ОСОБА_1 Головне управління пенсійного фонду України в Житомирській області < третя особа > Овруцький районний суд Житомирської області < Суд-місто > < Суд-вул > < Суд-буд. >
Справа № 617/13361/12
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2012 року
Суддя Овруцького районного суду Якухно О. М. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про перерахунок та виплату коштів відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату коштів, що передбачені ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", за період з 1.10.2008 року по 13.09.2011 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, мотивуючи тим, що він має право на підвищення до пенсії як дитина війни, що передбачено Законом України "Про соціальний захист дітей війни". За період з 1.10.2008 року по 13.09.2011 року його права було обмежено. Підвищення до пенсії виплачувалось в розмірі меншому, ніж передбачено, що призвело до порушення його прав.
Позивачем ставиться питання про проведення перерахунку та виплату коштів за період з 1 жовтня 2008 року по 13 вересня 2011 року.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позов подано до суду в березні 2012 року. Ухвалою від 30.07.2012 року позов в частині вимог за ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 1 жовтня 2008 року по 31 серпня 2011 року залишено без розгляду.
Відповідач у встановлений строк надіслав заперечення, в яких з вимогами не погоджується.
Суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач має статус дитини війни та перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, де отримує підвищення до пенсії як дитина війни згідно довідки №6295/03 від 13.09.2011 року в такому розмірі; з 1 жовтня 2008 року по даний час - 49,80 грн.
Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Законом України „Про державний бюджет України на 2008 рік" дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було обмежено. Пенсії або щомісячне довічне грошове утримання, державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищувались в меншому ніж визначено Законом розмірі, і лише інвалідам.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року положення Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік" були визнані неконституційними, таким чином виплата підвищень дітям війни в повному обсязі відновлюється з моменту визнання вищевказаних положень неконституційними.
Положення частини 3 статті 28 закону №1058-ІV, не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною 1 цієї статті.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Розмір мінімальної пенсії за віком в Україні становив: з 1 січня 2011 року - 750 грн., з 1 квітня 2011 року - 764 грн..
Постановою КМ України № 530 від 28.05.2008 року визначено конкретні розміри підвищення до пенсії - 10 % прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 визначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
В аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Із змісту п.3 та п.4 мотивувальної частини рішення вбачається, що право Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України може бути надано Верховною Радою України. Отже, Кабінет Міністрів України видає нормативно правові акти у сфері соціального захисту, керуючись, зокрема, Законами України, якими він на це уповноважується.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Даний закон набрав чинності з 19.06.2011 року.
Відповідно до ст.58 Конституції України закони та ніші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
При цьому, суд враховує, що Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» Кабінету Міністрів України надано право визначати розміри окремих соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік, однак постанова Кабінету Міністрів України № 745 від 6.07.2011 року щодо вказаних питань набрала чинності з 23.07.2011 року. Постанови Кабінету Міністрів, що прийняті до 23.07.2011 року, не враховують наявний фінансовий ресурс бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік та видатки, визначені у Законі України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», а тому не можуть бути застосовані до 23.07.2011 року.
Що стосується вимог за період з 23.07.2011 року, то відповідач повинен був діяти в межах Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та постанови Кабінету Міністрів України № 745 від 6.07.2011 року, а тому за період з 1.09.2011 року по 13.09.2011 року вимоги задоволенню не підлягають.
Позивачем сплачено судовий збір в сумі 32,19 грн.
Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162, 183-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Відмовити за безпідставністю в задоволенні позову ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про донарахування та виплату щомісячного підвищення до пенсії, встановленого для дітей війни ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за період з 1 вересня 2011 року по 13 вересня 2011 року.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: О. М. Якухно
у задоволенні позову відмовлено повністю
< в ОСК ставити вручну галочку, що розглянута в скороченому >