ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua
_________________
І м е н е м У к р а ї н и
РІШЕННЯ
11 грудня 2008 р. Справа 11/97-08
за позовом прокурора Оратівського району в інтересах держави в особі Оратівської
районної державної адміністрації, смт. Оратів
до: приватного сільськогосподарського підприємства «Авангард»,
с. Осична Оратівського району
про стягнення 246719,84 грн. шкоди
Суддя В. Матвійчук
при секретарі судового засідання Т. Кармаліта, за участю представників:
прокурор - І. Жовмір;
від позивача - Г. Лошак за довіреністю;
від відповідача - Г. Голубєв за довіреністю;
інші - О. Коталевич, М. Мовчан
СУТЬ СПОРУ:
Заявлено позов зобов’язання приватного сільськогосподарського підприємства «Авангард»звільнити самовільно зайняті земельні ділянки із земель резервного фонду Осичнянської сільської ради площею 188,9 га. та земельну ділянку із земель не витребуваних часток (паїв) Осичнянської сільської ради площею 80 га., стягнення з ПСП «Авангард»на користь Оратівської районної державної адміністрації 245774,60 грн. шкоди, заподіяної державі самовільним зайняттям земельних ділянок та стягнення з ПСП «Авангард»на користь Управління з контролю за використанням та охороною земель у Вінницькій області 945,24 грн. витрат, пов’язаних із обстеженням земельних ділянок.
Позовні вимоги мотивовано тим, що ПСП «Авангард»в супереч вимогам ч.2 ст. 116, ст.125 Земельного кодексу у 2007 році самовільно, без рішення про передачу у власність чи користування, без укладання договору оренди, використовує для вирощування сільськогосподарських культур земельну ділянку резервного фонду площею 188,9 га. та земельну ділянку не витребуваних часток (паїв) площею 80 га., які відносяться до земель державної власності, і відповідно до п.12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, розпорядження якими здійснюють відповідні органи виконавчої влади.
В якості доказів позивачем надано акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 23.04.2007р., складений державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель у Вінницькій області, протокол про адміністративне правопорушення № 001024 від 23.04.2007р., відносно директора ПСП «Авангард»Ковтуна І.І., за ст. 53-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, припис № 004795 від 23.04.2007р. директору ПСП «Авангард» Ковтуну І.І., постанову про накладання на Ковтуна І.І. адміністративного стягнення № 000002 від 11.06.2007р., акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 29.05.2007р., протокол про адміністративне правопорушення № 001995 від 29.05.2007р. відносно Ковтуна І.І., припис № 004787 від 29.05.2007 р., постанову про накладання на Ковтуна І.І. адміністративного стягнення № 000004 від 20.07.2007р., акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 29.08.2007р., акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 19.11.2007 р..
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач покликається на ч.2 ст. 116 ЗК України, згідно якої набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. У даному випадку рішення про передачу земель у власність чи у користування не приймалось, відповідні договори оренди не укладались.
Виходячи із способу захисту прав на земельні ділянки позивач посилається на ч.2 ст. 152 ЗК України, згідно якої, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
У відповідності до вимог п. «б»ч.1 ст. 211 ЗК України - за самовільне заняття земельних ділянок громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність. Згідно ст. 212 ЗК України - самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.
Крім цього позивач вимагає відшкодування витрат в загальній сумі 945,24 грн., пов’язаних із обстеженням земельних ділянок проведених інспектором Управління з контролю за використанням та охороною земель у Вінницькій області.
Представник відповідача в судовому позовні вимоги не визнав, підтримав заперечення викладені у відзиві на позовну заяву і поясненні та просить в позові відмовити повністю.
Заперечуючи проти позовних вимог відповідач посилається на таке:
На виконання Указів Президента України від 10.11.1994 р. «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва», від 08.08.1995р. «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям», від 03.12.1999р. «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки», інших нормативно-правових актів, що регулюють земельні відносини в державі, КСП «Нива»с. Осична передано в колективну власність 1512,8 гектарів землі в межах згідно з планом, відповідно до рішення 5 сесії 22 скликання Осичнянської сільської Ради народних депутатів від 13.07.1995р.. Передана в колективну власність земля була поділена на земельні частки (паї) без виділення їх в натурі (на місцевості). Починаючи з 1996 року членам КСП видавали сертифікати на право на земельну частку (пай) із зазначенням в ньому розміру частки (паю) в умовних кадастрових гектарах, а також у вартісному виразі.
