Копія
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 вересня 2012 р. Справа № 2a-1870/5332/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - М.М. Шаповала,
за участю секретаря судового засідання - А.Г. Вольської,
представників позивача - О.О. Суткєвича, Ю.С. Мордач, Н.М. Капешарової, Л.В. Бєлік,
представника відповідача - Л.М. Коваленко,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Молоко-Суми" до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції в Сумській області Державної податквої служби про cкасування рішення, відновлення реєстрації платника податку на додану вартість, зобов'язання вичинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, уточнивши свої вимоги (Т. 2 а.с. 119), просить суд скасувати рішення № 11 від 31 травня 2012 року Сумської міжрайонної державної податкової інспекції в Сумській області Державної податквої служби (далі по тесту - Сумська МДПІ) про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, видане відповідачем; відновити йому реєстрацію платника податку на додануу вартість та включити в реєстр платників податку на додану вартість; повернути йому свідоцтво № 200029996 платника податку на додану вартість спеціального режиму оподаткування серії НБ № 048425.
Свої вимоги Сільськогосподарський виробничий кооператив "Молоко-Суми" (далі по тексту - СВК) мотивує тим, що СВК створено в 2010 році з метою виробництва власної молочної продукції, його членами є більше 1300 осіб, що проживають в сельській місцевості.
31 травня 2012 року відповідачем було прийнято рішення № 11 "Про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість". В цьому рішення зазначено, що комісією за даними зустрічних звірок (довідка від 07.02.2012 р. № 12/23/37105451/12 та від 31.05.2012 р. № 52/22/37105451/47 та акту документальної позапланової виїзної перевірки СВК від 24.05.2012 р. № 52/22/37105451/45 встановлено відсутність об'єктів оподаткування по операціям з продажу сільськогосподарських товарів (послуг) - покупцям, як наслідок питома вага сільськогосподарських товарів/послуг до вартості інших товарів/послуг за наслідками звітних періодів з березня 2011 року по лютий 2012 року по СВК становить 0 відсотків; відсутність факту постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкових зобов'язань чи податкового кредиту протягом 12 посдлідовних податкових місяців по загальній декларації, що підтверджено службовою запискою від 31.05.2012 року № 327/22. На підставі цього відповідачем анульовано реєстрацію платника податку на додану вартість спеціального режиму оподаткування, а також анульовано реєстрацію платника податку на додану вартість.
Однак висновок відповідача про відсутність у СВК необхідних умов для здійснення господарської діяльності не відповідає дійсності.
Так, відповідно до статті 1 Закону України "Про сільськогосподарську кооперацію" СВК є юридичною особою, утвореною шляхом об'єднання фізичних осіб, які є сільськогосподарськими товаровиробниками, для спільного виробництва продукції сільського господарства на засадах обов'язкової трудової участі у процесі виробництва. Члени СВК є тим персоналом, що забезпечує виробничий процес. Всі дії СВК направлені на оптимізацію виробничого процесу з метою скорочення витрат, в тому числі й на зберігання продукції та утримання необов'язкових у виробничому процесі основних засобів, траспорту.
СВК володіє та користується на правах оренди великою рогатою худобою (далі по тексту - ВРХ), яка є виробничими активами. СВК належать на праві власності доїльні апарати, що відносяться до основних фондів.
Утримання ВРХ здійснюється членами кооперативу, що є трудовою участю кожного члена СВК, а позивач надає корма і забезпечує ветеренарне обслуговування корів. Здаючи надоєне молоко члени СВК здійснюють свою трудову участь і забезпечують виробничий процес і така організація виробничого процесу не обмежена жодним нормативним актом.
Співпрацюючи з ДП "Аромат" позивач має можливість забезпечити сталі умови реалізації своєї продукції, яка швидко псуується і потребує спеціального зберігання, мінімізує витрати на транспортування продукції, що виробляється.
Висновки Сумської МДПІ про відсутність об'єкту оподаткування є безпідставними і суперечливими оскільки самим відповідачем зроблено висновок у акті перевірки про завищене податкове зобов'язання на суму 1186377 грн., а також про завищення податкового кредиту на суму 153915 грн. не приділяючи уваги тому, що податковий кредит був сформований в наслідок господарських операцій по придбанню ВРХ, кормів, ветеренарних послуг.
