Постанова № 26319918, 02.10.2012, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
02.10.2012
Номер справи
б-39/233-09
Номер документу
26319918
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_______________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про визнання боржника банкрутом

"02" жовтня 2012 р. Справа № Б-39/233-09

вх. № 9033/2-39

Суддя господарського суду Чистякова І.О.

при секретарі судового засідання Ягнюк О.В.

За участю представників сторін:

представника кредитора - Мицька Р.М., довіреність №116/10 від 26.12.2011р. (Дочірня компанія "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України")

представника кредитора - Устименка А.В., довіреність №01-62юр/625 від 30.01.2012р. (Акціонерна компанія "Харківобленерго")

розпорядника майна - арбітражного керуючого Булижина І.В., ліцензія серія АВ №547911 від 30.11.2010р.

представника відділу з питань банкрутства Головного управління юстиції у Харківській області - Макєєва А.В., довіреність №40 від 28.08.2012р.

Розглянувши справу за заявою

Державного підприємства "Енергохімпром", м. Первомайський

до Державного підприємства "Енергохімпром", м. Первомайський

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИВ:

03 листопада 2009 року виконуючий обов`язки директора Державного підприємства "Енергохімпром" Дудєнков Юрій Леонідович звернувся до господарського суду Харківської області із заявою про порушення справи про банкрутство Державного підприємства "Енергохімпром" в порядку ст. 53 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Ухвалою господарського суду Харківської області від 04 листопада 2009 року прийнято заяву в.о. директора державного підприємства "Енергохімпром" до розгляду, порушено провадження у справі і відкрито процедуру санації ДП "Енергохімпром", призначено керуючим санацією ДП "Енергохімпром" в.о. директора ДП "Енергохімпром" Дудєнкова Юрія Леонідовича, призначено розпорядником майна ДП "Енергохімпром" арбітражного керуючого Булижина Ігоря Володимировича. Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 17 лютого 2010 року затверджено реєстр вимог кредиторів державного підприємства „Енергохімпром" від 17.02.2010 року.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 24 грудня 2010 року затверджено запропонований керуючим санацією план санації державного підприємства „Енергохімпром" погоджений Державним департаментом з питань банкрутства Міністерства економіки України (лист № 216-60 від 12.11.2010року), Міністерством промислової політики України та схвалений на підставі рішення комітету кредиторів від 15.10.2010року. Зобов'язано керуючого санацією виконати вимоги суду викладені в ухвалі суду від 04.11.2009р., щоквартально звітувати про хід виконання плану санації перед комітетом кредиторів, звіти разом з рішенням комітету, балансами боржника і іншою фінансовою звітністю надавати суду на десятий день після проведення засідання комітету кредиторів, а по закінченні строку санації представити комітету кредиторів та суду звіт керуючого санацією і всі документи згідно ст. 21 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Ухвалою господарського суду Харківської області від 19 січня 2011 року продовжено процедуру санації на шість місяців до 04.05.2011р.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 30 травня 2011 року відмовлено в задоволенні клопотання комітету кредиторів про продовження процедури санації, відкладено розгляд справи на 05 вересня 2011 року о 10:40.

У судовому засіданні 05 вересня 2011 року судом було оголошено перерву до 03 жовтня 2010 року об 11:50.

Згідно розпорядження від 03 жовтня 2011 року у зв`язку з відпусткою судді Швидкіна А.О. було здійснено перерозподіл справи №Б-39/233-09, за результатом якого призначено для розгляду справи №Б-39/233-09 суддю Чистякову І.О.

В подальшому судом неодноразово відкладалось слухання звіту керуючого санацією.

21 березня 2012 року до господарського суду Харківської області надійшли письмові пояснення Агентства Держмайна України Державного агентства України з управління державними корпоративними правами та майном (вх. 6105), в яких Агентство заперечує проти введення процедури ліквідації з огляду на те, що Законом України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна" заборонена реалізація майна підприємства в процесі провадження справи про банкрутство, визначеного статтями 22, 23, 24, 25, 26, 30, ч. 11 ст. 42, абз. 2 ч. 6 ст. 43 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Ухвалою господарського суду Харківської області від 21 березня 2012 року зобов`язано Агентство Держмайна України Державного агентства України з управління Державними корпоративними правами та майном надати письмові пропозиції з необхідними заходами щодо відновлення платоспроможності Державного підприємства "Енергохімпром", у тому числі укладення мирової угоди або застосування до боржника ліквідаційної процедури, слухання звіту керуючого санацією відкладено на "10" квітня 2012 р. о(об) 11:00.

10 квітня 2012 року до господарського суду надійшло клопотання Агентства Держмайна України Державного агентства України з управління державними корпоративними правами та майном (вх. 7593) про відкладення розгляду справи, в якому Агентство зазначає, що боржник входить до сфери управління Державного агентства України з управління державними корпоративними правами та майном. Листом від 03 квітня 2012 року №14/2-3-314 Агентство держмайна України надало пропозицію Фонду державного майна України щодо включення боржника до переліку об'єктів, які підлягають підготовці до продажу у 2012 році. Агентство зазначає, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута, якщо цього не було зроблено раніше (ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"), тому, на його думку, в разі введення процедури ліквідації та як наслідок припинення повноважень власника майна унеможливиться процедура приватизації.

