Постанова № 26209655, 25.09.2012, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2012
Номер справи
2а/2470/2056/12
Номер документу
26209655
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2012 р. м. Чернівці Справа №2а/2470/2056/12

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Григораша В.О.;

секретаря судового засідання -Дячука Д.А.;

за участю:

представника прокуратури -Романюк В.І.;

представника позивача -Ротар А. В.;

представника відповідача -не з'явився.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом в.о. прокурора м. Чернівці в інтересах держави в особі Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Експріелтсервіс" про стягнення адміністративно-господарських санкцій, -

ВСТАНОВИВ :

До суду 16 серпня 2012 р. надійшов адміністративний позов в.о. прокурора м. Чернівці в інтересах держави в особі Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (позивач) до Товариство з обмеженою відповідальністю "Експріелтсервіс" (відповідач) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач неналежним чином виконує вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо забезпечення працевлаштування інвалідів, та у відповідності до ст. 20 цього Закону своєчасно не сплатив штрафні санкції. В добровільному порядку адміністративно-господарські санкції відповідачем не розраховано та не сплачено, що стало підставою звернення до суду із позовом. Так, на підставі поданої підприємством звітності форми 10-ПІ "Про зайнятість та працевлаштування інвалідів" середньооблікова чисельність штатних працівників в 2011 році на підприємстві інвалідів становила 0 чоловік, в той час коли встановлений норматив складав 1 чоловік. Таким чином, відповідач зобов'язаний був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції та пеню у розмірі 11864,47 грн.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві та просили суд задовольнити їх у повному обсязі.

Відповідач вдруге в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду. Про причини неявки суд не повідомив, клопотань та заяв не подавав.

Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом встановлено, що згідно Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на 10.08.2012 року адресою місцезнаходження відповідача є вул. Руська, 12, м. Чернівці (а.с. 6-9).

Згідно звіту відповідача про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2011 рік №1441 форми №10-ПІ поданого 27.02.2012 року, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу в 2011 році становила 28 чоловік, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб) значиться 0 чоловік, в графі кількість інвалідів -штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" значиться 1 чоловік. В графі фонд оплати праці штатних працівників зазначено 331518,10 грн., а в графі середньорічна заробітна плата штатного працівника зазначено 11839,93 грн. (а.с. 10).

На підставі поданого звіту форми №10-ПІ, позивачем винесено претензію від 28.04.2012 року №04-130/344, в якій запропоновано відповідачу сплатити заборгованість в сумі 11735,71 грн. (а.с. 12). Відповідачем самостійно сплачено 130,03грн.

Окрім того, судом встановлено, що відповідач здійснював неналежне інформування центрів зайнятості, місцевих органів соціального захисту населення та відділення Фонду про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів. Так, відповідно до Довідки Чернівецького міського центру зайнятості від 05.06.2012 року №25-23/2351, відповідач впродовж 2011 року не подавав звітів про створені робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю за формою №3ПН "Звіт про наявність вакансій" (а.с. 25).

Сума позову підтверджується розрахунком адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів та пені з 16.04.12 року за прострочення сплати адміністративно-господарських санкцій, відповідно до якого, станом на 21.06.2012 року, відповідно до якого за відповідачем рахується заборгованість в сумі 11864,47 грн., в тому числі пеня - 154,57 грн. (а.с. 11).

До вказаних правовідносин застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 року № 875-XII (Закон №875-XII) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, -у кількості одного робочого місця.

Відповідно до вимог ч. 2 вказаної статті Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Частиною 5 ст. 19 Закону № 875-ХІІ виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Згідно з ст. 21 Кодексу законів про працю України, результатом працевлаштування є укладення трудового договору між працівником (в даному випадку інвалідом) та власником підприємства або уповноваженим ним органом, тобто безпосереднє працевлаштування інваліда здійснюється підприємством.

Згідно з ч.1 ст.20 Закону №875-ХІІ, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Частиною 8 ст. 20 Закону № 875-ХІІ передбачено, що порядок сплати адміністративно-господарських санкцій і пені до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, їх акумуляції, обліку, а також з урахуванням пропозицій всеукраїнських громадських організацій інвалідів - використання цих коштів затверджується Кабінетом Міністрів України. Так, пунктом 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 70, передбачено, що роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Відповідно до ч. 2 "Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування" Затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. № 70 звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Згідно п. 5 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" від 01 березня 1991 року №803-XII підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

В порушення вказаних норм, відповідач здійснював неналежне інформування центрів зайнятості, місцевих органів соціального захисту населення та відділення Фонду про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Таким чином, відповідач зобов'язаний був самостійно сплатити на рахунок Фонду суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів у розмірі 11839,93 грн. Однак, на момент розгляду даної адміністративної справи, сума адміністративно-господарських санкцій відповідачем не сплачена частково в сумі 130,03грн..

Згідно з ч. 2 ст. 20 Закону 875-ХІІ порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. У зв'язку з цим на момент звернення до суду сума пені, яка підлягає стягненню, становить 154,57 грн.

Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач не вжив усіх необхідних заходів для недопущення порушення вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" в частині забезпечення нормативу робочих місць для інвалідів, а тому вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 71, 79, 86, 94, 158-162, КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Експріелтсервіс» (вул. Руська, 12, м. Чернівці, код ЄДРПОУ 21437126) на користь Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за невиконання робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2011році в розмірі 11709 (одинадцять тисяч сімсот дев'ять) грн. 90 коп. та пеню у розмірі 154 (сто п'ятдесят чотири) грн. 57 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Постанову у повному обсязі складено 01 жовтня 2012 року (30.09.2012 року - вихідний день).

Суддя В.О. Григораш