Заперечуючи проти позову, Сумська МДПІ посилається на те, що зустрічною перевіркою СВК щодо документального підтвердження господарських відносин з ДП "Аромат", їх реальності та повноти відображення в обліку з 01.10.11 по 31.10.11 р. (довідка довідка від 07.02.2012 р. № 12/23/37105451/12) та документальною позаплановою виїзною перевіркою з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.03.11 по 30.03.11 р. та з 01.11.11 по 29.02.12 р. (акт від 24.05.2012 р. № 52/22/37105451/45) встановлено відсутність об'єктів оподаткування ПДВ по операціям з ДП "Аромат", встановлені порушення вимог ст. 22, ст. 185, ст. 188 ПК України, в наслідок чого не підтверджено податкові зобов'язання та податковий кредит.
Договори оренди ВРХ, акти прийому-передачі до них між позивачем-орендар та громадянами-орендодавці, акти приймання-передачі ВРХ на утримання не доводять, що корови громадян використовувалися орендарем згідно договорів оренди. З них слідує, що корови знаходилися в розпорядженні їх власників, надоєне молоко здавалося безпосередньо громадянами експедиторам філії "Сумський молочний завод " ДП "Аромат" на дільниці приймання молока в окремому населеному пункті. У видаткових накладних на постачання позивачем молока ДП "Аромат" не зазначено місце їх складання, посади відповідальних осіб, довіреності на отримання, П.І.Б. осіб, які отримали продукцію. В спеціалізованих товарних накладних на перевезення молочної сировини міститься штрамп "Філія "Сумський молочний хавод" дільниця приймання молока", що свідчить, що фактично молоко приймалося філією Сумського молочного заводу від населення в сільському населеному пункті на власній дільниці. В цих спеціалізованих товарних накладних не зазнчені посади, П.І.Б., підпис, довіреності осіб, які прийняли від СВК молоко, відсутні дані про осіб, які прийняли молоко на заводі. Протоколи погодження цін та товарно-транспортні накладні на перевезення молока та молочної продукції до всіх спеціалізованих товарних накладних, довіреності на отримання молока на представників філії, документи про оприбуткування та списання молока, відомості закупівлі молока, розрахункові книжки за молочну продукцію, що закуплена у господарстві населення під час перевірки не надавалися.
В судовому засіданні представники позивача повністю підтримали позовні вимоги і вважали, що відповідач неправомірно прийняв рішення № 11 від 31.05.2012 року і просили задовольнити їх вимоги.
Представник відповідача вважав позов таким, що задоволенню не підлягає з вищенаведених мотивів.
Вислухавши представників сторін, вивчивши матеріали справи і оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд визнає, що позов слідує задовольнити частково виходячи з наступного.
Згідно статті 22 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об'єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку. А в статті 185 ПК України, зокрема, встановлено, що об'єктом оподаткування є операції платників податку з:
а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику, на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;
б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
В статті 183 ПК України визначений порядок реєстрації платників податку, згідно з яким будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації чи прийняла рішення про добровільну реєстрацію як платника податку, подає до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву.
Заява про реєстрацію особи як платника податку подається особисто такою фізичною особою або безпосередньо керівником або представником юридичної особи - платника (в обох випадках з документальним підтвердженням особи та повноважень) до органу державної податкової служби за місцезнаходженням (місцем проживання) особи. У заяві зазначаються підстави для реєстрації особи як платника податку.
Орган державної податкової служби відмовляє в реєстрації особи як платника податку, якщо за результатами розгляду реєстраційної заяви та/або поданих документів встановлено, що особа не здійснює постачання товарів/послуг або не відповідає вимогам, визначеним статтею 180, пунктом 181.1 статті 181, пунктом 182.1 статті 182 та пунктом 183.7 статті 183 цього Кодексу, або якщо існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації згідно із статтею 184 цього Кодексу.
