ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2008 р.
Справа № А-16/256-6/250
Господарський суд Івано-Франківської області у складі :
Cуддя Грица Юрій Іванович При секретарі Цюрак Андрій Михайлович розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом ДП "Калуська теплоелектроцентраль" м.Калуш,Калуський район, Івано-Франківська область,77305
до відповідача Калуська ОДПІ вул. В.Стуса, 2,м.Калуш,Калуський район, Івано-Франківська область77300
Третя особа на стороні відповідача: Калуський міський відділ земельних ресурсів.
м Калуш, майдан Шептицького, 2
про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень
Представники:
Від відповідача: Савчук Н.І., (довіреність № 2385/10/100 від 04.02.08 ГДПІ ),
третя особа: Власов С.О., (довіреність № 0601/06-6/094 від 11.03.08 заступник начальника відділу земельних ресурсів )
Від позивача: Качан А.А., (довіреність №1 від 03.01.08 начальник юридичного відділу
Від відповідача: Коржан О.Є., (довіреність №13781/10/100 від 24.06.08 )
СУТЬ СПРАВИ: заявлено позов про визнання недійсними податкових повідомлень- рішень Калуської оДПІ №263/63-1/32014831/1982/0 від 28.02.05р. ( по справі А-16/255-6/249), №256/63-1/32014831/1975/0 від 28.02.05 ( по справі А-16/256-6/250), про застосування штрафних санкцій та стягнення сум донарахованих податків, та відповідних рішень податкових органів.
В судовому засіданні позивач усно уточнив позовні вимоги, а саме: просить суд визнати нечинними податкові повідомлення - рішення Калуської оДПІ №263/63-1/32014831/1982/0 від 28.02.05р. ( по справі А-16/255-6/249), №256/63-1/32014831/1975/0 від 28.02.05 ( по справі А-16/256-6/250).
Ухвалою суду від14.01.08 на підставі ст.116 КАС України адміністративні справи А-16/255-6/249 та А-16/256-6/250 об"єднано в одне провадження під № А-16/256-6/250.
В судовому засіданні 02.12.08 оголошувалася перерва до 05.12.08.
Представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві. Зокрема, стверджує, що застосування до нього штрафних санкцій та стягнення сум донарахованих податків по платі за землю є безпідставним, а податкові повідомлення- рішення - неправомірні. Просить суд позов задоволити.
Представник відповідача проти позову заперечив. В письмовому відзиві на позов посилається на те, що донарахування по земельному податку за період перевірки, а також штрафні санкції нараховано відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема на підставі даних державного земельного кадастру та грошової оцінки земель, затвердженої рішенням Калуської міської ради від 31.10.2000р. Просить суд в позові відмовити.
Представник третьої особи на стороні відповідача посилається на те, що грошова оцінка земель, на яких знаходиться Калуська ТЕЦ в межі м.Калуша, затверджена рішенням Калуської міської ради №375 від 31.10.2000 відповідно до державного земельного кадастру.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив, що
Калуською ОДПІ протягом 2005року було проведено комплексну документальну перевірку з питань дотримання ДП „Калуська ТЕЦ" вимог чинного податкового та валютного законодавства за період з 01.01.03 по 30.09.04 та за період з 01.07.04 по 31.10.04.
За результатами перевірки складено акти: від 23.02.05 року № 122/23-1/32014831 яким встановлено, що ДП „Калуська ТЕЦ" використовує у своїй господарській діяльності земельну ділянку, яка знаходиться у межах населеного пункту м. Калуша, тому підприємство зобов'язане нарахувати і сплатити земельний податок за 2003 р. в сумі 405 681,76 гри. та перше півріччя 2004 р. - 202 840,88 грн., а також про те, що підприємством занижено земельний податок на загальну суму 514 888,16 грн. та акт від 23.02.05 року № 124/26-2/32014831 яким встановлено, що ДП „Калуська ТЕЦ" використовує у своїй господарській діяльності земельну ділянку, яка знаходиться у межах населеного пункту м. Калуша, тому підприємство зобов'язане нарахувати і сплатити земельний податок за 2004 р. в сумі 405 681,76 грн., а також про те, що підприємством занижено земельний податок за III квартал 2004 року на загальну суму 85 814,69 грн.
На підставі акту від 23.02.05 року № 122/23-1/32014831 Калуською ОДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення № 256/23-1/32014831/1975/0 в якому визначено суму податкового зобов'язання державного підприємства в розмірі 772 332,26 грн. в тому числі 514 888,16 грн. за основним платежем та застосовано штрафних санкцій на суму 257 444,10 грн.
На підставі акту від 23.02.05 року № 124/26-2/32014831 Калуською ОДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення № 263/26-2/32014831/1982/0, в якому визначено суму податкового зобов'язання державного підприємства в розмірі 128 722,04 грн. в тому числі 85 814,69 грн. за основним платежем та застосовано штрафних санкцій на суму 42 907,35 грн.
Позивач не погоджуючись з даними рішеннями звернувся зі скаргами до вищестоящих органів ДПА, зокрема до Калуської оДПІ та ДПА в Івано-Франківській області. За результатами розгляду заявлених скарг органами ДПА винесено рішення, якими скаргу Калуської ТЕЦ залишено без задоволення , а податкові повідомлення-рішення від 28.02.05 №256/63-1/32014831/1975/0, № 263/63-1/32014831/1982/0 без змін.
