512/2285/12
Справа 2-а/512/633/12
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2012 року Дзержинський міський суд Донецької області у складі:
судді Андреєва В.В.,
при секретарі Пілюгіній Г.Ю.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Дзержинська позовну заяву Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області до Відділу Державної виконавчої служби Дзержинського міського управління юстиції Донецької області, про визнання дій незаконними, -
ВСТАНОВИВ :
21 лютого 2012р. до суду звернулось з позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Дзержинську Донецької області (надалі УПФУ в м.Дзержинську) до Відділу Державної виконавчої служби Дзержинського міського управління юстиції (надалі відділу ДВС м.Дзержинська), в якому ставлять питання про визнання дій державного виконавця щодо відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом №2а-152 від 11.03.2011р., виданого Дзержинським міським судом Донецької області, про зобов'язання УПФУ в м.Дзержинську здійснити на користь ОСОБА_1 перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 50% від пенсії померлого ОСОБА_2, розмір пенсії якого складає 10 мінімальних пенсій за віком та щомісячну компенсацію за втрату годувальника у розмірі 50% мінімальних пенсій за віком з 22.05.2008р., відповідно до статей 52, 54, 67, 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи»як вдові учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС незаконними.
На доведеність позову вказали, що 10.02.2012 року до УПФУ в м.Дзержинську надійшла постанова заступника начальника відділу ДВС м.Дзержинська Лазорько Т.О. від 27.01.2012р. ВП №30906867, згідно якої було відкрито виконавче провадження за виконавчим листом №2а-152 від 11.03.2011р., виданого Дзержинським міським судом Донецької області, про зобов'язання УПФУ в м.Дзержинську здійснити на користь ОСОБА_1 перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 50% від пенсії померлого ОСОБА_2, розмір пенсії якого складає 10 мінімальних пенсій за віком та щомісячну компенсацію за втрату годувальника у розмірі 50% мінімальних пенсій за віком з 22.05.2008р., відповідно до статей 52, 54, 67, 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи»як вдові учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
УПФУ в м.Дзержинську з вказаною постановою не погоджується та вважає її незаконною, винесеною з порушенням норм матеріального права з наступних причин:
ОСОБА_1 з 10.06.2003 року перебуває на обліку в УПФУ в м.Дзержинську та отримує пенсію по втраті годувальника згідно Закону України № 796- XII від 28.02.1991р. «Про статус і соціальний захист громадян потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Статтею 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796 передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією положень Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Бюджетним кодексом України від 08.07.2010р №2456 встановлено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення, джерелом фінансування яких є державний бюджет, визначаються законом про Державний бюджет (ст.23). Для проведення виплат пенсіонерам даної категорії в розмірах, визначених рішеннями суду кошти в державному бюджеті не передбачені.
Відповідно до ст.73 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058 кошти Пенсійного фонду використовуються на виплату видатків, передбачених цим Законом. Використання коштів Пенсійного фонду на цілі не передбачені цим Законом заборонено.
Відповідно до п.9 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011р. 3384/201 кошти Пенсійного фонду України спрямовуються на фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного Фонду України та використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають.
Відповідно до ч. 12 Прикінцевих положень Закону 1058 органи ПФУ є органами виконавчої влади, тобто бюджетними установами (ст.2 Бюджетного Кодексу).
Пунктом 2 ст.З Закону України «Про виконавче провадження»передбачено, що рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Частинами 4 і 5 постанови КМУ від 03.08.2011р. №845 встановлено виключний перелік випадків, в яких здійснюється списання коштів з бюджетних рахунків та коло джерел за рахунок яких таке списання відбувається.
Враховуючи наведене, дії органу ДВС по примусовому виконанню рішень судів про проведення нарахування і виплати пенсій згідно з Закону №796 без виділення на вказані цілі відповідних асигнувань з державного бюджету, є незаконними і такими що протирічать нормам чинного законодавства, а також -спонуканням органів виконавчої влади до вчинення дій з нецільового використання бюджетних коштів.
Представник УПФУ в м.Дзержинську Біляєвська Н.Б. письмовою заявою вимоги підтримала і просила розглянути справу у її відсутності.
Представник відділу ДВС в м.Дзержинську Лазорько Т.О. письмовою заявою позов не визнала, просила розглянути справу у її відсутність і надала заперечення згідно яких вважають, що виконавче провадження відкрито правомірно на підставі вимог ст.ст.17, 19, 20, 25 Закону України «Про виконавче провадження».
