Ухвала суду № 26292037, 10.09.2012, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2012
Номер справи
2а-4108/12/0170/1
Номер документу
26292037
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-4108/12/0170/1

10.09.12 м. Севастополь Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Цикуренка А.С.,

суддів Горошко Н.П. ,

Лядової Т.Р.

секретар судового засідання Бражникова Ю.В.

Сторони у судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно.

розглянувши матеріали справи № 2а-4108/12/0170/1 за апеляційною скаргою Дочірнього підприємства "Бескід" на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Трещова О.Р. ) від 06.06.12

за позовом Дочірнього підприємства "Бескід" (вул. Світла, 1-а, смт. Комсомольське, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим,95494)

до Державної податкової інспекції в м.Сімферополі АР Крим (вул. Мате Залки 1/9, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим,95053)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 06.06.12 у задоволенні позовних вимог Дочірнього підприємства "Бескід" до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - відмовлено.

Не погодившись з даною постановою суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 06.06.12 та прийняти нове рішення по справі.

Сторони у судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно.

Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.

Крім того, згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

При викладених обставинах, враховуючи те, що сторони викликалися в судове засідання, але в суд не з'явилися, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності їх представників.

Відповідно статті 197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, зокрема позивач зауважує, що п.201.10 ст.201 ПК України містить в собі два складу порушення, при настанні яких у покупця відсутня можливість включення сум ПДВ до податкового кредиту, а саме: відсутність факту реєстрації платником -продавцем товарів (послуг) податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та порушення порядку заповнення податкової накладної.

Дочірнє підприємство «Бескід»звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м.Сімферополі АР Крим про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення від 12.04.2012 року №0000542204 на 113896 гривень суми основного платежу та 28474 гривень суми штрафних санкцій.

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.п.41.1.1 п .41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Дочірнє підприємство «Бескід»є юридичною особою, яка зареєстрована 03.11.2000 року виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 634129, довідкою з ЄДРПОУ серії АА № 005534 від 13.03.2008 року. (а.с.60,61)

Дочірнє підприємство «Бескід»зареєстровано в податковому органі, є платником ПДВ, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію платника ПДВ № 100100599 від 25.02.2008 року. (а.с.52)

Згідно матеріалів справи, на підставі направлень від 07.03.2012 року №96/22-8, № 97/22-8, № 98/22-8 від 07.03.2012 року (а.с.73) та наказу від 27.02.2011 року № 701 (а.с.74), відповідно до плану-графіку проведення документальних планових перевірок на березень 2011 року, проведена документальна планова виїзна перевірка Дочірнього підприємства «Бескід», за результатами якої складено акт від 30.03.2012 року № 879/22-8/31213558 (надалі -акт перевірки). (а.с.6-38)

В акті перевірки зазначено, що згідно наданих документів ДП «Бескід»у листопаді 2011 року до складу податкового кредиту віднесено податкову накладну №400 від 29.11.2011 року від ТОВ «Евріка»на загальну суму 683374,00 гривень, у т.ч. ПДВ 113895,67 гривень, яка підлягає обов'язковій реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних у відповідності до вимог п.11 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України.

На підставі акту перевірки від 30.03.2012 року № 879/22-8/31213558 за встановлене перевіркою порушення абз.б п.201.10 ст.201 розд.5 ПК України ДПІ у м.Сімферополі АРК прийнято податкове повідомлення-рішення №0000542204 від 12.04.2012 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ на 142370,00 гривень, в т.ч. за основним платежем 113896 гривень та за штрафними санкціями в розмірі 28474 гривень. (а.с.39)

Судова колегія, дослідивши матеріали справи дійшла наступного висновку.

