Ухвала суду № 26388985, 10.10.2012, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2012
Номер справи
1570/2570/2012
Номер документу
26388985
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 жовтня 2012 р.Справа № 1570/2570/2012

Категорія: 8.2.1Головуючий в 1 інстанції: Федусик А.Г.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого -судді Скрипченка В.О.,

суддів Золотнікова О.С., Осіпова Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання Синявської І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08 червня 2012 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Корпорація Альфа груп», Товариства з обмеженою відповідальністю «Південні традиції»до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправними дій,

В С Т А Н О В И В :

18 квітня 2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Корпорація Альфа груп»та Товариство з обмеженою відповідальністю «Південні традиції»звернулися до суду з позовом, в якому просили визнати протиправними дії ДПІ по проведенню 24.02.2012 року зустрічної звірки ТОВ щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період січень-грудень 2011 року, по складанню акту перевірки від 24.02.2012 року № 514/22-00/34319863 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період січень-грудень 2011 року»та по формуванню в акті перевірки від 24.02.2012 року висновків про нереальність здійснення господарської діяльності з контрагентами-резидентами за 2011 рік (а.с. 2-5)

Мотивуючи свій позов, позивачі зазначили, що 24.02.2012 року ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби (далі - ДПІ) була проведена зустрічна звірка ТОВ «Корпорація Альфа груп»(далі -ТОВ) щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період січень-грудень 2011 року. За результатами перевірки відповідачем був складений акт № 514/22-00/34319863 від 24.02.2012 року про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період січень-грудень 2011 року, в якому зазначено про нереальність здійснення господарської діяльності ТОВ з контрагентами-резидентами за 2011 рік. Позивач вважає дії відповідача щодо проведення перевірки та складання за її результатами акту протиправними, оскільки вони не ґрунтується на нормах права.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 08 червня 2012 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Корпорація Альфа груп»та Товариства з обмеженою відповідальністю «Південні традиції»був задоволений частково.

Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси по проведенню 24.02.2012 року зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Корпорація Альфа груп»щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період січень-грудень 2011 року.

Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси по складанню акту перевірки від 24.02.2012 року № 514/22-00/34319863 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Корпорація Альфа груп»щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період січень-грудень 2011 року».

В іншій частині вимог було відмовлено (а.с. 138-140).

Не погоджуючись із постановленим у справі судовим рішенням, Державна податкова інспекція у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби подала апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ зареєстроване та перебуває на обліку в ДПІ як платник податків.

24.02.2012 року ДПІ була проведена зустрічна звірка ТОВ щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період січень-грудень 2011 року.

За результатами перевірки ДПІ був складений акт № 514/22-00/34319863 від 24.02.2012 року про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період січень-грудень 2011 року, в якому зазначено про нереальність здійснення господарської діяльності ТОВ з контрагентами-резидентами за 2011 рік (а.с. 6-18).

Такі висновки обґрунтовано тим, що з отриманої від ДПА в Одеській області та МБТІ в Одеській області інформації встановлено, що ТОВ немає на балансі складських та виробничих приміщень, транспортних засобів та фактичних трудових ресурсів (водіїв, вантажників, брокерів, бухгалтерів, комірників), а також встановлена відсутність фактів реального здійснення господарської діяльності та недостовірність даних, задекларованих у податкових деклараціях з ПДВ у 2011 році, що свідчить про нереальність здійснення ТОВ господарської діяльності з контрагентами - резидентами у 2011 році.

Ухвалюючи рішення суд першої інстанції визначив протиправними дії відповідача щодо проведення зустрічної звірки ТОВ та складання за її результатами акту № 514/22-00/34319863 від 24.02.2012 року, а викладені в цьому акті висновки необґрунтованими, з чим погоджується апеляційний суд.

Так, згідно ст. 13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509-ХІІ, посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримуватись Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Право на проведення перевірок органів ДПС визначено п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону України № 509-ХІІ. Згідно цієї норми органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.

Згідно п. 73.3. ст. 73 ПК органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

З аналізу цієї норми вбачається, що ОДПС надсилають такий запит поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надають під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі, після чого запит вважається врученим.

Згідно п.п. 73.5 ст. 75 Податкового Кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Згідно п. 2 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою КМУ від 27 грудня 2010 року №1232, (далі Порядок) зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Згідно п. 3 Порядку з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Відповідно до п. 4 Порядку орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Згідно п. 6 Порядку у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

З аналізу цієї норми вбачається, що ОДПС проводить зустрічну звірку у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту).

Матеріалами справи підтверджується, що запит від 23.02.2012 року № 10123/23-5 про надання пояснень та підтверджуючих документів з питань підтвердження господарських відносин з контрагентами за 2011 рік, на який посилається ДПІ у спірному акті, не було надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою ТОВ та не надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі, тобто не вручено ТОВ, що також підтвердив представник відповідача.

Згідно п. 7 Порядку за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що здійснюючи спірну перевірку та складаючи спірний акт № 514/22-00/34319863 від 24.02.2012 року, ДПІ порушено норми Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою КМУ від 27 грудня 2010 року № 1232, оскільки за результатами звірки складається відповідно довідка, а не акт. Разом з тим акт № 514/22-00/34319863 від 24.02.2012 року, не містять в собі інформацію щодо ініціатора зустрічної звірки ТОВ та у зв'язку з перевіркою якого суб'єкта господарювання витребувалися у ТОВ інформація, документи та проводилася зустрічна звірка. За таких обставин вона також не може вважатися законною.

Також, апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції, щодо безпідставності викладених в спірному акті звірки висновки щодо нереальності здійснення ТОВ усіх господарських операцій у 2011 році, у тому числі і з ТОВ «Південні традиції», оскільки ці висновки було сформовано за результатами звірки, яка була проведена з порушенням встановленого порядку, а тому ці висновки також не можуть вважатися законними.

Зі спірного акту звірки, вбачається, що відповідачем взагалі не витребовувалися у ТОВ та не вивчалися будь-які первинні документи, а викладені в акті висновки фактично сформовано на підставі висновку ВПМ ДПІ від 24.02.2012 року (який складено в день складання акту звірки), який також не містить в собі відомостей щодо отримання та аналізу первинних та інших документів про господарську діяльність ТОВ у 2011 році.

Більш того, вказані висновки ДПІ суперечать висновкам документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ, проведеної тією ж самою ДПІ за місяць до спірної зустрічної звірки за місцем реєстрації позивача, відповідно якої у перевіряємому періоді (квітень 2011 року) мало в оренді офіс та виробничі потужності, місця зберігання, внесені в Єдиний Державний Реєстр, кількість співробітників 18 осіб, які працювали у ТОВ і на момент цієї перевірки, і в ході цієї перевірки було встановлено правомірність включення позивачем до свого податкового кредиту податкових накладних, отриманих від ТОВ «Винзавод «Південні вікна»»за квітень 2011 року (а.с. 49-67).

За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позову, оскільки, здійснюючи спірну зустрічну звірку та складаючи за її результатами акт № 514/22-00/34319863 від 24.02.2012 року, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, у зв'язку з чим позовні вимоги ТОВ підлягають частковому задоволенню шляхом визнання цих дій протиправними.

Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, свою позицію суду не довів та не обґрунтував.

З огляду на викладене колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст. ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України та не приймає доводи, наведені в апеляційній скарзі про те, що постанова підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи зазначене апеляційний суд дійшов висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи, а наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. Таким чином апеляційна скарга Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби -залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08 червня 2012 року -залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення рішення апеляційного суду в повному обсязі.

Головуючий В.О. Скрипченко

Суддя О.С. Золотніков

Суддя Ю.В. Осіпов