Відповідно до Указу про реформування від 03.12.1999р., КСП «Нива»було реформовано в сільськогосподарський виробничий кооператив «Авангард», який зареєстрований Оратівською районною державною адміністрацією 23.03.2000р.. Створений СВК «Авангард»став правонаступником КСП «Нива», тому на думку відповідача, він правомірно використовував земельну ділянку, передану КСП «Нива», відповідно державному акту на право колективної власності на землю та розпайовану між членами кооперативу. 26.06.2001р. рішенням загальних зборів членів кооперативу СВК «Авангард»реорганізовано (перетворено) у приватне сільськогосподарське підприємство «Авангард»та зареєстровано в реєстрі суб’єктів підприємницької діяльності від 01.08.2001 року за № 02775834Ю0010167. В свою чергу ПСП «Авангард»став правонаступником СВК «Авангард».
При паюванні землі не враховані належним чином приписи Земельного кодексу України та Указу Президента України від 8 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям»щодо цільового використання земель резервного фонду, створений під час передачі земель у колективну власність.
Відповідно до рекомендацій щодо порядку перерозподілу земель резервного фонду з метою використання їх за цільовим призначенням, схвалених науково-технічною радою Держкомзему України 21.08.1998р., розроблених у відповідності із Земельним кодексом України та Указом Президента України від 8 серпня 1995 року № 720/95, створений органами місцевого самоврядування під час передачі земель у колективну власність резервний фонд використовується для передачі у приватну власність або надання у користування земельних ділянок переважно громадянам, зайнятим у соціальній сфері на селі, а також іншим особам, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств або які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання. На землі резервного фонду, які перебувають у постійному користуванні господарств, до передачі їх у власність або користування громадянам, переліченим в пункті 1.3 цих Рекомендацій, за погодженням з землекористувачем і рішенням відповідної ради, яка створила цей фонд, право постійного користування у відповідності з чинним законодавством припиняється на площі, яка необхідна для задоволення невідкладних потреб, визначених в пунктах 1.4 і 1.5 цих Рекомендацій.
Аналогічні вимоги щодо використання земель резервного фонду передбачені статтею 5 Земельного кодексу України, якою визначено, що частина земель резервного фонду, яка на час введення в дію цього Кодексу належала господарствам, залишається за ними на умовах постійного користування.
Окрім цього, відповідно п. «б»Указу Президента № 1529/99 від 03.12.1999р., місцеві державні адміністрації зобов’язані здійснити організаційні заходи щодо підтримки розвитку особистих підсобних господарств шляхом створення поблизу населених пунктів із земель запасу та резервного фонду громадські пасовища для випасу худоби.
У 2000 році виникла необхідність внесення змін в паювання земель колективної власності щодо розташування земель запасу та резервного фонду.
На виконання вказаних нормативно-правових актів, рішенням загальних зборів кооперативу від 29.02.2000р., протокол №1, заявлено клопотання здійснити обміну земель запасу та резервного фонду.
Рішенням 10 сесії 23 скликання від 12.04.2000р. Осичнянської сільської ради погоджено обмін земель запасу площею 81,8 га. Ріллі на землі колективної власності загальною площею 84,8 га. сільськогосподарських угідь, погоджено обмін земель резервного фонду площею 188,9 га. ріллі на землі колективної власності загальною площею 120,4 га. с/г угідь, з них ріллі - 84,8 га, пасовища поліпшені-35.6 га. Крім цього обмін земель запасу та резервного фонду на землі колективної власності погоджено рішенням 11 сесії 23 скликання Оратівської районної ради від 07.07.2000р..