З висновків акту перевірки вбачається, що у порушення п.201.10 ст.201 з урахуванням вимог п.11 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України позивачем завищено дозволений податковий кредит за листопад 2011 року на загальну суму 113896 гривень, в результаті чого підприємством недораховано податкове зобов'язання з ПДВ на загальну суму 113896 гривень, у т.ч. за листопад 2011 року в сумі 113896 гривень.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до Державної податкової адміністрації України є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше двадцяти календарних днів, наступних за датою їх виписки.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.(п. 198.6 ст. 198 ПКУ)

Відповідно до п. 11 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних платниками податку на додану вартість - продавцями в Єдиному реєстрі податкових накладних запроваджується для платників цього податку, у яких сума податку на додану вартість в одній податковій накладній становить:

понад 1 мільйон гривень - з 1 січня 2011 року;

понад 500 тисяч гривень - з 1 квітня 2011 року;

понад 100 тисяч гривень - з 1 липня 2011 року;

понад 10 тисяч гривень - з 1 січня 2012 року.

Подання податкової звітності в електронній формі Державній податковій службі з використанням електронного цифрового підпису здійснюється в порядку, передбаченим Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 р..

Останній визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї (далі - податкова накладна та/або розрахунок коригування), до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр) платників податку на додану вартість - продавців товарів (послуг), звіряння даних, що містяться у виданих платникам такого податку - покупцям товарів (послуг) податковій накладній та розрахунку коригування з відомостями, які містяться у Реєстрі, про що вказано у п. 1 вказаного Порядку.

Подання податкової накладної та/або розрахунку коригування Державній податковій службі в електронній формі здійснюється відповідно до Порядку підготовки і подання податкових документів в електронній формі засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженого Державною податковою службою.

Відповідно до п. 6.1, п. 6.2 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.12.10 р. № 969, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.10 р. за № 1401/18696 (що діяв на час виникнення спірних правовідносин), податкова накладна, яка відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу XX Кодексу підлягає реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних, надається покупцю тільки після такої реєстрації. При цьому у верхній лівій частині податкової накладної робляться відповідні відмітки (виділяється поміткою "Х").

Податкова накладна є підставою на віднесення до податкового кредиту витрат по сплаті податку на додану вартість у покупця, зареєстрованого як платник податку.

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до Державної податкової служби здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому Державною податковою службою, та проводиться їх реєстрація.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних відповідно до положень п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до Державної податкової адміністрації України є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Отже, у випадку, якщо сума податку на додану вартість в одній податковій накладній з 1 липня 2011 року становить понад 100 тисяч гривень, продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту.

Згідно матеріалів справи, позивачем 19.12.2011 року до податкового органу подано податкову декларацію з ПДВ за листопад 2011 року, в якій ДП «Бескід»відображено податкове зобов'язання в розмірі 182194 гривень, податковий кредит в сумі 180808 гривень. (а.с.125-126) Вказаний податковий кредит сформований ДП «Бескід»в тому числі на підставі господарських операцій по взаємовідносинах з ТОВ «Евріка».

Так, з додатку № 5 до зазначеної вище податкової декларації ДП «Бескід»з ПДВ за листопад 2011 року (а.с.127), а саме розділу "Податковий кредит" вбачаються операції з придбання з податком на додану вартість, які надають право на формування податкового кредиту, серед яких у графі постачальників у липні 2011 року зазначено в тому числі ТОВ «Евріка»(ЄДРПОУ 301205601276), по взаємовідносинах з яким обсяг постачання без податку на додану вартість склав 569478,33 гривень, сума ПДВ 113895,67 гривень.

30.09.2011 року ДП «Бескід»(«Покупець») та ТОВ «Евріка»(«Продавець») уклали договір купівлі -продажу №81/1, відповідно до п.1.1 якого Продавець зобов'язується передати у власність Покупця автомобілі (надалі по тексту «Товар»), а Покупець зобов'язується прийняти та сплатити за товар. (а.с.50)

Відповідно до п.1.2 договору відомості про товар: автомобілі марки ВАЗ; кількість: 10 штук. Загальні вартість товару складає 683374 гривень.

Згідно з п.2.1 договору форма оплати - безготівковий розрахунок.

Відповідно до п.2.2 договору Покупець становиться власником товару з моменту оформлення сторонами витратної накладної на товар.

Згідно з п.2.3 договору кінцевою ціною автомобілю, що продається, є ціна, що діє на момент повної сплати вартості автомобілю.

