УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2012 р.Справа № 2а-1670/2360/12Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Зеленського В.В.
Суддів: П'янової Я.В. , Чалого І.С.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Оранта" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 05.06.2012р. по справі № 2а-1670/2360/12
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Оранта"
до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби
про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Оранта" (далі по справі - позивач) звернулось до суду з позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби (далі по справі - відповідач), в якому просило суд:
- скасувати податкове повідомлення-рішення від 09.04.2012 № 0022915003/0/375.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.06.2012 року відмовлено в задоволені позову .
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, позивач просить постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 05.06.2012 року скасувати та прийняти нове рішення, яким в задовольнити позов в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач, зокрема, посилається на порушення судом першої інстанції приписів Закону України "Про оренду землі ".
На підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Оранта" є орендарем земельної ділянки комунальної власності (по вулиці Красіна,103а, в м. Кременчуці Полтавської області) на підставі укладеного із Кременчуцькою міською радою договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого в Кременчуцькому районному відділі Полтавської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" 22.05.2009 року.
Позивачем подано до Кременчуцької ОДПІ податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік (вх. №48251 від 11.04.2011), в якій самостійно нараховано орендну плату згідно з договором оренди земельної ділянки за 2011 рік в розмірі 17498,30 грн., в тому числі рівними частками з січня по грудень 2011 року в розмірі 1458,19 грн.
В період з 15.03.2012 по 21.03.2012 Кременчуцькою ОДПІ проведено документальну невиїзну перевірку податкової декларації з плати за землю ТОВ "Оранта" .
За результатами перевірки складено акт № 423/15-227/13941431 від 28.03.2012, в якому зафіксовано порушення позивачем пунктів 286.1, 286.2 статті 286 Податкового кодексу України в частині заниження задекларованої суми орендної плати за землю за травень - грудень 2011 року у розмірі 13149,34 грн.
На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення № 0002291503/375 від 09.04.2012, яким донараховано ТОВ "Оранта" орендну плату за землю у розмірі 18903,21 грн., в тому числі 13149,34 грн. - за основним платежем, 5753,87 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції з огляду на наступне.
У відповідності до пункту 8.1 статті 8 Податкового кодексу України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.
Підпунктом 9.1.10 пункту 9.1 статті 9, підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
У відповідності до підпункту 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України платниками податку є землекористувачі.
Як вбачається з матеріалів справи, між ТОВ "Оранта" та Кременчуцькою міською радою Полтавської області укладено договір оренди землі, який зареєстрований у Кременчуцькому районному відділі Полтавської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 22.05.2009 № 040954800139.
Згідно Договору ТОВ "Оранта" орендує земельну ділянку несільськогосподарського призначення (кадастровий № 5310436100:06:003:0033) для експлуатації та обслуговування мийки автомобілів з пунктом торгівлі по вул. Красіна, 103-А в м. Кременчук загальною площею 408 кв.м. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 12.05.2009 за земельну ділянку площею 408 кв.м, становить 137695 грн. 92 коп. (337,49 грн. за 1 кв.м.). Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 12% грошової оцінки землі щорічно та складає 16523,51 грн. за рік. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації.
Перевіркою позивача встановлено та підтверджено в ході розгляду справи, що розмір орендної плати, визначений ТОВ " Оранта" в податковій декларації за 2011 рік становить 12% від грошової оцінки одиниці площі земельної ділянки /з коефіцієнтом індексації/ - 357,40 грн. - розмір якої визначено у договорі.
Згідно з пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Кременчуцька міська рада рішенням від 24.11.2009 року сесії V скликання "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області" передбачила введення в дію з 01.01.2011 нового розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Рішенням IV сесії Кременчуцької міської ради від 22.02.2011 внесено зміни до рішення Кременчуцької міської ради від 24.11.2009 року, яким встановлено, що з 01.03.2011 року по 30.06.2011 року нормативна грошова оцінка земель розраховується з коригуючим коефіцієнтом 0,65.