Після погодження обміну земель та виготовлення технічної документації загальні збори власників сертифікатів КСП «Нива», 10.12.2003 року прийняли рішення провести повторне паювання земель та просити Осичнянську сільську раду та Оратівську районну державну адміністрацію прийняти відповідні рішення на повторне паювання земель та проведення обміну земель. Відповідне рішення затверджено 8 сесією 4 скликання від 30.12.2003р. Осичнянської сільської ради та розпорядженням Оратівської районної державної адміністрації Вінницької області № 11 від 17.01.2004р..
В наслідок повторного паювання землі власниками земельних сертифікатів стали 405 громадян с. Осична Оратівського району Вінницької області з розміром земельної частки (паю) 2,85 га. Розпорядженням Оратівської районної державної адміністрації № 20 від 20.01.2004р. визнано недійсним раніше проведене паювання землі. Затверджено уточнений розрахунок вартості та розмір в умовних кадастрових гектарах земельної частки (паю) в площі сільськогосподарських угідь, що передані колишньому КСП «Нива». Доручено районному відділу земельних ресурсів внести зміни до виданих сертифікатів на право на земельну частку.
Таким чином, відповідно до технічної документації по паюванню земель власників сертифікатів в зв’язку з обміном земель на території Осичнянської сільської ради та плану землекористування під землі, що підлягають паюванню виділено 1153,77 га. ріллі. Під землі резервного фонду виділено 120,4 га, в тому числі 84,8 га. ріллі та 35,6 га. пасовища.
Розпорядженням позивача № 11 від 17.01.2004р. передбачено надання у власність жителям с. Осична земельні ділянки із земель Осичнянської сільської ради для ведення особистого селянського господарства - із земель запасу в полі № 6- 35 га., із земель резервного фонду площею 66,62 га. в полі № 6,7 згідно списку. Тобто із 84,8 га. земель резервного фонду передано у власність громадянам 66,62 га.
Після повторного паювання земель відповідач в період 2004-2008 рік уклав 415 договорів оренди землі на загальну кількість 1168,55 умовних кадастрових гектарів.
Окрім цього, відповідачем укладено біля 50 договорів оренди земельної частки (паю) з власниками земельних паїв, наділених відповідно пункту 2 Розпорядження голови Оратівської районної державної адміністрації № 11 від 17.01.2004р. із земель запасу та резервного фонду. За оренду земель власникам земельних сертифікатів виплачена оренда плата відповідно до умов договору, що стверджується відомістю на видачу зерна в рахунок оренди земельних паїв за 2007 рік.
Тому відповідач вважає, що правові підстави для використання земель є договори оренди, укладенні між відповідачем і власниками сертифікатів на земельну частку (пай), відповідно розробленого та затвердженого Держкомземом України наказом від 17.01.2000р. № 5 Типового договору оренди земельної частки (паю). Тому відсутні правові підстави вважати самовільне використання земель та нанесення шкоди власникам землі.
Заслухавши пояснення прокурора, представників позивача, відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають виходячи з наступного.
13 лютого 1996 року зборами членів КСП «Нива»с. Осична обрано комісію по паюванню земель переданих у колективну власність КСП «Нива», затверджено список членів КСП, що мають право на отримання сертифікатів на право на земельну частку (пай).
Розпорядженням голови Оратівської районної державної адміністрації від 14.11.1996р. № 258 затверджено розрахунок вартості та розміру в умовних кадастрових гектарах земельної частки (паю) в площі 1080,8 га. сільськогосподарських угідь, що передані у колективну власність КСП «Нива», та прийнято рішення видати сертифікати на право на земельну частку (пай) співвласникам колективної власності на землю в кількості 400 чоловік згідно списку, площею 2.7 ум.кад.га.
17 березня 2000 року розпорядженням № 64 голови Оратівської районної державної адміністрації визнано таким, що втратило чинність попереднє розпорядження № 258 від 14.11.1996р., затверджено новий розрахунок вартості та розміру в умовних кадастрових гектарах земельної частки (паю) в площі 1080,8 га. сільськогосподарських угідь, що передані у колективну власність КСП «Нива», та прийнято рішення внести зміни до сертифікатів на право на земельну частку (пай) співвласникам колективної власності на землю в кількості 433 чоловік згідно списку, площею 2,5 ум.кад.га.
12 квітня 2000 року рішенням 10 сесії 23 скликання Осичнянської сільської ради Оратівського району погоджено обмін земель запасу площею 81,8 га. ріллі на землі колективної власності загальною площею 84,8 га сільськогосподарських угідь, з них ріллі 35,0 га., пасовища поліпшені 49,8 га. Також погоджено обмін земель резервного фонду площею 188,9 га. ріллі на землі колективної власності загальною площею 120,4 га с/г угідь, з них ріллі 84,8 га. пасовища поліпшені 35,6 га. Погоджено зміни в межі населеного пункту с. Осична, провести обмін резервної території села на землі колективної власності рівновеликою площею 9,0 га. (бувший садок).
Вказане вище рішення сільської ради погоджено 11 сесією 23 скликання Оратівської районної ради Вінницької області від 07.07.2000р..
Загальні збори власників сертифікатів КСП «Нива»с. Осична , протоколом №1 від 10.12.2003р. прийняли рішення провести повторне паювання та клопотати перед Осичнянською сільською радою та Оратівською районною державною адміністрацією прийняти розпорядження про проведення повторного паювання земель у зв’язку з обміном земель.
Рішенням 8 сесії 4 скликання Осичнянської сільської ради від 30.12.2003р. погоджено обмін земель запасу, резервного фонду сільської ради на землі колективу співвласників земельних часток (паїв) та проведення перепаювання земель бувшого КСП «Нива.
Розпорядженням першого заступника голови Оратівської районної державної адміністрації № 11 від 17.01.2004р. прийнято рішення провести заміну місця розташування земель запасу, площею 81,8 га. ріллі, із поля № 10 на площу ріллі 35 га. в полі № 6 та 49,8 га пасовищ поліпшених; земель резервного фонду, площею 188,9 га. із поля № 1,2 на 84,8 га. ріллі в полі № 6,7 та 35.6 га. пасовищ поліпшених; резервної території населеного пункту с. Осична площею 9,0 га. ріллі на землі колективу співвласників земельних часток (паїв)- садок площею 9,0 га. Дозволено приватному сільськогосподарському підприємству «Авангард»правонаступнику КСП «Нива», провести перепаювання земель співвласників земельних часток (паїв) за їх згодою.
Розпорядженням першого заступника голови Оратівської районної державної адміністрації № 20 від 20.01.2004р. прийнято рішення визнати недійсним розрахунки вартості та розміру в умовних кадастрових гектарах земельної частки (паю) в площі сільськогосподарських угідь, що передані колишньому КСП «Нива», затверджені розпорядженням голови райдержадміністрації від 17.03.2000р. № 64. Затверджено уточнений розрахунок вартості та розміру в умовних кадастрових гектарах земельної частки (паю) в площі 1153,77 га. сільськогосподарських угідь, що передані колишньому КСП «Нива»та прийнято рішення внести зміни до сертифікатів на право на земельну частку (пай) співвласникам колективної власності на землю в кількості 405 чоловік згідно списку, площею 2,85 ум.кад.га.
Розпорядженням голови Оратівської районної державної адміністрації від 07.09.2004р. № 289 скасовано раніше видані розпорядження від 17.01.2004р. № 11.
Постановою Оратівського районного суду Вінницької області від 06.07.2006р. визнано протиправним та скасовано розпорядження Оратівської районної державної адміністрації від 07.09.2004р. № 289 «Про скасування розпорядження голови райдержадміністрації від 17.01.2004р. № 11». Судове рішення прийнято за позовом одного із власників сертифікату на право на земельну частку (пай) Ліщинської Т.В. до Оратівської районної державної адміністрації. Судовим рішенням визнано законним збільшення розмір належної Ліщинській Т.В. земельної частки (паю) до 2,85 га., а розпорядження № 289 від 07.09.2004р. протиправним з підстав передбачених ст. 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації».
Ухвалою апеляційного суду Вінницької області від 31.08.2006р. постанова місцевого суду від 06.07.2006 року залишена без змін, а апеляційна скарга Оратівської районної державної адміністрації відхилена.
