Постанова № 26280688, 11.09.2012, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2012
Номер справи
0870/4932/12
Номер документу
26280688
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2012 року Справа № 0870/4932/12

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді О.В. Конишевої,

при секретарі судового засідання Я.М. Муха

за участю представників сторін :

від позивача - Воронін Ю.Л.

від відповідача - Третяк О.М.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Запорізький рибокомбінат» (далі - позивач) звернулося з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя (далі - відповідач) про скасування рішення про застосування штрафних санкцій від 04.05.2012 №381.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, просить позов задовольнити у повному обсязі. В обґрунтування вимог, посилається на те, що 04.05.2012 начальником Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя на підставі ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" неправомірно винесено рішення за № 381 про нарахування пені у розмірі 946,22 грн. та штрафу 3 477,22 грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 20.03.2012 до 17.04.2012. Також позивачем зазначено, що стягнення заборгованості із сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та сум штрафних санкцій здійснюється на підставі актів документальних перевірок та облікових даних з карток особових рахунків за формою згідно з Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1. За період з 20.03.2012 до 04.05.2012 пенсійний орган не проводив документальної перевірки. Акт документальної перевірки не складався. Сума нарахованих штрафних санкцій не узгоджена зі страхувальником. Посилаючись на Закон України від 20.05.1999 №679 «Про Національний банк України» та Інструкцію про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, яка затверджена постановою Правління національного банку України від 21.01.2004 №22, зазначає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику.

Представник відповідача з позовними вимогами не погодився з підстав, викладених у наданих запереченнях. Зазначає, що відповідно Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок та зобов'язаний подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики. Оскільки позивачем самостійно було подано до Управління Пенсійного фонду в Комунарському районі м. Запоріжжя звіт за лютий 2012 року з визначенням суми єдиного соціального внеску у розмірі 34 773,26 грн., яка підлягає добровільній сплаті відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" до 20.03.2012, а зобов'язання сплачені лише 17.04.2012, відповідачем було правомірно нараховано штрафні санкції та пеню за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Суд, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності, приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно Виписки (Серія ААВ № 497259) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців Публічне акціонерне товариство "Запорізький рибокомбінат" зареєстроване за адресою: 69600, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Луначарського буд. 21, ідентифікаційний код 00476642.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон України № 2464-VI) платниками єдиного внеску є роботодавці підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно з п.п. 1, 4 ч.2 ст. 6 Закону України №2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.

Судом встановлено, що позивачем було подано до Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя звіт за лютий 2012 року, в якому загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становить 34 773,26 грн.

Відповідно до ч.8 ст. 9 Закону України №2464-VI встановлено, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 28 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Вказані положення дубльовані приписами п. 4.3.6 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року №21-5 (далі - Інструкція №21-5), якими передбачено, що нараховані за відповідний базовий звітний період суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок. Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Судом встановлено, що сума єдиного внеску, що підлягає сплаті за лютий 2012 року, яка мала бути сплачена позивачем до 20.03.2012, фактично сплачена підприємством 17.04.2012.

Відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону України №2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Відповідно до ч.12ст.9 Закону України №2464-VI єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Згідно п. 6.2 Інструкції №21-5 сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону підпунктом 4.3.6 пункту 4.3, абзацом другим підпункту 4.5.2, підпунктом 4.5.3 пункту 4.5 та підпунктом 4.6.2 пункту 4.6 розділу IV цієї Інструкції, обчислена органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Згідно п. 7.2 Інструкції №21-5 відповідно до частини 11 статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 2.1.1 - 2.1.4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи Пенсійного фонду застосовують штрафні санкції у таких розмірах, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Відповідно до п. 7.5 Інструкції №21-5 на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Судом встановлено, що відповідно до розрахунків фінансових санкцій та пені по особовому рахунку ПАТ "Запорізький Рибокомбінат" сума боргу по сплаті єдиного внеску нарахованого, зокрема, на суми винагород за виконані роботи (надані послуги) цивільно-правового характеру (34,7%) станом на 20.03.2012 становила 1 306,46 грн.

27.03.2012 сплачено борг у повному обсязі відповідачем нарахована пеня у розмірі 9,15 грн. та штрафні санкції у розмірі 130,65 грн. за 7 днів прострочення.

Сума боргу по сплаті єдиного внеску нарахованого на суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, нарахованої підприємствами, установами і організаціями працюючим інвалідам (8,41%) станом на 20.03.2012 становила 256,50 грн.

17.04.2012 сплачено борг у повному обсязі, відповідачем нараховано пеню у розмірі 7,18 грн. та штрафні санкції у розмірі 25,65 грн. за 28 днів прострочення.

