Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
17.12.2008 р. № 6/449
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. при секретарі судового засідання Зубко Л.П. вирішив адміністративну справу
Заступник прокурора Київського району м.Одеси
до Відкрите акціонерне товариство "Укртелеком"
простягнення 4148 грн.
За участю представників сторін
позивача Лисаченко Н.В.
представник прокуратури Бондарєва А.М.
відповідача Войнаровський М.М.
Суддя Добрянська Я.І.
Секретар судового засідання Зубко Л.П.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 17.12.2008 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся Заступник прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Укртелеком»про стягнення штрафу в розмірі 4 148,00 грн. та судових витрат.
В ході судового розгляду представником позивача подана заява про уточнення позовних вимог та просив стягнути до Державного бюджету України 4148,00 грн.
В обґрунтування позову представник позивача зазначив, що Відкрите акціонерне товариство «Укртелеком»
За порушення вказаних нормативних актів відповідачу був винесений припис від 06.03.2007 р. № 83.
Відповідач вимоги даних приписів не виконав, що підтверджується актом перевірки від 19.06.2007 р. № 3-7, за що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Миколаївський області Західне відділення застосувала штраф у розмірі 4148,00 грн. відповідно до ст.. 27 Закону України «Про електроенергетику»від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР. Тому, на думку позивача, штрафні санкції у розмірі 4 148,00 грн. застосовані до відповідача згідно з чинним законодавством України.
Відповідач проти позову заперечує та вказує на ту обставину, що позовна заява повинна бути залишена без розгляду в зв’язку з тим, що заступник прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»не має повноважень на звернення до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Укртелеком»про стягнення штрафу в розмірі 4 148,00 грн.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії відповідно до ст. 9 Закону України „Про електроенергетику" та п.1 «Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7.08.1996 р. № 929, здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго".
Метою державного енергетичного нагляду за режимами споживання енергії є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, посиленню впливу на суб'єктів електроенергетики та споживачів щодо дотримання ними встановлених режимів виробництва, постачання і споживання енергії та забезпечення споживачами належного технічного стану електричних та тепловикористовуючих установок і теплових мереж.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Миколаївській області Західне відділення, яка діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», керуючись ст. 9 Закону України «Про електроенергетику»від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР, «Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7.08.1996 р. № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.06 № 131), в ході перевірки енергогосподарства відповідача встановила порушення Правил користування електричною енергією та Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів. За результатами перевірки був складений акт обстеження від 06.03.2007 року № 83.
Вимоги припису від 06.03.2007 року № 83 про усунення порушень нормативно-правових актів в електрогосподарстві відповідач не виконав, що підтверджується актом перевірки від 19.06.2007 року № 3-7.
Суд погоджується з застосуванням штрафу в розмірі 4 148,00 грн. до відповідача з огляду на наступне.
Відповідно до ст.. 27 Закону України «Про електроенергетику», правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Правопорушеннями в електроенергетиці є:
крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку;
пошкодження приладів обліку;
розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів;
створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, порушення правил охорони електричних мереж;
порушення правил користування енергією;
насильницькі дії, які перешкоджають оперативному персоналу та посадовим особам об'єктів електроенергетики виконувати свої службові обов'язки;
незабезпечення енергією споживачів, що не допускають порушень своїх обов'язків перед енергопостачальниками.
Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці:
за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в місті Києві відповідно до ст.27 Закону України „Про електроенергетику" та пп. 2, 7 та 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 р. №1312, за ухилення від виконання припису від 06.03.2007 року № 83 застосувала до відповідача штраф у розмірі 4148,00 грн.
Відповідач, ВАТ «Укртелеком»штраф в сумі 4148,00 грн. до Державного бюджету не перерахував, чим порушив вимоги п.10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику про сплату штрафу протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення.
Згідно із ст.2 Закону України „Про Державний бюджет на 2007 рік" до доходів Державного бюджету зараховуються надходження від штрафних санкцій. Отже, ненадходження суми спричиняє матеріальну шкоду інтересам держави.
Щодо твердження відповідача про відсутність повноважень у заступника прокурора Київського району м. Одеси для подання позовної заяви, суд зазначає наступне.
Конституційний суд України у рішенні від 08.04.1999 р. визначив, що прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. При цьому інтереси держави можуть збігатися повністю, частково, або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.
Враховуючи викладене, вбачається, що у даному випадку зазначенні у позові заступника прокурора інтереси держави, які порушені відповідачем, збігаються з інтересами Міністерства палива та енергетики України, так як електроенергетика як галузь народного господарства країни є провідною , стратегічно важливою і від її сталого функціонування залежить національна безпека України. Загроза національній безпеці України безпосередньо торкається інтересів держави. Державним органом основним завданням якого є забезпечення енергетичної безпеки держави, державне управління паливно-енергетичним комплексом, забезпечення реалізації державної" політики в паливно-енергетичному комплексі є Міністерство палива та енергетики України.
Централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України здійснюється державним підприємством Національною енергетичною компанією "Укренерго" Міністерства палива та енергетики України, підрозділом якої в південному регіоні є відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Південному регіоні".
Зазначене у позові порушення діючого законодавства про електроенергетику здійснено Миколаївською філією ВАТ "Укртелеком", яка розташована у Миколаївській області смт.Єланець.
За вказане порушення структурним підрозділом ВП "Держенергонагляд у Південному регіоні" Інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергетики в Миколаївській області на ВАТ "Укренерго" накладено штраф у розмірі 4148,00 грн.
ВП "Держенергонагляд у Південному регіоні", який фактично знаходиться у Київському районі м. Одеси по вул. Івана Франка, 55 та співробітники якого, є законними представниками ДП "НЕК "Укренерго", направило до прокуратури Київського району м. Одеси відповідні матеріали перевірки за фактом порушення, з проханням стягнути зазначену суму штрафу у судовому порядку у зв'язку з її несплатою порушником добровільно.
Таким чином, враховуючи положення КАС України, прокуратура Київського району м. Одеси правомірно звернулась до Оружного адміністративного суду м. Києва з зазначеною позовною заявою.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві не наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з урахуванням положень зазначеної статті, необхідно позов задовольнити повністю, оскільки у позивача наявні докази існування боргу у відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Уктелеком» (01030, м. Київ, бул. Т. Шевченка, 18, р/р 2600257 Райффайзенбанк «Аваль»МФО 300335, і.п.н. 215607626656, код ЄДРПОУ 35478958) в доход Державного бюджету України на розрахунковий рахунок № 31115106700006, одержувач –ГУДКУ м. Миколаїв, Центральний район МФО 826013, код ЄДРПОУ 23626096, код бюджетної класифікації 21081100, штраф у сумі 4148,00 грн. (чотири тисячі сто сорок вісім грн.. 00 коп.).
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Добрянська Я.І.