КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 жовтня 2012 року Справа № 2а-4014/12/1070
Приміщення суду за адресою: місто Київ, бульвар Лесі Українки, 26, зал судових засідань № 1018
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Леонтовича А.М.
при секретарі - Бончева О.С.
за участю представників сторін:
від позивача: не прибув
від відповідача: Комаровський С.З. (за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом до проДержавної податкової інспекції у Залізничному районі міста Львова Львівської області Державної податкової служби Товариства з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» стягнення податкового боргу, - В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у Залізничному районі міста Львова Львівської області Державної податкової служби (далі - позивач) звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс»(далі - відповідач) про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс»на користь Державного бюджету України податкового боргу у сумі 3227,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за відповідачем рахується податковий борг, який ним вчасно погашено не було, тому він підлягає стягненню в судовому порядку.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2012 року відкрито скорочене провадження у справі.
7 вересня 2012 року через канцелярію Київського окружного адміністративного суду від ТОВ «Комплекс Агромарс»надійшло заперечення проти позову.
В обґрунтування заперечення проти позову відповідач зазначив, що Державна податкова інспекція у Залізничному районі міста Львова Львівської області Державної податкової служби не вручала та не направляла поштою на адресу Львівської філії ТОВ «Комплекс Агромарс»актів перевірок, податкових повідомлень-рішень та вимог про сплату боргу на підставі яких позивач просить стягнути заборгованість. У зв'язку із вказаними обставинами адміністративний позов про стягнення з ТОВ «Комплекс Агромарс»податкового боргу задоволенню не підлягає.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2012 року справу призначено до розгляду у судовому засіданні.
10 жовтня 2012 року в судове засідання прибув представник відповідача, від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представників. За таких обставин, суд ухвалив здійснювати розгляд справи без участі представників Державної податкової інспекції у Залізничному районі міста Львова Львівської області Державної податкової служби.
У судовому засіданні представник відповідача просив суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, врахувавши норми закону, які діяли на момент виникнення правовідносин між сторонами, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс»зареєстроване Вишгородською районною державною адміністрацією Київської області 5 вересня 2007 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А 01 № 069321 (а.с. 4).
У місті Львові функціонує Львівська філія ТОВ «Комплекс Агромарс», яка відповідно до положення, затвердженого протоколом загальних зборів учасників ТОВ «Комплекс Агромарс»від 28 серпня 2007 року № 1 є відокремленим підрозділом без статусу юридичної особи (а.с. 5-7).
Згідно довідки про взяття на облік платника податків від 14 лютого 2012 року № 4952/10/29-017, Львівська філія ТОВ «Комплекс Агромарс»перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у Залізничному районі міста Львова Львівської області Державної податкової служби (а.с. 8).
Відповідно до матеріалів справи, 9 грудня 2011 року посадовою особою Державної податкової інспекції у Залізничному районі міста Львова Львівської області Державної податкової служби на підставі статті 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку Львівської філії ТОВ «Комплекс Агромарс»з питань неподання або несвоєчасного подання податкової звітності з податку на прибуток за 2-3 квартали 2011 року.
У ході перевірки встановлено, що Львівська філія ТОВ «Комплекс Агромарс», в порушення вимог підпункту 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України не подано податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2-3 квартали 2011 року. Результати перевірки оформлено актом № 4278/15-1/35433079 (а.с. 14).
На підставі висновків акту перевірки № 4278/15-1/35433079 та відповідно до вимог пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України Державною податковою інспекцією у Залізничному районі міста Львова Львівської області прийнято податкове повідомлення рішення від 9 грудня 2011 року № 0018061501, яким до Львівської філії ТОВ «Комплекс Агромарс»застосовано штрафну санкцію у сумі 1020,00 грн. (а.с. 13).
23 вересня 2011 року посадовою особою Державної податкової інспекції у Залізничному районі міста Львова Львівської області Державної податкової служби проведено камеральну перевірку Львівської філії ТОВ «Комплекс Агромарс»з питань неподання або несвоєчасного подання податкової звітності з податку на прибуток за: 9 місяців 2009 року, 2009 рік, 1 квартал 2010 року, 1 півріччя 2010 року, 9 місяців 2010 року, 1 квартал 2011 року, 2 квартал 2011 року.
У ході перевірки встановлено, що Львівська філія ТОВ «Комплекс Агромарс»не подано податкову звітність з податку з податку на прибуток за: 9 місяців 2009 року, 2009 рік, 1 квартал 2010 року, 1 півріччя 2010 року, 9 місяців 2010 року, 1 квартал 2011 року, 2 квартал 2011 року. Результати перевірки оформлено актом № 2713/15-1/35433079 (а.с. 18).
