Постанова № 26262993, 02.10.2012, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2012
Номер справи
2а/2370/3780/2012
Номер документу
26262993
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2012 року Справа № 2а/2370/3780/2012

Черкаський окружний адміністративний суд в складі колегії:

головуючого судді Мишенка В.В.,

суддів: Гаврилюка В.О., Чубар Т.М.

за участю: представника позивача: Крупки Н.О. - за довіреністю;

відповідача: Врублевського В.С. - особисто; представника третьої особи ОСОБА_3 - ОСОБА_4 за довіреністю; розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка»до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 200, голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 200 Вдовенка Віктора Павловича, секретаря окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 200 Врублевського Володимира Станіславовича, членів окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 200 Азорського Максима Анатолійовича, Білібаєва Аркадія Павловича, Боднарук Вероніки Василівни, Кондратюка Валерія Петровича, Полуляха Сергія Івановича, Степанця Володимира Васильовича, Умрихіна Андрія Васильовича та Чорного Анатолія Григоровича, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: кандидат в народні депутати України по виборчому округу № 200 ОСОБА_16 та кандидат в народні депутати України по виборчому округу № 200 ОСОБА_3, про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Політична партія «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 200 щодо скликання та проведення засідання вказаної комісії 30.09.2012 року з порушенням вимог ст. 35 Закону України «Про вибори народних депутатів України»та Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії № 350 від 15.09.2010 року.

Також позивач просить суд визнати протиправними та скасувати рішення окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 200 від 30.09.2012 року про внесення змін до розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях № 200, викладених у додатку 1 до постанови ОВК ОВО № 200 від 26.09.2012 року «Про утворення дільничних виборчих комісій та розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях»та постанову окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 200 від 30.09.2012 року № 13 «Про внесення змін у постанову ОВК ОВО № 200 від 26.09.2012 року «Про утворення дільничних виборчих комісій та розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях».

Крім того, позивач просить суд залишити чинними рішення окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 200 від 26.09.2012 року про утворення дільничних виборчих комісій у складі, визначеному процесом жеребкування та розподілу керівних посад згідно додатку 1 та постанову № 10 від 26.09.2012 року «Про утворення дільничних виборчих комісій та розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях»та зобов'язати окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу № 200 розподілити керівні посади дільничних виборчих комісій одномандатного виборчого округу № 200 згідно додатку 1 до постанови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 200 від 26.09.2012 року № 10 «Про утворення дільничних виборчих комісій та розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях».

В обґрунтування позову позивач зазначає, що в ході виборчого процесу на етапі утворення дільничних виборчих комісій відповідачем грубо порушені норми виборчого законодавства по виборах народних депутатів України, що виявилось у скликанні та проведенні 30.09.2012 року засідання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 200, на думку позивача, з порушенням ст. 35 Закону України «Про вибори народних депутатів України», а також в прийнятті за результатами вказаного засідання виборчою комісією рішення від 30.09.2012 року про внесення змін до розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях одномандатного виборчого округу № 200, викладених у додатку 1 до постанови виборчої комісії від 26.09.2012 року «Про утворення дільничних виборчих комісій та розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях»та прийнятті виборчою комісією постанови № 13 від 30.09.2012 року «Про внесення змін у постанову виборчої комісії від 26.09.2012 року «Про утворення дільничних виборчих комісій та розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях».

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив задовольнити його у повному обсязі, пояснивши, що спірне рішення виборчої комісії від 30.09.2012 року про внесення змін до розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях одномандатного виборчого округу № 200, викладених у додатку 1 до постанови виборчої комісії від 26.09.2012 року «Про утворення дільничних виборчих комісій та розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях»та спірна постанова № 13 від 30.09.2012 року «Про внесення змін у постанову виборчої комісії від 26.09.2012 року «Про утворення дільничних виборчих комісій та розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях»є незаконними, грубо порушують виборче законодавство, що в свою чергу призводить до порушення виборчих прав громадян, гарантованих Конституцією України.

Представник третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити повністю.

