копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 вересня 2012 р. Справа № 2a-1870/6517/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глазька С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Вангородської Ю.В.,
представника позивача - Сечіна С.О.,
представника відповідача - Дяченко Н.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" до Роменської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області, Управління Державної казначейської служби України у Недригайлівському районі про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство «Сумиобленерго» звернулося до суду із позовом до Роменської об'єднаної державної податкової інспекції, Управління Державної казначейської служби України Недригайлівському районі та уточнивши в судовому засіданні позовні вимоги остаточно просило стягнути з Державного бюджету надміру сплачену суму грошового зобов'язання по податку на прибуток у розмірі 347 724 грн.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що згідно з розрахунками податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток Недригайлівського районного відділення «Енергозбуд» податкове зобов'язання з податку на прибуток у 2011 році склало: за 2 квартал 2011 року - 340 461 грн. (розрахунок №6635 по Недригайлівському району електричних мереж (далі - Недригайлівський РЕМ)), за 2-3 квартал 2011 року - 118 874 грн. (розрахунок №8499 по Недригайлівському РЕМ), за 2 квартали 2011 року - 199 333 грн. (розрахунок № 6637 по Недригайлівському районному відділенню «Енергозбуд» (далі - Недригайлівський РВЕ)), за 2-3 квартал 2011 року - 73 196 грн. (розрахунок № 8497 по Недригайлівському РВЕ).
У зв'язку зі змінами суми податкових зобов'язань в цілому за 2011 рік виникла переплата у сумі 347 724 грн., що підтверджується актами звірки від 21.11.2011 року, складеними між сторонами.
22.04.2011 року загальними зборами акціонерів ВАТ «Сумиобленерго» прийнято рішення про ліквідацію структурних підрозділів ВАТ «Сумиобленерго», в тому числі: Недригійлівського РЕМ та Недригайлівсього ВРЕ.
Згідно ст. 43 ПК України помилково та/або надмірно сплачені грошові зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до неї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Згідно з п.43.3 ст. 43 ПК України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
09.11.2011 року ПАТ «Сумиобленерго» було подано заяви (вих. № 52/10775, №52/107779) з зазначеними реквізитами, щодо повернення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток до Роменської ОДПІ, однак відповідач не виконав свої зобов'язання щодо повернення грошових коштів позивачу, чим порушив права позивача, передбачені ст. 43 Податкового кодексу України.
У судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві та наданих в судовому засіданні поясненнях, у зв'язку з чим просив суд стягнути надміру сплаченого податку на прибуток підприємств у розмірі 347 724 грн.
В судовому засіданні представник відповідача просила відмовити в задоволенні адміністративного позову та зазначала наступне.
Враховуючи напруженість планових завдань зі збору платежів до загального фонду Державного бюджету України, згідно п. 22 наказу ДПА у Сумській області від 11.11.2011 року №44 «Про розрахункову базу на листопад 2011 року», повернення надмірно сплачених сум податкових зобов'язань за податками понад 50,0 тис. гривень (повернення на розрахунковий рахунок, зарахування надміру сплачених сум у погашення податкових зобов'язань за іншими податками (обов'язковими платежами)) відбувається за погодженням з Департаментом прогнозування, аналізу, обліку та звітності ДПС України.
Відповідно до п.27.5. вказаного наказу органи ДПС Сумської області забезпечують надання інформації щодо повернення надмірно сплачених сум податкових зобов'язань за податками (повернення на розрахунковий рахунок, зарахування надміру сплачених сум у погашення податкових зобов'язань за іншими податками (обов'язковими платежами) щодо сум повернення понад 50,0 тис. грн.) Департаменту прогнозування, аналізу, обліку та звітності ДПС України.
На виконання вищезазначеного положення Роменська ОДПІ направила лист до ДПА у Сумській області від 06.12.2011 року за № 12890/8/20-006 про письмову згоду про повернення надміру сплачених сум з податку на прибуток.
Дозволу щодо повернення коштів Недригайлівському РЕМ та Недригайівському РВЕ ПАТ «Сумиобленерго» до Роменської ОДПІ не надходило.
Представник Управління Державної казначейської служби України у Недригайлівському районі в судове засідання не з'явився, у письмовому відзиві на позовну заяву зазначив, що правовідносини з приводу нарахування та сплати податкових платежів виникають перш за все між податковими органами та платниками податків. Управління Державної казначейської служби України у Недригайлівському районі як орган державної влади не наділений повноваженнями щодо контролю за нарахуванням та сплатою податків платниками. Станом на момент порушення провадження по даній адміністративній справі Управління Державної казначейської служби України у Недригайлівському районі не порушило по відношенню до позивача жодного законодавчого та нормативно-правового акта України з питань оподаткування. Представник відповідача вважає необґрунтованими та незаконними позовні вимоги позивача в частині зобов'язання Управління Державної казначейської служби України у Недригайлівському районі повернути надміру сплачену суму грошового зобов'язання.
Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що згідно з розрахунками податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток відокремлених підрозділів ПАТ «Сумиоблннерго» - Недригайлівського РЕМ та Недригайлівського РВЕ було перераховано в бюджет за звітні періоди 2011 року податок на прибуток на загальну суму 347 724 грн., а саме:
- за 2 квартал 2011 року у розмірі 340 461 грн. (розрахунок №6635 по Недригайлівському РЕМ (а.с.10-11));
- за 2-3 квартал 2011 року у розмірі 118 874 грн. (розрахунок №8499 по Недригайлівському РЕМ (а.с.8-9));
- за 2 квартал 2011 року у розмірі 199 333 грн. (розрахунок № 6637 по Недригайлівському РВЕ (а.с.9));
- за 2-3 квартал 2011 року у розмірі 73 196 (розрахунок № 8497 по Недригайлівському РВЕ (а.с.6-7)).
Платіжними дорученнями № 6362 та № 6363 від 18.08.2011р. (а.с.13), ПАТ "Сумиобленерго" було перераховано до Державного бюджету України суми податку на прибуток за 2 квартал 2011р. по Недригайлівському РЕМ та Недригайлівському РВЕ.
21.11.2011 року Роменська ОДПІ та Недригайлівський РЕМ за період з 01.01.2011 року по 21.11.2011 року проводили звірення розрахунків платника з бюджетом, про що відповідно складений акт, за даними Роменської ОДПІ по роботі з Недригайлівським РЕМ рахується від'ємне сальдо з податку на прибуток, а саме: станом на 21.11.2011 року у сумі 221 578 грн.(а.с.14).
21.11.2011 року Роменська ОДПІ та Недригайлівський ВРЕ за період з 01.01.2011 року по 21.11.2011 року проводили звірення розрахунків платника з бюджетом, про що відповідно складений акт, за даними Роменської ОДПІ по роботі з Недригайлівським ВРЕ рахується від'ємне сальдо з податку на прибуток, а саме: станом на 21.11.2011 року у сумі 126 137 грн.(а.с.15).
Позивач 09.11.2011 року звернувся до Роменської ОДПІ з заявою за № 52/10779 про повернення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток (а.с.12).
26.12.2011р. Роменською ОДПІ була надана відповідь (а.с.23-24) про те, що на виконання наказу ДПА у Сумській області від 11.11.2011 року №44 «Про розрахункову базу за листопад 2011 року» (а.с.43-49) І відповідачем було направлено лист на узгодження ДПА в Сумській області (№12890/8/20-006 від 06.12.2011р. (а.с. 40)) про письмову згоду про повернення надміру сплачених сум з податку на прибуток.
На день звернення позивача до суду обґрунтованої відповіді, а також відмови щодо повернення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 347 724 грн., позивач не отримав.
