Постанова № 26237231, 25.09.2012, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2012
Номер справи
2а-1670/5235/12
Номер документу
26237231
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/5235/12

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Клочка К.І.,

при секретарі - Міщенко Р.В.,

за участю:

представників позивача -Чепільченка В.М., Боряк І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Полтава-Авто» до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И В:

07 серпня 2012 року Публічне акціонерне товариство «Полтава-Авто» (далі - позивач, ПАТ «Полтава-Авто») звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області Державної податкової служби (далі - відповідач, Кременчуцька ОДПІ) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0002831503/0/405 від 13.04.2012, №0004551503/0/854 від 27.06.2012.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що підставою для нарахування орендної плати є договір оренди. Зміна розміру орендної плати можлива лише за згодою сторін. Крім того, управління Держкомзему у м. Кременчуці у витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки неправильно зазначило функціональне призначення, внаслідок чого застосовано збільшений коефіцієнт.

Позивач вимоги позовної заяви підтримав, просив суд їх задовольнити.

У ході судового розгляду справи представник відповідача заперечував проти позовних вимог, просив суд у їх задоволенні відмовити, посилаючись на те, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ПАТ "Полтава-Авто" (ідентифікаційний код 03118340) 30.07.1993 зареєстровано як юридичну особу виконавчим комітетом Полтавської міської ради.

У період з 15.03.2012 по 21.03.2012 Кременчуцькою ОДПІ проведено документальну невиїзну перевірку податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), поданої ПАТ "Полтава-Авто" за 2011 рік по питанню правильності нарахування плати за землю.

У ході перевірки встановлено заниження задекларованої суми орендної плати за землю за травень-грудень 2011 року у розмірі 90347,86 грн.

За результатами перевірки складено акт №422/15-227/03118340 від 28.03.2012 (далі - акт перевірки), у якому зафіксовано порушення позивачем вимог пунктів 286.1, 286.2 статті 286 Податкового кодексу України.

13 квітня 2012 року на підставі акту перевірки Кременчуцькою ОДПІ прийнято податкове повідомлення рішення №0002831503/0/405, яким визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 132 334,25 грн, з яких: 90347,86 грн -за основним платежем, 41986,39 грн -штрафні (фінансові) санкції.

За результатами адміністративного оскарження Кременчуцькою ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0004551503/0/854 від 27.06.2012, яким визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 129146,70 грн, з яких: 90347,86 грн -за основним платежем, 38 798,84 грн -штрафні (фінансові) санкції.

Позивач не погодився із вищезазначеними податковими повідомленнями-рішеннями та оскаржив їх до суду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Досліджуючи правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень №0002831503/0/405 від 13.04.2012, №0004551503/0/854 від 27.06.2012, суд встановив наступне.

12.04.2007 та 18.04.2007 між Кременчуцької міською радою Полтавської області та ПАТ "Полтава-Авто" укладено договори оренди земельних ділянок, що по вул. Б. Хмельницького, 20 та вул. Московська, 10 у м. Кременчук.

Законом України «Про оренду землі»регулюються відносини, пов'язані з орендою землі.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих»від 03.06.2008 №309-VІ внесено зміни до частини четвертої статті 21 Закону України «Про оренду землі», та встановлено мінімальний розмір орендної плати -трикратний розмір земельного податку.

Відповідно до пункту 1 Прикінцевих положень вказаного Закону, цей Закон набирає чинності з дня його опублікування -04.06.2008 та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Кременчуцька міська рада рішенням XLVII (47) сесії V скликання 24 листопада 2009 року передбачила введення в дію нової нормативної грошової оцінки земель з 1 січня 2011 року.

Пунктом 3 зазначеного рішення визначено, що фізичним та юридичним особам в 2-й місячний термін необхідно звернутися в управління Держкомзему у м. Кременчук та замовити витяг технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які знаходяться в їх користуванні або власності.

Рішенням IV сесії Кременчуцької міської ради від 22 лютого 2011 року внесено зміни до рішення Кременчуцької міської ради від 24.09.2011, яким встановлено, що з 01.03.2011 по 30.06.2011 нормативна грошова оцінка земель розраховується з коригуючим коефіцієнтом 0,65.

Рішенням VIII сесії Кременчуцької міської ради VI скликання від 05.07.2011 внесено зміни до рішення Кременчуцької міської ради від 24.09.2009, яким встановлено, що з 01.07.2011 по 31.12.2011 нормативна грошова оцінка земель розраховується з коригуючим коефіцієнтом 0,65.