Розпорядником майна 10 квітня 2012 року до господарського суду було надано пояснення (вх. 7749) щодо можливості застосування процедури приватизації до боржника, в яких він пояснив, що згідно Закону України "Про приватизацію державного майна" в процесі приватизації відбувається відчуження державного підприємства на користь юридичних чи фізичних осіб приватного права. В ході приватизації державного підприємства змінюється його організаційно-правова форма з державного підприємства на іншу форму (акціонерне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю тощо.). Згідно ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (надалі Закон про банкрутство) реструктуризація підприємства - здійснення організаційно-господарських, фінансово-економічних, правових, технічних заходів, спрямованих на реорганізацію підприємства, зокрема шляхом його поділу з переходом боргових зобов'язань до юридичної особи, що не підлягає санації, якщо це передбачено планом санації, на зміну форми власності, управління, організаційно-правової форми, що сприятиме фінансовому оздоровленню підприємства, збільшенню обсягів випуску конкурентоспроможної продукції, підвищенню ефективності виробництва та задоволенню вимог кредиторів. Згідно ст. 18 Закону про банкрутство реструктуризація підприємства є одним із заходів відновлення платоспроможності, який обов'язково повинен бути відображений в плані санації боржника. Так, план санації боржника не передбачає такого заходу відновлення платоспроможності, як приватизація, строк судової санації на ДП "Енергохімпром" закінчився, отже відсутні правові процесуальні підстави для зміни плану санації підприємства і внесення до нього інших заходів відновлення платоспроможності, таких як приватизація. Комітетом кредиторів на засіданні, яке відбулося 24.10.2011 р. було прийняте рішення про звернення до суду з клопотанням про закінчення процедури санації, визнання банкрутом ДП "Енергохімпром" та відкриття ліквідаційної процедури. Згідно ч. ст. 108 Цивільного кодексу України зміна організаційно-правової форми є перетворенням підприємства. Згідно ч. 1 ст.13 Закону про банкрутство рішення про реорганізацію підприємства (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) приймається виключно за згоди розпорядника майна підприємства. Проте, як зазначив розпорядник майна до теперішнього часу орган управління не звертався з пропозицією про погодження реорганізації ДП "Енергохімпром".

10 квітня 2012 року від голови комітету кредиторів надійшло клопотання (вх.7745), в якому він просить припинити процедуру санації ДП "Енергохімпром", визнати ДП "Енергохімпром" банкрутом та відкрити ліквідаційну процедуру.

10 квітня 2012 року розпорядником майна також було подано клопотання про призначення судової експертизи (вх.7748).

У судовому засіданні 10 квітня 2012 року судом було оголошено перерву до 24 квітня 2012 року о 11:20 для надання можливості Агентству Держмайна України Державного агентства України з управління Державними корпоративними правами та майном надати питання, які необхідно поставити на розгляд експерту.

24 квітня 2012 року до господарського суду Агентством Держмайна України Державного агентства України з управління Державними корпоративними правами та майном було подано клопотання про проведення судової експертизи (вх. №8733) та визначено перелік питань, які необхідно поставити на вирішення судового експерта.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 24 квітня 2012 року задоволено клопотання розпорядника майна про призначення комплексної судової експертизи (вх. №8746 від 24.04.2012р.), задоволено клопотання Агентства Держмайна України Державного агентства України з управління Державними корпоративними правами та майном про проведення судової експертизи (вх. №8733), призначено по справі комплексну судову експертизу та доручено її проведення Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса (61177, м. Харків, вул. Золочівська, буд. 8-а). Слухання звіту керуючого санацією та клопотання розпорядника майна про визнання банкрутом ДП "Енергохімпром" та відкриття процедури ліквідації було відкладено на "06" червня 2012 р. о 10:00.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 06 червня 2012 року слухання звіту керуючого санацією та клопотання розпорядника майна про визнання банкрутом ДП "Енергохімпром" та відкриття процедури ліквідації відкладено на "18" липня 2012 р. о 12:00.