У разі відсутності підстав для відмови у реєстрації особи як платника податку орган державної податкової служби зобов'язаний видати заявнику або відправити поштою (з повідомленням про вручення) свідоцтво про реєстрацію такої особи як платника податку не пізніше наступного робочого дня після бажаного (запланованого) дня реєстрації платника податку, зазначеного у його заяві, або протягом 5 робочих днів від дати надходження реєстраційної заяви, якщо бажаний (запланований) день реєстрації у заяві не зазначено чи такий день настає раніше дати, що припадає на останній день строку, встановленого для реєстрації платника податку органом державної податкової служби. Якщо бажаний (запланований) день реєстрації, зазначений у заяві особи, настає після завершення 5 робочих днів від дати надходження реєстраційної заяви, орган державної податкової служби зобов'язаний видати заявнику або відправити поштою (з повідомленням про вручення) свідоцтво про реєстрацію такої особи як платника податку не пізніше бажаного (запланованого) дня реєстрації платника податку, зазначеного у його заяві.
Оригінал свідоцтва про реєстрацію платника податку повинен зберігатися таким платником, а копії свідоцтва, достовірність яких засвідчена органом державної податкової служби, розміщуватися в доступних для огляду місцях у приміщенні платника податку та в усіх його філіях (відділеннях), представництвах.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, веде реєстр платників податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих як платники податку.
В статті 184 ПК України визначено підстави та порядок анулювання реєстрації платника податку, згідно з яким реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо:
а) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку протягом попередніх 12 місяців, подала заяву про анулювання реєстрації, якщо загальна вартість оподатковуваних товарів/послуг, що надаються такою особою, за останні 12 календарних місяців була меншою від суми, визначеної статтею 181 цього Кодексу, за умови сплати суми податкових зобов'язань у випадках, визначених цим розділом;
б) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку, прийняла рішення про припинення та затвердила ліквідаційний баланс, передавальний акт або розподільчий баланс відповідно до законодавства за умови сплати суми податкових зобов'язань із податку у випадках, визначених цим розділом;
в) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку, умова сплати якого не передбачає сплати податку на додану вартість;
г) особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає органу державної податкової служби декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту;
ґ) установчі документи будь-якої особи, зареєстрованої як платник податку, визнані рішенням суду недійсними;
д) господарським судом винесено ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута;
е) платник податку ліквідується за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання) або особу звільнено від сплати податку чи її податкову реєстрацію анульовано (скасовано, визнано недійсною) за рішенням суду;
є) фізична особа, зареєстрована як платник податку, померла, її оголошено померлою, визнано недієздатною або безвісно відсутньою, обмежено її цивільну дієздатність;
ж) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу;
з) закінчився строк дії свідоцтва про реєстрацію особи як платника податку на додану вартість.
Анулювання реєстрації на підставі, визначеній у підпункті "а" пункту 184.1 цієї статті, здійснюється за заявою платника податку, а на підставах, визначених у підпунктах "б" - "з" пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного органу державної податкової служби.
Анулювання реєстрації здійснюється на дату:
подання заяви платником податку або прийняття рішення органом державної податкової служби про анулювання реєстрації, якщо у свідоцтві про реєстрацію платника податку не було визначено граничний строк дії;
зазначену в судовому рішенні;
закінчення строку дії свідоцтва про реєстрацію платника податку;
що передує дню втрати особою статусу платника податку на додану вартість.
З моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, виписку податкових накладних.
Про анулювання реєстрації платника податку податковий орган зобов'язаний письмово повідомити особу протягом трьох робочих днів після дня анулювання такої реєстрації.
Стаття 209 ПК України встановлює спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, згідно з положеннями якої резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.
Згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.
Зазначені суми податку на додану вартість акумулюються сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках, відкритих в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Якщо сума податку на додану вартість, сплачена (нарахована) сільськогосподарським підприємством постачальнику на вартість виробничих факторів, перевищує суму податку, нараховану за операціями з постачання сільськогосподарських товарів/послуг, то різниця між такими сумами не підлягає бюджетному відшкодуванню та зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.
Ця норма діє з урахуванням того, що:
а) для новоутвореного сільськогосподарського підприємства, зареєстрованого як суб'єкт господарювання, який провадить господарську діяльність менше ніж 12 календарних місяців, така питома вага сільськогосподарських товарів/послуг розраховується за наслідками кожного окремого звітного податкового періоду;
б) з метою розрахунку такої питомої ваги до складу основної діяльності сільськогосподарського підприємства не включаються оподатковувані операції з постачання основних фондів, що перебували у складі його основних фондів не менше ніж 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно, якщо такі операції не були постійними і не становили окремої підприємницької діяльності.
