Постанова № 26237892, 10.09.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.09.2012
Номер справи
2а-7302/12/2670
Номер документу
26237892
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

10 вересня 2012 року 11:54 № 2а-7302/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., при секретарі Грабовському В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом доДержавної фінансової інспекції в місті Києві Комунального підприємства «Грушківське»Солом'янської районної в м. ККиєві ради прозобов'язання вчинити певні дії,за участю:

позивача -Пилипенко І.К.

відповідач -Панова С.А., Романенко С.В.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 10 вересня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державна фінансова інспекція в місті Києві (далі по тексту - позивач) звернулась з позовом до Комунального підприємства «Грушківське»Солом'янської районної в м. Києві ради (далі по тексту - відповідач) з урахування збільшених позовних вимог про зобов'язання відповідача виконати п. 3 та п. 4 вимоги, викладеної у листі від 23.12.2011р. №26-071-14-14/14165.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем не виконанні п. 3 та п. 4 вимоги, викладеної у листі від 23.12.2011р. №26-071-14-14/14165.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги.

Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених в письмових запереченнях.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною фінансовою інспекцією в місті Києві, яка є правонаступником Контроль -ревізійного управління в м. Києві відповідно до п. 1.2.4.1 плану контроль-ревізійної роботи КРУ в м. Києві на 4 квартал 2011 року проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності КП «Грушківське»Солом'янської районної в м. Києві ради за період з 01.11.2009р. по завершений звітний період 2011 року, за результатами якої складено акт від 21.12.2011р. №071-30/2050 ревізії фінансово-господарської діяльності КП «Грушківське»Солом'янської районної в м. Києві ради за період з 01.11.2009р. по завершений звітний період 2011 року.

Ревізією відповідності фактичної діяльності підприємства видам діяльності, передбаченим Статутом, законодавством та отриманим дозвільним документам встановлено, що відповідач в своїй діяльності керується Статутом, затвердженим рішенням Солом'янської районної у Києві ради від 01.02.2008 № 143.

Комунальне підприємство «Грушківське»Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації є правонаступником Комунального підприємства «Грушківське»Солом'янської районної у місті Києві ради. КП «Грушківське»створене рішенням XIV сесії V скликання Солом'янської районної у місті Києві ради від 19.12.2007 року № 218 «Про утворення комунальних підприємств»та перейменовано і передано до сфери управління Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації на підставі рішення VII сесії VI скликання Київської міської ради від 23.06.2011 року №291/5678 «Про деякі питання діяльності комунальних підприємств та установ, що належать до комунальної власності територіальної громади м. Києва та передаються до сфери управління Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації»(зі змінами від 10.11.11р.№607/6843), ідентифікаційний код 35756919. КП «Грушківське»є підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та Солом'янській районній в місті Києві державній адміністрації у межах повноважень визначених законодавством та Статутом.

В ході ревізії встановлено, що в порушення вимог ст. 75 Господарського кодексу України, розпорядження Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації від 31.12.2009 № 1517 та п. 8.1.13 Колективного договору на 2008-2010 (із змінами та доповненнями) між адміністрацією Підприємства та профспілковим комітетом Первинної профспілкової організації комунальних підприємств Солом'янського району міста Києва, який зареєстрований в УПСЗН Солом'янської районної у м. Києві державною адміністрацією від 20.05.2008 № 175-08 протягом періоду з 01.01.2010 по 01.01.2011 Підприємством здійснено витрати коштів на надання безповоротної фінансової допомоги Первинній профспілковій організації комунальних підприємств Солом'янського району м. Києва на загальну суму 9500грн., що не передбачено фінансовим планом Підприємства на 2010 рік, в той час коли у 2010 році Підприємство було збиткове.

Згідно п. 8.1.13 Колективного договору на 2008-2010 (із змінами та доповненнями) між адміністрацією Підприємства та профспілковим комітетом Первинної профспілкової організації комунальних підприємств Солом'янського району міста Києва, який зареєстрований в УПСЗН Солом'янської районної у м. Києві державною адміністрацією від 20.05.2008 №175-08 виходячи з фінансових можливостей надавати профспілковому комітету фінансову допомогу на проведення культмасових заходів, в тому числі проведення заходів до Новорічних свят для працівників підприємства та їх дітей, та на проведення екскурсій вихідного дня.