19 червня 2012 року до суду надійшло клопотання Державного агентства України з управління Державними корпоративними правами та майном (вх. №2172 від 19.06.2012р.) про звільнення Дудєнкова Ю.Л. від виконання обов`язків керуючого санацією - керівника боржника та зобов`язання Міністерство юстиції України запропонувати суду кандидатуру керуючого санацією. Дане клопотання обгрунтовано тим, що наказом Агентства Держмайна України від 28.04.2012р. №32-Д Дудєнкова Ю.Л. було звільнено з посади в.о. директора ДП "Енергохімпром" відповідно до п.1 ст. 41 Кодексу законів про працю.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 20 червня 2012 року прийнято до розгляду клопотання Державного агентства України з управління Державними корпоративними правами та майном (вх. №2172 від 19.06.2012р.) про звільнення Дудєнкова Ю.Л. від виконання обов`язків керуючого санацією - керівника боржника, зобов`язано Агентство Держмайна України надати належним чином завірену копію наказу Агентства Держмайна України від 28.04.2012р. №32-Д та докази призначення нового керівника ДП "Енергохімпром", зобов`язано комітет кредиторів у термін до 18 липня 2012 р. розглянути клопотання щодо звільнення Дудєнкова Ю.Л. від виконання обов`язків керуючого санацією ДП "Енергохімпром" на зборах комітету кредиторів та протокол зборів комітету кредиторів з обгрунтуванням прийнятого рішення надати суду до судового засідання, відхилено клопотання Державного агентства України з управління Державними корпоративними правами та майном щодо зобов`язання Міністерство юстиції України надати пропозиції відносно кандидатури керуючого санацією ДП "Енергохімпром", призначено розгляд клопотання Державного агентства України з управління Державними корпоративними правами та майном (вх. №2172 від 19.06.2012р.) про звільнення Дудєнкова Ю.Л. від виконання обов`язків керуючого санацією - керівника боржника на "18" липня 2012 р. о 12:00.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 18 липня 2012 року задоволено клопотання судового експерта Харківського науково - дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса про надання додаткових вихідних даних, необхідних для проведення експертизи №4997 (вх. №2337), задоволено клопотання розпорядника майна про залучення спеціалістів з парових котлів та парових турбін Державного підприємства "Державне Донбаське підприємство з пуску, налагоджуванню, вдосконаленню технології та експлуатації електростанцій та мереж "ДонОРГРЕС" Міністерства палива та енергетики України для проведення комплексної судової експертизи спільно з судовим експертом Харківського науково - дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса, залучено для проведення комплексної судової експертизи №4997, яку призначено ухвалою господарського суду Харківської області від 24 квітня 2012 року та доручено провести Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса спеціалістів з парових котлів та парових турбін Державного підприємства "Державне Донбаське підприємство з пуску, налагоджуванню, вдосконаленню технології та експлуатації електростанцій та мереж "ДонОРГРЕС" Міністерства палива та енергетики України (адреса - 84601, Донецька область, м. Горлівка, пр. Леніна, 4а, ліцензія серія АВ №№356738 від 23.07.2007р.), задоволено клопотання розпорядника майна про направлення додаткових матеріалів для проведення комплексної судової експертизи, зобов`язано комітет кредиторів у термін до 05 серпня 2012 р. розглянути клопотання щодо звільнення Дудєнкова Ю.Л. від виконання обов`язків керуючого санацією ДП "Енергохімпром" на зборах комітету кредиторів та протокол зборів комітету кредиторів з обгрунтуванням прийнятого рішення надати суду до судового засідання, зобов`язано розпорядника майна та керуючого санацією надати до судового засідання докази оскарження наказу Агентства Держмайна України Державного агентства України з управління Державними корпоративними правами та майном від 28.04.2012р. №32-Д "Про звільнення Дудєнкова Ю.Л. та покладення виконання обов`язків директора на Рудомьоткіна В.В.", відкладено слухання звіту керуючого санацією, розгляд клопотання розпорядника майна про визнання банкрутом ДП "Енергохімпром" та відкриття процедури ліквідації, а також клопотання Державного агентства України з управління Державними корпоративними правами та майном (вх. №2172 від 19.06.2012р.) про звільнення Дудєнкова Ю.Л. від виконання обов`язків керуючого санацією - керівника боржника на "08" серпня 2012 р. о 10:40.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 08 серпня 2012 року зобов`язано комітет кредиторів у термін до 20 вересня 2012 р. розглянути клопотання щодо звільнення Дудєнкова Ю.Л. від виконання обов`язків керуючого санацією ДП "Енергохімпром" на зборах комітету кредиторів та протокол зборів комітету кредиторів з обгрунтуванням прийнятого рішення надати суду до судового засідання, повторно зобов`язано розпорядника майна та керуючого санацією надати до судового засідання докази оскарження наказу Агентства Держмайна України Державного агентства України з управління Державними корпоративними правами та майном від 28.04.2012р. №32-Д "Про звільнення Дудєнкова Ю.Л. та покладення виконання обов`язків директора на Рудомьоткіна В.В.", відкладено слухання звіту керуючого санацією, розгляд клопотання розпорядника майна про визнання банкрутом ДП "Енергохімпром" та відкриття процедури ліквідації, а також клопотання Державного агентства України з управління Державними корпоративними правами та майном (вх. №2172 від 19.06.2012р.) про звільнення Дудєнкова Ю.Л. від виконання обов`язків керуючого санацією - керівника боржника на "24" вересня 2012 р. об 11:00.

18 вересня 2012 року до господарського суду з Харківського науково - дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса надійшов висновок комплексної судової електротехнічної та економічної експертизи № 4997/7826 від 29.08.2012 року, який долучено судом до матеріалів справи.

У судовому засіданні 24 вересня 2012 року судом було оголошено перерву до 02 жовтня 2012 року о 10:00 для надання розпорядником майна та керуючим санацією відомостей про майно, що наявне у власності боржника станом на момент розгляду справи, а також надання можливості учасникам провадження у справі про банкрутство ознайомитися з матеріалами справи, зокрема висновком комплексної судової електротехнічної та економічної експертизи.

02 жовтня 2012 року Дочірня компанія "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" подала клопотання (вх. №15170), відповідно до якого просила суд здійснити процесуальну заміну сторони ДК "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі Харківської філії на правонаступника - Дочірню компанію "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".

Ухвалою господарського суду Харківської області від 02 жовтня 2012 року було задоволено клопотання Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" про заміну сторони її правонаступником (вх. №15170) та замінено кредитора Державного підприємства "Енергохімпром" - Дочірню компанію "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі Харківської філії" на правонаступника - Дочірню компанію "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".

Розпорядник майна надав супровідним листом 02 жовтня 2012 року заяву на участь у справі про банкрутство, копію ліцензії серія АВ №547911, баланс на 31.08.2012р., довідки станом на 01.09.2012р., реєстр вимог кредиторів станом на 01.10.2012р., протокол засідання комітету кредиторів ДП "Енергохімпром" від 02.10.2012р. та копію довіреності №116/10 від 26.12.2011р.

Суд долучає до матеріалів справи надані розпорядником майна документи.