В зв"язку з цим позивач звернувся до господарського суду з позовом про визнання недійсними податкових повідомлень- рішень Калуської оДПІ №263/63-1/32014831/1982/0 від 28.02.05р., №256/63-1/32014831/1975/0 від 28.02.05 про застосування штрафних санкцій та стягнення сум донарахованих податків, та відповідних рішень податкових органів. В судовому засіданні позивач усно уточнив позовні вимоги, а саме: просить суд визнати нечинними податкові повідомлення - рішення Калуської оДПІ №263/63-1/32014831/1982/0 від 28.02.05р. , №256/63-1/32014831/1975/0 від 28.02.05 .
Суд, вважає вимоги позивача правомірними виходячи з наступного.
Згідно ч.29 ст.85 Конституції України встановлення і зміна меж районів і міст належить виключно до повноважень Верховної Ради України. У відповідності до чинного Земельного кодексу України цьому передує внесення пропозицій міської ради до районної ради щодо встановлення і зміни меж міст (ст. 12 Земельного кодексу України), а районна рада в свою чергу вносить ці пропозиції до обласної ради (ст. 10 Земельного кодексу України). Остаточне рішення про встановлення і зміну меж районів і міст приймається Верховною Радою України за поданням обласних рад (ст. 174 Земельного кодексу України).
Як випливає із зібраних у матеріалах справи доказів, постановою Верховної Ради України №2537-IV від 08.04. 2005 року " Про встановлення меж м.Калуша Івано-Франківської області" , змінено межі м. Калуша, тобто: „включено у межі м. Калуша Івано-Франківської області 1435, 4 га. земель, які знаходяться у віданні Калуської міської ради та затверджено загальну площу міста в обсязі 6453,5 га і встановлено межі міста згідно з додатком" ( копія постанови та додатку - план зовнішньої межі м.Калуша містяться в матеріалах справи).
Той факт, що у 1985 році не відбувалась зміна меж м. Калуша підтверджується рішенням Калуської районної ради від 10 серпня 2001 року № 344-23, яким визначено, що „з часу прийняття Указу Президії Верховної Ради УРСР від 20.03.1972 року № 532-VII межі міста Калуша Верховною Радою України не змінювались”.
Відповідно до ст.85 Земельного кодексу УРСР межа міста встановлюється і змінюється Президією Верховної Ради Української РСР за поданням виконавчого комітету обласної
міської (міст республіканського підпорядкування) Ради народних депутатів.
Оскільки до 08.04.05 відповідне рішення ВРУ щодо включення до даних державного земельного
кадастру земельної ділянки, на якій знаходиться Калуська ТЕЦ в межі м.Калуша, було відсутнє, то
фактично лише з моменту прийняття такої постанови ( 08.04.05) територія, яку використовує позивач була включена в межі міста Калуша., а відтак безпідставним є включення Калуським міським відділом земельних ресурсів вищевказаної земельної ділянки до даних державного земельного кадастру, як такої що знаходиться в межах населеного пункту м.Калуша, та відповідно Калуська міська рада не мала правових підстав для прийняття рішення "Про затвердження матеріалів грошової оцінки земель м.Калуша" в частині включення до меж міста території яка використовується Калуською ТЕЦ.
Обгрунтованість даного твердження підтверджується також і постановою господарського суду Івано-Франківської області у справі № А-18/28 від 22.06.06 за позовом ДП "Калуська теплоелектроцентраль" до Калуської міської ради та Державного комітету України по земельних ресурсах про визнання нечинним рішення Калуської міської ради від 31.10.2000 № 375 "Про затвердження матеріалів грошової оцінки земель м.Калуша" в частині включення до меж міста території, що використовує позивач, яке залишено в силі ухвалою вищого адміністративного суду України від 02.10.07.
В силу дії ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній , цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, згідно рішення Виконавчого комітету Калуської районної ради депутатів трудящих від 31.08.65 р. „Про видачу акта на право користування землею Калуській ТЕЦ”, останньому, як підприємству державної форми власності, що виділене із складової частини Калуського хіміко-металургійного комбінату в самостійну одиницю, відведено у постійне користування 155,0 га землі ( копія державного акта на право користування землею міститься в матеріалах справи). Таким чином, неналежність земельної ділянки, на якій знаходиться Калуська ТЕЦ до меж міста Калуша до 08.04.2005р. (до прийняття Верховною Радою України постанови № 2537-ІV) підтверджується ч.2 ст. 83 ЗКУ, згідно якої у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності, оскільки на земельній ділянці, на якій знаходиться Калуська ТЕЦ відсутні об’єкти комунальної власності.
Згідно ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень обов"язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не подано суду доказів правомірності прийняття спірних податкових повідомлень-рішень про застосування штрафних санкцій та стягнення сум донарахованих податків за землю щодо ДП "Калуська теплоелектроцентраль".
За таких обставин, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати здійснені позивачем слід покласти на Державний бюджет України згідно ст.94 КАС України.
Керуючись ст.124, 85 Конституції України, ст.ст. 10,12,83,174 Земельного кодексу України, ст.ст. 71,72, 94, 160, 163, 167 , 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
ПОСТАНОВИВ:
позов задоволити.
Визнати нечинними податкові повідомлення - рішення Калуської оДПІ від 28.02.05 №256/63-1/32014831/1975/0, № 263/63-1/32014831/1982/0 про застосування штрафних санкцій та стягнення сум донарахованих податків..
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства "Калуська теплоелектроцентраль"м.Калуш, Івано-Франківська область ( код 32014831) - 170грн.00 коп. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно- технічне забезпечення судового процесу.
Виконавчий лист видати за заявою сторони на користь якої ухвалено рішення, після вступу рішення в законну силу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі; апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Грица Юрій Іванович
постанова підписана 05.12.08
Виготовлено в АС "Діловодство суду"
______ Сивак Ірина Михайлівна