Рішення № 26240829, 27.09.2012, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
27.09.2012
Номер справи
5013/1215/12
Номер документу
26240829
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"27" вересня 2012 р.Справа № 5013/1215/12 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Цобенка Р.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи № 5013/1215/12

за позовом: публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" від імені якого діє Кіровоградський міський район електричних мереж

до відповідача: управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації

про стягнення 161132,38 грн.

представники сторін:

від позивача - Колісниченко М.М. , довіреність № 11525/07 від 27.07.11 ;

від відповідача - участі не брав ;

від третьої особи - участі не брав ;

Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" від імені якого діє Кіровоградський міський район електричних мереж звернулося до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою, в якій просить стягнути з управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради заборгованість по відшкодуванню наданих населенню пільг з оплати за спожиту електричну енергію у сумі 161 132,38 грн. та судові витрати.

Ухвалою господарського суду від 03.09.12 прийнято заяву до розгляду та порушено провадження у справі, від сторін витребувано документи, необхідні для повного та об'єктивного вирішення господарського спору по суті.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.

Позивач не забезпечив в судове засідання явку свого повноважного представника. 14.09.12 через канцелярію суду подано клопотання, в якому позивач просить відкласти розгляд справи на інший час у зв'язку з необхідністю проведення додаткової перевірки кредиторської заборгованості за надані пільги. Однак, жодних доказів по справі та відзиву на позовну заяву відповідач не подав.

Головне управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації надало пояснення № 05-02/50-5911 від 25.09.12 з приводу заявленого позову, в яких просить відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначивши наступне: головне управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації не є головним розпорядником коштів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню зокрема з оплати послуги електропостачання; пільги окремим категоріям громадян надаються з врахуванням встановлених законодавством норм користування житлово-комунальними послугами, які поширюються на всі без виключень категорії пільговиків.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, обговоривши усі обставини справи, оцінивши подані сторонами докази, господарський суд встановив наступне.

Відповідно до частин четвертої, сьомої статті 22 Закону України "Про міліцію" працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством (частина четверта статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом N107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р.); за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законами N 2484-12 від 19.06.92 р., N107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р.). До прийняття змін, визнаних Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р. неконституційними частини четверта та сьома зазначеної статті були викладені в наступній редакції: "працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива; за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом".

Згідно статті 26 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію".

Частинами шостою, сьомою статті 22 Закону України "Про пожежну безпеку" передбачено, що особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо в межах норм, встановлених законодавством, за умови, якщо розмір наданих пільг у грошовому еквіваленті разом із середньомісячним сукупним доходом цієї особи за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина шоста статті 22 в редакції Закону N107-VI від 28.12.2007 р. - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р.); за особами рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років, зберігається право на пільги відповідно до цього Закону за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом N107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р. До прийняття змін, визнаних Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р. неконституційними, зазначені частини статті 22 вказаного Закону було викладено в наступній редакції: "Особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо. За особами рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років, зберігається право на пільги відповідно до цього Закону".

Із змісту зазначених вище норм вбачається, що особам рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільненим зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років, працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років та особам рядового та начальницького складу податкової міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років надано право на отримання 50-відсоткової знижки плати за комунальні послуги, при цьому обмеження обсягу наданих пільг нормами, встановленими законодавством, рішенням Конституційного Суду України по справі №1-28/2008 від 22.05.2008 р.№10-рн/2008 визнано неконституційними.

Кіровоградський міський район електричних мереж ПАТ "Кіровоградобленерго" в період з січня по липень 2012 року постачало споживачам, що користуються пільгами у відповідності до зазначених вище норм, електричну енергію зі знижкою в сумі її оплати по категорії "звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції", по категорії "звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівники державної пожежної охорони", по категорії "звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років особи начальницького складу податкової міліції".

Відповідач не в повному обсязі здійснював відшкодування за поставлену електроенергію громадянам - пільговим категоріям споживачів, внаслідок чого виникла заборгованість за вказаний період, яка становить 161 132,38 грн. Наявність вказаної суми боргу підтверджується розрахунками покриття пільг та актами звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги (містяться в матеріалах господарської справи).

Відповідно до Бюджетного кодексу України під субвенціями розуміють міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції (пункт 48 частини 1 статті 2) у Державному бюджеті України можуть передбачатися такі міжбюджетні трансферти місцевим бюджетам: 1) дотація вирівнювання бюджету Автономної Республіки Крим, обласним бюджетам, бюджетам міст Києва та Севастополя, районним бюджетам та бюджетам міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, іншим бюджетам місцевого самоврядування, для яких у державному бюджеті визначаються міжбюджетні трансферти; 2) додаткова дотація на вирівнювання фінансової забезпеченості місцевих бюджетів; 3) субвенції на здійснення державних програм соціального захисту; 4) додаткова дотація на компенсацію втрат доходів місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, внаслідок надання пільг, встановлених державою; 4-1) субвенція на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах; 5) субвенція на виконання інвестиційних програм (проектів); 6) інші додаткові дотації та інші субвенції (частина 1 статті 97).

Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.04 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" (далі по тексту - Порядок).

Згідно п. 2 названої Постанови, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів ведуть персоніфікований облік отримувачів за видами пільг звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони; здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги.

Пунктом 3 Порядку встановлено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Відповідно до п.п. 5, 6, 7, 8 Порядку, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми щодо пільг звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - постачальниками відповідних послуг і направляють їх до фінансових органів районних держадміністрацій.

Фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі отриманих актів звіряння щомісяця готують реєстри нарахованих сум щодо пільг вказаної категорії осіб, та направляють їх фінансовим органам обласних держадміністрацій.

Фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державного казначейства платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій.

Органи Державного казначейства протягом операційного дня з часу отримання відповідних платіжних доручень направляють кошти субвенцій на рахунки місцевих бюджетів, для подальшого перерахування на рахунки головних розпорядників коштів та здійснення розрахунків з постачальниками відповідних послуг.

Відповідно до п.п. 10, 11 "Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.03 № 117, підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці".

Управління праці і соціального захисту населення щомісяця звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги та реєстр розрахунків; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги;

Також, відповідно ч. 2 п. 12 Порядку, погашення кредиторської заборгованості за зазначеними державними програмами соціального захисту населення, яка утворилася станом на початок року, провадиться першочергово.

Відповідно до статті 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.00 № 2017- ІІІ, державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради сума боргу у розмірі 161 132,38 грн. не оспорена. На день вирішення господарського спору до матеріалів справи не надходило доказів погашення відповідачем вказаної суми заборгованості.

Частиною шостою ст. 17 Закону України "Про електроенергетику" збитки енергопостачальників від надання пільг з оплати за спожиту електричну енергію окремим категоріям побутових споживачів відшкодовуються за рахунок джерел, визначених законодавчими актами, які передбачають відповідні пільги.

З огляду на викладені вище положення чинного законодавства та враховуючи відсутність в матеріалах справи належних в розумінні статті 34 Господарського процесуального кодексу України доказів проведення розрахунків уповноваженого органу з позивачем, як підприємством, що надає послуги, позовні вимоги заявлені обґрунтовано і підлягають задоволенню повністю в сумі 161 132,38 грн.

Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача повністю.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради (25013, м. Кіровоград, вул. Шатило, 12; ідентифікаційний код 03197635) на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (25015, м. Кіровоград, пр. Комуністичний, 15; ідентифікаційний код 23226362) 161 132,38 грн. боргу та судовий збір у розмірі 3 222,65 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області протягом десяти днів з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України.

Повне рішення складено 01.10.12

Суддя Р.О. Цобенко