Представник голови комітету кредиторів в судовому засіданні підтримав клопотання голови комітету кредиторів про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, просив призначити ліквідатором арбітражного керуючого Булижина І.В., а також заперечував проти задоволення клопотання Державного агентства України з управління Державними корпоративними правами та майном про звільнення Дудєнкова Ю.Л. від виконання обов`язків керуючого санацією - керівника боржника, оскільки вважає його безпідставним.

Розпорядник майна у судовому засіданні також підтримав клопотання голови комітету кредиторів про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, підтримав свою правову позицію щодо можливості застосування процедури приватизації до боржника, яка викладена у наданих раніше до суду письмових поясненнях. Крім того, зазначив, що до теперішнього часу орган управління так і не звертався з пропозицією про погодження реорганізації ДП "Енергохімпром".

На засіданні комітету кредиторів, що відбулося 02 жовтня 2012 року було визнано задовільною роботу керуючого санацією по виконанню плану санації, вирішено залишити Дудєнкова Ю.Л. в якості керуючого санацією ДП "Енергохімпром".

Відносно клопотання Державного агентства України з управління Державними корпоративними правами та майном про звільнення Дудєнкова Ю.Л. від виконання обов`язків керуючого санацією - керівника боржника розпорядник майна зазначає про недоцільність даного клопотання, оскільки призначення нового керуючого санацією потребує значного часу, що зумовить збільшення кредиторської заборгованості.

Представник кредитора (АК "Харківобленерго") у судовому засіданні підтримує клопотання Державного агентства України з управління Державними корпоративними правами та майном про звільнення Дудєнкова Ю.Л. від виконання обов`язків керуючого санацією - керівника боржника та заперечує проти визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, надав 02 жовтня 2012 р. пояснення (вх.15171), в яких зокрема зазначає про те, що документи в справі не підтверджують неможливість або заборону функціонування за призначенням основних засобів боржника, не містять даних про те, що між боржником та його контрагентами за господарськими договорами правовідносини припинені. Представник кредитора зазначає, що на даний час план санації виконаний лише частково з вини керуючого санацією, який не прийняв усіх можливих заходів з виконання дій, зазначених у Плані санації. Отже, кредитор вважає, що боржник має можливість відновити свою платоспроможність.

Представник відділу з питань банкрутства Головного управління юстиції у Харківській області зазначив, що у разі визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури Міністерство юстиції України пропонує кандидатуру арбітражного керуючого Булижина І.В. для призначення в якості ліквідатора ДП "Енергохімпром", про що до матеріалів справи надано лист Міністерства юстиції України від 05.03.2012 р. за вих. № 13.2-20/950.

Суд, вислухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, встановив наступне.

04 листопада 2009 року господарським судом Харківської області було порушено провадження у справі про банкрутство ДП "Енергохімпром".

Ухвалою господарського суду Харківської області від 24 грудня 2010 року затверджено запропонований керуючим санацією план санації державного підприємства "Енергохімпром" погоджений Державним департаментом з питань банкрутства Міністерства економіки України (лист № 216-60 від 12.11.2010року), Міністерством промислової політики України та схвалений на підставі рішення комітету кредиторів від 15.10.2010року.

Затверджений план санації передбачав наступні заходи:

-Проведення комплексу заходів, в першу чергу, організаційно-технічного і економічного характеру спрямованих на забезпечення стабільної і безаварійної роботи обладнання підприємства при постачанні електричної енергії в мережі оптового енергоринку за енергозберігаючою технологією у відповідності з "Програмою розвитку ДП "Енерогохімпром" на 2009 - 2011 роки", яка затверджена для підприємства Міністерством промислової політики України;

- Зменшення собівартості продукції для забезпечення беззбиткової діяльності підприємства в умовах існуючих тарифів НКРЕ на електричну та теплову енергію для ДП "Енергохімпром";

- Оздоровлення фінансово-господарчого стану підприємства і відновлення його платоспроможності і за рахунок цього покрашення конкурентоспроможності продукції за профілем підприємства і збільшення обсягів її продажів;

- Повне задоволення вимог кредиторів у порядку і черговості, що передбачена Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визначення його банкрутом";

- Забезпечення сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) після завершення санації підприємства за умови збереження його господарюючим суб'єктом.

Крім того, при розгляданні цілей розробки плану санації ДП "Енерогохімпром" слід було враховувати сучасні особливості діяльності ДП "Енерогохімпром". В структурі потужностей по виробництву електричної енергії в Україні превалююче значення мають потужності ядерної і гідроенергетики з низкою собівартістю виробництва. Зі збільшенням цін на вуглеводні енергоносії роль теплової енергії в загальному балансі буде ще більше зменшуватись. Тому єдиною можливістю збереження ДП "Енерогохімпром" є використання переваг, які надаються підприємствам, що виробляють електроенергію з альтернативних джерел палива. Ці переваги слідують з ст.17 Закону України "Про електроенергетику", Закону України "Про альтернативні види палива", Закону України "Про альтернативні джерела енергії" та інші.

При відсутності можливості безпосередньо у держави прийняти ефективну фінансову участь в підтримці переходу ДП "Енерогохімпром" на виробництво електроенергії з альтернативних джерел палива, в рамках плану санації передбачається залучення до цього інвестора.