Для отримання свідоцтва про реєстрацію як суб'єкта спеціального режиму оподаткування сільськогосподарське підприємство реєструється у відповідному органі державної податкової служби з дотриманням правил та у строки, що визначені статтею 183 цього Кодексу для реєстрації платників податку на додану вартість.
У свідоцтві про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування, крім відомостей, передбачених у свідоцтві про реєстрацію платника податку на додану вартість на загальних підставах, повинен міститися перелік видів діяльності такого сільськогосподарського підприємства.
Якщо суб'єкт спеціального режиму оподаткування поставляє протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно несільськогосподарські товари/послуги, питома вага яких перевищує 25 відсотків вартості всіх поставлених товарів/послуг, то:
а) на таке підприємство не поширюється спеціальний режим оподаткування, встановлений цією статтею. Таке підприємство зобов'язане визначити податкове зобов'язання з цього податку за підсумками звітного податкового періоду, в якому було допущено таке перевищення, і сплатити податок до бюджету в загальному порядку;
б) орган державної податкової служби виключає таке підприємство з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування та може повторно включити його до такого реєстру після закінчення наступних 12 послідовних звітних податкових періодів за наявності підстав, визначених цією статтею;
в) таке підприємство вважається платником зазначеного податку на загальних підставах з першого числа місяця, в якому було допущено таке перевищення.
Свідоцтво про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування підлягає анулюванню в разі, якщо:
а) сільськогосподарське підприємство подає заяву про зняття його з реєстрації як суб'єкта спеціального режиму оподаткування та/або заяву про його реєстрацію як платника зазначеного податку на загальних підставах;
б) сільськогосподарське підприємство підлягає реєстрації платником податку на загальних підставах;
в) сільськогосподарське підприємство припиняється шляхом ліквідації або реорганізації;
г) сільськогосподарське підприємство не подає податкової звітності з податку протягом останніх 12 послідовних звітних податкових періодів.
У таких випадках сільськогосподарське підприємство зобов'язане повернути органу державної податкової служби свідоцтво про реєстрацію як суб'єкта спеціального режиму оподаткування.
Сільськогосподарське підприємство - суб'єкт спеціального режиму оподаткування подає податкову декларацію у строки та в порядку, що встановлені для інших платників податку. Форма податкової декларації, яка подається сільськогосподарським підприємством - суб'єктом спеціального режиму оподаткування, затверджується відповідно до пункту 201.15 статті 201 цього Кодексу.
Дія спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського господарства
поширюється на:
одержання сирого молока корів, буйволиць, ячих.
Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності, які відповідають критеріям, визначеним статтею 209 цього Кодексу, але не обрали спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського, лісового господарства та рибальства, передбаченого статтею 209 цього Кодексу, і на загальних підставах вважаються платником податку на додану вартість, за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну власного виробництва, а також за молочні продукти, молочну сировину та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції.
Наказом міністерства фінансів України від 07.11.2011 р. № 1394, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 29 листопада 2011 р. за № 1369/20107, затверджено "Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість". В розділі V визначено детальний порядок анулювання реєстрації платників податку на додану вартість, який відтворює положення ст. 184 ПК України і згідно з яким передбачено також вичерпний перелік підстав для здійснення анулювання такої реєстрації. Це такі обставини, якщо:
а) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку протягом попередніх 12 місяців, подала заяву про анулювання реєстрації, якщо загальна вартість оподатковуваних товарів/послуг, що надаються такою особою, за останні 12 календарних місяців була меншою від суми, визначеної статтею 181 розділу V Кодексу, за умови сплати суми податкових зобов'язань у випадках, визначених розділом V Кодексу;
б) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку, прийняла рішення про припинення та затвердила ліквідаційний баланс, передавальний акт або розподільчий баланс щодо своєї діяльності відповідно до законодавства за умови сплати суми податкових зобов'язань із податку у випадках, визначених розділом V Кодексу;
в) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку, умова сплати якого не передбачає сплати податку на додану вартість;
г) особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає податковому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту;
ґ) установчі документи будь-якої особи, зареєстрованої як платник податку, визнані рішенням суду недійсними;
д) господарським судом винесено ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута;
е) платник податку ліквідується за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання) або особу звільнено від сплати податку чи її податкову реєстрацію анульовано (скасовано, визнано недійсною) за рішенням суду;
є) фізична особа, зареєстрована як платник податку, померла, її оголошено померлою, визнано недієздатною або безвісно відсутньою, обмежено її цивільну дієздатність;
ж) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу;
з) закінчився строк дії свідоцтва про реєстрацію особи як платника податку на додану вартість;
и) обсяг постачання товарів/послуг платниками податку, зареєстрованими добровільно, іншим платникам податку за останні 12 календарних місяців сукупно становить менше 50 відсотків загального обсягу постачання.
