ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
03 жовтня 2012 року 17:03 № 2а-13408/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.
суддів Донця В.А.,
Пісоцької О.В.
при секретарі судового засідання Деруги Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомПолітичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №215провизнання незаконною та скасування постанови встановив:
Позивач, Політична партія Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», в особі уповноваженої особи партії ВО «Батьківщина»в одномандатному виборчому окрузі №215 Лігай Анни Сергіївни, 01 жовтня 2012 року звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача, Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №215, в якому просив:
«- Визнати незаконною постанову окружної виборчої комісії від 17 вересня 2012 року №17 «Про утворення дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць одномандатного виборчого округу №215 з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року»;
- Скасувати постанову окружної виборчої комісії від 17 вересня 2012 року №17 «Про утворення дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць одномандатного виборчого округу №215 з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року»;
- Зобов'язати окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу №215 здійснити розподіл керівних посад у дільничних виборчих комісіях з урахуванням рівномірності територіального розподілу між представниками кожного суб'єкта подання та ухвалити постанову про утворення дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць одномандатного виборчого округу №215 з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року з урахуванням розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях між представниками суб'єктів подання з додержанням принципу територіальної рівномірності».
У судовому засіданні 03 жовтня 2012 року позивач надав уточнення щодо дати винесення оскаржуваної постанови та зазначив, що в прохальній частині позову ним була допущена технічна описка і датою винесення оскаржуваної постанови слід вважати 26 вересня 2012 року.
Позовні вимоги вмотивовані порушенням відповідачем норм Закону України «Про вибори народних депутатів України», а саме ч.10 ст. 28 та п. 1.6 постанови ЦВК «Про порядок розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях з виборів народних депутатів України між суб'єктами подання кандидатур до складу цих комісій»від 17 травня 2012 року №89.
Відповідач в судове засідання не прибув, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази, вважає, що позов задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, 26 вересня 2012 року на засіданні Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №215 у м. Києві за наслідками проведеного голосування прийнято рішення, а саме постанова № 17 від 26 вересня 2012 року «Про утворення дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць одномандатного виборчого округу №215 з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року»згідно з додатками 1-79.
Відповідно до норм ст.ст. 24, 25 Закону України «Про вибори народних депутатів України»систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів, становлять: Центральна виборча комісія, окружні виборчі комісії, дільничні виборчі комісії.
Повноваження виборчих комісії щодо підготовки та проведення виборів депутатів здійснюється, зокрема, окружною виборчою комісією -у межах одномандатного округу.
Виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів депутатів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори депутатів.
Повноваження окружних виборчих комісій визначені статтею 31 вказаного Закону.
Так, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 31 Закону України «Про вибори народних депутатів України»окружна виборча комісія утворює дільничні виборчі комісії відповідно до цього Закону, крім випадку, передбаченого у частині тринадцятій статті 28 цього Закону.
Порядок включення осіб до складу дільничних виборчих комісій визначений ч. 5 ст. 28 згаданого Закону.
Частиною 10 ст. 31 Закону встановлені вимоги щодо визначення керівних посад у дільничних виборчих комісіях.
Так, кожний суб'єкт подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій має право на пропорційну частку кожної категорії керівних посад у дільничних виборчих комісіях окремо малих, середніх, великих виборчих дільниць у межах виборчого округу, яка залежить від кількості кандидатур від відповідних суб'єктів подання, включених до складу дільничних виборчих комісій. Частка керівних посад для кожного суб'єкта подання у кожній категорії виборчих дільниць у межах виборчого округу визначається відповідно до кількості кандидатур, включених від цього суб'єкта подання до складу виборчих комісій кожної категорії виборчих дільниць, у відношенні до загальної кількості осіб, включених до складу виборчих комісій відповідної категорії виборчих дільниць. Особа, включена до складу дільничної виборчої комісії за поданням голови окружної виборчої комісії, не може бути призначена на керівну посаду у виборчій комісії, крім випадків, коли до складу відповідної виборчої комісії не надійшли або надійшли у недостатній кількості подання щодо призначення відповідних осіб на посаду голови, заступника голови та секретаря комісії. Розподіл керівних посад між суб'єктами подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій у межах часток, визначених відповідно до цієї частини, визначається окружною виборчою комісією у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.