Відповідач - голова окружної виборчої комісії Вдовенко В.П. в судовому засіданні 01.10.2012 року позовні вимоги визнав частково, пояснивши при цьому, що рішення виборчої комісії від 30.09.2012 року про внесення змін до розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях одномандатного виборчого округу № 200, викладених у додатку 1 до постанови виборчої комісії від 26.09.2012 року «Про утворення дільничних виборчих комісій та розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях»та постанова № 13 від 30.09.2012 року «Про внесення змін у постанову виборчої комісії від 26.09.2012 року «Про утворення дільничних виборчих комісій та розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях»є незаконними та підлягають скасуванню, як такі, що прийняті з порушенням процедури їх прийняття, однак при цьому зазначив, що порядок скликання та проведення засідання виборчої комісії, передбачений ст.ст. 33, 35 Закону України «Про вибори народних депутатів України», 30.09.2012 року порушений не був.

Відповідач - секретар окружної виборчої комісії Врублевський В.С. в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив, пояснивши, що рішення виборчої комісії від 30.09.2012 року про внесення змін до розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях одномандатного виборчого округу № 200, викладених у додатку 1 до постанови виборчої комісії від 26.09.2012 року «Про утворення дільничних виборчих комісій та розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях»та постанова № 13 від 30.09.2012 року «Про внесення змін у постанову виборчої комісії від 26.09.2012 року «Про утворення дільничних виборчих комісій та розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях»прийняті відповідно до ст.ст. 33, 35 Закону України «Про вибори народних депутатів України», а тому є законними.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, в т.ч. покази свідків, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до наступного.

Відповідно до приписів ст. 77 Конституції України та ст. 16 Закону України «Про вибори народних депутатів України»30 липня 2012 року розпочато виборчий процес з чергових виборів народних депутатів 28 жовтня 2012 року.

Постановою Центральної виборчої комісії України від 26 серпня 2012 року № 604 «Про утворення окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року»утворено окружні виборчі комісії, в т.ч. окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу № 200.

Секретарем окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №200 відповідно до постанови ЦВК від 20.09.2012 року № 1002 «Про зміни в складі окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року»призначено Врублевського Володимира Станіславовича.

Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Законом України «Про вибори народних депутатів України»№ 4061-VІ (далі - Закон) і в силу ч. 1 ст. 28 Закону дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за тридцять один день до дня голосування у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.

Також згідно ч. 10 ст. 28 Закону розподіл керівних посад між суб'єктами подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій у межах часток, визначених відповідно до цієї частини, визначається окружною виборчою комісією у порядку, встановленому Центральною виборчої комісією.

Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України передбачений додатком до постанови ЦВК від 13.09.2012 року № 895.

Порядок розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях з виборів народних депутатів України між суб'єктами подання кандидатур до складу цих комісій передбачений додатком до постанови ЦВК від 17.05.2012 року № 89.

В свою чергу, окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 200 на засіданні, що розпочалось 21 вересня 2012 року, на виконання вищевикладених вимог законодавства України та зазначених постанов ЦВК проведено жеребкування та затверджено їх результати, а також на засіданні 26 вересня 2012 року прийнято рішення утворити дільничні виборчі комісії з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року та розподілено керівні посади у дільничних виборчих комісіях.

Результати проведеного засідання оформлені протоколом окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 200 від 26.09.2012 року, а прийняте рішення у формі постанови № 10 про утворення дільничних виборчих комісій та розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях від 26.09.2012 року.

В подальшому, 30.09.2012 року на засіданні окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 200, під час проведення якого були присутні голова комісії, її секретар та дев'ять членів комісії, було прийняте рішення від 30.09.2012 року про внесення змін до розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях № 200, викладених у додатку 1 до постанови ОВК ОВО № 200 від 26.09.2012 року «Про утворення дільничних виборчих комісій та розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях»та викладення його в новій редакції на 172 аркушах та прийнята постанова № 13 «Про внесення змін у постанову ОВК ОВО № 200 від 26.09.2012 року «Про утворення дільничних виборчих комісій та розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях».

Результати проведеного засідання оформлені протоколом окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №200 від 30.09.2012 року, а прийняте рішення у формі постанови № 13 про утворення дільничних виборчих комісій та розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях від 30.09.2012 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону виборча комісія є колегіальним органом. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії, в разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що доводи представника позивача стосовно неправомірності скликання головою засідання комісії та проведення засідання комісії 30.09.2012 року, оскільки це в праві зробити лише виборча комісія вищого рівня, не відповідають дійсності.