Розпорядженням голови Оратівської районної державної адміністрації № 190 від 01.04.2008р. внесені зміни до розпорядження голови райдержадміністрації від 17.01.2004р. № 11, та від 20.01.2004 р. № 20 , яким визнано таким, що втратив чинність п.1 розпорядження голови райдержадміністрації від 17.01.2004р. № 11, а п. 3 цього розпорядження викладено в новій редакції такого змісту: «Визнати дійсним розрахунки вартості та розміру в умовних кадастрових гектарах земельної ділянки (паю) в площі сільськогосподарських угідь, що передані колишньому КСП «Нива», затверджені розпорядженням голови райдержадміністрації від 17.03.2000р. №64».
Пунктом третім розпорядження № 190 від 01.04.2008р. виключено із розпорядження голови райдержадміністрації від 20.01.2004р. № 20 пункти 1 та 2.
Провівши системний аналіз прийнятих Оратівською районною державною адміністрацією розпоряджень, рішень ухвалених органами місцевого самоврядування, керуючись статтями 19, 22, 58 Конституції України, статтею 5 Цивільного кодексу України, статтею 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», статтями 32-36 Господарського процесуального кодексу України, виходячи з предмету та меж заявлених позовних вимог суд дійшов висновку, що в період 2007 року до дати пред’явлення позовної заяви від 27.03.2008 року, щодо спірних правовідносин, були чинні та обов’язкові до виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами розпорядження голови Оратівської районної державної адміністрації № 11 від 17.01.2004р. та розпорядження № 20 від 20.01.2004р.. Чинність вказаних розпоряджень підтверджено Оратівською районною адміністрацією, яка 01.04.2008р. внесла до них зміни.
Відповідно вказаним розпорядженням правомірно було проведено обмін земель запасу , площею 81,8 га. ріллі, із поля № 10 на площу ріллі 35 га. в полі № 6 та 49,8 га пасовищ поліпшених; земель резервного фонду, площею 188,9 га. із поля № 1,2 на 84,8 га. ріллі в полі № 6,7 та 35.6 га. пасовищ поліпшених; резервної території населеного пункту с. Осична площею 9,0 га. ріллі на землі колективу співвласників земельних часток (паїв)- садок площею 9,0 га.
У вказаний період власники сертифікатів на право на земельну частку (пай) набули право вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства площею 2,85 га.
Згідно плану землекористування ПСП «Авангард»та складу земельних угідь, відведені земельні масиви, що підлягають паюванню загальною площею 1153,77 ум.кад.га., відведені землі резервного фонду загальною площею 120, 4 га., відведені землі запасу загальною площею 248,5 га.
На підтвердження правомірності використання земель, зазначених у технічній документації по паюванню земель власників сертифікатів в зв’язку з обміном земель на території Осичнянської сільської ради, відповідачем надано 467 копій договорів оренди земельних часток (паїв) на оренду земельних масивів розпайованих земель колишнього КСП «Нива»загальною площею 1269,65 умовних кадастрових гектарів. Відповідно податкового розрахунку фіксованого сільськогосподарського податку відповідачем сплачується земельний податок за використання земель площею 1277 га. Оглянувши в судовому засіданні надані договори оренди землі, суд прийшов до висновку про відсутність факту самовільного зайняття відповідачем земель резервного фонду площею 188,9 га. та земельних ділянок із земель не витребуваних часток (паїв) Осичнянської сільської ради площею 80 ум. кад.га.
Надана позивачем викопіровка з плану землекористування земельних ділянок сільгосппризначення із земель резервного фонду площею 188, 9 га та із земель не витребуваних часток (паїв) площею 80 га. не може бути прийнята, як докази у справі, оскільки вказані документи не підписані відповідальними особами, які засвідчували достовірність таких документів, не відповідають місцю знаходження земель резервного фонду в період 2007 року до 01.04.2008 року. Заявляючи позов, позивачем не враховано, що у вказаний період було чинне розпорядження № 11 від 17.01.2004р., яким проведено заміну місця розташування земель резервного фонду з поля №1 та №2 на поле № 6 та №7, зменшилась загальна площа земель резервного фонду з 188,9 га на 120,4 га. Не враховано, що в технічній документації на землю не виділялись земельні масиви для забезпечення прав громадян на землю із числа не витребуваних часток (паїв).
Судом не приймаються заперечення представника Оратівської районної державної адміністрації, викладені у поясненні, що згідно Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації»(ст. 35) тільки позитивний висновок експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади, тобто затверджувати розрахунок вартості та розміру земельних часток (паїв). Дане твердження не ґрунтується на законі та суперечать фактичним обставинам справи.
Закон України «Про державну експертизу землевпорядної документації»визначає правові, організаційні і фінансові основи здійснення державної експертизи землевпорядної документації та порядок її проведення. Порядок розгляду і затвердження землевпорядної документації визначений ст. 186 Земельного кодексу України. Розрахунок вартості та розміру земельної частки (паю), як і технічна документація по паюванню земель переданих у колективну власність КСП, не відноситься до категорії землевпорядної документації, яка підлягає обов’язковій державній експертизі. Розрахунок вартості та розміру земельної частки (паю) проводиться комісією, створеною сільськогосподарським підприємством та затверджується районною державною адміністрацією на підставі делегованого повноваження, визначеного Указом Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям»від 08.08.1995 р.
Складені державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель у Вінницькій області, в межах його повноважень, офіційні документи, а саме, акти перевірок дотримання земельного законодавства, приписи про усунення порушень земельного законодавства, протоколи про адміністративне правопорушення, без вивчення офіційної документації, без встановлення власників чи користувачів спірних земельних ділянок, без уточнення місця розташування та меж земельних ділянок, без врахування особливого правового режиму регулювання спірних земель не можуть бути прийняті судом як належні докази самовільного зайняття відповідачем земель резервного фонду площею 188,9 га. та земель не витребуваних часток (паїв) площею 80 га.
Відповідно акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 23.04.2007 року, складеного державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель у Вінницькій області Фльорою В.П. встановлено, що ПСП «Авангард»с. Осична, в особі директора Ковтуна І.І. використовує земельні ділянки розташовані на території Осичнянської сільської ради, за межами населеного пункту с. Осична, а саме землі резервного фонду 188,9 га, землі запасу 10 га., землі не витребуваних земельних часток (паїв)- 80 га. Документи, що посвідчують право на користування земельними ділянками відсутні. В акті зазначено, що викопіровка земельних ділянок додається, але позивач не надав відповідну викопіровку земельної ділянки, як невід’ємну частини акту. Підпис представника юридичної особи, яка перевірялась, а саме Ковтуна І.І., який засвідчує ознайомлення з актом та його отримання, відсутній.
В цей же день вказаним інспектором складено припис № 004795 про порушення директором ПСП «Авангард»ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, яким приписано усунути порушення земельного законодавства відповідно до вимог чинного законодавства. Складено протокол про адміністративне правопорушення № 001024, відповідно якому, вказані вище обставини, згідно ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», є самовільним заняттям земельних ділянок, що є порушенням ст. 125 та ст. 126 Земельного кодексу України. Відповідальність за скоєне правопорушення передбачено ст. 531 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ст. 211 Земельного кодексу України.
Оцінюючи вказані офіційні документи надані позивачем в якості письмових доказів, суд з'ясував повноваження органів і службових осіб, які їх склали, дотримання передбаченого законом порядку складання документів, перевірив істинність викладених у них відомостей, з’ясував наявності чи відсутності певних юридичних фактів (дії чи події, що мають юридичні наслідки), з якими закон пов’язує виникнення, зміну і припинення прав та обов’язків суб’єктів правовідносин щодо самовільного заняття відповідачем земельних ділянок в їх сукупності, керуючись законом, суд прийшов до висновку про неналежність поданих доказів виходячи з наступного.
При проведенні перевірки дотримання вимог земельного законодавства, державним інспектором не дотримано вимог Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», наказу Держкомзему України від 12.12.2003р. №312 «Про затвердження Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.12.2003р. за № 1223/8544, наказу Держкомзему України № 67 від 09.03.2004р. «Про затвердження Положення про порядок оформлення, видачі і реєстрації приписів у разі виявлення порушень земельного законодавства»зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.03.2004р. за № 340/8939, наказу Держкомзему України від 19.05.2005р. № 132 «Про затвердження Порядку одержання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного контролю за використанням та охороною земель»щодо порядку складання вказаних документів, що призвело до неправильних висновків перевіряючого.