Згідно ч. 11 ст. 28 Закону голова, заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії повинні бути представниками різних партій, кандидатів у депутати -суб'єктів подання, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Обставини щодо правомірності розподілу керівних посад між суб'єктами подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій у межах часток, представництва голови, заступника голови та секретаря дільничної виборчої комісії від різних партій, кандидатів у депутати -суб'єктів подання, - представником позивача не заперечувалось.
Порядок розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях з виборів народних депутатів України між суб'єктами подання кандидатур до складу цих комісій затверджений постановою ЦВК від 17.05.2012 р. №89 (далі -Порядок).
Відповідно до п. 1 Порядку, він визначає процедуру розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях з виборів народних депутатів України звичайних, спеціальних та закордонних виборчих дільниць між суб'єктами внесення подань кандидатур до складу цих комісій.
Позивач, звертаючись з позовом до суду, вказував на недотримання відповідачем п. 1.6 Порядку щодо рівномірності територіального розподілу керівних посад.
Так, п.1.6 Порядку встановлено, що рішення про призначення на керівні посади в кожній дільничній виборчій комісії звичайної та спеціальної виборчої дільниці приймається окружною виборчою комісією під час утворення дільничних виборчих комісій, що оформляється однією постановою.
При цьому голова, заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії повинні бути представниками різних суб'єктів подання.
Під час визначення керівних посад суб'єктам подання забезпечується приблизна рівномірність територіального розподілу посад, отриманих представниками кожного суб'єкта подання.
Разом з тим, нормативного визначення принципу «приблизна рівномірність територіального розподілу посад»не надано. Представник позивача пояснив, що наведений принцип слід тлумачити як відстань між дільничними виборчими комісіями, вказавши, що оскаржуваною постановою визначено дільничні виборчі комісії щодо Політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»з порушенням цього принципу.
За висновком колегії суддів обставини щодо недотримання окружною виборчою комісією № 215 принципу приблизного рівномірного територіального розподілу керівних посад під час утворення дільничних виборчих комісій -доказами, які містяться в матеріалах адміністративної справи -не підтверджуються.
При цьому, суд бере до уваги, що Постановою ЦВК від 17.05.2012 р. №89 критеріїв приблизного рівномірного територіального розподілу керівних посад під час утворення дільничних виборчих комісій не встановлено. Водночас, позивачем не зазначено жодних доводів, що утворення окружною виборчою комісією №215 дільничних виборчих комісій згідно з оскаржуваною постановою призведе до порушення його прав, як суб'єкта виборчого процесу.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, відтак у задоволенні позовних вимог слід відмовити у повному обсязі.
Відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України - особа, яка звертається до адміністративного суду із позовною заявою, повинна сплатити судовий збір.
Згідно з ч. 9 ст. 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Статтею 4 Закону України «Про судовий збір»від 08 липня 2011 року № 3674-VI (який набрав чинності 01 листопада 2011 року відповідно до статті 10 Прикінцеві та перехідні положення) встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
З адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору складає 0,03 розміру мінімальної заробітної плати, тобто 32,19 грн.
Позовна заява подана позивачем без сплати судового збору і на момент прийняття судового рішення позивачем судовий збір не сплачено, а отже його необхідно стягнути з позивача.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони -суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Судові витрати, які підлягають стягненню у відповідності з ч. 2 ст. 94 КАС України -відсутні.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 24, 69-71, 94, 158-163, 167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ПОСТАНОВИВ:
Позов Політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №215 про визнання незаконною і скасування постанови окружної виборчої комісії від 26 вересня 2012 року №17 «Про утворення дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць одномандатного виборчого округу №215 з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року»та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Стягнути з Політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»судовий збір у розмірі 32, 19 грн. за розгляд адміністративної справи в Окружному адміністративному суді м. Києва за реквізитами: код банку 820019, код за ЄДРПОУ 38004897, одержувач УДК у Печерському районі м. Києва, р/р 31218206784007, код класифікації доходів бюджету 22030001.
Постанова набирає законної сили відповідно до частини третьої статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у строки, визначені частиною п'ятою статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням правил, визначених статями 185, 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий Суддя Т.І. Шейко
Судді В.А. Донець