Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 вересня 2012 року Справа № 2а/1270/7522/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Судді: Тихонова І.В.
при секретарі: Калашникові Д.О.
за участю сторін:
представника позивача: Березниченко О. О.
представник відповідача: Шамкій В. М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом державної податкової інспекції у м. Ровеньках Луганської області ДПС до товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» про стягнення податкового боргу у сумі 7 973 779,12 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
27 вересня 2012 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов державної податкової інспекції у м. Ровеньках Луганської області ДПС до товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» про стягнення податкового боргу у сумі 7 973 779,12 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит» (код ЄДРПОУ 37713861) зареєстровано виконавчим комітетом Ровеньківської міської ради Луганської області в якості юридичної особи з 01.07.2011 р. №13891030003000719, з 27.12.2011 року внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, взято на облік в державній податковій інспекції у м. Ровеньках Луганської області ДПС як платник податку з 04.07.2011 року за № 366.
Податковий борг виник з січня 2012 року у зв'язку з передачею з СДПІ по роботі з ВПП карток особових рахунків ДП «Ровенькиантрацит» з метою його відображення в ДПІ у м. Ровеньках в картках особових рахунків ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит» згідно умов Концесійного договору від 01.12.2011 року, за яким правонаступником з погашення податкової заборгованості ДП «Ровенькиантрацит» є TOB «ДТЕК Ровенькиантрацит».
TOB «ДТЕК Ровенькиантрацит» направлено податкову вимогу №11 від 26.01.12р. про податковий борг в сумі 40 899 866,40 грн., яку було вручено головному бухгалтеру Цупко І.М.
Станом на 18.09.2012 року податковий борг складає 13 664,9 тис. грн., у т.ч. пеня 8 138 тис. грн.
У зв'язку з погашенням узгодженого податкового зобов'язання в серпні 2012р. на суму розстроченого податкового боргу була нарахована пеня по податку на прибуток в сумі 7 973,8 тис. грн. відповідно до п. п.129.1.1 ст.129 Податкового Кодексу України, яка станом на 18.09.12 непогашена та підлягає стягненню з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника на підставі п. 95.3 ст.95 Податкового кодексу України.
Податковим органом були прийняті всі передбачені законодавством заходи, однак до цього часу податковий борг відповідачем не сплачений. На підставі чого позивач просив суд стягнути з відповідача податковий борг з податку на прибуток, у тому числі пеню у сумі 7 973 779,12 грн. за рахунок активів платника податку.
28 вересня 2012 року в судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі, просив суд при прийнятті рішення по справі встановити порядок і строки виконання рішення шляхом розстрочення суми податкового боргу строком на 60 місяців шляхом сплати податкового боргу рівними частинами щомісячно у сумі 132 896,32 грн., починаючи з 1 жовтня 2012 року відповідно до графіка.
Відповідно до ч. 6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із ст.14 ПК України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Платник податків відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит» (код ЄДРПОУ 37713861) зареєстровано виконавчим комітетом Ровеньківської міської ради Луганської області в якості юридичної особи з 01.07.2011 р. №13891030003000719, з 27.12.2011 року внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, взято на облік в державній податковій інспекції у м. Ровеньках Луганської області ДПС як платник податку з 04.07.2011 року за № 366.
Судом встановлено, що податковий борг виник з січня 2012 року у зв'язку з передачею з СДПІ по роботі з ВПП карток особових рахунків ДП «Ровенькиантрацит» з метою його відображення в ДПІ у м. Ровеньках в картках особових рахунків ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит» згідно умов Концесійного договору від 01.12.2011 року, за яким правонаступником з погашення податкової заборгованості ДП «Ровенькиантрацит» є TOB «ДТЕК Ровенькиантрацит».
Станом на 18.09.2012 року податковий борг складає 13 664,9 тис. грн., у т.ч. пеня 8 138 тис. грн.
У зв'язку з погашенням узгодженого податкового зобов'язання в серпні 2012р. на суму розстроченого податкового боргу була нарахована пеня по податку на прибуток в сумі 7 973 779,12 грн., яка станом на 18.09.2012 непогашена, що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника податку, та підлягає стягненню з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника на підставі п. 95.3 ст.95 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 129. 1 ст. 129 Податкового кодексу України пеня нараховується:
після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня (п. п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України).