Внаслідок допущеного порушення відповідачу завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 9500грн.

Згідно зазначеного порушення надано питання директору Підприємства ОСОБА_4, який в поясненні зазначив, що «витрати коштів на надання безповоротної фінансової допомоги Первинній профспілковій організації комунальних підприємств Солом'янського району м. Києва на суму 9500грн. за період з 01.01.2010р. по 01.01.2011р. здійснювались Підприємством згідно Колективного договору між адміністрацією та трудовим колективом КП «Грушківське»на 2008-2011р. від 20.05.2008р. №175-08, а саме Розділу 8 «Гарантії діяльності профспілкової сторони»п. 8.1 «Адміністрація зобов'язується надавати фінансову допомогу профспілковому комітету на проведення культмасових заходів, в тому числі проведення заходів до Новорічних свят для працівників підприємства та їх дітей...». Розмір фінансової допомоги 9500грн. було визначено відповідно до фінансових можливостей підприємства».

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі ст. 15 Закону України «Про державну контрольно - ревізійну службу в Україні»за наслідками ревізії директору КП «Грушківське»ОСОБА_4 направлена вимога про усунення виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності порушень в строк до 21.01.2012 року.

Дана вимога відповідачем не оскаржувалась.

У зазначеній вимозі позивач вимагає:

- в порушення вимог ст. 75 Господарського кодексу України, розпорядження Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації від 31.12.2009 № 1517 та п. 8.1.13 Колективного договору на 2008-2010 (із змінами та доповненнями) між: адміністрацією Підприємства та профспілковим комітетом первинної профспілкової організації комунальних підприємств Солом'янського району міста Києва», який зареєстрований в УПСЗН Солом'янської районної у м. Києві державною адміністрацією від 20.05.2008 № 175-08, протягом періоду з 01.01.2010 по 01.01.2011 Підприємством здійснено витрати коштів на надання безповоротної фінансової допомоги Первинній профспілковій організації комунальних підприємств Солом'янського району м. Києва на загальну суму 9500грн., що не передбачено фінансовим планом Підприємства на 2010 рік, в той час коли у 2010 році Підприємство було збиткове, у зв'язку з чим:

* відобразити в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість за Первинною профспілковою організацією комунальних підприємств Солом'янського району м. Києва за надання безповоротної фінансової допомоги на зазначену суму;

* провести претензійно-позовну роботу з вищезазначеною організацією щодо відшкодування зайвих виплат шляхом повернення коштів у сумі 9500грн.;

* в іншому випадку стягнути з осіб, винних у проведенні зайвих виплат, шкоду у порядку та розмірі встановленому ст. ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.

Позивач пояснив, що станом на момент розгляду справи, вимога відповідачем не виконана.

Проте, з позовними вимогами Державної фінансової інспекції в місті Києві суд не погоджується, з наступних підстав.

Комунальне підприємство «Грушківське»Солом'янської районної в м. Києві ради за організаційно -правовою формою є комунальним комерційним унітарним підприємством, заснованим на власності територіальної громади міста Києва. Кошти КП «Грушківське»Солом'янської районної в м. Києві ради не є державними.

Відповідно до п. 6 статті 69 Господарського кодексу України підприємство має право самостійно встановити для своїх працівників додаткові гарантії, пільги, виплати тощо. Воно реалізується через включення відповідних положень до колективного договору чи іншого локального нормативного акта, який узгоджується з представниками працівників, а також безпосередньо до трудових договорів. Такими положеннями може бути встановлено, зокрема, скорочений робочий час для окремих категорій працівників, додаткові відпустки, не передбачені чинним законодавством, додаткові заохочувальні виплати тощо.

Так, в 2008 році між адміністрацією КП «Грушківське»та профспілковим комітетом первинної профспілкової організації комунальних підприємств Солом'янського району м. Києва укладений колективний договір № 175 -08 від 20.05.2008 року на 2008р. - 2011p.