Анулювання реєстрації здійснюється шляхом виключення платника ПДВ з Реєстру. Свідоцтво про реєстрацію платника податку вважається анульованим з дати анулювання реєстрації платника податку.
Анулювання реєстрації за ініціативою відповідного податкового органу може бути здійснене на підставах, визначених у підпунктах "б" - "и" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункти "б" - "и" пункту 5.1 цього розділу).
Податкові органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав.
Рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами, зокрема є довідка підрозділу оподаткування юридичних або фізичних осіб про подання/неподання платником ПДВ податковому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстр (перелік) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях (податкових розрахунках) протягом 12 послідовних податкових місяців (підстава - підпункт "г" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу). У реєстрі (переліку) зазначаються дані про реєстрацію особи платником ПДВ та по кожній декларації (податковому розрахунку) - податковий період, дата надходження декларації (податкового розрахунку) до податкового органу, загальні обсяги постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту, звітного періоду, вказані у відповідних рядках та колонках податкової декларації (податкового розрахунку).
Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою податкового органу оформляється за формою № 6-РПДВ (додаток 6). Таке рішення складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження податкового органу, та підписується керівником податкового органу. У рішенні про анулювання реєстрації платника ПДВ обов'язково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Кодексу.
Дата підписання рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ уважається днем прийняття такого рішення. Рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у день підписання реєструються у журналі обліку рішень про анулювання реєстрації платників ПДВ за формою N 6-РЖ (додаток 7). Номер рішення відповідає порядковому номеру запису в цьому журналі.
Якщо анулювання реєстрації здійснюється за ініціативою податкового органу, платник податку зобов'язаний повернути податковому органу Свідоцтво та всі засвідчені копії Свідоцтва разом із супровідним листом протягом 20 календарних днів від дня прийняття рішення про анулювання.
Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою податкового органу може бути оскаржене в адміністративному порядку відповідно до вимог статті 56 Кодексу або до суду.
Підставою для внесення до Реєстру запису про відміну анулювання реєстрації, що відбулась за ініціативою податкового органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення податкового органу про відміну анулювання реєстрації та скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Рішення із копіями відповідних документів направляються до центрального органу державної податкової служби для розгляду та внесення відповідних змін до Реєстру.
Рішення податкового органу про відміну анулювання реєстрації та скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ викладається з описом ситуації, посиланням на Кодекс, зазначенням мотивів та обґрунтувань прийняття такого рішення, оформляється на бланку та підписується керівником такого органу чи особою, яка виконує його обов'язки.
У разі відміни рішення про анулювання реєстрації, якщо інше не визначено судовим рішенням, податковий орган видає платнику ПДВ нове Свідоцтво (за новим номером) замість старого Свідоцтва на підставі реєстраційної заяви з позначкою "Перереєстрація" та рішення про відміну анулювання реєстрації. При цьому дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, а датою початку дії нового Свідоцтва та датою анулювання старого Свідоцтва є дата внесення відповідного запису до Реєстру.
В розділі VI цього Положення передбачено, якщо сільськогосподарське підприємство, яке виявило бажання перейти на застосування спеціального режиму оподаткування, зареєстроване як платник ПДВ на загальних умовах, то заміна Свідоцтва на Спеціальне свідоцтво та реєстрація такого підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування проводяться за процедурами перереєстрації, визначеними цим Положенням.