Сума боргу по сплаті єдиного внеску нарахованого на суми заробітної плати осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) (3,6%) станом на 20.03.2012 становила 2 819,23 грн.

17.04.2012 сплачено борг у повному обсязі, відповідачем нараховано пеню у розмірі 78,94 грн. та штрафні санкції у розмірі 281,92 грн. за 28 днів прострочення.

Сума боргу по сплаті єдиного внеску нарахованого на суми винагород за виконану роботу (надані послуги) за цивільно-правовими договорами (2,6%) станом на 20.03.2012 становила 97,89 грн. Борг сплачено 17.04.2012, відповідачем нараховано пеню в розмірі 2,74 грн. та штрафні санкції у розмірі 9,79. за 28 днів прострочення.

Сума боргу по сплаті єдиного внеску нарахованого на суми допомоги по тимчасовій непрацездатності (2%) станом на 20.03.2012 становила 32,94 грн. Борг сплачено 17.04.2012, відповідачем нараховано пеню в розмірі 0,92 грн. та штрафні санкції у розмірі 3,29 грн. за 28 днів прострочення.

Сума боргу по сплаті єдиного внеску нарахованого на суми допомоги по тимчасовій непрацездатності (33,2%) станом на 20.03.2012 становила 546,84 грн. Борг сплачено 17.04.2012, відповідачем нараховано пеню в розмірі 15,31 грн. та штрафні санкції у розмірі 54,68 грн. за 28 днів прострочення.

Відповідач самостійно подав до управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м Запоріжжя звіт за лютий 2012 року з визначенням суми єдиного соціального внеску у розмірі 34773,26 грн., яка підлягала добровільній сплаті відповідно до Закону України № 2464-УІ до 20.03.2012 року. Сума заборгованості в повному обсязі була сплачена лише 17.04.2012 року.

На підставі даних особової картки Публічного акціонерного товариства «Запорізький рибокомбінат», які формуються згідно самостійно визначених платником сум єдиного внеску винесено рішення від 04.05.2012 року № 381 про застосування фінансових санкцій у розмірі 3477,32 грн. та нарахування пені в розмірі 946,22 грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску на на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Позивач у адміністративному позові посилається на те, що управлінням Пенсійного фонду України в Комунарському районі не було проведено документальної перевірки і винесено рішення, без складання акту документальної перевірки. Але, відповідно до ч.З ст.9 Закону України № 2464-УІ обчислення єдиного внеску територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до територіальних органів Пенсійного фонду, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Згідно п.п. 6.3 п.6 Інструкції № 21-5 органи Пенсійного фонду надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:

а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника або актів звірок з органами податкової служби сум доходу (прибутку) фізичних осіб - підприємців чи осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, свідчать про донарахування сум єдиного внеску або органами Пенсійного фонду у повідомленнях-розрахунках визначено суми єдиного внеску підлягають доплаті;

б) якщо платник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати єдиного внеску;

в) якщо платник має на кінець звітного базового періоду борги зі сплати фінансових санкцій.

Вимога формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу.

Позивач, як встановлено судом на кінець звітного періоду мав недоїмку зі сплати єдиного внеску, що підтверджує правомірність дій відповідача щодо надсилання платнику вимогу про сплату недоїмки.

Відповідно до п.п. 6.4 п. 6 Інструкції № 21-5 вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок, актів звірок з органами податкової служби, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахуніс платників.

З вище зазначеної норми вбачається, що вимога про сплату боргу може формуватися на підставі звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників, що свідчить про правомірність дій відповідача.

Крім того, позивач у судовому засіданні зазначав, що акт звірки з нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідачем не надсилався.

В матеріалах справи міститься лист відповідача до позивача від 27.08.2012 №5437/02, в якому зазначено , що такий акт звірки за період з 21.11.2011 до 31.05.2012 надсилається позивачу. На підтвердження цього факту була надана завірена відповідачем копія конверта адресованого позивачу. Однак, суд ставиться критично до цього доказу, бо неможливо встановити, які саме документи містилися у цьому конверті. Суд, в свою чергу, вважає за необхідним зазначити, що цей факт не впливає на вирішення спору, у зв'язку з тим, що вимога про сплату боргу відповідачем була сформована на підставі звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платника, що не суперечить діючому законодавству.

Щодо правової позиції позивача, яка була покладена в обґрунтування позовних вимог, а саме: виключного право позивача визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України та відсутності у відповідача змінювати призначення платежу.

Відповідно до ч.6 ст.25 Закону України № 2464-УІ у разі якщо платник має суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 69-71, 158, 160- 164 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В адміністративному позові позивачу відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова у повному обсязі буде складена 17.09.2012.

Суддя (підпис) О.В. Конишева