Постанова № 2640002, 24.12.2008, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2008
Номер справи
22-а-1407/08
Номер документу
2640002
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

                                                                                                    

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

24.12.2008 Справа № 22-а-1407/08

                    Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді          Санакоєвої М.А.,

суддів           Ілюхіної Г.П. , Щепанської О.А. при секретарі судового засідання          Колб Т.П.                               за участю представника позивача- Громадської організації "Асоціація Захисник", Бєлан О.Є., ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м.Севастополя апеляційну скаргу Громадської організації "Асоціація Захисник" на постанову Господарський суд Автономної Республiки Крим (суддя Медведчук О.Л. ) від 04.09.08 у справі № 2-26/4288-2008 А

за позовом Громадської організації "Асоціація Захисник" (вул. Ленінградська, 6/36, кв. 42, місто Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95017)

до Державної податкової інспекції в місті Сімферополі Автономної Республіки Крим (вул. Мате Залки, 1/9, місто Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95053)

про визнання незаконним рішення та спонукання до виконання певних дій,

                                                            

                                                  ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2008 року Громадська організація "Асоціація Захисник" звернулась до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до Державної податкової інспекції у місті Сімферополі Автономної Республіки Крим про визнання незаконним рішення відповідача щодо відмові внести неприбуткову Громадську організацію "Асоціація Захисник" до Реєстру неприбуткових організацій, зобов`язати відповідача провести реєстрацію неприбуткової Громадської організації "Асоціація Захисник" в Реєстрі неприбуткових організацій з моменту подання заяви про реєстрацію.

Письмовою заявою позивач уточнив позовні вимоги та просив суд визнати бездіяльність відповідача неправомірною та такою, що порушує пункт 2.4 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ в частині неприйняття рішення по формі відповідно до додатку №2 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, зобов'язати відповідача прийняти Рішення про внесення неприбуткової Громадської організації "Асоціація Захисник" в Реєстр неприбуткових організацій з моменту подання реєстраційної заяви (а. с. 61-62).

Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 04.09.2008 позов задоволений частково: визнана неправомірною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення по розгляду заяви Громадської організації "Асоціація Захисник" у відповідності із пунктом 2.4 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.07.1997 №232 за формою згідно з додатком 2; в решті позову відмовлено; судом вирішено питання про судові витрати (а. с. 71-73).

Постанова мотивована тим, що суду не було надано доказів, що відповідно до пункту 2.4 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.07.1997 №232, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.08.1997 №291/2095, відповідачем було прийнято рішення за формою, встановленою додатком 2 до Положення, а також тим, що Статут позивача, що встановлює його правоздатність як громадської організації, не відповідає вимогам статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", у зв`язку з чим Громадська організація "Асоціація Захисник" не може бути включена до Реєстру неприбуткових організацій та установ.

Не погодившись з рішенням суду, Громадська організація "Асоціація Захисник" звернулась до Севастопольського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позову.

Розглянувши матеріали справи в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши суддю - доповідача, яка доповіла зміст постанови, що оскаржена, межі, в яких повинні здійснюватись перевірка постанови, встановлюватися обставини і досліджуватися докази учасників процесу, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 16.12.2005 Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим за №514 зареєстровано Громадська організація "Асоціація Захисник" як юридичну особу, про що свідчить копії Свідоцтва про реєстрацію об`єднання громадян (а. с. 48) та Статуту позивача (а. с. 35-43).

03.02.2006 за №3083 позивач взятий на облік платника податків (а. с. 34).

Підпунктом 7.11.10 пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" з метою оподаткування центральний податковий орган веде реєстр всіх неприбуткових організацій, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цієї статті. Державна реєстрація неприбуткових організацій здійснюється у порядку, передбаченому відповідним законодавством.

Згідно з абзацом "б" підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" до Реєстру неприбуткових організацій та установ можуть бути включені такі установи та організації: благодійні фонди і благодійні організації, створені у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, в тому числі громадські організації, створені з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, а також творчі спілки та політичні партії, громадські організації інвалідів та їх місцевими осередками, створені згідно з Законом України "Про об'єднання громадян", науково-дослідні установи та вищі навчальні заклади III - IV рівнів акредитації, внесені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, заповідниками, музеями-заповідниками.

