ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к. 320
ПОСТАНОВА
Іменем України
| 24.10.2006 | Справа №2-24/14013-2006А
Господарський суд Автономної Республіки Крим у складі судді Господарського суду Автономної Республіки Крим Колосової Г.Г., секретаря судового засідання Кузьміної О.В., розглянувши за участю представників: від позивача - ОСОБА_2 - представник, довіреність НОМЕР_1. від відповідача - Володьки С.А. - головний державний податковий інспектор юр. відділу, довіреність № 2285/9/10.0 від 04.05.2006р., Кукурян Л.А. - головний державний податковий ревізор-інспектор контрольно-перевірочної роботи відділу оподаткування у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом - Суб`єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, м. Ялта до відповідача - Державної податкової інспекції у м. Ялті, м. Ялта про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення
Обставини справи: Позивач звернувся з позовом до суду про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення ДПІ у м. Ялті НОМЕР_2. 12.09.2006р. позивач уточнив позовні вимоги та просить визнати податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Ялті НОМЕР_2. нечинним. Відповідач просить у позові відмовити за мотивами, викладеними у запереченні на позов та у судових засіданнях. 12.09.2006р. в порядку ст. 150 КАС України у справі оголошено перерву до 03.10.2006р., 03.10.2006р. у справі оголошено перерву до 24.10.2006р. Згідно з п. 6 Закону України “Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України” № 2953-ІV від 06.10.2005р., що набрав чинність 01.11.2005р., до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991р. (1798-12), вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до внесених змін до Кодексу Адміністративного судочинства України (від 08.09.2005р. № 2875-ІУ) повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу здійснюється судом тільки за вимогою особи, яка бере участь у справі, або за ініціативою суду. Вказаних вимог від сторін не надходило. Суд вважає можливим проведення судового процесу без здійснення фіксування судового процесу технічними засобами. Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд - в с т а н о в и в:
У період з 30.06.2006р. по 13.07.2006р. була проведена виїзна планова перевірка фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.04.2003р. по 31.03.2006р., за результатами якої складений акт НОМЕР_3. (а.с. 11-28). ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець 04.02.2003р. розпорядженням Виконавчого комітету Ялтинської міської ради, свідоцтво про державну реєстрацію НОМЕР_4. На податковий облік в ДПІ м. Ялта він поставлений 11.02.2003р. На підставі акту НОМЕР_3. було винесено податкове повідомлення-рішення НОМЕР_2. про донарахування податку на додану вартість у сумі 53225 грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 28139,80 грн., усього 81364,80 грн., за порушення п.п. 7.3.1 п. 7.3 ст. 7 і п.п. 7.8.1 п. 7.8 ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість” від 03.04.1997р. № 168/97-ВР (із змінами та доповненнями) і п.п. “а” п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-Ш від 21.12.2000р. (із змінами та доповненнями) (а.с. 10). Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом з уточненими вимогами - про визнання нечинним вказаного повідомлення-рішення, оскільки вважає його таким, що протиречить чинному законодавству. При проведенні перевірки ДПІ в м. Сімферополі встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований платником податку на додану вартість 28.04.2005р., свідоцтво платника НОМЕР_5 видано ДПІ у м. Ялті. Вказане свідоцтво 28.04.2005р. ОСОБА_1 отримано не було, але 29.04.2005р. до ДПІ у м. Ялті ним був надісланий лист (вх. НОМЕР_6) з вимогою вважати недійсним раніше подану заяву на реєстрацію платника ПДВ. Листом НОМЕР_7 ДПІ у м. Ялті повідомила про відсутність підстав для анулювання реєстрації фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 як платника ПДВ та направила на його адресу оригінал Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість НОМЕР_5. Вказаний лист та свідоцтво були повернені поштою з відміткою “По данному адресу адресат не проживает”. Відповідно до п. 14.2 Положення про Реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України НОМЕР_8 зі змінами та доповненнями, Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість НОМЕР_5 зберігалось в обліковій справі платника податку. Також фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 були надіслані листи-повідомлення про необхідність надання податкового звіту по податку на додану вартість НОМЕР_9, НОМЕР_10, які повернені з відміткою “За истечением срока давности”, тоді як лист-повідомлення НОМЕР_11 був одержаний платником. Лист-повідомлення НОМЕР_12 також повернений “За истечением срока давности”. Листом вх.