ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
10.12.08
Справа № 16/509-08.
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Маркетинг- центр LTD», м.Суми
до відповідача : Управління майна комунальної власності Сумської міської ради
про зобов’язання вчинити певні дії
СУДДЯ В.М.МОЇСЕЄНКО
за участю представників сторін:
від позивача : Ломака Ю.М.
від відповідача : не з’явився
Суть спору: позивач просить зобов'язати відповідача- управління майна комунальної власності Сумської міської ради (м. Суми, вул. Горького, 21, код 33525906) розпочати та здійснити процедуру приватизації шляхом викупу на користь позивача-товариства з обмеженою відповідальністю «Маркетинг- центр LTD» нежитлового приміщення, яке розташоване за адресою: м. Суми, вул. Кірова, 18, загальною площею 14.9 м.кв.; зобов'язати відповідача- управління майна комунальної власності Сумської міської ради (м. Суми, вул. Горького. 21, код 33525906) укласти з позивачем- товариством з обмеженою відповідальністю «Маркетинг- центр LTD» договір купівлі- продажу шляхом викупу нежитлового приміщення, яке розташоване за адресою: м. Суми, вул. Кірова, 18, загальною площею 14.9 м.кв., за яким відповідач є продавцем, а позивач- покупцем за ціною, визначеною відповідним оцінювачем згідно до діючого законодавства на умовах типового договору купівлі- продажу.
Ухвалою заступника голови господарського суду Сумської області від 27.11.2008р. продовжений строк розгляду зазначеної справи на один місяць.
Відповідач відзив на позов не подав, його представник в судове засідання не з’явився, про причини неявки суд не повідомив, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення повноважного представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив:
27.02.2008 року Сумською міською радою було прийнято рішення за № 1261-МР відповідно до якого до переліку об’єктів права комунальної власності територіальної громади м. Суми, які підлягають приватизації шляхом викупу у 2008 році включено позивача , нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Кірова, 18.
Відповідно до п. 2 вищевказаного рішення Сумської міської ради на управління майна комунальної власності Сумської міської ради покладено здійснення приватизації зазначеного нежитлового приміщення.
Відповідно до статті 25 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», приватизація об'єкта оренди здійснюється відповідно до чинного законодавства. Статтею 48 Закону України «Про державну програму приватизації на 2000-2002 роки» встановлено, що продаж об'єктів групи «А» здійснюється відповідно до Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію) та вказаної програми.
Стаття 1 Закону України «Про приватизацію державного майна» визначає поняття «приватизації», а саме: приватизацією державного майна (далі - приватизація) - є відчуження майна, що перебуває у державній власності, і майна, що належить Автономній Республіці Крим, на користь фізичних та юридичних осіб, які можуть бути покупцями відповідно до Закону, з метою підвищення соціально - економічної ефективності виробництва та залучення коштів на структурну перебудову економіки України.
Відповідно до ст. 1 Закону «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» до приватизації майна права комунальної власності застосовуються положення, як вказаного Закону, так і норми Закону України «Про приватизацію державного майна».
Отже, ст. 4 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» визначає коло осіб, які можуть бути продавцями об'єктів малої приватизації, що перебувають у загальнодержавній та комунальній власності, а саме відповідно: Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва; органи приватизації, створені місцевими Радами.
Разом з тим, в цій же статті Закону визначено, що органи, уповноважені виступати продавцями відповідних об'єктів приватизації, іменуються «органи приватизації».
З огляду на норми Положення про управління майна комунальної власності Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 27.12.2006 року № 333-МР, відповідач є органом приватизації, який створено Сумською міською радою, оскільки згідно до п. - п. 2.22.- 2.36. виконує відповідні функції з проведення процедури приватизації об'єктів, які належать до власності територіальної громади м. Суми.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» з моменту прийняття рішення про приватизацію здійснюється його підготовка до приватизації. Строк підготовки об'єкта малої приватизації до продажу не повинен перевищувати двох місяців з дня прийняття рішення про включення до відповідного переліку об'єктів, що підлягають приватизації.
Ст. 11 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» встановлює, що порядок викупу об'єкта приватизації визначається Фондом державного майна України.
Так, відповідно до розділу 3 Положення про порядок визначення та застосування способів приватизації щодо об'єктів малої приватизації, затвердженого Наказом ФДМУ від 30.07.1998 року за № 1511, відповідач зобов'язаний здійснити процедуру приватизації.
Статтею 27 Закону України «Про приватизацію державного майна» та статтею 23 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» передбачено укладення між продавцем та покупцем договору купівлі-продажу об'єкта приватизації. Ці угоди як окрема юридична категорія угод мають назву «угоди приватизації» і є особливими договорами купівлі - продажу державного та комунального майна, на які поширюються також відповідні норми цивільного законодавства про угоди, якщо інше не випливає із законодавства про приватизацію.
Крім того, відповідно до ст. 23 Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію) зазначений договір купівлі-продажу підлягає нотаріальному посвідченню та право власності на майно підтверджується договором . купівлі-продажу, який укладається між покупцем та повноважним представником відповідного органу приватизації.
Відповідно до ст. 655 Цивільного Кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність іншій стороні (покупцю), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) та сплатити за нього відповідну грошову суму.
Відповідно до положення ст. 207 Цивільного Кодексу України щодо вимог до письмової форми правочину (до якого відноситься договір купівлі - продажу в процесі приватизації), а саме, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства, та скріплюється печаткою.