Згідно звіту з урахуванням доповнень до нього, поданого керуючим санацією, на виконання плану санації було здійснено наступні заходи:

- на виконання п.4.3. розділу 4 плану санації ДП "Енергохімпром", яким було передбачено внесення змін до технологічної схеми виробництва електричної та теплової енергії було укладено договори підряду з НВО "Нові технології" на виконання проектних та будівельних робіт з реконструкції господарсько-питного та технічного водопостачання. Також було укладено договори підряду з ТОВ "ВТЕРІС" на проведення робіт з перетросування зовнішньої мережі питного та технічного водопостачання. З АТЗТ "РІО-ЦЕНТР" було укладено договір підряду на проведення земляних робіт з улаштування траншеї. На даний час роботи згідно укладених договорів завершені, що підтверджується актами виконаних робіт. Проведення вищезазначених робіт дало значний економічний ефект, який обумовлюється різницею цін на воду та виключення витрат на підтримку в робочому стані дуже зношеного водогону - це один з етапів щодо переходу ДП "Енергохімпром" на виробництво електричної та теплової енергії з альтернативних джерел палива.

- розроблено необхідний пакет документів щодо виробництва електричної та теплової енергії на альтернативних видах палива та включено на підставі рішення IVсесії IV скликання Харківської обласної ради до "Програми підвищення енергоефективності споживання енергоресурсів по Харківській області на 2011-2014р.р.". Крім того, здійснювався пошук інвестора за сприяння Міністерства промислової політики України. Не зважаючи на всі вчинені заходи з пошуку інвестора, жодна юридична особа письмово не виявила бажання прийняти участь в санації ДП "Енергохімпром" в якості інвестора.

- реалізовано незначну частину майна підприємства, яке не приймає участь в виробничому процесі, і за рахунок отриманих коштів погашено:

заборгованість із заробітної плати (вимоги першої черги згідно реєстру вимог кредиторів);

заборгованість перед Пенсійний фондом та фондами соціального страхування (вимоги другої черги згідно реєстру вимог кредиторів);

заборгованість перед бюджетом (вимоги третьої черги згідно реєстру вимог кредиторів);

більше 50% заборгованості перед кредиторами - юридичними особами (вимоги четвертої черги згідно реєстру вимог кредиторів).

Станом на момент затвердження плану санації ДП "Енергохімпром" до реєстру вимог кредиторів було включено грошові вимоги та вимоги щодо сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) конкурсних кредиторів на загальну суму 13 081 412,90 грн.

Окремо до реєстру внесені вимоги кредиторів щодо сплати неустойки та інших штрафних санкцій в сумі 1 067 846,10 грн.

Також до реєстру внесені вимоги щодо виплати заробітної плати, аліментів, шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадян у розмірі 1 967 022,19 грн.

Згідно реєстру кредиторів, затвердженого ухвалою господарського суду в Харківській області по справі №Б-39/233-09 від 17.02.2010р. ДП "Енергохімпром" сума визначених вимог склала 16 110 506,08 грн. у тому числі:

-перша черга - 1 967 022,19грн.;

-друга черга - 478 958,04грн.;

-третя черга - 690 693,49грн.;

-четверта черга - 11 911 761,37грн.;

-шоста черга - 1 067 846,10грн.

В процедурі санації погашена в повному обсязі заборгованість першої, другої та третьої черги.

На погашення заборгованості четвертої черги спрямовано 5 900 000,00 грн.

Відновлення платоспроможності підприєства не відбулося через неможливість відновлення виробничої діяльності. Причиною цього став значний фізичний знос обладнання (95-98%), застаріла технологія, відсутність ринку збуту продукції підприємства, припинення постачання природного газу, як основної сировинної позиції, низька інвестиційна привабливість підприємства. Зазначені обставини підтверджуються експертним висновком Державного Донбаського підприємства з пуску, налагодження, удосконалення технології та експлуатації електростанцій і мереж (ДП „ДонОРГРЕС").

На замовлення керуючого санацією підприємства Державним підприємством "Економіко-правовий центр з питань банкрутства" було проведено поглиблений фінансово-економічний аналіз результатів здійснення процедури санації ДП "Енергохімпром" з метою оцінки перспектив її продовження.

За результатами проведених досліджень фінансово-економічного стану ДП "Енергохімпром", яке знаходиться в процедурі санації, стану його обладнання та маркетингових перспектив виробітки електричної енергії в Україні з використанням природного газу або топкового мазуту спеціалістами ДП "Економіко-правовий центр з питань банкрутства" було зроблено наступні висновки та надані рекомендації:

- за аналізований період (з 2008 р. по 2-й квартал 2011 р.) підприємство не здійснювало виробничої діяльності. Його фінансовий стан характеризується ознаками надкритичної неплатоспроможності;

- підприємство оснащено вкрай зношеним обладнанням і застарілою технологією;

- в структурі потужностей по виробництву електричної енергії в Україні превалююче значення мають потужності ядерної і гідроенергетики з низькою собівартістю виробництва. Зі збільшенням цін на вуглеводні енергоносії роль теплової енергії в загальному балансі буде ще більше зменшуватись. Тому практично повністю відсутня можливість у теперішній час для ДП "Енергохімпром" з його існуючим обладнанням отримати від Міністерства палива та енергетики України ненульовий баланс виробітку та відпуску електроенергії.

Так, на підставі результатів, отриманих у ході проведення аналізу фінансово-господарської діяльності підприємства зроблені наступні висновки:

- ознак фіктивного, приховування чи доведення до банкрутства не виявлено;

- фінансовий стан підприємства за аналізований період (з 2008 р. по 1 кв. 2011р.) погіршився. За цей період воно фактично не здійснювало основної діяльності. ДП "Енергохімпром" є повністю неплатоспроможним. Зокрема, слід звернути увагу на не перекрити збитки, на що вказує показник його поточної платоспроможності. Так, в 2008 році дефіцит коштів становив 290984 тис. грн., а в 2010 році - тільки на 9 509 тис. грн. менш і склав 281 475 тис. грн. При цьому зменшився такий показники, як власний капітал на 41130 тис. грн. (з - 89149 до -130 279 тис. грн.).