НОМЕР_13 позивач відмовився надавати декларації по ПДВ, оскільки він відмовився отримувати свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість. 09.03.2006р. ОСОБА_1 була подана заява про анулювання реєстрації платника ПДВ (вх. НОМЕР_14) відповідно до Додатку №З до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість із змінами та доповненнями. Свідоцтво платника НДС анульоване 10.03.2006р. Будучи платником ПДВ, фізична особа - підприємець ОСОБА_1 зобов`язаний вести облік у відповідності з вимогами Закону України “Про податок на додану вартість” №168/97-ВР від 03.04.1997р., із змінами та доповненнями. Оскільки ОСОБА_1, на думку ДПІ у м. Ялті були порушені п.п. 7.3.1 п. 7.3 ст. 7 і п.п. 7.8.1 п. 7.8 ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість” від 03.04.1997р. № 168/97-ВР (із змінами та доповненнями), а саме не надані податкові декларації по ПДВ за травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2005р. і січень, лютий, березень 2006р., йому був донарахований податок на додану вартість у сумі 53225 грн., у тому числі у квітні 2005р. - на суму 667 грн., у травні 2005р. - 5487 грн., у червні 2005р. - 7105 грн., у липні 2005р. - 9783 грн., у серпні 2005р. - 3135 грн., у вересні 2005р. - 2197 грн., у жовтні 2005р. - 1648 грн., у листопаді 2005р. - 1774 грн., у грудні 2005р. - 3154 грн., у січні 2006р. 4676 грн.. у лютому 2006р. - 10172 грн., у березні 2006р. - 3427 грн., та застосовані штрафні санкції у розмірі 28139,80 грн. Відповідно до п.7.3.1. Закону України «Про податок на додану вартість» зі змінами та доповненнями датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а в разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку; або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку. Згідно з п. 7.8.1. Закону України «Про податок на додану вартість» зі змінами та доповненнями податковим періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Законом, календарний квартал, з урахуванням того, що: якщо особа реєструється платником податку з дня іншого, ніж перший день календарного місяця, першим податковим періодом є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця; якщо податкова реєстрація особи анулюється у день інший, ніж останній день календарного місяця, то останнім податковим періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання. Крім того, відповідач посилається також на те, що згідно з п.п. 11.42 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість із змінами та доповненнями», коли фізична особа - суб`єкт підприємницької діяльності одночасно зареєстрована платником податку на додану вартість і є платником єдиного податку за спрощеною системою оподатковування, обліку та звітності, на неї поширюється порядок нараховування та сплати податку на додану вартість відповідно до цього Закону. Доводи відповідача не можуть бути взяті до уваги у зв`язку з наступним. Як вбачається з матеріалів справи, фізична особа - підприємець ОСОБА_1 зареєстрований як платник єдиного податку на підставі Наказу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб`єктів малого підприємництва» в редакції Наказу Президента № 746/99 від 28.06.1999р. із змінами та доповненнями. Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів України» № 2505-IV від 25.03.2005р., який набрав чинності з 30.03.2005р., були внесені зміни до Закону України «Про податок на додану вартість», зокрема п.п. 2.3.1, п. 2.3. ст. 2 викладено у наступній редакції: особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі, коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300 000 гривень (без урахування податку на додану вартість). Пунктом 9.3 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість» зі змінами та доповненнями передбачено, що особи, які підпадають під визначення пункту 2.3 статті 2 цього Закону, зобов'язані зареєструватися як платник податку у податковому органі за їх місцезнаходженням (місцем проживання). Форма заяви про реєстрацію визначається у порядку, визначеному центральним податковим органом. Дані з реєстру платників податку підлягають оприлюдненню в порядку, визначеному центральним податковим органом. Телеграмою НОМЕР_15 Державна податкова адміністрація України повідомила, що починаючи з 01.01.2004., якщо у платника єдиного податку загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг) перевищує 300 тис. грн.., він повинен до 20.04.2005р. подати заяву про реєстрацію платника ПДВ. Керуючись вимогами вищевказаної телеграми, СПД ОСОБА_1 19.04.2005р. надав до ДПІ у м. Ялті заяву про його реєстрацію платником ПДВ за формою НОМЕР_16 згідно Додатку до Положення про Реєстрацію платників податку на додану вартість, що затверджений наказом Державної податкової адміністрації України НОМЕР_17 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 03.04.2000р. № 208/4429 із змінами та доповненнями. (а.