Відповідно до п.2.4 договору строк постачання товару Продавцем 14 календарних днів з моменту повної оплати за автомобілі.

Встановлено, що позивачем здійснено часткову оплату на суму 437000 гривень за отриманий згідно договору купівлі -продажу №81/1 від 30.09.2011 року товар, що підтверджується актом звірки взаємних розрахунків станом на 30.11.2011 року між ДП «Бескід»та ТОВ «Евріка». (а.с.41)

29.11.2011 року ТОВ «Евріка»видано позивачеві податкову накладну № 400 на суму 683374,00 гривень, в т.ч. ПДВ 113895,67 гривень. (а.с.40)

Судовою колегією досліджено відповідність податкової накладної вимогам п.201.10 ст.201 ПК України щодо реєстрації її продавцем в Єдиному реєстрі податкових накладних, та встановлено наступне.

Згідно п.11 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України передбачена обов'язкова реєстрація податкових накладних платниками податку на додану вартість - продавцями в Єдиному реєстрі податкових накладних у випадку, якщо сума податку на додану вартість в одній податковій накладній з 1 липня 2011 року становить понад 100 тисяч гривень.

Враховуючи, що податкова накладна №400 від 29.11.2011 року видана ТОВ «Евріка»на суму постачання товарів в розмірі 683 374,00 гривень, в т.ч. ПДВ 113 895,67 гривень, отже ТОВ «Евріка»було зобов'язано зареєструвати вищезазначену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Встановлено, що податкова накладна №400 від 29.11.2011 року ТОВ «Евріка»в Єдиному реєстрі податкових накладних не зареєстрована, про що свідчить відсутність відповідної відмітки "Х" у верхній лівій частині податкової накладної, проставлення якої передбачено Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 21.12.10 р. № 969, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.12.10 р. за № 1401/18696. (а.с.40) Отже, відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України позивач не мав права на включення суми податку на додану вартість в розмірі 113895,67 гривень до податкового кредиту листопада 2011 року.

Зазначення позивача, що п.201.10 ст.201 ПК України містить в собі два складу порушення, при настанні яких у покупця відсутня можливість включення сум ПДВ до податкового кредиту, а саме: відсутність факту реєстрації платником -продавцем товарів (послуг) податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та порушення порядку заповнення податкової накладної, судова колегія звертає увагу позивача, що п.201.10 ст.201 ПК України відсутність реєстрації продавцем податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних визначає окремою підставою, яка перешкоджає включенню покупцем сум ПДВ до податкового кредиту.

Судова колегія зазначає, що порушення порядку заповнення продавцем податкової накладної є самостійною підставою для невключення покупцем податкової накладної до податкового кредиту.

Також враховуючи, що Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 21.12.10 р. № 969, передбачено обов'язковість проставлення відмітки "Х" у верхній лівій частині податкової накладної на підтвердження реєстрації продавцем податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, приймаючи до уваги, що зазначена відмітка "Х" в верхній лівій частині податкової накладної № 400 від 29.11.2011 року відсутня, зазначене свідчить також про порушення продавцем порядку заповнення податкової накладної, що є перешкодою для включення покупцем податкової накладної до податкового кредиту.

Сумуючи наведене, висновки акту перевірки щодо того, що у порушення п.201.10 ст.201 з урахуванням вимог п.11 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України позивачем завищено податковий кредит за листопад 2011 року на загальну суму 113896 гривень, в результаті чого підприємством недораховано податкове зобов'язання з ПДВ на загальну суму 113896 гривень, у т.ч. за листопад 2011 року в сумі 113896 гривень, судова колегія вважає правомірними.

Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.

Судове рішення є законним і обґрунтованим та не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 198 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін. У ст. 200 КАС України наведені підстави для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

У зв'язку з чим колегія судів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови без змін.

Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Дочірнього підприємства "Бескід" залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 06.06.12 по справі № 2а-4108/12/0170/1 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України..

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення рішення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення рішення в повному обсязі.

Головуючий суддя підпис А.С. Цикуренко

Судді підпис Н.П.Горошко

підпис Т.Р.Лядова

З оригіналом згідно

Головуючий суддя А.С. Цикуренко