Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 вересня 2012 року Справа № 2а/1270/7164/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Свергун І.О.,
за участі секретаря - Терегері С.В.,
представника позивача - Ганишнюка Є.В. (довіреність від 03.05.2012 № 1951/10/10-013),
представника відповідача - Рибалкіної О.О. (довіреність від 03.01.2012 № 20),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луганська справу за адміністративним позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби до Державного підприємства «Антрацит» про стягнення податкового боргу з податку на прибуток у сумі 7397325,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
18 вересня 2012 року Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби (надалі - СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську, позивач) звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Антрацит» (надалі - ДП «Антрацит», відповідач), в якому просить стягнути з відповідача суму боргу в розмірі 7397325,00 грн. за рахунок коштів боржника з рахунків у банках, що його обслуговують.
В обґрунтування вимог позивач посилається, що за відповідачем виник податковий борг з податку на прибуток в розмірі 7397325,00 грн. згідно з декларацією з податку на прибуток підприємства від 08.08.2012 № 9047273399.
З метою погашення боргу позивачем вживалися заходи, передбачені Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ, а саме: направлено першу податкову вимогу від 05.10.2001 № 1/36, направлено другу податкову вимогу від 08.11.2001 № 2/194. Однак, вжиті заходи не призвели до погашення податкового боргу.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі, пояснив суду, що за підприємством дійсно існує податковий борг з податку на прибуток у розмірі 7397325,00 грн. У зв'язку зі складним фінансовим становищем підприємства просив суд розстрочити виконання судового рішення строком на 5 років згідно наданого графіка.
Представник позивача не заперечував проти розстрочення сплати податкового боргу згідно наданого графіка.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного.
Судом установлено, що відповідач - ДП «Антрацит», зареєстрований у якості юридичної особи виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради 30.04.2003, про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ № 04051885Ю0010158 (арк. справи 8, 9). Позивач є платником податків та перебуває на податковому обліку в СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську згідно з довідкою від 10.03.2011 № 40/29-011 (арк. справи 10).
08.08.2012 ДП «Антрацит» у відповідності до вимог чинного законодавства подано до СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську податкову декларацію з податку на прибуток за півріччя 2012 року № 9047273399, в якій платник податків самостійно визначив суму податку на прибуток, нарахованого за результатами останнього календарного кварталу (звітного) податкового періоду, в розмірі 7397325 грн. (арк. справи 22-23).
Станом на час розгляду справи відповідач вказану заборгованість перед бюджетом з податку на прибуток у розмірі 7397325,00 грн. не сплатив, що підтверджено даними облікової картки платника ДП «Антрацит» з податку на прибуток (арк. справи 52), та визнається відповідачем.
При вирішенні заявлених позовних вимог суд виходить з наступного.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України визначено, що, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 06.12.2000 № 2181-ІІІ (надалі - Закон № 2181), який діяв до 01.01.2011, є спеціальним законом з питань оподаткування та встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Цим Законом визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.
Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Згідно з підпунктом 6.2.3. пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181 податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Підпунктом 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.
На виконання вимог Закону № 2181 з метою погашення податкового боргу СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську вживалися заходи, передбачені вказаним Законом, а саме: направлено першу податкову вимогу від 05.10.2001 № 1/36, направлено другу податкову вимогу від 08.11.2001 № 2/194 (арк. справи 19-20). Однак, вжиті заходи не призвели до погашення податкового боргу.
Таким чином, обставини, на які посилається позивач, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні. Позовні вимоги визнані відповідачем у повному обсязі. За таких обставин адміністративний позов підлягає задоволенню.
Представник ДП «Антрацит» під час судового розгляду справи звернувся з заявою, в якій просив встановити порядок та строк виконання рішення у справі шляхом розстрочення виконання судового рішення згідно з графіком.