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом;
у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) (п. п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України);
у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента. (п. п. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. п. 129.3 ст. 129 Податкового кодексу України нарахування пені закінчується:
- у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань;
- у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків;
- у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України);
- при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини).
Судом встановлено, що з метою погашення податкового боргу позивачем на юридичну адресу відповідача направлено податкову вимогу №11 від 26.01.12р. про податковий борг в сумі 40 899 866,40 грн., яку було вручено головному бухгалтеру Цупко І.М.
Відповідно до п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з п. 95.1 ст .95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.2 ст. 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно з п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Оскільки сума податкового боргу в розмірі 7 973 779,12 грн. відповідачем до теперішнього часу не сплачена, податкова вимога не були ним оскаржена та на день подання адміністративного позову вважаються узгодженою та обов'язковою до сплати, тому позовні вимоги податкового органу щодо стягнення податкового боргу шляхом звернення стягнення на кошти з рахунків платника є законними та обґрунтованими.
Згідно з положеннями ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Так, судом встановлено, що 01.12.2011 року між Міністерством енергетики та вугільної промисловості України та ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит» на підставі наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 23.11.2011 року № 741 укладено концесійний договір.
Відповідно до умов Концесійного договору Концесієдавець (Міністерство енергетики та вугільної промисловості України) надало Концесіонеру право на управління цілісним майновим комплексом державного підприємства «Ровенькиантрацит».
Цілісний майновий комплекс державного підприємства «Ровенькиантрацит» передано Концесіонеру на підставі Зведеного акту приймання-передачі майна від 02.12.2011 року. Крім майна, Концесіонеру передано борги Державного підприємства «Ровенькиантрацит». Так, згідно Зведеного акту приймання-передачі майна від 02.12.2011 року Концесіонеру передано майно вартістю 2 477 267 851, 00 грн., а саме необоротних активів без урахування незавершених капітальних інвестицій становить - 2 171 594 089, 00 грн., незавершених капітальних інвестицій - 305 673 762,00 грн.
Крім того, Концесіонеру передано дебіторську заборгованість у розмірі 233 466 661,00 грн. та кредиторську заборгованість у розмірі 2 087 913 806,00 грн.
Кредиторська заборгованість яка передана Концесіонеру складається з податкової заборгованості у сумі 947 808 712, 61 грн., заборгованості перед Фондами соціального страхування у сумі 114 845 000,00 грн., Пенсійним Фондом - 473 000,00 грн., Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві - 92 421 000,00 грн., Центром зайнятості - 12 769 000,00 грн.; заборгованості перед контрагентами у сумі 1 025 260 093 грн.
Представник відповідача пояснив, що державним підприємством «Ровенькиантрацит» TOB «ДТЕК Ровенькиантрацит» передано 950 000 000,00 грн. розстроченого податкового боргу, а тому відповідач не має можливості здійснити погашення податкової заборгованості з податку на прибуток одноразово.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розстрочити виконання судового рішення про стягнення податкового боргу з товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» у сумі 7 973 779,12 грн. строком на 60 календарних місяців, шляхом сплати податкового боргу рівними частинами щомісячно у сумі 132 896,32 грн., починаючи з 1 жовтня 2012 року відповідно до графіка.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 105, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги державної податкової інспекції у м. Ровеньках Луганської області ДПС до товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» про стягнення податкового боргу у сумі 7 973 779,12 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з усіх рахунків у банках, обслуговуючих платника податку, товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» (ЄДРПОУ 37713861) кошти за податковим боргом з податку на прибуток в сумі 7 973 779,12 грн., в тому числі пеня - 7 973 779,12 грн. на користь Державного бюджету України на р/р № 31117009700059, код платежу 11021000, банк ГУДКСУ в Луганській області, МФО 804013, отримувач УДКСУ м. Ровеньки, код 37953384.
Розстрочити виконання судового рішення про стягнення податкового боргу з товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» у сумі 7 973 779,12 грн. строком на 60 календарних місяців, шляхом сплати податкового боргу рівними частинами щомісячно у сумі 132 896,32 грн., починаючи з 1 жовтня 2012 року відповідно до графіка.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
СуддяІ.В.Тихонов