УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2012 р. Справа № 17232/10/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Онишкевича Т.В., Клюби В.В.
розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромкомбінат» на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 8 грудня 2009 року у справі за позовом Державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромкомбінат» в інтересах структурного підрозділу «Чернівецький військовий лісгосп» до Державної податкової інспекції у м. Чернівці про скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2009 року Державне підприємство Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромкомбінат» в інтересах структурного підрозділу «Чернівецький військовий лісгосп» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Чернівці, в якому просить скасувати податкові повідомлення-рішення від 07.08.2009 року №0001790153/2 на суму 25262,64 грн. та №0001800153/2 на суму 5711,93 грн.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що у ДПІ відсутні підстави для проведення позапланової перевірки, штрафні санкції за несвоєчасну сплату лісового збору не можуть бути застосовані до Чернівецького військового лісгоспу, оскільки він не є платником лісового збору, застосування штрафних санкцій до структурного підрозділу, а не до юридичної особи є незаконним. Крім того, позивач стверджує, що Лісовим кодексом України обов'язок сплати лісового збору покладено на постійних лісокористувачів, при цьому ст.17 ЛК України визначено, що постійними лісокористувачами є спеціалізовані державні лісогосподарські підприємства у структурі якого створено спеціалізований лісогосподарський підрозділ. У даному випадку таким спеціалізованим державним лісогосподарським підприємством у структурі якого створено спеціалізований лісогосподарський підрозділ є позивач, а Чернівецький військовий лісгосп є структурним спеціалізованим лісогосподарським підрозділом позивача. Позивач вважає, що перевірку Чернівецького військового лісгоспу, який є структурним підрозділом позивача можна проводити лише одночасно з перевіркою головного підприємства
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 8 грудня 2009 року в задоволенні позовних вимог Державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромкомбінат» в інтересах структурного підрозділу «Чернівецький військовий лісгосп» відмовлено.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що Державною податковою інспекцією у м. Чернівці правомірно було застосовано штрафні (фінансові) санкції до Чернівецького військового лісгоспу за несвоєчасну сплату самостійно узгоджених ним податкових зобов'язань.
Суд вважає, що проведення невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податків та зборів до бюджету структурного підрозділу позивача одночасно з перевіркою головного підприємства не вплинуло б на результати проведення такої перевірки, а, отже, вказана обставина не може бути підставою для скасування податкових повідомлень-рішень.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її винесеною із порушенням норм матеріального, Державне підприємство Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромкомбінат», оскаржило її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 8 грудня 2009 року та прийняти нову поставу, якою повністю задовольнити позовні вимоги.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що оскільки Чернівецький військовий лісгосп не юридична особа, а структурний підрозділ позивача і жодним законом України на структурний підрозділ не покладено обов'язок сплати лісового збору то і застосування штрафних санкцій до ЧВЛГ є неправомірним.
ДП МО України «Івано-Франківський лісопромкомбінат» вказує на те, що згідно Наказу №355 від 27.05.2008 року ДПА України, перевірку ЧВЛГ, який є структурним підрозділом позивача, можна проводити лише одночасно з перевіркою головного підприємства. Без зазначеної перевірки неможливо визначити своєчасність сплати лісового збору та дивідендів у межах належного платника - юридичної особи у зв'язку з чим нарахування штрафних санкцій за Актом 1350 є незаконним, як сама перевірка. Отже,так як при наявності заборгованості по сплаті збору по розрахунках поданих одним структурних підрозділом юридичної особи може бути недоплата, а по іншому - переплата, тму з метою визначення факту наявності чи відсутності заборгованості юридичної особи в цілому ДПА вимагає проведення одночасних перевірок всіх структурних підрозділів і юридичної особи.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому суд апеляційної інстанції, у відповідності до п.п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що на підставі направлення №018138 від 16.03.2009 року Державною податковою інспекцією у м. Чернівці 17.04.2009 року було проведено невиїзну документальну перевірку «Чернівецького військового лісгоспу» ДП Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромкомбінат» своєчасності сплати податків та зборів до бюджету, а саме з питання своєчасності сплати податку на прибуток, частині прибутку (доходу) господарських організацій, податку на додану вартість, збору за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення.
За результатами перевірки складено акт перевірки № 1350/15-/21417690 від 30.03.09 року.
На підставі акта перевірки, керуючись п.п.17.1.7. п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ДПІ у м. Чернівці податковими повідомленнями-рішеннями від 10 квітня 2009 року було застосовано штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобов'язань №0001790153/0 на суму 25262,64 грн. (10% суми, сплаченої із затримкою) та №0001800153/0 на суму 5711,93 грн. (20 % суми, сплаченої із затримкою).
Позивачем зазначені податкові повідомлення-рішення було оскаржено в адміністративному порядку. Скарги було залишено без задоволення, а податкові повідомлення-рішення без змін. За результатами розгляду скарг ДПІ у м. Чернівці було прийнято податкові повідомлення-рішення №0001790153/1 та №0001800153/1 від 15.06.2009 року, та №0001790153/2 , №0001800153/2 від 07.08.2009 року.
В силу ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі).
Згідно ст. 17 Лісового кодексу України у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
Обов'язок постійних лісокористувачів своєчасно вносити плату за спеціальне використання лісових ресурсів встановлено ст. 19 Лісового кодексу України.
Інструкцією про механізм справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду визначено, що платниками збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду є юридичні і фізичні особи, яким надані в постійне або тимчасове користування земельні ділянки лісового фонду.
Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Суд першої інстанції обрав вірну позицію, що за змістом п.1.1. ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платниками податків є юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Тактм чином, відокремлений підрозділ є платником податків, в тому числі збору за використання лісових ресурсів державного значення, оскільки Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є спеціальним законом з питань оподаткування, на відміну від Лісового кодексу України та Інструкції про механізм справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду .
Пунктами 5.1., 5.3.1. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно матеріалів справи структурним підрозділом Державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромкомбінат» Чернівецьким військовим лісгоспом було самостійно узгоджено суму податкового зобов'язання по збору за використання лісових ресурсів державного значення, шляхом подання до ДПІ у м.Чернівці розрахунків, однак, узгоджену суму податкових зобов'язань було сплачено несвоєчасно.
Згідно п.п.17.1.7. п. 17.1. ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, з аналізу вказаних норм та обставин справи, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що Державною податковою інспекцією у м. Чернівці правомірно було застосовано штрафні (фінансові) санкції до Чернівецького військового лісгоспу за несвоєчасну сплату самостійно узгоджених ним податкових зобов'язань.
Апеляційний суд погоджується з позицією суду першої інстанції, що проведення невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податків та зборів до бюджету структурного підрозділу позивача одночасно з перевіркою головного підприємства не вплинуло б на результати проведення такої перевірки.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
Доводи апелянта в іншій частині на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 195, п.п.1,2 ч.1 ст.197, ст.ст.198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромкомбінат» залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 8 грудня 2009 року у справі № 2а-1213/09/2470 за позовом Державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромкомбінат» в інтересах структурного підрозділу «Чернівецький військовий лісгосп» до Державної податкової інспекції у м. Чернівці про скасування податкових повідомлень-рішень - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Я.С. Попко
Судді Т.В. Онишкевич
В.В. Клюба