Відбулося зменшення необоротних активів, так в 2008 році вони дорівнювали 163 611 тис. грн., а в 2010 році вже 116 396 тис. грн., тобто зменшення на 47 215 тис. грн. Дебіторська заборгованість хоча і зменшилася за період, що розглядається, на 4 779 тис. грн., однак складає дуже значну величину у 2010 р. - 18 647 тис. грн.

Функціонуючий капітал підприємства також має дуже негативну величину (-245 184 тис.грн.).

Коефіцієнт абсолютної ліквідності (платоспроможності) на протязі періоду, що аналізувався, нижчий за нормативне значення і погіршується, що вказує на значну концентрацію позикового капіталу. Значення коефіцієнту Бівера менше за нормативне значення і характеризує фінансовий стан підприємства як незадовільний. Усі показники рентабельності діяльності на протязі періоду, що аналізувався, мають дуже негативне значення.

За результатами 2008 р. дефіцит власних оборотних коштів склав -89 149 тис. грн. За результатами 2009 р. дефіцит власних оборотних коштів збільшився до величини -111 696 тис. грн. За результатами 2010 р. дефіцит власних оборотних коштів сягнув - 130 279 тис.грн. Динаміка зменшення власних оборотних коштів за період, що розглядається, вказує на погіршення фінансового становища підприємства. Це зменшує можливість сплачувати поточні борги і суттєво зменшує можливості поновити свою діяльність.

В структурі поточних зобов'язань ДП "Енергохімпром" протягом зазначеного періоду не відбулося особливих змін, а саме: розмір кредиторської заборгованості хоча і зменшився на 3,7 % або на 10 684 тис. грн. однак сума кредиторської заборгованості остається дуже значною 278 587 тис. грн. При цьому найбільший вклад у структурі поточних зобов'язань вноситься за рахунок кредиторської заборгованості за товари, роботи, послуги (47,6%), що притаманно підприємству в скрутному фінансовому стані. Заборгованість з оплати праці підприємством повністю ліквідована.

Згідно з частиною п'ятою статті 21 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" за наслідками розгляду звіту керуючого санацією комітет кредиторів приймає рішення про звернення до господарського суду з клопотанням щодо: припинення процедури санації у зв'язку з виконанням плану санації і відновленням платоспроможності боржника; продовження встановленого строку процедури санації; припинення процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури; припинення процедури санації і укладення мирової угоди.

На засіданнях комітету кредиторів ДП "Енергохімпром", які відбулися 24.10.2011 р., 20.03.2012 р. та 27.03.2012 р. на підставі оглянутих документів, пояснень керуючого санацією та розпорядника майна комітет кредиторів прийшов до висновку, що на даний час ДП "Енергохімпром" не здійснює виробничої діяльності. Відсутні перспективи поновлення такої діяльності в майбутньому. Основні фонди підприємства не виконують своєї виробничої функції і не можуть вважатися основними засобами, що забезпечують ведення виробничої діяльності в розумінні Закону України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна".

На засіданнях комітету кредиторів було прийняте рішення про звернення до господарського суду Харківської області з обгрунтованим клопотанням про визнання банкрутом ДП "Енергохімпром" та відкриття щодо боржника процедури ліквідації.

Відповідно до протоколу засідання від 24.10.2011 р. комітет кредиторів рекомендував на посаду ліквідатора ДП "Енергохімпром" арбітражного керуючого -Булижина Ігоря Володимировича.

Відповідно до Закону України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна" заборонена реалізація майна підприємства в процесі провадження справи про банкрутство, визначеного статтями 22, 23, 24, 25, 26, 30, частиною одинадцятою статті 42, абзацом другим частини шостої статті 43 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". У зв'язку з чим, Агентство держмайна України заперечувало проти введення процедури ліквідації у справі №Б-39/233-09.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна" встановлено мораторій на застосування примусової реалізації майна державних підприємств та господарських товариств, у статутних фондах яких частка держави становить не менше 25 відсотків (далі - підприємства), до вдосконалення визначеного законами України механізму примусової реалізації майна.

Згідно з абзацом першим статті 2 Закону України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна" для цілей цього Закону під примусовою реалізацією майна підприємств розуміється відчуження об'єктів нерухомого майна та інших основних засобів виробництва, що забезпечують ведення виробничої діяльності цими підприємствами, а також акцій (часток, паїв), що належать державі в майні інших господарських товариств і передані до статутних фондів цих підприємств.

ДП "Енергохімпром" включало до свого складу основні засоби для виробництва теплової і електричної енергії потужністю 50 Мвт, а саме:

-турбіни ПР-25-90-10/1,2 УТМЗ з турбогенератором ТВС-30,

-турбіни ПТ-25-90-10/1,2М КТЗ з турбогенератором ТВС-30,

-парових котлів БКЗ-160-100 ГМ в кількості 2 шт.,

-пікового водогрійного котла ПТВМ-50,

-допоміжного обладнання.