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Так в судовому засіданні встановлено, що постановою заступника начальника відділу ДВС м.Дзержинська Лазорько Т.О. від 27.01.2012р. ВП №30906867, було відкрито виконавче провадження за виконавчим листом №2а-152 від 11.03.2011р., виданого Дзержинським міським судом Донецької області, про зобов'язання УПФУ в м.Дзержинську здійснити на користь ОСОБА_1 перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 50% від пенсії померлого ОСОБА_2, розмір пенсії якого складає 10 мінімальних пенсій за віком та щомісячну компенсацію за втрату годувальника у розмірі 50% мінімальних пенсій за віком з 22.05.2008р., відповідно до статей 52, 54, 67, 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи»як вдові учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 3).
Позивач УПФУ в м.Дзержинську вважає незаконними такі дії державного виконавця щодо відкриття виконавчого провадження по стягненню на корить ОСОБА_1 перерахованих сум пенсії, тому що бюджетом не заплановані такі виплати, а також стягнення коштів з бюджетних установ, якою є УПФУ в м.Дзержинську, виконуються органами Державного казначейства України, а не відділом ДВС в м.Дзержинську.
Вирішуючи спір судом прийняті до уваги положення Закону України «Про виконавче провадження», а саме:
Статтею 25 Закону України "Про виконавче провадження»встановлено, що державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Питання місця виконання рішення врегульовано ст. 20 цього Закону, частинами 1 і 2 якої визначено, що виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. У разі якщо боржник є юридичною особою, то виконання провадиться за місцезнаходженням його постійно діючого органу або майна. Право вибору місця виконання між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії з виконання рішення на території, на яку поширюються їх функції, належить стягувачу. Виконання рішення, яке зобов'язує боржника вчинити певні дії, здійснюється державним виконавцем за місцем проведення таких дій.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України "Про виконавче провадження", на відділ примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головного управління юстиції в області, містах Києві та Севастополі покладається виконання рішень, за якими: 1) боржниками є територіальні підрозділи центральних органів виконавчої влади, місцеві суди, міські, районні або селищні ради чи районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи, міські, районні, міжрайонні, інші прирівняні до них прокуратури, військові прокуратури гарнізонів, інші територіальні підрозділи органів державної влади та їх посадові особи; 2) сума зобов'язання становить від трьох до десяти мільйонів гривень або еквівалентну суму в іноземній валюті.
Відповідно до п. п. 1,7 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, який здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Позивач по справі, який є боржником по виконавчому листу, є територіальним органом Пенсійного фонду України, тобто центрального органу виконавчої влади.
За таких обставин державним виконавцем відповідача незаконно відкрито зазначене виконавче провадження, оскільки тим самим порушено підвідомчість виконавчих проваджень, визначена статтею 21 Закону України "Про виконавче провадження".
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що відділом ДВС в мДзержинську відкрите виконавче провадження з порушенням правил підвідомчості виконавчих проваджень, що встановлені ч. 2 ст. 21 Закону України «Про виконавче провадження", оскільки не враховано те, що Управління Пенсійного фонду України в місті Дзержинську Донецької області, яке є боржником по виконавчому документу, є територіальним підрозділом центрального органу виконавчої влади, а тому позов слід задовольнити.
Керуючись ст.ст.11, 71, 86, 102, 160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Позов Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області до Відділу Державної виконавчої служби Дзержинського міського управління юстиції Донецької області, про визнання дій державного виконавця щодо відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом №2а-152 від 11.03.2011р., виданого Дзержинським міським судом Донецької області, про зобов'язання УПФУ в м.Дзержинську здійснити на користь ОСОБА_1 перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 50% від пенсії померлого ОСОБА_2, розмір пенсії якого складає 10 мінімальних пенсій за віком та щомісячну компенсацію за втрату годувальника у розмірі 50% мінімальних пенсій за віком з 22.05.2008р., відповідно до статей 52, 54, 67, 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи»як вдові учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС незаконними, задовольнити.
Визнати дії заступника начальника Відділу державної виконавчої служби Дзержинського міського управління юстиції з відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого листа №2а-152 виданого 11.03.2011 року Дзержинським міським судом Донецької області, незаконними.
Скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 27.01.2012р. ВП №30906867, винесену заступником начальника Відділу державної виконавчої служби Дзержинського міського управління юстиції Лазорько Т.О.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Адміністративного апеляційного суду Донецької області через суд міста Дзержинська протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: