ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2012 р. Справа № 2а-5813/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бондара В.О.
Суддів: Донець Л.О. , Кононенко З.О.
за участю секретаря судового засідання Попової С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Агат" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12.06.2012р. по справі № 2а-5813/12/2070
за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Агат"
про стягнення адміністративно-господарських санкцій,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Агат", в якому просить суд стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Агат" на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, в сумі 6877,63грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 12.06.2012 року. адміністративний позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Агат" про стягнення адміністративно-господарських санкцій - задоволено у повному обсязі.
Стягнено з товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Агат"(юридична адреса: 61001, м.Харків, пр.Гагаріна, 7, кв.1, код ЄДРПОУ 24124126, МФО 351599, р\р26005197756 у ХФ АКБ "Базис") на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м.Харків, Держпром, 1 під., 1 пов., к.16, код ЄДРПОУ 14070760, одержувач: р\р31219230700003, МФО 851011, код одержувача: 37999654, УДКСУ у Дзержинському районі м.Харкова) адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, в сумі 6877.63 грн. (шість тисяч вісімсот сімдесят сім грн. шістдесят три коп.).
Відповідач не погоджуючись з вказаною постановою суду, в апеляційній скарзі вказує, що постанова є незаконною та необґрунтованою, порушені норми матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12.06.2012 року та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено , що відповідно до звіту ТОВ фірми "Агат" про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складає 15 осіб; середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, - 0 осіб; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", - 1 особа.
Середньорічна заробітна плата штатного працівника за 2011 рік становила 6866,67грн.
За 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідом, відповідач повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 6866,67грн.
За порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій на суму заборгованості за 8 днів прострочення (з 18.04.2012 по 25.04.2012 включно) була нарахована пеня у розмірі 10,96грн.
Таким чином, загальна сума заборгованості ТОВ фірми "Агат" перед Фондом соціального захисту інвалідів становить 6877,63грн.
Вказане підтверджується копією звіту ТОВ фірми "Агат" про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2011 рік за формою №10-ПІ (а.с.5), розрахунком адміністративно-господарських санкцій (а.с.4).
Доказів, які б свідчили про погашення вказаної суми заборгованості на день розгляду справи, суду не подано.
Також, судом першої інстанції встановлено, що ТОВ фірмою "Агат" не подано до відповідного центру зайнятості звіти за формою №3-ПН за січень, лютий та червень 2011 року, що підтверджується листом Харківського міського центру зайнятості від 07.05.2012 №9392.
Проти факту неподання ТОВ фірмою "Агат" звітів за формою №3-ПН за січень, лютий та червень 2011 року до центру зайнятості представник відповідача не заперечувала.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги про стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів в сумі 6877,63грн., обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Колегія суддів не погоджуючись з вказаним висновком суду першої інстанції зазначає, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Відповідно до ст.19 Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Згідно ч.9 ст.19 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Статтею 20 Закону встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів
Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" підприємства, установи і організації незалежно від форм власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцем знаходження як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Відповідно до п. 5 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №314 1995 р., підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Форма статистичної звітності № 3-ПН "Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад)" в т. ч. для працевлаштування інвалідів, подається підприємствами, установами та організаціями щомісячно на адресу державної служби зайнятості у відповідності до ст. 20 Закону України "Про зайнятість".
Відповідно до звітів про наявність вакансій за 2011 рік, направлених до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, відповідач повідомляв про потребу у працівниках, в тому числі і інвалідах.
Однак, колегія суддів зазначає, що як вбачається з матеріалів справи, відповідач у 2011 році надавав звіти форми № 3-ПН, але не кожен місяць, тобто відповідачем надавались звіти про наявність робочих місць для працевлаштування інвалідів не щомісячно, як це передбачено ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення".
В матеріалах справи не міститься копії звіту стосовно наявних вільних місць для інвалідів -форми 3-ПН, відповідача за січень 2011 року, лютий 2011 року та червень 2011 , тобто вказані звіти не подавався, що є порушенням ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення".
Відповідач не виконав належним чином обов'язку по інформуванню державних органів щодо наявних вакансій для працевлаштування інвалідів, ним фактично не виконаний норматив по працевлаштуванню інвалідів, про що свідчить звіт відповідача 10-ПН. Відповідно це не створює належних умов для направлення компетентним державним органом інвалідів для працевлаштування.
Вимоги ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" відповідачем не виконані.
На підставі наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач не належно виконував покладений на нього обов'язок, не виконав всі вимоги закону.
Таким чином відповідач повинен сплатити санкції передбачені ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", які відповідно цієї норми на підставі даних звіту підприємства 10-ПН заявлені позивачем у позові.
Таким чином судом першої інстанції правомірно задоволено позов в цій частині.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає частковому скасуванню , а апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Агат" задовольнити частково.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12.06.2012р. по справі № 2а-5813/12/2070 в частині нарахування адміністративно- господарських санкцій за незайняті робочі місця , призначені для працевлаштування інвалідів в сумі 6 304,22 грн. скасувати та прийняти в цій частині нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
В іншій частині рішення суду залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Бондар В.О.Судді Донець Л.О. Кононенко З.О.
Повний текст постанови виготовлений 17.09.2012 р.