До матеріалів справи були долучені експертні висновки Державного Донбаського підприємства з пуску, налагодження, удосконалення технології та експлуатації електростанцій і мереж (ДП „ДонОРГРЕС"), які свідчили про те, що на даний час підприємство не здійснює виробничої діяльності більше двох років, і що основні засоби виробництва ДП "Енргохімпром" не можуть виконувати своєї виробничої функції, через значний фізичний знос, відсутність джерел постачання сировини (природного газу) та відсутність ринку збуту продукції (теплової та електричної енергії).

Враховуючи зазначений експертний висновок ДП "ДонОРГРЕС", за клопотанням розпорядника майна ухвалою по справі від 24.04.2012 р. судом було призначено комплексну експертизу, яку направлено на виконання до Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса. За клопотанням експерта ХНІІСЕ, через відсутність в експертній установі спеціалістів з парових котлів та парових турбін, до виконання експертизи було залучено спеціалістів Державного Донбаського підприємства з пуску, налагодження, удосконалення технології та експлуатації електростанцій і мереж (ДП „ДонОРГРЕС").

На вирішення експертів було поставлено наступні питання:

1.Чи дозволяє технічний стан основних засобів цілісного майнового комплексу, що складається з турбіни ПР-25-90-10/1,2 УТМЗ з турбогенератором ТВС-30, турбіни ПТ-25-90-10/1,2М КТЗ з турбогенератором ТВС-30, парових котлів БКЗ-160-100 ГМ в кількості 2 шт, пікового водогрійного котла ПТВМ-50 та допоміжного обладнання (місцезнаходження: 64104, Харківська область, м. Первомайський, вул. Дорожня, 1) використовувати їх для виробництва теплової та електричної енергії?

2.Чи можливе відновлення виробництва теплової та електричної енергії на базі цілісного майнового комплексу ДП "Енергохімпром", що складається з турбіни ПР-25-90-10/1,2 УТМЗ з турбогенератором ТВС-30, турбіни ПТ-25-90-10/1,2М КТЗ з турбогенератором ТВС-30, парових котлів БКЗ-160-100 ГМ в кількості 2 шт, пікового водогрійного котла ПТВМ-50 та допоміжного обладнання (місцезнаходження: 64104, Харківська область, м. Первомайський, вул. Дорожня, 1) та отримання прибутку від виробничої діяльності?

3.Яка виробнича потужність основних засобів підприємства, а саме наявність і зміт основних показників по яких розраховується виробнича потужність діючого підприємства?

18.09.2012 р. на адресу суду надійшов експертний висновок (вих. №4997/7826 від 31.08.2012 р.). На поставлені питання експертами даються наступні відповіді.

1,2. Технічний стан основних засобів, а саме: турбіна ПР-25-90-10/1,2 УТМЗ з турбогенератором ТВС-30, турбіни ПТ-25-90-10/1,2М КТЗ з турбогенератором ТВС-30, парові котли БКЗ-160-100 ГМ в кількості 2 шт, піковий водогрійний котел ПТВМ-50 та все допоміжне обладнання у зв'язку з фізичним та моральним зносом, не дозволяє використовувати їх для виробництва теплової та електричної енергії на природному газі та топковому мазуті. Враховуючи той факт, що ДП "Енергохімпром" не здійснює виробничої діяльності з 2009 року, зробити висновок про фактичну виробничу потужність основного обладнання підприємства неможливо.

3.Відновлення виробництва теплової та електричної енергії, отримання прибутку від виробничої діяльності на базі цілісного майнового комплексу ДП "Енергохімпром", що складається з турбіни ПР-25-90-10/1,2 УТМЗ з турбогенератором ТВС-30, турбіни ПТ-25-90-10/1,2М КТЗ з турбогенератором ТВС-30, парових котлів БКЗ-160-100 ГМ в кількості 2 шт, пікового водогрійного котла ПТВМ-50 та допоміжного обладнання (місцезнаходження: 64104, Харківська область, м. Первомайський, вул. Дорожня, 1) у його фактичному технічному стані - не є можливим.

Таким чином, за результатами виконаної експертизи встановлено, що на момент розгляду справи на Державному підприємстві "Енергохімпром" відсутня виробнича діяльність і відсутня можливість її відновлення. Отже, на підприємстві відсутні об'єкти нерухомого майна та інші основні засоби виробництва, що забезпечують ведення виробничої діяльності.

Враховуючи наведені вище обставини, суд дійшов висновку про відсутність законодавчих обмежень щодо застосування до ДП "Енергохімпром" процедури ліквідації, передбаченої Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

За такими обставинами, враховуючи, що фінансовий стан підприємства -боржника з моменту порушення справи про банкрутство не стабілізується, господарську діяльність не поновлено, боржник неспроможний відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури, на зборах комітету кредиторів кредитори дійшли висновку про доцільність визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором арбітражного керуючого Булижина І.В., суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого комітетом кредиторів клопотання про введення у відношенні боржника ліквідаційної процедури.

Кандидатура арбітражного керуючого Булижина Ігоря Володимировича погоджена з Міністерством юстиції України, відповідно до листа вих № 13.2-20/950 від 05.03.2012 р.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне визнати Державне підприємство "Енергохімпром" банкрутом, відкрити ліквідаційну процедуру та призначити ліквідатором Державного підприємства "Енергохімпром" арбітражного керуючого Булижина Ігоря Володимировича.

Розглянувши клопотання Державного агентства України з управління Державними корпоративними правами та майном (вх. №2172 від 19.06.2012р.) про звільнення Дудєнкова Ю.Л. від виконання обов`язків керуючого санацією - керівника боржника, суд не вбачає правових підстав для його задоволення виходячи з наступного.