У цьому випадку дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, датою реєстрації суб'єктом спеціального режиму оподаткування, датою анулювання Свідоцтва та датою початку дії Спеціального свідоцтва є дата, що відповідає першому дню податкового періоду, з якого сільськогосподарське підприємство виявило бажання перейти на застосування спеціального режиму оподаткування.
Для новоствореного сільськогосподарського підприємства, зареєстрованого як суб'єкт спеціального режиму оподаткування, від дати державної реєстрації такого підприємства до спливу 12 календарних місяців, що настають за датою державної реєстрації такого підприємства, питома вага сільськогосподарських товарів (послуг) розраховується за наслідками кожного звітного податкового періоду (місяця). Якщо протягом такого звітного податкового періоду (місяця) новостворене сільськогосподарське підприємство - суб'єкт спеціального режиму оподаткування поставляє сукупно несільськогосподарські товари (послуги), питома вага яких перевищує 25 відсотків вартості всіх поставлених товарів (послуг) у цьому місяці, то вважається, що такий суб'єкт досяг перевищення та до нього застосовуються норми цього пункту, починаючи з першого числа такого звітного податкового періоду (місяця).
У випадку, визначеному цим пунктом, з першого числа місяця, в якому було допущено перевищення, Спеціальне свідоцтво прирівнюється до Свідоцтва та сільськогосподарське підприємство вважається таким, що сплачує податок на додану вартість за загальними правилами, встановленими розділом V Кодексу. Реєстрацію такого платника ПДВ може бути анульовано згідно з розділом V цього Положення.
У випадку, визначеному цим пунктом, не пізніше 20 календарного дня з моменту досягнення перевищення сільськогосподарське підприємство зобов'язане подати до податкового органу, в якому воно зареєстроване як суб'єкт спеціального режиму оподаткування, заяву про зняття з реєстрації як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість за формою N 3-РС (додаток 10) разом із Спеціальним свідоцтвом та всіма його завіреними копіями, а також заяву про реєстрацію як платника цього податку на загальних умовах за формою N 1-ПДВ.
Податковий орган видає Свідоцтво у порядку, визначеному підпунктом 6.9.1 пункту 6.9 цього розділу.
Спеціальне свідоцтво підлягає анулюванню у разі, якщо:
а) сільськогосподарське підприємство подає заяву про зняття його з реєстрації як суб'єкта спеціального режиму оподаткування та/або заяву про його реєстрацію як платника зазначеного податку на загальних підставах;
б) сільськогосподарське підприємство підлягає реєстрації платником податку на загальних підставах;
в) сільськогосподарське підприємство припиняється шляхом ліквідації або реорганізації;
г) сільськогосподарське підприємство не подає податкової звітності з податку протягом останніх 12 послідовних звітних податкових періодів.
За наявності інших підстав, визначених у підпунктах "б" - "и" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункти "б" - "и" пункту 5.1 розділу V цього Положення), проводиться анулювання реєстрації платника ПДВ - сільськогосподарського підприємства, що включає анулювання Спеціального свідоцтва, виключення такого підприємства з Реєстру та реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування.
У таких випадках сільськогосподарське підприємство зобов'язане повернути податковому органу Спеціальне свідоцтво.
Анулювання Спеціального свідоцтва на підставі, визначеній у підпункті "б" цього пункту, може бути здійснене за ініціативою податкового органу у порядку, визначеному пунктом 209.11 статті 209 розділу V Кодексу (пункт 6.4 цього розділу).
У таких випадках податковий орган видає сільськогосподарському підприємству Свідоцтво лише в обмін на оригінал та всі завірені копії Спеціального свідоцтва, яке було анульоване.
Анулювання Спеціального свідоцтва на підставах, визначених у підпунктах "в", "г" пункту 209.12 статті 209 розділу V Кодексу (підпункти "в", "г" цього пункту), або в інших випадках, визначених у підпунктах "б" - "и" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункти "б" - "и" пункту 5.1 розділу V цього Положення), може бути здійснене за ініціативою сільськогосподарського підприємства або податкового органу.
У таких випадках одночасно з анулюванням Спеціального свідоцтва здійснюється анулювання реєстрації платника ПДВ, зареєстрованого як суб'єкт спеціального режиму оподаткування, за правилами та у строки, що визначені пунктом 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (пункт 5.1 розділу V цього Положення).