Відповідно до вимог статей 6 і 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», пунктів 5 та 10 Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2002р. № 1958 (із змінами), Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель та її територіальні органи мають право одержувати від центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб документи, матеріали та іншу інформацію, необхідні для виконання покладених на них завдань.
Відповідач заперечує, а позивач не надав доказів вручення державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель керівнику юридичної особи, що перевіряється, чи посадовій особі, яка виконує його обов’язки, письмового клопотання про надання йому документів, матеріалів та іншої інформації, необхідної для здійснення державного контролю за використанням та охороною земель в порядку передбаченому п.2.3-2.5. наказу Держкомзему України від 19.05.2005р. N 132. Керівник відповідача не був викликаний для надання усних чи письмових пояснень з питань пов’язаних з порушенням вимог земельного законодавства в порядку передбаченому п.3.4-3.7 наказу Держкомзему України від 19.05.2005р. N 132. Відсутність достовірних документів та інформації щодо прав на землі резервного фонду та землі не витребуваних паїв, державний інспектор з контролю за використанням та охороною земель прийшов до хибних висновків щодо порушення відповідачем ст. 125 та ст. 126 Земельного кодексу України та їх самовільне заняття.
У ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» в редакції Закону на день складання акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 23.04.2007р., припису від 23.04.2007р., протоколу про адміністративне правопорушення від 23.04.2007р. та постанови про накладання адміністративного стягнення від 11.06.2007р., самовільне зайняття земельних ділянок визначено як будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.
Вказаний абзац статті 1 в редакції Закону № 271-VI від 15.04.2008р. самовільне зайняття земельної ділянки визначено як будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Землі резервного фонду, як об’єкт земельних відносин, виникли в наслідок роздержавлення і приватизації земель сільськогосподарських підприємств і організацій при передачі земель у колективну власність сільськогосподарським підприємствам. Вони мають особливий правовий статус, який регулюється спеціальними нормативно-правовими актами та застосовуються до конкретних правовідносин відповідно статті 5 Цивільного кодексу України.
Враховуючи висновки Конституційного суду України викладені у Рішенні від 22.09.2005р. № 5-рп/2005, вимоги Земельного кодексу України (редакція від 15 травня 1992 року); перехідні положеннями Земельного Кодексу України 2001 року; Укази Президента України: від 10 листопада 1994 року «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва», від 8 серпня 1995 року «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 3 грудня 1999 року «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки», від 12 квітня 2000 року «Про забезпечення економічних інтересів і соціального захисту працівників соціальної сфери села та вирішення окремих питань, що виникли в процесі проведення земельної реформи», від 2 лютого 2002 року «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян –власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)»; постановами Кабінету Міністрів України: від 25 грудня 1998 року «Про затвердження порядку державної реєстрації договорів оренди землі», від 24 січня 2000 року «Про затвердження Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю)», а також враховуючи те, що ПСП «Авангард»уклав договори оренди земельних часток (паїв) із власниками сертифікатів, докази надані сторонами по справі, обставини встановлення судом при розгляді даної господарської справи, суд прийшов до висновку про відсутність правових підстав вважати самовільним зайняттям земель резервного фонду Осичнянської сільської ради щодо яких виник спір.
Позивачем не надано доказів площі земельної ділянки її місця розташування та межі земельного масиву, яка забезпечує реалізацію прав громадян на земельну частку (пай) з числа, що не отримали сертифікати. Даний факт підтверджено самим позивачем у листі на ім’я директора ПСП «Авангард»від 26.08.2008р. за вихідним номером 3071, в якому відповідачу рекомендовано провести збори співвласників земельних ділянок (паїв), на якому відзначити поле для не витребуваних паїв.