Державною податковою адміністрацією наказом N232 від 11.07.1997 затверджено Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ" (далі - Положення). Пунктом 1.1 Положення передбачено, що Реєстр неприбуткових організацій та установ - це автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про неприбуткові організації та установи, які згідно із пунктом 7.11 статті 7 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" звільняються від сплати податку на прибуток. Пунктом 1.2 встановлено, що організації та установи, які не підпадають під визначення неприбуткових відповідно до підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону, не повинні проходити реєстрацію згідно із цим Положенням. Пунктом 1.4. Положення також передбачено, що при включенні неприбуткової організації або установи до бази Реєстру їй по її ідентифікаційному номеру ставиться ознака неприбуткової організації (установи). Структуру ознаки неприбуткової організації або установи встановлює Державна податкова адміністрація України.

Відповідно до пункту 2.4 Положення за результатами розгляду заяви можуть бути прийняті рішення за формою згідно з додатком 2 про внесення неприбуткової організації (установи) до Реєстру; відмову внесення неприбуткової організації (установи) до Реєстру. Рішення готується у двох примірниках - перший надається організації або установі, а другий залишається в органі державної податкової служби.

Згідно зі статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки відповідачем не було представлено суду будь-яких доказів того, що рішення про відмову внесення неприбуткової організації (установи) до Реєстру від 05.04.2007 №19312/10/15-4 було отримано позивачем, тому судова колегія апеляційної інстанції вважає правомірними задоволення судом першої інстанції вимог позивача в частини визнання неправомірними бездіяльності Державної податкової інспекції у місті Сімферополі Автономної Республіки Крим щодо неприйняття рішення про розгляд заяви Громадської організації "Асоціація Захисник" у відповідності з пунктом 2.4 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 03.07.2000 N355 на виконання пункту 1.4 Положення затверджено Порядок визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій) (далі - Порядок).

Розділом II Порядку встановлено структуру ознаки. Підпунктом 2.2 Порядку встановлено структуру ознаки щодо громадських організацій - "0006" - громадські організації, створені з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, громадські організації інвалідів та їх місцеві осередки, створені згідно з Законом України "Про об'єднання громадян".

При визначенні структури ознаки неприбуткових установ (організацій) для громадських організацій, створених з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності необхідно керуватися такими нормативно-правовими актами: Законами України "Про об'єднання громадян", "Про оподаткування прибутку підприємств", іншими нормативно-правовими актами.

Крім того, пунктами 1.1 та 1.2 Положення чітко визначений критерій та його якісну характеристику, у відповідності до якого здійснюється ведення такого Реєстру. Таким критерієм є належність суб'єкта заявника до переліку осіб зазначених підпунктом 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону про прибуток. Інакше, якщо організації та установи не підпадають під визначення неприбуткових відповідно до підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону, то вони не повинні проходити реєстрацію згідно з Положенням.

Спеціальним законом, що регламентує порядок утворення і діяльності об`єднань громадян, є Закон України "Про об`єднання громадян".

Відповідно до статті 13 Закону України "Про об`єднання громадян" об'єднання громадян діє на основі статуту або положення (далі - статутний документ). Статутний документ об'єднання громадян повинен містити, зокрема, порядок утворення і діяльності статутних органів об'єднання, місцевих осередків та їх повноваження; джерела надходження і порядок використання коштів та іншого майна об'єднання, порядок звітності, контролю, здійснення господарської та іншої комерційної діяльності, необхідної для виконання статутних завдань; порядок припинення діяльності об'єднання і вирішення майнових питань, пов'язаних з його ліквідацією.

Статутний документ об'єднання громадян не повинен суперечити законодавству України.

З аналізу змісту норм Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" випливає, що цим Законом надано право організаціям та установам самостійно приймати рішення - оподатковуватися податком на загальних підставах або бути включеним до Реєстру неприбуткових підприємств та установ та отримувати податкові пільги. Умовою для включення організації або установи до Реєстру неприбуткових підприємств та установ є дотримання положень, норм та вимог, які встановлені пунктом 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств". Але зазначеним Законом не визначений статус, ознаки, порядок створення суб`єктів, які є неприбутковими організаціями, а встановлює та врегульовує виключно питання суб`єктного складу платників податку, розмір і порядок сплати податку на прибуток підприємств.