Згідно ч. 1 ст. 28 Закону дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за тридцять один день до дня голосування у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії. На засіданні окружної виборчої комісії 26.09.2012 року було визначено перелік осіб зі складу дільничних виборчих комісій із зазначенням посад, на які їх призначено, про що була прийнята постанова № 10 від 26.09.2012 року. В подальшому, до окружної виборчої комісії надійшла пропозиція розподілу керівних посад у відповідності із вимогами ст. 28 Закону та постановами ЦВК № 89 від 17.05.2012 року, яка у відповідності із вимогами ст. 33 Закону, Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого постановою ЦВК № 350 від 15.09.2012 року винесена на розгляд окружної виборчої комісії 30.09.2012 року.

Як було встановлено колегією суддів, проект порядку денного засідання, проведення якого було заплановане на 30.09.2012 року, був підготовлений секретарем комісії та доведений ним членам комісії належним чином разом з інформацією про час і місце проведення засідання.

Під час засідання комісії, 30.09.2012 року, при обговоренні порядку денного, головою комісії запропоновано доповнити порядок денний питанням про внесення змін до постанови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 200 від 26.09.2012 року № 10 «Про утворення дільничних виборчих комісій та розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях»шляхом затвердження додатку № 1 до вказаної постанови у новій редакції. При обговоренні запропонованої пропозиції щодо розподілу керівних посад окружною виборчою комісією шляхом голосування затверджено рішення про внесення змін у постанову окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 200 від 26.09.2012 року № 10 «Про утворення дільничних виборчих комісій та розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях», яке в подальшому оформлено комісією у вигляді постанови № 13 від 30.09.2012 року. Вказане рішення було прийняте шляхом голосування, за яке проголосувало десять членів комісії, а утримався один член комісії.

Згідно ч. 10 ст. 33 Закону рішення виборчої комісії є повноважним за умови присутності більше половини членів комісії, крім випадків передбачених цим Законом. Враховуючи те, що відповідно до ч. 2 ст. 28 Закону та постанови Центральної виборчої комісії від 26.08.2012 року № 604 «Про утворення окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року» загальна кількість членів окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №200 становить вісімнадцять осіб, а на її засіданні 30.09.2012 року були присутні одинадцять її членів, спірні рішення комісії приймались її повноважним складом.

Постанова № 13 від 30.09.2012 року в подальшому була оприлюднена шляхом розміщення на стенді офіційних матеріалів комісії для загального ознайомлення.

Таким чином, постанова окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 200 від 26.09.2012 року № 10 «Про утворення дільничних виборчих комісій та розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях» не скасовувалась, як стверджує позивач, а була змінена.

Стаття 31 Закону визначає повноваження окружної виборчої комісії, серед яких п. 19 ч. 2 цієї статті передбачено, що окружна виборча комісія здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.

Відповідно до ч. 15 ст. 28 Закону рішення про утворення дільничної виборчої комісії публікується у регіональних чи місцевих друкованих засобах масової інформації не пізніш як на п'ятий день після дня його прийняття або, у разі неможливості, оприлюднюється в інший спосіб у цей же строк. Рішення про утворення дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці, утвореної у винятковому випадку, а також рішення про зміни у складі дільничної виборчої комісії публікується чи оприлюднюється у порядку та у строки, встановлені цією частиною, однак не пізніше останнього дня перед днем голосування.

З аналізу вказаних норм, суд робить висновок, що Закон наділяє окружну виборчу комісію повноваженням вносити зміни до власних рішень цієї комісії щодо складу дільничної виборчої комісії.

Враховуючи викладене, єдине прийняте на засіданні 30.09.2012 року рішення, оформлене постановою № 13 від 30.09.2012 року «Про внесення змін у постанову окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 200 від 26.09.2012 року № 10 «Про утворення дільничних виборчих комісій та розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях», прийняте у відповідності до ст. 35 Закону.

Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що позивачем до переліку відповідачів було включено, окрім окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 200, також її голову, секретаря та вісім членів окружної виборчої комісії, однак позовні вимоги згідно адміністративного позову стосуються тільки окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 200, що в свою чергу є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог, що стосуються голови, секретаря та восьми членів окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 200.

Згідно зі статтею 71 цього Кодексу, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В свою чергу, відповідач довів, що діяв в межах Закону, а тому зважаючи на обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, докази щодо їх підтвердження, керуючись актами законодавства щодо цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до задоволення не підлягають.

Згідно ч. 9 ст. 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про вибори народних депутатів України», ст.ст. 17, 71, 86, 159, 162, 167, 172, 177, 179 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Стягнути з політичної партії «УДАР»(Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка», ідентифікаційний код 33547558, на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 32 (тридцять дві) грн. 19 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги у дводенний строк з дня її проголошення.

Суддя В.В. Мишенко