВ «Торговий дім «Геосистеми»(попередній власника майна) до ОКП ЛОР «БТІ та ЕО»про визнання протиправним дій та зобов'язання зареєструвати право власності на об'єкти нерухомого майна на вул. Лемківська, 9 у м. Львові. Зокрема, окружним адміністративним судом міста Києва у справі № 2а-13455/09/2670 встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Геосистеми»(попередній власник) 23 червня 2009 року придбало на аукціоні нерухоме майно, розміщене за адресою: м. Львів, вул. Лемківська, 9, а саме: пожежне депо (літ. В-1) площею 13.9 м. кв., складська будівля (літ. Е-5) площею 2134,7 м.кв., млин (літ. Є-5) площею 3047,4 м.кв., будівля насосної (літ И-1) площею 9,4 м.кв. (надалі -нерухоме майно), що підтверджується договором купівлі-продажу нерухомості на аукціоні ТБ «Перша Універсальна», оригінал якого було надано позивачем для огляду в судовому засіданні, належним чином засвідчена копія знаходиться в матеріалах справи.
Рішенням господарського суду Львівської області від 25.09.2009 р. у справі № 5/193 визнано дійсним договір купівлі-продажу об'єктів нерухомого майна, що знаходяться в м. Львові по вул. Лемківській, 9, а саме: пожежне депо літ «В-1» площею 13,9 м.кв, млин літ «Є-5»площею 3047,4 м. кв, будівля насосної літ «И-1»площею 9,4 м.кв, складська будівля літ «Е-5»площею 2134,7 м. кв, визнано право власності за Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Геосистеми» на зазначене нерухоме майно.
01.10.2009 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Геосистеми» звернулось до відповідача із заявою (№ ю/5183 від 01.10.2009 р.) про реєстрацію права власності на нерухоме майно на підставі договору купівлі-продажу нерухомості на аукціоні Товарної біржі «Перша Універсальна» від 23.06.2009 року та рішення господарського суду Львівської області від 25.09.2009 року.
Листом за № 10/5183 від 01.10.2009 року відповідач повідомив, що згідно архівних даних станом на 06.10.2008 року та акту біжучих змін, нерухоме майно, право власності на яке просить зареєструвати позивач, зруйноване, а саме: будівлі насосної літ. «И-1»зруйнована на 58 % - залишився фундамент; частина будівлі літ. «Е-5»зруйнована (%руйнації 78 %), внаслідок чого змінилася площа з 2134,7 м.кв на 629,1 м.кв; будівля млину літ. «Є-5»зруйнована на 90 % - залишився фундамент; будівля пожежного депо літ. «В-1»зруйнована на 58 % - залишився фундамент, а тому реєстрації не підлягають.
Постановою окружного адміністративного суду міста Києва від 24.11.2009 року у справі № 2а-13455/09/2670 позовні вимоги ТзОВ «Торговий дім «Геосистеми»задоволено повністю, визнано протиправними дії обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»по відмові Товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Геосистеми»в реєстрації права власності на нерухоме майно, розміщене за адресою: м. Львів, вул. Лемківська, 9, та зобов'язано зареєструвати за останнім право власності на зазначені об'єкти нерухомого майна.
Задовольняючи даний позов, суд прийшов до висновку, що об'єкти нерухомого майна не є знищеними, будь-яких доказів цього відповідачем суду надано не було. Більше того, наявні в матеріалах справи документи свідчать про існування цих об'єктів, а тому підстав для відмови в реєстрації прав власності позивача на них у відповідача немає. Крім цього, визначені законом виключні підстави для відмови в реєстрації прав на нерухоме майно -відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи наведене суд приходить до висновку, що обставини встановлені Постановою окружного адміністративного суду міста Києва від 24.11.2009 року у справі № 2а-13455/09/2670 є преюдиційними у вирішені даної справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав не передбачених цим Законом, заборонена.
Пунктом 3.8 Тимчасового положення встановлено заборону тлумачення прав реєстратором або самостійного внесення ним змін до відомостей про заявлені права власності.
Згідно з п.2. ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»державна реєстрація прав проводиться на підставі свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону.
Додатком № 2 до Тимчасового положення встановлено Перелік правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на нерухоме майно. Таким документом є, зокрема, свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане органом місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 41 Конституції України право власності є непорушним.
Згідно ст.ст. 317, 319 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майно на власний розсуд та має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Згідно зі статтею 321, 328, 334 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відмовляючи безпідставно в державній реєстрації прав власності позивача на об'єкти нерухомого майна, відповідач тим самим обмежує позивача у його правах щодо володіння, користування та розпорядження цим майном, набутим позивачем у встановленому законом порядку.
Таким чином, сукупність вищенаведених, підтверджених документально та встановлених обставин дає суду підстави визнати позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, судові витрати у формі судового збору належить стягнути на користь позивача.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167 КАС України -
п о с т а н о в и в :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»по відмові Товариству з обмеженою відповідальністю «Земельно-консалтинговий центр»в реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, розміщені за адресою: м. Львів, вул. Лемківська, 9.
3. Зобов'язати обласне комунальне підприємство Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»зареєструвати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Земельно-консалтинговий центр»(79037, місто Львів, вул. Богдана Хмельницького, буд. 200, код ЄДРПОУ 33169616) право власності на нерухоме майно, розміщене за адресою: м. Львів, вул. Лемківська, 9, а саме:
· будівлю трансформаторної, позначену за планом літерою «Б-1»загальною площею 123,6 кв.м.;
· будівлю, позначену за планом літерою «Д-1» загальною площею 1 135,1 кв.м.;
· пожежне депо, позначене за планом літерою «В-1»загальною площею 13,9 кв.м.;
· склад, позначений за планом літерою «Е-5»загальною площею 629,1 кв.м.;
· млин, позначений за планом літерою «Є-5»загальною площею 3 047,4 кв.м.;
· насосну, позначену за планом літерою «И-1» загальною площею 9,4 кв.м. на підставі Свідоцтва про право власності на будівлі серії САЕ № 678676, виданого відділом приватизації державного житлового фонду Шевченківського району м. Львова 03 вересня 2012 року.
4. Стягнути з обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» 32 грн.(тридцять дві гривні) 19 коп. (дев'ятнадцять копійок) судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 12 жовтня 2012 року.
Суддя (підпис) В.М. Сакалош
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Сакалош