Аналізуючи положення Статуту позивача, враховуючи норми Закону України ""Про об'єднання громадян", судова колегія дійшла висновку, що позивач є об`єднанням громадян відповідно до положень Закону та свого статуту, є неприбутковою організацією, яка передбачена абзацом "б" підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".

Таким чином, для вирішення питання включення до Реєстру неприбуткових організацій та установ за ознакою неприбутковості "(0006) - громадські організації" податковій службі потрібно лише визначити відповідність позивача вимогам Закону України "Про об`єднання громадян" щодо створення і діяльності саме громадської організації, з метою визначення можливості включення такого заявника за суб'єктним складом до відповідного реєстру відповідно до підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".

Системний аналіз діючого законодавства дає підстави для висновку судової колегії у тому, що жодним нормативно-правовим актом не ставиться в залежність можливість включення будь-якого відповідного суб'єкта до Реєстру неприбуткових організацій та установ від джерела і виду доходу, формування майна заявника або порядку припинення діяльності суб`єкта.

З огляду на зміст положень статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" судова колегія не вбачає протиріч між оподаткуванням неприбуткової організації, джерел її доходів, формування майна, порядку припинення своєї діяльності, і можливість внесення такої організації до Реєстру неприбуткових організацій та установ.

Таким чином, судова колегія вважає позовні вимоги Громадської організації "Асоціація Захисник" обґрунтованими.

Враховуючи наведене, апеляційна скарга Громадської організації "Асоціація Захисник" підлягає задоволенню, постанова господарського суду Автономної Республіки Крим від 04.09.2008 підлягає скасуванню, як така, що ухвалена при неповному з`ясуванні судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, невідповідністю висновків суду першої інстанції обставинам справи, а позовні вимоги як обґрунтовані, підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судовій збір в розмірі 3,40 грн. присуджується на користь позивача з Державного бюджету України.

Згідно зі статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, пов`язані з оплатою допомоги фахівцям в галузі права, які надають правову допомогу за договором, покладається на відповідача.

Керуючись статтями 195, 196, пунктом 3 частини першої статті 198, частиною другою статті205, статетю 207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

                              ПОСТАНОВИЛА:          

Апеляційну скаргу Громадської організації "Асоціація Захисник" задовольнити.

          Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 04.09.2008 по справі №2-26/4288-2008А скасувати.

          Прийняти нову постанову.

          Позовні вимоги Громадської організації "Асоціація Захисник" задовольнити.

          Визнати неправомірною бездіяльність Державної податкової інспекції у місті Сімферополі Автономної Республіки Крим (вул. Мате Залки, 1/9, місто Сімферополь, 95053) та такою, що порушує пункт 2.4 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ щодо неприйняття рішення по розгляду заяви Громадської організації "Асоціація Захисник" по формі відповідно до додатку №2 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ.

          Зобов'язати Державну податкову інспекцію у місті Сімферополі Автономної Республіки Крим (вул. Мате Залки, 1/9, місто Сімферополь, 95053) прийняти рішення про внесення неприбуткової Громадської організації "Асоціація Захисник" (вул. Ленінградська, 6/36 - 42, місто Сімферополь, 95017, ідентифікаційний код 33980241) в Реєстр неприбуткових організацій з моменту подання реєстраційної заяви.

          Стягнути з Державного бюджету України на користь Громадської організації "Асоціація Захисник" (вул. Ленінградська, 6/36 - 42, місто Сімферополь, 95017, ідентифікаційний код 33980241) судовій збір в розмірі 03,40 грн. та витрати, пов`язані з оплатою фахівця в галузі права, які надають правову допомогу за договором, в розмірі 50,00 грн.

Відповідно до частини п`ятої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирають чинності з моменту проголошення.

Відповідно до статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України касаційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції. Касаційна скарга на судові рішення подається протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складання постанови в повному обсязі.

                              

Головуючий суддя                                        М.А.Санакоєва

Судді                                         Г.П.Ілюхіна                               О.А.Щепанська