Проаналізувавши вимоги чинного законодавства, нормативно-правових актів, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Пунктом 14.1.115. ст. 14 Податкового кодексу України (далі ПК України) визначено, що надміру сплачені грошові зобов'язання це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Статтею 43 ПК України визначені умови повернення помилково сплачених грошових зобов'язань, зокрема помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Відповідно до ч. 3 ст. 72 КАС України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Право на повернення суми грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємства виникло у позивача на підставі розрахунку податкових зобов'язань за 2011 рік та заяв про їх повернення поданих 09.11.2011 року, тобто в межах встановленого законом строку. Представник відповідача у судовому засіданні не заперечує те, що позивачем не було порушено строку звернення на повернення суми грошових зобов'язань з податку на прибуток.
Статтею 43 ПК України передбачено, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові Державного казначейства України.
На підставі отриманого висновку орган Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому Державним казначейством України.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі Державному казначейству України для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
На виконання ст. 43 ПК України спільним наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21.12.2010 року № 974/1597/499 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 29.12.2010 року за № 1386/18681, затверджений Порядок взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (надалі Порядок № 974/1597/499).
Відповідно до п.п. 5-6 Порядку № 974/1597/499 вбачається, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених податковим законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.
На день розгляду справи судом встановлено, що залишок надміру сплаченого до бюджету податку на прибуток підприємств складає 347 724 грн., який позивачу з державного бюджету не повернуто.
Відповідно до пунктів 16, 17 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. N 845, органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, зокрема, для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів. Стягувачі, на користь яких прийняті судові рішення про стягнення надходжень бюджету, подають до органу Казначейства, на рахунки в якому зараховані надходження бюджету, документи, зазначені у пункті 7 цього Порядку, крім випадків, передбачених пунктом 23 цього Порядку.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні, спеціалізовані та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються державним податковим адміністраціям в областях.
Згідно п. 28.6 Наказу ДПА в Сумській області №474 від 11.11.2011р., на який посилається представник відповідача, обґрунтовуючи бездіяльність щодо не направлення висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та не подання його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, податковий орган зобов'язано лише забезпечити надання інформації щодо повернення надмірно сплачених сум податкових зобов'язань за податками щодо сум повернення понад 50,0тис.грн. на погодження із Департаментом прогнозування, аналізу, обліку та звітності ДПС України. При цьому слід звернути увагу на те, що будь-які заборони щодо невиконання податковим органом вимог ст.43 ПК України вищезазначений наказ не містить.
Враховуючи зазначене, суд вважає протиправною бездіяльність податкового органу щодо не вчинення дій по поверненню надміру сплаченої суми коштів з податку на прибуток підприємства, з посиланням на відсутність повноважень без відповідного погодження з ДПС України, оскільки вказані посилання не передбачені нормами діючого законодавства.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що податковий орган не довів обґрунтованість доводів щодо не повернення надміру сплаченого позивачем до бюджету податку на прибуток підприємств у сумі 347 724 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Згідно п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", розмір судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру становить 1 відсоток розміру майнових вимог, але не більше 2 розмірів мінімальної заробітної плати, що становить 2146 грн., які і відшкодовуються позивачу із Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" до Роменської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області, Управління Державної казначейської служби України у Недригайлівському районі про зобов'язання вчинити дії -задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Державного бюджету (Державний бюджет - Недригайлівський район, рахунок № 31112009700258, банк ГУ ДКСУ у Сумській області, МФО 837013, код ЄДРПОУ 37427397, код бюджетної класифікації 11021000) на користь публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" (40035, м. Суми, вул. Д. Коротченка, 7, поточний рахунок 26009275459001 в СФ ПАТ "ПриватБанк", МФО 337546, код ЄДРПОУ 23293512) надміру сплачену суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у сумі 347 724 грн. (триста сорок сім тисяч сімсот двадцять чотири грн.).
Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" витрати по сплаті судового збору у розмірі 2146 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.М. Глазько
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Глазько
Повний текст постанови складено 17 вересня 2012 року