Постанова № 26236833, 28.03.2012, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2012
Номер справи
1170/2а-363/12
Номер документу
26236833
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

28 березня 2012 року Справа № 1170/2а-363/12

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Могилан С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні о 11-00 год. адміністративну справу

за позовом: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до відповідача: Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Кіровоградської області

про визнання протиправними і скасування рішень,

за участю:

секретаря судового засідання -Полудня Є.О.,

позивача -ОСОБА_1,

представників:

позивача -ОСОБА_2,

відповідача -Піліпенко І.В., Рокст Л.В.,

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Кіровоградської області про визнання протиправним і скасування рішення начальника управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Кіровоградської області Циберман Н.П. №1 від 20.01.2012 р. про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 50% сум несплачених або несвоєчасно сплачених авансових платежів -1 662,21 грн. та рішення начальника управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Кіровоградської області Циберман Н.П. №34 від 20.01.2012 р. про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів) у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 10% таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум -166,24 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що за результатами перевірки відповідачем винесені рішення, які він вважає протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки, на його думку, винесені з порушенням норм чинного законодавства. При цьому позивач зазначає, що не допускав порушень законодавства, які регулюють порядок сплати страхових внесків та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, оскільки сплачував єдині внески по граничним строкам до 20 числа.

Відповідачем до суду подано заперечення на позовну заяву у відповідності до якого позовні вимоги ним не визнаються у повному обсязі, оскільки за результатами перевірки ФОП ОСОБА_1 встановлене несвоєчасна сплата позивачем страхових внесків та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Позивач та його представник позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили суд позов задовольнити, представники відповідача заперечили проти задоволення позову.

Згідно ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 28.03.2012 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено у строк до 30.03.2011 р., про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні.

Дослідивши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець та взятий на облік в Управлінні Пенсійного фонду України в Долинському районі Кіровоградської області як платник єдиного внеску (а.с.6).

У період з 12.12.2011 р. по 16.12.2011 р. посадовими особами Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Кіровоградської області проведено планову перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного страхування за період з 01.01.2002 по 30.11.2011 року, за наслідками якої складено акт №33 від 16.12.2011 р., висновками якого, зокрема, є порушення, на думку відповідача, п.п.1 п. 2 ст. 5 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме - несвоєчасна сплата єдиного внеску за весь період з травня по грудень 2011 року в сумі 1 662,43 грн., а також несвоєчасна сплата страхових внесків у лютому 2004 -травні 2005 року, березні -червні 2006 року, січні -серпні 2007 року, листопаді 2007 року -листопаді 2008 року на загальну суму 3 450,75 грн. (а.с.7-14).

На підставі акта перевірки начальником УПФУ в Долинському районі винесені рішення про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків:

- №1 від 20.01.2012 р., яким на підставі п. 7 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 50% сум несплачених або несвоєчасно сплачених авансових платежів у розмірі 1 662,21 грн. (а.с.15);

- №34 від 20.01.2012 р., яким на підставі п. 6 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 10% несплачених або несвоєчасно сплачених сум у розмірі 166,24 грн. (а.с.16).

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 здійснювалася сплата страхових внесків не одночасно із виплатою заробітної плати найманим працівникам у лютому 2004 -травні 2005 року, березні -червні 2006 року, січні -серпні 2007 року, листопаді 2007 року -листопаді 2008 року на загальну суму 3 450,75 грн., що не заперечувалося позивачем в судовому засіданні.

Згідно п.7 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. №1058-IV виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, передбачених цим Законом, - штраф у розмірі 50 відсотків сум несплачених або своєчасно не сплачених авансових платежів.

Зазначена норма, яка стала підставою для винесення оскаржуваного рішення №1 від 20.01.2012 р., відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»від 08.07.2010 р. N 2464-VI втратила чинність з 01.01.2011 р.

В судовому засіданні представники відповідача пояснили, що п. 7 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовано з огляду на зміст п. 7 Розділу VІ «Прикінцеві та перехідні положення»Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

У відповідності до п. 7 Розділу VІ «Прикінцеві та перехідні положення»Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється. З системного аналізу зазначеної норми вбачається, що вона врегульовує порядок стягнення заборгованості яка виникла чи була нарахована до 1 січня 2011 року.

Представники відповідача повідомили, що фінансові санкції за виявлені під час перевірки порушення ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»позивачу нараховані УПФУ в Долинському районі під час прийняття оскаржуваного рішення, тобто 20.01.2012 р., а тому суд приходить до висновку про відсутність у відповідача законодавчого обґрунтування, застосувати, як підставу для нарахування санкцій, п.7 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який втратив чинність з 01.01.2011 року. При цьому посилання на п.7 Розділу VІ «Прикінцеві та перехідні положення»Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»є необґрунтованим, оскільки в ньому йде мова про стягнення заборгованості із сплати страхових внесків та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, а штрафні ж санкції за оскаржуваним рішенням нараховані 20.01.2012 р.

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню, а рішення про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків №1 від 20.01.2012 р. -визнанню протиправним та скасуванню.

Окрім того, перевіркою встановлено факт несвоєчасної сплати позивачем єдиних внесків за період з травня по грудень 2011 року в сумі 1 662,43 грн.

Згідно п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»від 08.07.2010 року №2464-VІ, платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою -підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Статтею 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) -консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У відповідності до ч. 1 ст. 7 зазначеного Закону єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до ч. 8 ст. 9 вказаного Закону платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Позивач в судовому засіданні пояснив, що сплату єдиних внесків проводив у граничні строки визначені ч.8 ст.9 Закону, тобто до 20 числа місяці, що настає за базовим звітним періодом, мотивуючи такі дії інформацією, наданою йому працівниками УПФУ в Долинському районі.

Згідно п.6 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів) у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.

Суд вважає, що УПФУ в Долинському районі правомірно застосовано відносно позивача штраф у розмірі 166,24 грн. (1 662,43 грн. х 10%).

З огляду на те, що необізнаність в законодавстві позивача не може слугувати обґрунтованою причиною його недотримання, суд вважає, що позовні вимоги про скасування рішення про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків №34 від 20.01.2012 р. задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Кіровоградської області №1 від 20 січня 2012 року про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, яким до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано штраф в розмірі 1 662,21 грн.

3. В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України -з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду С.В. Могилан