За приписами ч. 5 ст. 21 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" за наслідками розгляду звіту керуючого санацією комітет кредиторів приймає рішення про звернення до господарського суду з клопотанням, зокрема щодо припинення процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Згідно ч. 1 ст. 22 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у постанові про визнання боржника банкрутом господарський суд відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, передбаченому для призначення керуючого санацією.

Господарський суд має право призначити ліквідатором особу, яка виконувала повноваження розпорядника майна або (та) керуючого санацією боржника.

У відповідності до ч.2 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, керівник банкрута звільняється з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, про що робиться запис у його трудовій книжці, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута, якщо цього не було зроблено раніше.

Таким чином, у разі задоволення клопотання комітету кредиторів про припинення процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, суд виносить постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури та відповідно з дня винесення цієї постанови повноваження керуючого санацією припиняються.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, а отже повноваження керуючого санацією припиняються, обгрунтованих підстав для звільнення Дудєнкова Ю.Л. від виконання обов`язків керуючого санацією - керівника боржника немає, у зв`язку з чим суд відмовляє в задоволенні клопотання Державного агентства України з управління Державними корпоративними правами та майном (вх. №2172 від 19.06.2012р.) про звільнення Дудєнкова Ю.Л. від виконання обов`язків керуючого санацією - керівника боржника.

Керуючись ст.ст. 16, 22 -34 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Задовольнити клопотання голови комітету кредиторів про припинення процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

2. Припинити процедуру санації Державного підприємства "Енергохімпром" (ідентифікаційний код 34971044, адреса. 64104, Харківська область, м. Первомайський).

3. Припинити повноваження керуючого санацією боржника - Дудєнкова Юрія Леонідовича.

4. Припинити повноваження розпорядника майна боржника - арбітражного керуючого Булижина Ігоря Володимировича.

5. Визнати Державне підприємство "Енергохімпром" (ідентифікаційний код 34971044, адреса: 64104, Харківська область, м. Первомайський, зареєстроване 31.08.2007 р. Виконавчим комітетом Первомайської міської ради, № запису 1 478 102 0000 000262) банкрутом та відкрити ліквідаційну процедуру.

6. Призначити ліквідатором Державного підприємства "Енергохімпром" арбітражного керуючого Булижина Ігоря Володимировича, ліцензія серія АВ № 547911 від 30.11.2010 року, ідентифікаційний номер 2950901219, місце проживання: м. Харків, вул. 23 Серпня, 73, кв. 53.

7. З дня прийняття постанови підприємницька діяльність банкрута припиняється, строк виконання всіх грошових зобов'язань, та зобов'язань щодо сплати податків і обов'язкових платежів вважається таким, що настав, припиняється нарахування неустойки, процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості, вимоги за зобов'язаннями банкрута, що виникли під час проведення процедур банкрутства, пред'являються в межах ліквідаційної процедури. Керівник банкрута звільняється з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, про що робиться запис у його трудовій книжці. Припиняються повноваження органів управління банкрута і повноваження власників майна.

Скасовуються арешти накладені на майно боржника і інші обмеження щодо розпорядження майном боржника у тому числі і податкова застава. Накладання нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.

8. Зобов'язати ліквідатора відповідно до ч.3, ч.5 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в п'ятиденний строк, опублікувати відомості про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, виконати інші дії передбачені ст.ст. 25-32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", надавати комітету кредиторів і суду щоквартально звіти про хід ліквідаційної процедури, про фінансове становище і майно боржника, використання коштів банкрута.

9. Зобов'язати ліквідатора в строк до 02.10.2013 року виконати ліквідаційну процедуру, надати суду обґрунтований звіт про виконану роботу, всі докази, що свідчать про виконання ліквідаційної процедури, у тому числі акти інвентаризації майна, акти оцінки майна, звіт про виплачені кредиторам кошти, договори купівлі- продажу майна банкрута, довідки установ банку про закриття рахунків банкрута, копію повідомлення органу Державної податкової служби про закінчення ліквідаційної процедури, копію повідомлення Пенсійного фонду і копію повідомлення Центру зайнятості про закінчення ліквідаційної процедури, довідку архіву про прийняття документів, які підлягають довгостроковому зберіганню, довідку банку про рух грошових коштів по поточному рахунку ліквідатора за весь час роботи ліквідатора банкрута, баланси підприємства за весь час роботи ліквідатора, протоколи засідань комітету кредиторів і протоколи загальних зборів кредиторів, затверджений комітетом кредиторів звіт про оплату послуг, відшкодування витрат ліквідатора, ліквідаційний баланс інші документи, що свідчать про виконану ліквідатором роботу по ліквідації банкрута.

10. Відмовити в задоволенні клопотання Державного агентства України з управління Державними корпоративними правами та майном про звільнення Дудєнкова Ю.Л. від виконання обов`язків керуючого санацією - керівника боржника.

11. Постанову суду надіслати керуючому санацією, ХОВ Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Лозівській ОДПІ у Харківській області, ПП „Електроперспектива", УПФУ в Первомайському районі Харківської області, ВВД Фонду державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Первомайському районі Харківської області, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Первомайського МЦЗ, Первомайській районній раді Харківської області (55200, м. Первомайськ, вул. Чкалова,12), Управлінню з питань банкрутства Департаменту нотаріату, банкрутства та функціонування центрального засвідчувального органу Міністерства юстиції України, Агентству Держмайна України Державного агентства України з управління Державними корпоративними правами та майном", державному реєстратору.

Суддя Чистякова І.О.

справа №Б-39/233-09