с. 47). Частиною 8 ст. 1 Закону України «Про систему оподаткування» № 1251-ХІІ від 25.06.1991р. із змінами та доповненнями передбачено, що зміни і доповнення до цього Закону, інших законів України про оподаткування стосовно надання пільг, зміни податків, зборів (обов'язкових платежів), механізму їх сплати вносяться до цього Закону, інших законів України про оподаткування не пізніше, ніж за шість місяців до початку нового бюджетного року і набирають чинності з початку нового бюджетного року. Статтею 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення. Також п. 2 ч. 1 розділу І Закону України № 2642-IV від 03.06.2005р. були внесені зміни до Закону України «Про податок на додану вартість», зокрема, з п.п. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 були виключені слова «незалежно від того, який режим оподаткування використовує така особа у відповідності до законодавства». Відповідно до п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість» із змінами та доповненнями, а) платник податку, який до місяця, в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом; б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання); в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин; г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 8-1 цього Закону; ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання. Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпункті "а" цього пункту, здійснюється за заявою платника податку. Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б"-"ґ" цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи. Такі ж положення передбачені і п. 25 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України НОМЕР_18 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України НОМЕР_19 (Положення). Відповідно до п. 25.2 Положення, анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах «б»-«г» Закону, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу. Податковий орган зобов`язаний прийняти самостійне рішення про анулювання реєстрації на підставах, визначених у п. «б»-«г» Закону. Пунктом 25.1 Положення передбачено, що органи державної податкової служби здійснюють постійний моніторинг платників податку на додану вартість, які включені до реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації відповідних платників податку на додану вартість у разі існування підстав, визначених у підпунктах «б»-«г» п. 25 цього Положення. Такі рішення можуть бути прийняті за наявності відповідних документів (відомостей), що підтверджують дані обставини: - свідоцтва або корінця свідоцтва про право сплати єдиного податку суб`єктом малого підприємництва - юридичною особою за ставкою єдиного податку 10 відсотків чи документа про застосування інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені Законом (підстава - підпункт «в» пункту 9.8 ст. 9 Закону «Про ПДВ»). - документа, який свідчить, що згідно з відповідним законодавчим актом особа, яка зареєстрована як платник податку на додану вартість, звільняється від сплати цього податку, не є платником податку або не має права на збереження статусу платника податку (підстава - підпункт «в» пункту 9.8 ст. 9 Закону «Про ПДВ»). З урахуванням викладеного, уточнені вимоги позивача про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення ДПІ у м. Ялті НОМЕР_2. підлягають задоволенню. Судові витрати, понесені позивачем, підлягають стягненню на його користь у розмірі 3 грн. 40 коп. з Державного бюджету України на підставі ч. 1 ст. 94 КАС України. У судовому засіданні оголошені вступна і резолютивна частини постанови. Постанова складена у повному обсязі 27.10.2006року. На підставі вищевикладеного, керуючись ст.94, 98, 158-161, ч. 2 ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Постановив:
Позов задовольнити.
Визнати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Ялті НОМЕР_2 нечинним.
Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31118095600002, в банку одержувачі: Управління Держказначейства в АР Крим, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, ОКПО 22301854) на користь Суб`єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, (ІН НОМЕР_20, АДРЕСА_1, відомості про банківські реквізити в матеріалах справи відсутні) 3грн.40 коп. державного мита. У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в закону силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України у Севастопольський апеляційний господарський суд.
Суддя Господарського суду Автономної Республіки Крим Колосова Г.Г.