Підпунктом 9.1.10 пункту 9.1 статті 9, підпунктами 14.1.136, 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) належить плата за землю. Плата за землю -загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності -обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено обов'язок платників земельного податку (крім фізичних осіб) самостійно обчислювати суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року та подавати відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Як встановлено судом та підтверджено актом перевірки, 29 січня 2011 року ПАТ «Полтава-Авто»подано податкову декларацію з плати за землю, згідно якої загальна сума нарахованої орендної плати за земельні ділянки за 2011 рік по зазначеним земельним ділянкам складає 103272,50 грн.

Таким чином, задекларовано орендну плату за земельні ділянки на рівні 2010 року, без врахування витягу (довідки) з технічної документації нормативну грошову оцінку земельної ділянки на 2011 рік.

Судом встановлено, що у період з травня по грудень 2011 року позивачем сплачено орендну плату за землю до місцевого бюджету згідно наданої податкової декларації за земельну ділянку державної та комунальної власності, а саме: вул. Богдана Хмельницького, 20 - експлуатація та обслуговування СТО загальною площею 5246,00 кв.м. Договір оренди укладений терміном до 18.04.2012. За умовами договору орендна плата склала 10% від грошової оцінки землі за земельну ділянку площею 1671 кв. м.(майстерні, адмінбудинок, магазин), 1,5 % - 3575 кв.м. (прилегла територія). А також вул. Московська, 10 - експлуатація та обслуговування СТО загальною площею 10488,00 кв. м. Договір оренди укладений терміном до 18.04.2012. За умовами договору орендна плата склала 10% від грошової оцінки землі за земельну ділянку площею 198 кв. м.(мийка), 5% - 2621 кв. м. (авто майстерня, автосалон, магазин), 2% - 1956 кв. м. (складські майдачики), 1,5% - 5713 кв.м. (прилегла територія).

Посилання позивача на те, що розмір орендної плати за землю є умовою договору оренди є необгрунтованими, оскільки орендна плата є формою податку на землю, справляння плати за землю є сферою регулювання податкового законодавства, сплати обов'язкових платежів, до яких віднесено і плату за землю і не може залежати від умов договору.

Стаття 67 Конституції України вказує на те, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, закріплює саме обов'язок, а не зобов'язання.

Таким чином, оскільки збільшення мінімального розміру орендної плати за землю відбулося не у зв'язку з волевиявленням сторін договору, а у зв'язку зміною ставки податку відповідно до закону, то необхідність сплати земельного податку у новому розмірі виникла у позивача незалежно від внесення змін до договорів оренди за ініціативою сторін договору оренди землі.

На запит Кременчуцької ОДПІ 13.05.2012 управління Держкомзему у місті Кременчуці Полтавської області повідомило розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки - кв.м. земельної ділянки за адресою: в Московська, 10 в 2011 році складає - 664,23 грн, а по вул. Богдана Хмельницького, 20 в 2011 році складає - 1198,61 грн.

Таким чином, орендна плата за землю за 2011 рік повинна складати 3% від грошової оцінки земельної ділянки, а саме: за земельну ділянку загальною площею 10488 кв. м. (земельна ділянка філії «Кременчукавтосервіс») - 148036,92 грн (січень, лютий місяці по 17416,11 грн, з урахуванні коригуючого коефіцієнта 0,65 - 11320,47 грн за березень - грудень місяці), а саме: 10488 х 664,23 3%= 208993,33грн :12 міс =17416,11 грн х 0,65 = 11320,47грн. За земельну ділянку загальною площею 5246 кв. м. (земельна ділянка філії «Богдан-Авто») 133618,04 грн (січень, лютий місяці по 15719,77 грн, з урахуванням коригуючого коефіцієнта0,65) 10217,85 грн. за березень - грудень місяці), а саме: 5246 х 1198,61 грн х 3% = 188637,24грн : 12 міс, 15719,77 грн х 0,65 = 10217,85 грн.

На підставі вищевикладеного суд вважає висновок Кременчуцької ОДПІ про заниження задекларованої суми орендної плати за землю за травень-грудень 2011 року у розмірі 90347,86 грн правомірним, а позовні вимоги необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002831503/0/405 від 13.04.2012 суд зазначає наступне.

Відповідно до положень підпункту 60.1.3 пункту 60.1. статті 60 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі.

Згідно з пунктом 60.4. статті 60 Податкового кодексу України, у випадках, визначених підпунктами 60.1.3 і 60.1.5 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги, які містять зменшену суму грошового зобов'язання або податкового боргу.

Оскільки податкове повідомлення-рішення №0002831503/0/405 від 13.04.2012 скасовано в частині визначенні штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 3187,55 грн воно є відкликаним в силу підпункту 60.1.3. пункту 60.1. статті 60 Податкового кодексу України, тому позовні вимоги в цій частині є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись статтями 2, 7-11, 71, 94-95, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Полтава-Авто» до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 01 жовтня 2012 року.

Суддя К.І. Клочко