Згідно з положеннями статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Матеріалами справи підтверджено, що ДП «Антрацит» є планово-збитковим підприємством, яке отримує державну підтримку на собівартість, має заборгованість перед бюджетом з податків і зборів, яка станом на 01.09.2012 становить 11895781,77 грн., заборгованість перед державними цільовими фондами складає 70948 тис. грн. (арк. справи 39, 40). Кредиторська заборгованість ДП «Антрацит» за товари, роботи, послуги станом на 01.09.2012 становить 223704 тис. грн. (арк. справи 41). Вказані обставини не дозволяють сплатити одночасно всю суму податкового боргу до бюджету, виплачувати заробітну плату працівникам підприємства, забезпечувати безпечні умови праці гірників та своєчасно сплачувати поточні податкові зобов'язання.
Згідно з балансом підприємства станом на 30.06.2012 ДП «Антрацит» мало довгострокові зобов'язання на суму 485180 тис. грн. та поточні зобов'язання на суму 784667 тис. грн. (арк. справи 42). У той же час загальна сума дебіторської заборгованості підприємства становить 239736 тис. грн. (арк. справи 43).
Також судом установлено, що ДП «Антрацит» проводиться претензійно-позовна робота з боржниками щодо стягнення дебіторської заборгованості. Так, позивачем надано суду рішення та наказ господарського суду Луганської області про стягнення на користь ДП «Антрацит» з ПП «Офра» заборгованості у загальній сумі 1865742,85 грн. (арк. справи 44-48).
На думку суду, наявність дебіторської заборгованості та здійснення підприємством заходів щодо її стягнення вказує на наявність внутрішніх резервів, які дозволяють у подальшому сплатити наявні борги.
Враховуючи, що представником відповідача під час розгляду справи надано суду переконливі докази знаходження підприємства у скрутному фінансовому стані, а також те, що ДП «Антрацит» має можливість поліпшити свій фінансовий стан у зв'язку з надходженням коштів від боржників, з урахуванням відсутності заперечень з боку позивача щодо розстрочення сплати суми боргу, суд вважає за можливе розстрочити виконання судового рішення про стягнення з відповідача боргу в загальній сумі 7397325 грн. 00 коп. строком на 60 місяців згідно з наданим графіком, а саме - зі сплатою: в жовтні 2012 року - вересні 2013 року по 10000 грн. щомісяця, в жовтні 2013 року - вересні 2014 року по 30000 грн. щомісяця, в жовтні 2014 року - вересні 2015 року по 50000 грн. щомісяця, в жовтні 2015 року - серпні 2017 року по 263221 грн. щомісяця та в вересні 2017 року - 263242 грн.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби до Державного підприємства «Антрацит» про стягнення податкового боргу з податку на прибуток у сумі 7397325,00 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Антрацит»(ід. номер 32226065) на користь Державного бюджету України (р/р 31116002700002 в ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, код платежу 11020100, одержувач УДКСУ у м. Луганську, код 37991503) суму податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 7397325 грн. 00 коп. (сім мільйонів триста дев'яносто сім тисяч триста двадцять п'ять грн. 00 коп.) за рахунок коштів платника, які перебувають у його власності, з рахунків у банках, що його обслуговують.
Розстрочити виконання судового рішення про стягнення з Державного підприємства «Антрацит»на користь Державного бюджету України податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 7397325 грн. 00 коп. (сім мільйонів триста дев'яносто сім тисяч триста двадцять п'ять грн. 00 коп.) строком на 60 місяців зі сплатою: в жовтні 2012 року -вересні 2013 року по 10000 грн. щомісяця, в жовтні 2013 року -вересні 2014 року по 30000 грн. щомісяця, в жовтні 2014 року -вересні 2015 року по 50000 грн. щомісяця, в жовтні 2015 року -серпні 2017 року по 263221 грн. щомісяця та в вересні 2017 року -263242 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанову складено в повному обсязі 02 жовтня 2012 року.
СуддяІ.О. Свергун