Рішенням VІІІ сесії Кременчуцької міської ради від 05.07.2011 внесено зміни до рішення Кременчуцької міської ради від 24.11.2009 року, яким встановлено, що з 01.07.2011 року по 31.12.2011 року нормативна грошова оцінка земель розраховується з коригуючим коефіцієнтом 0,65.
Колегія суддів зазначає, що пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки згідно статті 20 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 № 1378-IV оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Як вбачається з матеріалів справи, при обчисленні орендної плати за землю у розмірі 17498,30 грн. ТОВ "Оранта" не враховано встановлений новий розмір нормативної грошової оцінки земель та подання податкової декларації не супроводжувалось витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Згідно з витягом з технічної документації №01-21/3638 від 19.05.2011 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що розташована за адресою: вул. Красіна,103, м. Кременчук становить 1169,63 грн. кв.м.
Проте, позивач при обчисленні розміру орендної плати виходив із розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, встановленої договором.
При цьому, колегія суддів вказує, що збільшення нормативної грошової оцінки землі відбулось не у зв'язку з волевиявленням сторін договору, а внаслідок зміни грошової оцінки землі та коригуючого коефіцієнту відповідно до рішень Кременчуцької міської ради, а тому необхідність сплати земельного податку у новому розмірі виникла у позивача незалежно від внесення змін до договору оренди.
Щодо посилань позивача на те, що податковим органом при розрахунку в акті перевірки не враховано рішення VІІІ сесії Кременчуцької міської ради VІ скликання, яким змінено процентну ставку плати за землю з 12% на 5%, в зв'язку з чим в червні 2011 року між позивачем та Кременчуцькою міською радою складено додаткову угоду, яка зареєстрована 16.02.2012 року колегія суддів зазначає наступне.
Рішенням VІІІ сесії Кременчуцької міської ради VІ скликання внесено зміни в пункт 12 рішення міської ради від 24 березня 2009 року "Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці" щодо передачі в оренду земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю "Оранта" а саме: замість слів "12 % від грошової оцінки землі щорічно "читати "5 % від грошової оцінки землі щорічно".
Додатковою угодою до договору оренди землі який зареєстрований в Кременчуцькому районному відділі Полтавської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 22.05.2009 № 040954800139, зокрема, пункт 5 Договору викладено в новій редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 408 кв.м по вул. Красіна, 103-А, станом на 22 березня 2011 року, становить 501068 грн. 88 коп.; перший абзац пункту 9 викладено в новій редакції: Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки щорічно. Розмір орендної плати за 2011 рік складає 25053,44 грн."
При цьому, пунктом 7 вказаної додаткової угоди визначено, що вона набуває чинності з моменту її державної реєстрації, яка проведена 16.02.2012 року.
У відповідності до статей 125, 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Порядок зміни орендної плати встановлено статтею 23 Закону України "Про оренду землі", відповідно до якої орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Статтею 654 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
У відповідності до статті 18 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Таким чином, доводи позивача є необґрунтованими, оскільки додаткова угода набрала чинності лише з 16.02.2012 року, тому на розмір орендної плати за 2011 рік не впливає.
Слід звернути увагу, що в поданій до Кременчуцької ОДПІ податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік (вх. №48251 від 11.04.2011), позивач самостійно визначив ставку податку -12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
З огляду на викладене, відповідач в ході перевірки правомірно встановив порушення ТОВ " Оранта" пунктів 286.1, 286.2 статті 286 Податкового кодексу України в частині заниження задекларованої суми орендної плати за землю за травень - грудень 2011 року у розмірі 13149,34 грн.
Отже, колегія суддів, підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ст.198, 200, п.1 ч.1 ст.205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Оранта" залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 05.06.2012р. по справі № 2а-1670/2360/12 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Зеленський В.В.Судді(підпис) (підпис) Пянова Я.В. Чалий І.С. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Зеленський В.В.