Анулювання Спеціального свідоцтва та анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу оформляється рішенням про анулювання реєстрації платника ПДВ за формою № 6-РПДВ. У таких випадках сільськогосподарське підприємство зобов'язане повернути податковому органу Спеціальне свідоцтво протягом 20 календарних днів від дня прийняття рішення про анулювання.
Рішення про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування у день їх підписання реєструються у журналі обліку рішень про виключення сільськогосподарських підприємств із реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування за формою № 6-РЖС (додаток 12). Номер рішення відповідає порядковому номеру запису в цьому журналі.
В статті 1 Закону України "Про сільськогосподарську кооперацію" визначено, що сільськогосподарський виробничий кооператив - юридична особа, утворена шляхом об'єднання фізичних осіб, які є сільськогосподарськими товаровиробниками, для спільного виробництва продукції сільського, рибного і лісового господарства на засадах обов'язкової трудової участі у процесі виробництва.
Згідно копії протоколу № 01 Установчих зборів засновників сільськогосподарського виробничого кооперативу, копії свідоцтва про державну реєстрацію "Серія А01 № 183753", копії довідки АА № 310156 з ЄДРПОУ (Т. 4 а.с. 202-205) СВК як юридична особа зареєстрований в установленому порядку 03.12.2010 р.
14.12.2010 р. СВК отримано Свідоцтво № 100314077 "НБ № 120850" про реєстрацію платника податку на додану вартість, а 01.03. 2011 року СВК було зареєстровано як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість і видано свідоцтво такого платника ПДВ № 100324541 "НБ № 048382", 06.04.2011 р. Управлінням агропромислового розвитку Сумської державної адміністрації видано Атестат виробництва молока, молочної сировини і молочних продуктів, що підтверджується копіями вказаних документів в Т. 4 на а.с.207-210.
Копіями заяв про вступ до кооперативу, паспортів ВРХ, ветеренарних карток до паспорту ВРХ, договорів оренди ВРХ, актів прийому-передачі, актів приймання-передачі ВРХ на утримання, рішення Правління СВК про прийняття в члени кооперативу, протоколу Загальних зборів членів СВК, реєстру членів СВК (Т. 1 а.с. 42-130) підтверджується, що членами цього кооперативу є 1557 осіб, які здали в оренду кооперативу свої корови для виробництва молока, здійснюючи свою трудову участь у кооперативі ці особи утримують в своєму господарстві належні їм на праві власності корови та виробляють молоко.
Із копії договорів на закупівлю сільськогосподарської продукції (сировини) (Т. 1 а.с. 87-90, Т.2 а.с. 5-17) вбачається, що СВК укладено з філією "Сумського молочного заводу" ДП "Аромат" договір про те, що СВК буде продавати молоко коров'яче, що відповідає вимогам ДСТУ № 3662-97, а покупець зобов'язується приймати та оплачувати товар. Ціна на молоко взалежності від її коливання періодично встановлювалася протоколом погодження вільних відпускних цін (Т. 5 а.с. 68-87).
Для забезпечення виробничої діяльності щодо виконання договору на закупівлю сільськогосподарської продукції СВК укладено договір оренди нежитлового приміщення 21.05.2010 р. з ДП "Аромат", що знаходиться в м. Суми, по вул. Білопільський шлях, 15. Також СВК уклало декілька договорів оренди земельних ділянок з сільськими радами різних сіл Сумської області, що необхідні позивачеві для здійснення господарської діяльності, а саме приймання-передачі молока від членів кооперативу до покупця (Т. 5, а.с. 90-107).
Копіями ветеренарних свідоцтв, рахунків, податкових накладних, виписками про рух коштів на рахунках позивача (Т. 2 а.с. 82-108, Т. 3 а.с. 223-252, Т .4 а.с. 1-2, 49-124, Т. 6 а.с. 1-75) підтверджується, що СВК за умовами договорів на закупівлю сільськогосподарської продукції отримувало підтвердження відповідності виробленого молока вимогам щодо відсутності заразних хвороб у тварин, задіяних у виробництві молока, а також повністю сплатив вказані послуги відповідній ветеренарній службі.