Отже, завдяки підписанню тексту правочину стороною, здійснюється ідентифікація особи, яка представляє цю сторону, забезпечується визначеність того, що певна особа особисто брала участь у вчиненні правочину, посвідчується намір сторони прийняти на себе зобов'язання відповідно до змісту вчиненого правочину тощо.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування (у тому числі і відповідач). їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Однак, як свідчать матеріали справи та пояснення представника позивача в судовому засіданні , відповідач ухиляється від виконання рішення Сумської міської ради № 1261-МР від 27.02.2008 року та на час розгляду справи по суті в порушення термінів, визначених розділом 3 Положення про порядок визначення та застосування способів приватизації щодо об'єктів малої приватизації, затвердженого Наказом ФДМУ від 30.07.1998 року за № 1511, ст. 8 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» не розпочав процедури приватизації орендованого позивачем нежитлового приміщення, яке розташоване за адресою: м. Суми, вул. Кірова. 18., обґрунтовуючи свою бездіяльність стосовно невиконання рішення Сумської міської ради № 1261-МР від 18.03.2008 року Сумської міської ради № 1261-МР від 18.03.2008 року ( лист відповідача № 333/01-62 від 18.03.2008р.) вимогами ст. 369 ЦК України.
Суд не може погодитись з такими твердженнями відповідача, оскільки положення ст. 369 ЦК України застосовуються до здійснення розпорядження майном, що перебуває у спільній сумісній власності співвласників такого майна.
Як вбачається з матеріалів справи, орендоване позивачем нежитлове приміщення, яке підлягає приватизації шляхом викупу на користь позивача перебуває у виключно у комунальній власності територіальної громади м. Суми, що підтверджується даними, викладеними в свідоцтві про право власності на нежитлове приміщення.
Таким чином, порушене право позивача стосовно реалізації його права на приватизацію шляхом викупу орендованого нежитлового приміщення, яке розташоване за адресою: м. Суми, вул. Кірова, 18 може бути поновлене в судовому порядку шляхом зобов'язання відповідача розпочати процедуру приватизації шляхом викупу на користь позивача зазначеного нежитлового приміщення та укладення відповідного договору купівлі- продажу цього нерухомого майна.
Відповідно до рекомендацій Президії Вищого господарського суду України від 27.06.2007 року № 04-5/120 «Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам, господарські суди на загальних підставах вирішують усі спори між суб'єктами господарської діяльності, у тому числі спори, пов'язані з приватизацією державного та комунального майна (пункт 3 Рекомендацій).
Закон України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» застосовується до наступних об’єктів малої приватизації: цілісних майнових комплексів невеликих державних підприємств, віднесених Державною програмою приватизації до групи А, окремого індивідуально визначеного майна, об’єктів незавершеного будівництва та законсервованих об’єктів.
Тобто, до правовідносин, пов’язаних з приватизацією вказаного нежитлового приміщення має застосовуватися Закон України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» через те, що вказані нежитлові приміщення є окремим індивідуально визначеним майном.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 вказаного Закону до неврегульованих ним відносин з приватизації невеликих державних підприємств застосовуються норми Закону України «Про приватизацію державного майна», а ст. 30 цього Закону визначено, що спори, що виникають у процесі приватизації, вирішуються в установленому порядку судом.
Враховуючи вказані вище фактичні обставини та наведені норми діючого законодавства, суд доходить висновку про наявність у позивача права на викуп вказаного вище спірного нежитлового приміщення , а тому права та інтереси позивача щодо приватизації цього приміщення підлягають судовому захисту.
Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона має довести ті обставини, на які вона посилається в обґрунтування своїх доводів і заперечень, а відповідно до ч. 2 ст. 34 ГПК України обставини справи, які за законодавством мають підтверджуватися певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідач не надав суду доказів, які б спростовували вимоги позивача та підтверджували б правомірність його дій.
Згідно ст.ст. 44, 49 ГПК України витрати по сплаті державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати управління майна комунальної власності Сумської міської ради (м. Суми, вул. Горького, 21, код 33525906) розпочати та здійснити процедуру приватизації шляхом викупу на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Маркетинг- центр LTD» ( 40030, м.Суми, вул.Куликівська,27, код 21108536) нежитлового приміщення, яке розташоване за адресою: м. Суми, вул. Кірова, 18, загальною площею 14.9 м.кв.
3.Зобов'язати управління майна комунальної власності Сумської міської ради (м. Суми, вул. Горького. 21, код 33525906) укласти з товариством з обмеженою відповідальністю «Маркетинг- центр LTD » ( 40030, м.Суми, вул.Куликівська,27, код 21108536) договір купівлі- продажу шляхом викупу нежитлового приміщення, яке розташоване за адресою: м. Суми, вул. Кірова, 18, загальною площею 14.9 м.кв., за ціною, визначеною відповідним оцінювачем згідно до діючого законодавства на умовах типового договору купівлі- продажу.
4. Стягнути з Управління майна комунальної власності Сумської міської ради (40030, м. Суми, вул. Горького, 21, код 33525906) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Маркетинг- центр LTD» ( 40030, м.Суми, вул.Куликівська,27, код 21108536) 85 грн.00 коп. витрат по сплаті державного мита та 118 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.