На підставі висновків акту перевірки № 2713/15-1/35433079 та відповідно до вимог пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України Державною податковою інспекцією у Залізничному районі міста Львова Львівської області прийнято податкове повідомлення рішення від 23 вересня 2011 року № 0008651501, яким до Львівської філії ТОВ «Комплекс Агромарс»застосовано штрафну санкцію у сумі 2210,00 грн. (а.с. 17).
Посадовими особами Державної податкової інспекцієї у Залізничному районі міста Львова складено акти від 9 грудня 2011 року (а.с. 16) та від 23 вересня 2011 року (а.с 17) «Про неможливість вручення підприємству податкового повідомлення-рішення», в яких вказано, що податкові повідомлення-рішення від 9 грудня 2011 року № 0018061501 та від 23 вересня 2011 року №0008651501 неможливо вручити у зв'язку з тим, що Львівська філія ТОВ «Комплекс Агромарс»не знаходиться за податковою адресою.
Прийнята 7 жовтня 2011 року податкова вимога № 1148 грн. (а.с. 11) також не була вручена ЛФ ТОВ «Комплекс Агромарс», що підтверджується актом обстеження юридичної адреси платника податків від 7 жовтня 2011 року (а.с. 12).
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Законодавчим актом, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства є Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Порядок надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення урегульовано статтею 58 Податкового кодексу України.
Так, згідно із пунктом 58.3 статті 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
У силу вимог пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункт 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Зі змісту вищезазначених положень чинного законодавства України слідує, що обов'язковою умовою для стягнення податкового боргу платника податків у судовому порядку є встановлення факту спливу 60 денного строку, що обчислюється з дня надіслання (вручення) платнику податків податкової вимоги.
При цьому, податкова вимога вважається врученою платнику податку, якщо її особисто передано посадовій особі платника податків або надіслано листом з повідомленням про вручення. У випадку, якщо пошта не може вручити податкову вимогу, вона вважається врученою у день, вказаний поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Інших випадків, за яких податкова вимога вважається врученою, законодавством не встановлено.
Таким чином, для підтвердження обґрунтованості вимог про стягнення із ТОВ «Комплекс Агромарс»податкового боргу у сумі 3227,00 грн. Державна податкова інспекція у Залізничному районі міста Львова зобов'язана довести, що посадовій особі Львівської філії ТОВ «Комплекс Агромарс»було вручено податкову вимогу або надіслано таку вимогу за юридичною адресою філії позивача.
З метою встановлення вищезазначених обставин, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2012 року було витребувано у Державної податкової інспекції у Залізничному районі міста Львова Львівської області документи, що підтверджують факт вручення або надіслання засобами поштового зв'язку на адресу Львівської філії ТОВ «Комплекс Агромарс»податкової вимоги від 7 жовтня 2011 року № 1148, акта камеральної перевірки від 9 грудня 2011 року № 4228/15-1/35433079, акта камеральної перевірки від 23 вересня 2011 року № 2713/15-1/35433079, податкового повідомлення-рішення від 09 грудня 2011 року № 0018061501, податкового повідомлення-рішення від 23 вересня 2011 року № 0008651501.
Відповідачем вимог суду не виконано та не надано суду доказів на підтвердження обґрунтованості позовних вимог.
Ураховуючи, що в матеріалах справи відсутні докази вручення або надіслання засобами поштового зв'язку на адресу Львівської філії ТОВ «Комплекс Агромарс»податкових вимог, внаслідок чого неможливо встановити початок перебігу 60 денного строку після закінчення якого податковий борг підлягає стягненню у судовому порядку, суд дійшов висновку, що адміністративний позов Державної податкової інспекції у Залізничному районі міста Львова Львівської області задоволенню не підлягає.
Суд не бере до уваги наявний в матеріалах справи акт обстеження юридичної адреси Львівської філії ТОВ «Комплекс Агромарс»від 7 жовтня 2011 року, оскільки він не підтверджує вручення або надіслання засобами поштового зв'язку на адресу Львівської філії ТОВ «Комплекс Агромарс»вимог про сплату заборгованості.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 71 цього Кодексу передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доказів, які б спростовували доводи відповідача, позивач суду не надав.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, та враховуючи, що органом державної податкової служби не доведено обґрунтованості вимог про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс»на користь Державного бюджету України податкового боргу у сумі 3227,00 грн., суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 9, 14, 70, 71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні -протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя Леонтович А.М.
Повний текст постанови виготовлено 11 жовтня 2012 року.