На кожну партію відвантаження молока СВК видавав ДП "Аромат" податкову накладну, копії яких знаходяться в Т. 2 на а.с. 19-36, Т. 3 а.с. 186-207), також оформлялися видаткові накладні (Т.2 а.с. 145-154 їх перелік та на а.с. 155-250, Т. 3 а.с. 1-185 копії). Перевезення молока від СВК до ДП "Аромат" підтверджується спеціалізованими товарними накладними, копії яких знаходяться в Т. 3 на а.с. 208-222.
Оплата за отримане від СВК молоко з боку ДП "Аромат" підтверджується виписками про рух коштів на рахунках позивача (Т. 3 а.с. 223-252, Т.4 а.с. 1,2).
Виплати сленам СВК здійснювалися відповідно до Положення про кооперативні виплати СВК "Молоко-Суми" і підтверджуються розрахунковими, платіжними відомостями (Т. 5 а.с. 112-143, 145-153).
СВК надавав своїм членам безвідсоткові позивки, що підтверджується наприклад договором № 1714 від 04.05.2011 р. (Т. 5 а.с. 155), передав в користування членам кооперативу, що утримують по декілька корів, доїльні апарати в безкоштовне користування (Т. 5 а.с. 164-172), здійснив 24.11.2011 р.закупку ВРХ відповідної породи у ТОВ "Молоко Полісся" на загальну суму 437100 грн.
Витягом з Реєстру тварин (Т. 5 а.с. 225-263) підтверджується, що всі корови, які позивач узяв в оренду в членів СВК зареєстровані в ДП "Агенство з ідентифікації і реєстрації тварин" Мінагрополіти України за СВК.
Копіями податкових декларацій (Т. 4 а.с. 3-48, Т. 6 а.с. 79 - 117) підтверджується здійснення податкової звітності СВК перед контролюючим органом - Сумською МДПІ. Згідно довідки (Т. 4 а.с. 237) СВК сплачено за перше півріччя 2012 р. ПДВ на спецрахунок 921318,21 грн. та податку з доходів фізичних осіб - 24303,55 грн.
Відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень;
господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства;
первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення;
фінансова звітність - бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період;
Метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства.
Бухгалтерський облік та фінансова звітність грунтуються на таких основних принципах, зокрема: як повне висвітлення - фінансова звітність повинна містити всю інформацію про фактичні та потенційні наслідки господарських операцій та подій, здатних вплинути на рішення, що приймаються на її основі; превалювання сутності над формою - операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми.
Суд визнає, що деякі неточності в заповненні первинних документів СВК не можуть змінити суті здійсненихцим кооперативом господарських операцій.
Таким чином, на підставі викладеного, суд визнає, що висновок відповідача про те, що СВК фактично не проводив господарську діяльність, пов'язану з виробництвом та постачанням молочної продукції, оскільки встановлено відсутність необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності, не підтвердження факту закупівлі та реалізації продукції, відсутності персоналу, виробничих активів, транспорту не грунтується на дійсних обставинах справи об'єктивно встановлених в судовому засіданні, а тому рішення про анульовання свідоцтва платника податку на додану вартість та платника податку на додану вартість спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського господарства не можно вихнавати таким, що відповідає вимогам законодавства і воно є протиправним та підлягає скасуванню.
Однак вимоги позивача повернути йому свідоцтво № 200029996 платника податку на додану вартість спеціального режиму оподаткування серії НБ № 048425 не можуть бути задоволені оскільки відповідно до розділу V Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість замість нього належить видати нове.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Молоко - Суми" до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції в Сумській області Державної податкової служби про cкасування рішення, відновлення реєстрації платника податку на додану вартість, зобов'язання вичинити дії задовольнити частково
Визнати протиправним та скасувати рішення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції в Сумській області Державної податкової служби № 11 від 31 травня 2012 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість та платника спеціального режиму оподаткування у сфері сільського господарства Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Молоко - Суми".
Зобов'язати Сумську міжрайонну державну податкову інспекцію в Сумській області Державної податкової служби відновити реєстрацію Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Молоко - Суми" як платника спеціального режиму оподаткування у сфері сільського господарства та включити до реєстру платників податків.
В іншій частині позовних вимог відмовити за їх безпідставністю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) М.М. Шаповал
Повний текст постанови складено 23 вересня 2012 року.
З оригіналом згідно
Суддя М.М. Шаповал