Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0570/11691/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11:25
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Абдукадирової К.Е.
при секретарі Пономаренко В.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Український рітейл», м. Донецьк
до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області
про визнання противоправним та скасування рішення Регіонального управління Департаменту САТ ДПА у Донецькій області № 050257-0161-21 від 17.08.2012р. про застосування фінансової санкції у розмірі 6 800,00 грн.
за участю представників сторін:
від позивача:Романчук М.С. - за дов. від 28 грудня 2011 року
від відповідача: Платононої Я.В. - за дов. від 19 вересня 2012 року
ВСТАНОВИВ:
Товариством з обмеженою відповідальністю «Український рітейл» заявлено позов до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області про визнання противоправним та скасування рішення Регіонального управління Департаменту САТ ДПА у Донецькій області № 050257-0161-21 від 17.08.2012р. про застосування фінансової санкції у розмірі 6 800,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 17.08.2012р. відповідачем на підставі протоколу про адміністративне правопорушення Добропільського РВ ММУ ГУМВС України ДО № 945563 від 12.01.2012р. прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 050257-0161-21 на суму 6 800 грн. за порушення вимог ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів», а саме: продаж тютюнових виробів та алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років. Вважає рішення таким, що підлягає скасуванню, оскільки відповідачем спірне рішення прийнято після спливу строку, встановленого законодавством для накладення адміністративно-господарських санкцій.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просить їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, про що надав письмові заперечення, зазначивши, що рішення про застосування до позивача фінансових санкцій прийнято у відповідності до діючого законодавства України. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, дослідивши в судовому засіданні всі обставини справи і перевіривши їх наявними в ній доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Український рітейл» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Донецької міської ради 13.09.2006р., включене до ЄДРПОУ за номером 34604386 (арк. справи 11 - 12).
Відповідач - Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Державного казначейства України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням та інші печатки і штампи, бланки. Департамент є розпорядником коштів нижчого рівня, має право у межах покладених на нього завдань укладати договори, набувати майнових та особистих немайнових прав, нести обов'язки, бути позивачем і відповідачем у судах України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України, органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
До основних завдань Департаменту належить, зокрема, застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів господарювання за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Постановою КМ України від 02.06.2003р. № 790 затверджений Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», який визначає механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Пунктом 3 вказаного Порядку передбачено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених Законом.
Як вбачається з матеріалів справи, 21.07.2011р. в магазині "Брусниця", який належить ТОВ «Український рітейл», розташованому по м-н Молодіжний, 32, м. Добропілля,, продавцем ОСОБА_3 було реалізовано алкогольний напій - пиво, та тютюнові аиоби, а саме, пачку сигарет «Бонд» особі, яка не досягла 18 річного віку, - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, про що 12.01.2012р. о/у ВКМСД Добропільського МВ ГУМВС України в Донецькій області складено протокол про адміністративне правопорушення серії ДО № 945563 відносно ОСОБА_3 за порушення ч. 2 ст. 156 КУпАП.
Постановою адміністративної комісії при виконавчому комітеті Добропільської міської ради від 26.01.2012р. ОСОБА_3 визнано винною у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.156 КУпАП та стягнуто штраф в розмірі 510 грн. (арк. справи 41).
Відповідно до ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років. Продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов'язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку. У разі відмови покупця надати такий документ продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів такій особі забороняється.
Наявними в матеріалах справи документами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення від 12.01.2012р., постановою у справі про адміністративне правопорушення від 26.01.2012р. поясненнями громадян ОСОБА_5, ОСОБА_6, підтверджено факт допущення продавцем магазину позивача ОСОБА_3 порушення вимог ст.15-3 зазначеного Закону.
Для прийняття рішення у відповідності до вимог діючого законодавства відносно ТОВ «Український рітейл» матеріали перевірки, проведеної ВКМСД Добропільського МВ ГУМВС України в Донецькій області, направлені 16.07.2012р. за № 27/781 до відповідача з повідомленням про порушення ст. 15-3 Закону № 481. Зазначені матеріали отримані відповідачем 18.07.2012р. (арк. справи 44).
На підставі протоколу про адміністративне правопорушення серії ДО № 945563 від 12.01.2012р., складеного працівниками ВКМСД Добропільського МВ ГУМВС України в Донецькій області, відповідачем прийнято рішення про застосування до ТОВ «Український рітейл» фінансових санкцій від 17.08.2012 року № 050257-0161-21, яким на підставі ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за порушення вимог ст. 15-3 наведеного Закону застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 6 800 грн. за продаж слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років.
Вказане рішення про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 6800 грн. надіслано позивачеві рекомендованим листом з повідомленням 20.08.2012р.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи, ані дії працівників міліції щодо проведення перевірки, ані протокол про адміністративне правопорушення від 21.07.2011р. серії ДО № 945563, ані постанова адміністративної комісії при виконавчому комітеті Добропільської міської ради від 26.01.2012р. позивачем не оскаржувалися у встановленому законом порядку, отже є чинними.
В обґрунтування своєї правової позиції представник позивача, посилається на порушення відповідачем при прийнятті спірного рішення передбаченого законодавством строку для застосування адміністративно-господарських санкцій з посиланням на ст. 238, 250 Господарського кодексу України.
З цього приводу суд зазначає, що вказані вище доводи позивача є необґрунтованими, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 250 Господарського кодексу України, дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби та митні органи.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, доведено порушення позивачем ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. № 481/95-BP, за яке правомірно застосовані спірним рішенням фінансові санкції у розмірі 6 800 грн. Рішення про застосування фінансових санкцій прийнято в порядку і в строки, які передбачені нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 1. ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2. ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що відповідачем в судовому засіданні доведено, що оскаржуване рішення прийнято законно, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
У відповідності до приписів ст. 94 КАС України, судові витрати не підлягають стягненню на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 2-14, 17, 18, 24, 69, 71, 86, 94, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Український рітейл» до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення Регіонального управління Департаменту САТ ДПА у Донецькій області № 050257-0161-21 від 17.08.2012р. про застосування фінансової санкції у розмірі 6 800,00 грн. -відмовити у повному обсязі.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 02 жовтня 2012 року. Постанова у повному обсязі складена 05 жовтня 2012 року.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Абдукадирова К.Е.