ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" жовтня 2012 р. 09 год. 45 хв.Справа № 2а-107/08/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Попова В.Ф.,
при секретарі: Якущенко К.Ю.,
за участю:
представника позивача - Авер'янової В.О.,
представника відповідача - Бурнази Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом відкритого акціонерного товариства " Херсонрибгосп"
до Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області
про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень,
встановив:
Відкрите акціонерне товариство "Херсонрибгосп" (далі - ВАТ "Херсонрибгосп", позивач) звернулось з адміністративним позовом до Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції (далі - Чаплинська МДПІ, відповідач), у якому просить визнати нечинними податкові повідомлення-рішення від 07.07.2008 р. №№ 0001251550/0, 0001261550/0, 0001271550/0, 0001281550/0, якими позивачеві збільшено грошові зобов'язання з фіксованого сільськогосподарського податку на загальну суму 4 063,32 грн. у зв'язку із затримкою у сплаті цього податку.
У судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримала, вважає, що відповідач неправомірно визначив факти несплати фіксованого сільськогосподарського податку, оскільки період проведення розрахунків з бюджетом, за який застосовано штрафні санкції, був перевірений попередньою перевіркою відповідача. Про результати перевірки було складено акт від 24.12.2007 р. № 99/150-00476790, а питання стягнення, визначених на підставі цього акту перевірки податковими-повідомленнями рішеннями, штрафних санкцій було предметом судового розгляду. Господарський суд Херсонської області постановою від 17.06.2008 р. у справі № 13/237АП-08 визначив розмір заборгованості з цього податку у розрізі місцевих органі влади. Відповідно до цього рішення, висновки ДПІ частково визнані неправомірними, ВАТ "Херсонрибгосп" визначено до сплати 13498,40 гривень. Зазначену суму погашено платіжними дорученнями № 283 та № 292 від 26.06.2008р. Незважаючи на зазначене рішення суду, відповідач, з урахуванням зазначеного акта перевірки, виносить нові повідомлення-рішення, які є предметом оскарження. Тобто, частина сум, які визначені до сплати оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями, скасована рішенням господарського суду, а в іншій частині з позивача стягнуто 13498,40 гривень, які сплачені. Рішення суду вступило в законну силу.
Представник відповідача не спростовувала пояснення позивача і підтвердила, що викладені обставини відповідають дійсності, але проти задоволення позову заперечувала і пояснила, що до позивача за спірними податковими повідомленнями-рішеннями застосовано штрафні санкції у зв'язку із затримкою у сплаті узгоджених податкових зобов'язань з фіксованого сільськогосподарського податку. Правомірність застосування штрафних санкцій визначена статтею 17 Закону України від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ "Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Дублювання періодів перевірок пов'язана з тим, що фактичний розмір штрафних санкцій залежить від суми сплаченого податку та днів затримки у сплаті цього податку і тому перевірка з цього питання можлива лише після фактичного здійснення розрахунків з бюджетом перевіреного платника податків. З цих підстав відповідач вважає застосування до позивача штрафних санкцій за спірними податковими повідомленнями-рішеннями правомірними і просить суд відмовити позивачеві у задоволенні його позовних вимог.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю з наступних підстав.
За специфікою Закону України від 17.12.1998 р. № 320-XIV "Про фіксований сільськогосподарський податок" фіксований сільськогосподарський податок сплачувався землекористувачами до місцевих органів влади за місцем знаходження земельної ділянки. Податковий обов'язок щодо сплати фіксованого (сільськогосподарського) податку самостійно був узгоджений позивачем шляхом надання декларацій (розрахунку) відповідачеві. Питання щодо сум та строків сплати цього податку не є предметом розгляду даної справи, а тому суд виходить з того, що задекларовані позивачем зобов'язання були узгодженими з моменту їх декларування та підлягали обов'язковій сплаті у строки встановлені законодавством України.
Під час перевірки відповідач встановив, що позивач на протязі 2005-2007 років затримав сплату цього податку по різним строкам сплати до Каланчацької селищної та до Гаврилівської, Привільської, Червоночабанської сільських рад більше ніж на 90 днів.
За приписами п. 17.1.7 ст. 17 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон № 2181-III) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Як з'ясовано судом, кількість днів затримки у сплаті фіксованого податку відповідач визначив, виходячи із самостійної сплати цього податку позивачем. Сплачену суму податку відповідач направив на погашення податкового боргу, який виник у 2004-2007 роках по календарній черговості виникнення цього боргу.
У той же час, як встановлено з пояснень позивача та матеріалів справи, відповідач звернувся до Господарського суду Херсонської області з позовом про стягнення з позивача податкового боргу у сумі 125 093,39 грн., який обліковувався за позивачем станом на 31.03.2008 р. Із заявлених позовних вимог господарських суд постановою від 17.06.2008 р. у справі № 13/237АП-08 визнав існування зобов'язань позивача з фіксованого сільськогосподарського податку у сумі 13498,40 грн., у стягнені решти боргу відповідачеві відмовлено у зв'язку із пропущенням строків позовної давності щодо стягнення податкового боргу.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.06.2011 р. у справі № 22а-5391/08 постанова господарського суду Херсонської області була змінена, а саме з мотивувальної частини постанови виключено посилання на порушення позивачем строків давності як на підставу для відмови у задоволенні позову.
Судом апеляційної інстанції було встановлено, що неузгодженість розрахунків податкового органу та розрахунків відповідача по заборгованості останнього щодо сплати фіксованого сільськогосподарського податку обумовлюється тим, що після сплати підприємством боргів на підставі рішення господарського суду Херсонської області від 17.11.2007 р. позивач вважав, що сплачував свої поточні зобов'язання за 2006 - 2007 роки, однак податковим органом ці платежі зараховувались у погашення нарахованих штрафних санкцій та пені. Дії податкового органу по самостійному направленню сплачених платником податку коштів з іншим призначенням у рахунок погашення штрафних санкцій та пені не відповідають положенням, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, законодавства України. Податковий орган не має права самостійно змінювати призначення платежу, визначеного платником податків при сплаті податкових зобов'язань з податків, зокрема, з метою погашення податкового боргу направляти сплачені платником кошти з іншим призначенням у рахунок його погашення. Враховуючи, що розрахунки заборгованості відповідача по сплаті фіксованого сільськогосподарського податку проводилися податковим органом за результатами самостійного направлення сплачених платником податку коштів з іншим призначенням у рахунок погашення штрафних санкцій та пені, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про недоведеність податковим органом розміру заборгованості позивача зі сплати названого податку.
Постанова Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.06.2011 р. у справі № 22а-5391/08 набрала законної сили.
Представники сторін в судовому засіданні фактично визнали, що правомірність податкових зобов'язань, визначених спірними податковими повідомленнями-рішеннями, є обставиною, що вже досліджувалась судом при розгляді справи № 13/237-АП-08 господарським судом Херсонської області (№ 22а-5391/08 - Одеським апеляційним адміністративним судом). Рішення суду апеляційної інстанції, як зазначалось, набрало законної сили.
За приписами ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
За таких обставин суд вважає позовні вимоги ВАТ "Херсонрибгосп" обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд,
постановив:
Позовні вимоги відкритого акціонерного товариства " Херсонрибгосп" до Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області задовольнити повністю.
Скасувати податкові повідомлення-рішення Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції від 7 липня 2008 р. №№ 0001251550/0, 0001261550/0, 0001271550/0 та 0001281550/0.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 09 жовтня 2012 р.
Суддя Попов В.Ф.
кат. 8