копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 жовтня 2012 р. справа № 2a-1870/7514/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Швед В.С.
представника позивача - Шпакова А.О.
представника відповідача - Шульги М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №2a-1870/7514/12
за позовом приватної виробничо-будівельної фірми "Інтербудсервіс"
до державної податкової інспекції у місті Сумах
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Приватна виробничо-будівельна фірма "Інтербудсервіс" звернулася до суду з адміністративним позовом до державної податкова інспекція у м.Сумах про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 07.06.2012року №0003601502/20726. Свої вимоги мотивує тим, що вказаним податковим повідомленням-рішенням товариству збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб з 2% до 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Тому відповідачем збільшено суму грошового зобов"язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності з юридичних осіб на загальну суму 3110грн. 40коп. На думку позивача, оскаржуване податкове повідомлення-рішення суперечить умовам договору та нормам Податкового кодексу України.
Відповідач - державна податкова інспекція у м. Сумах, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що з 01.01.2011 року будь-які питання щодо оподаткування регулюються Податковим кодексом України і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до Податкового кодексу України. Пунктом 288.5 статті 288 Кодексу визначено, що мінімальний річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності для всіх категорій земель, крім сільськогосподарського призначення, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку (а.с.33-34).
В судовому засіданні представник позивача - Шпаков А.О. позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача - Шульга М.В. в судовому засіданні позов не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що службовими особами ДПІ у м.Сумах проведена камеральна перевірка даних ПВБФ "Інтербудсервіс", задекларованих в податковій декларації з плати за землю за 2012рік, за результатами якої складений акт від 22.05.2012року №1007/152/21123126 (а.с.5-7).
В ході перевірки встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-березень 2012року, є меншим, ніж визначено Податковим кодексом України.
Так, платником податків визначене грошове зобов"язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень-березень 2012року по вул. Соборній, 29/1 у м.Сумах у розмірі 2% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що призвело до заниження грошового зобов"язання з орендної плати за вказаний період на 2073,60грн., чим порушено вимоги Податкового кодексу України (а.с.6).
На підставі акту перевірки, ДПІ у м.Сумах винесла податкове повідомлення-рішення від 07.06.2012року №0003601502/20726, яким ПВБФ "Інтербудсервіс" збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на загальну суму 3110,40грн., в тому числі: 2073,60грн. - основного платежу та 1036,80грн. - штрафних (фінансових) санкцій (а.с.8).
На думку суду, вказане податкове повідомлення-рішення відповідає вимогам чинного податкового законодавства, з огляду на наступне.
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Порядок справляння плати за землю з 01 січня 2011року визначається Податковим кодексом України.
Так, пп.9.1.10 п.9.1 ст.9 Податкового кодексу України встановлено, що плата за землю належить до загальнодержавних податків.
Відповідно до пп.14.1.72, 14.1.73, 14.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Земельний податок це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачами є юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Згідно ст.271 Податкового кодексу України базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII цього кодексу, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.
Відповідно до вимог п.288.1 та п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, у якому встановлюється розмір та умови внесення орендної плати.
Згідно пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Пунктом 274.1 статті 274 Податкового кодексу України визначено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Отже, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності відноситься до загальнодержавного податку, тому з 01.01.2011року позивач повинен сплачувати річну суму платежу орендної плати не менше трикратного розміру земельного податку, що встановлюється ст. 274 Податкового кодексу України.
В той же час перевіркою встановлено, що розмір орендної плати за земельну ділянку площею 646кв.м. по вул. Соборна, 29/1 в м. Суми за січень-березень 2012року, визначений платником податків у податковій декларації з плати за землю за 2012рік є меншим, ніж визначено вищевказаними нормами Податкового кодексу України.
Заниження розміру орендної плати призвело до заниження податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень-березень 2012року на 2073,60грн.
Тому відповідачем обґрунтовано прийнято податкове повідомлення-рішення від 07.06.2012року №0003601502/20726, яким збільшено суму грошового зобов"язання за платежем орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб на загальну суму 3110,40грн. (2073,60грн. - за основним платежем, 1036,80грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Посилання позивача на розмір орендної плати, визначеної у договорі оренди земельної ділянки є безпідставним, так як Податковим кодексом України орендна плата віднесена до загальнодержавного земельного податку і встановлена в розмірі не менше трикратного розміру земельного податку. Тому позивач з 01.01.2011року повинен сплачувати орендну плату, річна сума платежу по якій не може бути меншою трикратного розміру земельного податку.
Таким чином, необхідно відмовити в задоволенні адміністративного позову приватної виробничо-будівельної фірми "Інтербудсервіс" до державної податкової інспекції у місті Сумах про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 07.06.2012року №0003601502/20726.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову приватної виробничо-будівельної фірми "Інтербудсервіс" до державної податкової інспекції у місті Сумах про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 07.06.2012року №0003601502/20726 -відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови виготовлений 5 жовтня 2012 року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар