ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2012 р.Справа № 2-а-1049/12/1470
Категорія: 8Головуючий в 1 інстанції: Єнтіна А.П.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді -Яковлева Ю.В.судді -Запорожана Д.В.судді -Жука С.І.при секретарі -Синявській І.В.розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Миколаївської області Державної податкової служби на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2012 року по адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Судоремонтна компанія "Миколаївська Верф" до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва про визнання протиправними дій та визнання протиправним наказу від 04.01.2012 року № 11,
встановила:
Позивач ТОВ Судоремонтна компанія «Миколаївська верф»17.02.2012 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Заводському районі м.Миколаєва (правонаступником якої є Державна податкова інспекція у Заводському районі м.Миколаєва Миколаївської області Державної податкової служби) про скасування наказу ДПІ у Заводському районі м.Миколаєва №11 від 04.01.2012р. на підставі якого проведена документальна позапланова невиїзна перевірка Позивача, визнання протиправними дій посадових осіб Відповідача щодо організації і проведення даної перевірки. Обґрунтував свої позовні вимоги тим, що перевірка проводилась без відому Позивача, з питань перевірки Відповідач не надсилав запиту про надання інформації необхідної для перевірки, що є порушенням посадовими особами Відповідача порядку призначення та проведення перевірки, звужує права Позивача.
Представник Відповідача позов не визнав, зазначив, що перевірка проводилась згідно діючого законодавства.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2012 року позов задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано наказ Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва № 11 від 04.01.2012 р., на підставі якого проведена документальна позапланова невиїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю Судоремонтна компанія "Миколаївська верф".
Визнано протиправними дії посадових осіб Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва щодо організації та проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю Судоремонтна компанія "Миколаївська верф", за результатами якої складено акт від 10.01.2012 р. № 39/23-100/31706686 про результати документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю Судоремонтна компанія "Миколаївська верф" з питань взаємовідносин з Приватним підприємством "Реа-Рент Миколаїв" за період вересень 2011 року.
В апеляційній скарзі ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва Миколаївської області Державної податкової служби, посилаючись на порушення судом 1-ї інстанції норм матеріального та процесуального права, просить зазначену постанову скасувати та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва Миколаївської області Державної податкової служби підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом 1-ї інстанції встановлено, що ДПІ у Заводському районі м.Миколаєва 04.01.2012р. було прийнято наказ №11 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ СК «Миколаївська верф»в зв'язку з отриманням від ДПІ у Корабельному районі м.Миколаєва матеріалів документальної перевірки ПП «Реа-Рент Миколаїв»та необхідністю проведення перевірки з питань взаємовідносин ТОВ СК «Миколаївська Верф»та ПП «Реа-Рент Миколаїв». Перевірку було проведено з 04.01.2012р. по 06.01.2012р у приміщенні ДПІ у Заводському районі м.Миколаєва, за результатами якої складено акт від 10.01.2012 року №39/23-100/31706686.
Згідно з п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків ( крім Національного банку України ) в порядку, встановленому цим Кодексом. Відповідно до пункту 75.1 ст.75 Податкового кодексу України встановлено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Підпунктом 75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України визначено, що "документальною перевіркою" вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка водиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої пості, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, винних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
У відповідності до приписів п.79.1 ст.79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених ст.ст.77,78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Суд 1-ї інстанції прийшов до висновку, що у начальника ДПІ у Заводському районі м.Миколаєва були відсутні належні і законні підстави приймати наказ від 04.01.2012р. №11 про проведення документальної невиїзної перевірки ТОВ СК "Миколаївська верф", а у ДПІ у Заводському районі м.Миколаєва, в свою чергу, також були відсутні достатні обставини та підстави для проведення невиїзної документальної перевірки.
Колегія з таким висновком суду погодитись не може з наступних підстав.
Підпунктом 78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України встановлено, що документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності такої обставини, як за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Запит «Про надання документальних підтверджень та пояснень»від 16.11.11 року №8893/10/152-14 ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва було вручено 17.11.11 року головному бухгалтеру ТОВ СК „Миколаївська верф" Лосей О.І. Даний запит складено із зазначенням конкретного переліку необхідних документів та з проханням надати пояснення щодо взаємовідносин ТОВ СК „Миколаївська верф" з контрагентом ПП „Реа - Рент Миколаїв" у вересні 2011 року. В даному запиті проінформовано підприємство, що у разі не надання пояснень та документально підтвердження є підставою для проведення позапланової виїзної перевірки відповідно до підпункту 78.1.1 пункту 78.1 ст. 78 ПК України (а.с. 75).
ТОВ СК „Миколаївська верф" були надані до податкового органу підтверджуючі документи лише 16.12.11 року тобто після спливу строків передбачених Податковим кодексом України (а.с. 75-76).
Таким чином твердження суду 1-ї інстанції, щодо проведення перевірки без ретельного аналізу та перевірки всіх документів не відповідає дійсності.
Пункт 79.2 ст.79 Податкового кодексу України передбачає, що документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Даний пункт не передбачає необхідність заздалегідь повідомляти про початок проведення позапланових невиїзних перевірок. Крім того, підприємством були надані всі необхідні документи для проведення вищезазначеної перевірки.
Пункт 79.3 ст.79 Податкового кодексу України передбачає, що присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.
04 січня 2012 року в.о. голови комісії з проведення реорганізації ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва, начальника ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва був виданий наказ №11 «Про проведення документальної позапланової невиїздної перевірки ТОВ СК «Миколаївська верф». При цьому вищевказаний наказ був відправлений 04.01.2012 року на адресу позивача рекомендованим листом із повідомленням про вручення (а.с. 9-10, 58-59).
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню оскільки вона прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Також необхідно, прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову ТОВ СК «Миколаївська верф».
Керуючись ч. 1 ст. 195, ст. 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 та ч. 2 ст. 205 КАС України, колегія суддів -
постановила:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Миколаївської області Державної податкової служби -задовольнити.
Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2012 року по адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Судоремонтна компанія "Миколаївська Верф" до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва (правонаступником якої є Державна податкова інспекція у Заводському районі м.Миколаєва Миколаївської області Державної податкової служби) про визнання протиправними дій та визнання протиправним наказу від 04.01.2012 року № 11 - скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю Судоремонтна компанія "Миколаївська Верф" до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва про визнання протиправними дій та визнання протиправним наказу від 04.01.2012 року № 11 - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Головуючий: /підпис/ Ю.В. Яковлев
Суддя: /підпис/ С.І. Жук
Суддя: /підпис/ Д.В. Запорожан