Постанова Оратівського районного відділу земельних ресурсів в справі про адміністративне правопорушення підлягає перевірці і оцінці судом на загальних підставах з урахуванням всіх обставин справи в їх сукупності. Жодні докази, у тому числі і постанова про накладання адміністративного стягнення на директора ПСП «Авангард»Ковтуна І.І. в адміністративній справі, не мають для суду наперед встановленої сили.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовної вимоги щодо зобов’язання ПСП «Авангард» с. Осична Оратівського району Вінницької області звільнити самовільно зайняті ним земельну ділянку із земель резервного фонду Осичнянської сільської ради, Оратівського району Вінницької області площею 188,9 га. та земельну ділянку із земель не витребуваних часток (паїв) Осичнянської сільської ради, Оратівського району, Вінницької області площею 80 га. з підстав відсутності факту самовільного зайняття земельних ділянок.
Не підлягає задоволенню позовні вимоги щодо стягнення з ПСП «Авангард» на користь Оратівської районної державної адміністрації 245774,60 грн. шкоди, заподіяної державі самовільним зайняттям земельних ділянок виходячи з такого.
При вирішенні даного питання суд виходить з принципу вини та того, що шкода підлягає відшкодуванню за умови безпосереднього причинного зв'язку між неправомірними діями особи, яка заподіяла шкоду, і самою шкодою. За загальними правилами судового процесу кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень (стаття 33 Господарського процесуального кодексу України.) Виходячи з цього, відповідно позивач повинен довести, що шкода заподіяна державі або територіальній громаді є у безпосередньому причинному зв'язок між правопорушенням та заподіянням шкоди і розмір відшкодування.
Загальні підстави відповідальності за майнову шкоду, завдану фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю інших осіб, визначені статтею 1166 Цивільного кодексу України. Позивачем не надано доказів та правового обґрунтування відповідальності за майнову шкоду, наявності вини Відповідача та безпосереднього причинного зв'язку між неправомірними діями особи, яка заподіяла шкоду і самою шкодою, не надано доказів, які саме дії відповідача свідчать про фактичне самовільне використання ним земельних ділянок.
Не підлягає задоволенню вимога позивача щодо стягнення з ПСП «Авангард»с. Осична на користь управління з контролю за використанням та охороною земель у Вінницькій області 945,24 грн. витрат, пов’язаних із обстеженням земельних ділянок.
Управління з контролю за використанням та охороною земель у Вінницькій області не залучалася стороною по цій господарській справі. Позивач не надав доказів про фактичні витрати на суму 945,24 грн. понесені у зв’язку із обстеженням земельних ділянок.
Інтереси відповідача в суді представляв адвокат на підставі договору №6 про надання адвокатських послуг від 26.08.2008р.. Витрати відповідача на оплату послуг адвоката складають 1200,00 грн., що стверджується платіжними дорученнями № 205 від 26.08.2008р. та № 218 від 02.09.2008 р., які підлягають розподілу в порядку статті 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст.43, 33, 43, 49, 82, 84, 85, 115 Господарського процесуального кодексу України, -
В И Р І Ш И В:
1. В позові прокурора Оратівського району в інтересах держави в особі держави в особі Оратівської районної державної адміністрації зобов’язання приватного сільськогосподарського підприємства «Авангард»звільнити самовільно зайняті земельні ділянки із земель резервного фонду Осичнянської сільської ради площею 188,9 га. та земельну ділянку із земель не витребуваних часток (паїв) Осичнянської сільської ради площею 80 га., стягнення з ПСП «Авангард»на користь Оратівської районної державної адміністрації 245774,60 грн. шкоди, заподіяної державі самовільним зайняттям земельних ділянок та стягнення з ПСП «Авангард»на користь Управління з контролю за використанням та охороною земель у Вінницькій області 945,24 грн. витрат, пов’язаних із обстеженням земельних ділянок відмовити.
2. Стягнути з Оратівської районної державної адміністрації (Вінницька область, смт. Оратів, вул. Леніна, 78, код 02775864) на користь приватного сільськогодарського підприємства «Авангард»(Вінницька область, Оратівський район, с. Осична, вул.. Леніна, 7, код 03733335) 1200 (одну тисячу двісті) грн. витрат на оплату послуг адвоката.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
4. Копію рішення направити сторонам.
Рішення оформлено та підписано 16.12.2007р.
Суддя В. Матвійчук
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 –прокурору
3 - позивачу
4 - відповідачу