Постанова № 26327629, 01.10.2012, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
01.10.2012
Номер справи
617/10677/12
Номер документу
26327629
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 617/10677/12

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2012 року

Суддя Овруцького районного суду Гришковець А. Л. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобов'язання провести донарахування у відповідності до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закону України „Про соціальний захист дітей війни" , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату їй підвищення до пенсії у відповідності до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 1-єї мінімальної заробітної плати за період з 01.03.2011 року по 22.07.2011 року, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком за період з 01.03.2011 року по 22.07.2011 року, підвищення до пенсії як дитині війни у відповідності до ст. 6 Закону України „ Про соціальний захист дітей війни", виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01.03.2011 року по 22.07.2011 року та щомісячної компенсації в разі втрати годувальника відповідно до ст. 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку однієї мінімальної заробітної плати, за період з 01.03.2011 року по 22.07.2011 року, мотивуючи тим, що вона є пенсіонером, потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, має статус «Дитина війни» і проживає в АДРЕСА_1. За період перебування на пенсії їй виплачувалися вказані компенсації та доплати, не у відповідності із Законами, а в менших розмірах, що призвело до порушення її прав.

Ухвалою судді Овруцького районного суду від 08.06.2012 року позов в частині вимог за період з 01.03.2011 року по 31.03.2011 року було залишено без розгляду.

Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі заперечення проти позову не надсилав, хоча був належним чином повідомлений про відкриття скороченого провадження по справі.

Дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_2, є пенсіонером, потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 3, має статус «дитина війни», проживає в АДРЕСА_1, отримувала спірні виплати в менших розмірах, ніж визначено Законами, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1, посвідчення, довідками про проведені виплати.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, с. Заріччя Овруцького району Житомирської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачені серед інших і такі виплати:

- ст.39 Закону - пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірі: в зоні посиленого радіоекологічного контролю - 1 мінімальна заробітна плата;

- ст.50 Закону - особам, віднесеним до категорії ІІІ, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком;

- ст. 52 Закону - на кожного непрацездатного члена сім'ї, який був на утриманні померлого, призначається щомісячна компенсація в разі втрати годувальника - 50 процентів мінімальної пенсії за віком, а не 1-а мінімальна заробітна плата, як просить позивач.

Постановами № 836 від 26.07.96 та № 530 від 28.05.08 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність доплат та компенсацій в залежності від розміру мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, які визначаються Законом, встановлено конкретні розміри таких компенсацій і, зокрема :

- для підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 520 тис.крб. (5,20 грн. за гр.реф.);

- для додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії ІІІ - 10% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність;

- для щомісячної компенсації в разі втрати годувальника - 10 % від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.

Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього Закону, якими є постанови КМ № 987 від 20.06.00, №936 від 20.09.05, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.

Статтею 62 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" була обмежено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Пенсії або щомісячне довічне грошове утримання, державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищувались в меншому ніж визначено Законом розмірі, і лише інвалідам, однак Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08 року п.28 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнано таким, що не відповідає Конституції України.

Відповідно вказана норма Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" втратила чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про його неконституційність, тобто з 22.05.08 року.

Законом України «Про Державний бюджет на 2011 рік» дія положень Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не зупинялася.

За таких обставин, суд вважає, що позивач має право на отримання підвищення до пенсії як особі, що має статус «Дитина війни» за спірний період.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконні нормативні акти суперечать Законам, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.

В абз.2 п.2 Постанови КМ України № 936 від 20.09.05 вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.

Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, видатки, пов'язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.

Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону).

Крім того, згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями Управління є:

забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Висновки суду також підтверджуються і довідками управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про нарахування та виплату спірних коштів останнім, а тому перерахунок та виплата підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, підвищення як дитині війни, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та щомісячна компенсація в разі втрати годувальника підлягають здійсненню управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, на обліку в якому і перебуває позивач.

Від сплати судового збору сторони звільнені законом.

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 1832, 267 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії у відповідності до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 1-єї мінімальної заробітної плати, розмір якої визначено Законом України «Про Державний бюджет на 2011 рік» за період з 01.04.2011 року по 22.07.2011 року щомісячно, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 25 % мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, визначеному Законом України «Про Державний бюджет на 2011 рік» за період з 01.04.2011 року по 22.07.2011 року щомісячно, підвищення до пенсії, як дитині війни у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному Законом України «Про Державний бюджет на 2011 рік» за період з 01.04.2011 року по 22.07.2011 року щомісячно та щомісячної компенсації в разі втрати годувальника у відповідності до ст. 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 50% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму доходів громадян, що втратили працездатність, визначеному Законом України «Про Державний бюджет на 2011 рік» за період з 01.04.2011 року по 22.07.2011 року щомісячно.

В задоволенні решти вимог відмовити за безпідставністю.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: А. Л. Гришковець