Відповідно до абзацу 3 п.п. 7.1.2 п.7.1. розділу колективного договору, оздоровлення працівників підприємства здійснюється за рахунок безповоротної фінансової допомоги. Відповідно до п. 8.1.13 колективного договору КП «Грушківське» взяло на себе обов'язок виходячи з фінансових можливостей надавати профспілковому комітету фінансову допомогу на проведення культмасових заходів, в тому числі проведення заходів до Новорічних свят для працівників підприємства та їх дітей та на проведення екскурсій вихідного дня.

Фінансові можливості - це сукупність фінансових засобів підприємства, які можна використати для досягнення своїх стратегічних цілей за наявності певних умов, які сприятимуть цьому.

Позивачем на лист контрольно - ревізійного управління від 23.12.2011 року № 26 - 071 - 14 - 14/14165 «Про результати ревізії»надано відповідь від 17.01.2012 року № 61 про усунення виявлених порушень в ході ревізії та про причини неможливості повернення безповоротної фінансової допомоги у вигляді коштів.

На лист контрольно - ревізійного управління від 20.01.2012 № 26 - 071 - 14 - 14 /122 «Про надання інформації»позивач листом від 01.02.2012 року № 124 повідомило що, кошти в сумі 9500грн. перераховані в 2010 році Первинній профспілковій організації комунальних підприємств Солом'янського району м. Києва як безповоротна фінансова допомога (згідно пп.7.1.2., 7.1.3. Розділу 7 «Соціальні пільги та гарантії, забезпечення житлово - побутового культурного, медичного обслуговування, організація оздоровлення і відпочинку працівників»та п. 8.1.13 Розділу 8 «Гарантії діяльності профспілкової організації», колективного договору підприємства) на придбання дитячих новорічних подарунків та запрошень для дітей працівників підприємства, на новорічні заходи, придбання путівок на санаторно - курортне лікування працівників підприємства та оздоровлення дітей в оздоровчих таборах.

Згідно ст. 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.

Згідно п. 7 ст. 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право - пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів.

Відповідно до п. 10 статті 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право: звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Статтею 5 Закону України від 01.07.1993, № 3356-XII "Про колективні договори і угоди" передбачено, що умови колективних договорів і угод, укладених відповідно до чинного законодавства, є обов'язковими для підприємств, на які вони поширюються, та сторін, які їх уклали.

Умови колективних договорів або угод, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників, є недійсними, і забороняється включати їх до договорів і угод.

Забороняється включати до трудових договорів умови, що погіршують становище працівників порівняно з чинним законодавством, колективними договорами та угодами.

Відповідно до статті 6 Закону України від 01.07.1993, № 3356-XII "Про колективні договори і угоди" забороняється будь-яке втручання, яке може обмежити законні права працівників та їх представників або заборонити їх здійснення, з боку органів представницької і виконавчої влади та господарського управління, політичних партій, власників або уповноважених ними органів при укладенні та виконанні колективних договорів, угод.

Не допускається ведення переговорів та укладення колективних договорів і угод від імені працівників організаціями або органами, які створені чи фінансуються власниками або уповноваженими ними органами, політичними партіями.

У разі коли інтереси трудового колективу представляє профспілковий орган, інтереси власника або уповноваженого ним органу не можуть представляти особи, які є членами виборного органу цієї профспілки.

Отже, хоча грошові кошти не включені відповідачем до фінансового плану, проте вони передбачені Колективним договором №175-08 від 20.05.2008р., відповідно до якого кошти витрачені на проведення культмасових заходів, в тому числі проведення заходів до Новорічних свят для працівників підприємства та їх дітей та на проведення екскурсій вихідного дня.

Таким чином, позивач не мав права обмежувати Комунальне підприємство «Грушківське»Солом'янської районної в м. Києві ради перераховувати кошти зазначені Колективним договором №175-08 від 20.05.2008р.

Статтею 15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" передбачено, що законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Отже, враховуючи вищенаведене, позовні вимоги Державної фінансової інспекції в місті Києві задоволенню не підлягають.

Згідно частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, заперечуючи позов в силу положень статті 71 КАС України спростував покликання позивача і довів безпідставність позовних вимог.

Позивач в силу положень ч.1 ст.71 КАС України не довів суду належними доказами наявність обставин, що обґрунтовують його позовні вимоги.

Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Державній фінансовій інспекції в місті Києві відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлений 17.09.2012р.

Суддя В.В. Амельохін