копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 вересня 2012 р. Справа № 2a-1870/6518/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелети С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Кліщенко В.О.,
представника позивача Сечін С.О.,
представника першого відповідача Сіренко І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції, Головного управління державної казначейської служби України в Сумській області про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство "Сумиобленерго" (далі -позивач, ПАТ "Сумиобленерго"), звернулося до суду з позовом до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції (далі -відповідач, Сумська МДПІ), Головного управління державної казначейської служби України (далі - ГДКСУ України в Сумській області), в якому з урахуванням уточнень (а.с.29) просить стягнути з Державного бюджету надміру сплачену суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 161506 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що згідно з розрахунками податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток по відокремленому підрозділу - Сумському району електричних мереж податкове зобов'язання з податку на прибуток у 2011 році склало за 2 квартал 2011 року -592661 грн. (розрахунок по Сумському району електричних мереж (далі -Сумське РЕМ)); за 2-3 квартал 2011 року -431155 грн. (розрахунок по Сумському РЕМ).
У зв'язку з тим, що питома вага витрат по зазначеним структурним підрозділам в 3 кварталі зменшилася порівняно з 2 кварталом 2011 року, що відобразилося на сумі податку, яка підлягає сплаті в цілому по структурному підрозділу, виникла переплата у сумі 161506 грн., що підтверджується актом звірки від 21.11.2011 року, складеним між сторонами.
Згідно зі статтею 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Згідно з пунктом 43.3 статті 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
05.12.2011 року ПАТ "Сумиобленерго" було подано заяву (вих. № 52/10778 від 09.11.2011р.) про повернення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток до Сумської МДПІ, але відповідач не виконав свої зобов'язання, передбачені нормами Податкового кодексу України.
Представник відповідача проти позову заперечує, в задоволенні позову ПАТ "Сумиобленерго" просить відмовити зазначає, що відповідно до п. 26.5 Наказу ДПА в Сумській області від 11.11.2011 року № 474 Сумська МДПІ у разі звернення платника з проханням щодо повернення надміру сплачених сум податкових зобов'язань за податками (повернення на розрахунковий рахунок, зарахування надміру сплачених сум у погашення податкових зобов'язань за іншими податками (обов'язковими платежами) щодо сум повернення понад 50,0 тис. грн.) повинна надати інформацію до ДПС в Сумській області з метою подальшого надання до ДПС України для рівномірного забезпечення збору платежів до загального фонду Державного бюджету України. Крім цього, Сумською МДПІ письмово було запропоновано ПАТ "Сумиобленерго" провести розрахунок очікуваних нарахувань з податку на прибуток по результатами діяльності за 2011 р. та розглянути питання стосовно заліку переплати в рахунок майбутніх платежів з податку на прибуток.
Відповідач ГУДКС України в Сумській області у письмовому відзиві на позов (а.с.26) проти позовних вимог заперечує, зазначає, що згідно ст. 45 Бюджетного кодексу України Державна казначейська служба України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, протиправних дій щодо позивача не вчиняло, не порушило по відношенню до ПАТ "Сумиобленерго" жодного законодавчого та нормативно-правового акту з питань оподаткування.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що згідно з розрахунками податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток по відокремленому підрозділу ПАТ "Сумиобленерго", а саме Сумському району електричних мереж податкове зобов'язання з податку на прибуток у 2011 році склало: за 2 квартал 2011 року -592661 грн. (розрахунок по Сумському району електричних мереж); за 2-3 квартал 2011 року -431155 грн. (розрахунок по Сумському РЕМ) (а.с.6-9)
Платіжним дорученням №6390 від 18.08.2011 р. ПАТ "Сумиобленерго" було перераховано до Державного бюджету України суми податку на прибуток за 2 квартал 2011р. по Сумському РЕМ (а.с.10).
21.11.2011 року Сумська МДПІ та Сумському РЕМ за період з 01.01.2011 року по 21.11.2011 року проводили звірення розрахунків платника з бюджетом, про що складено акт, за даними Сумської МДПІ за Сумським РЕМ рахується від'ємне сальдо з податку на прибуток, а саме станом на 21.11.2011 року - в сумі 161506 грн. (а.с. 12).
Як вбачається із пояснень представника відповідача та підтверджується матеріалами справи, на день розгляду справи по суті сума переплати до бюджету з податку на прибуток ПАТ "Сумиобленерго" збільшилась.
Так, Сумською МДПІ було підписано акт звірення розрахунків платника з бюджетом від 19.09.2012р., з якого вбачається, що, за даними Сумської МДПІ за Сумським РЕМ рахується від'ємне сальдо з податку на прибуток, а саме станом на 19.09.2012 року в сумі 338441 грн. (а.с. 52).
Сумською МДПІ було проведено документальну позапланову виїзну перевірку структурного підрозділу ПАТ "Сумиобленерго"", зокрема Сумського РЕМ з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2010р. по 31.03.2012р., за результатами яких порушень встановлено не було, про що складено довідку № 64/22/00131860/9 від 25.06.2012р. (а.с.62-73).
З метою повернення надміру сплаченого податку позивач 05.12.2011 року звернувся до Сумської МДПІ з заявою за № 52/10778 про повернення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток в загальній сумі 161506 грн. (а.с.11).
Сумська МДПІ, розглянувши заяву ПАТ "Сумиобленерго" про повернення грошових коштів, запропонувала ПАТ "Сумиобленерго" провести розрахунок очікуваних нарахувань з податку на прибуток по результатами діяльності за 2011 р. та розглянути питання стосовно заліку переплати в рахунок майбутніх платежів з податку на прибуток (а.с.21).
Проаналізувавши вимоги чинного законодавства, нормативно правових актів, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Пунктом 14.1.115. статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) встановлено, що надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Статтею 43 ПК України визначені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, зокрема помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Відповідно до частини 3 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Право на повернення суми грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємства виникло у позивача на підставі розрахунку податкових зобов'язань за 2011 рік та заяви про їх повернення, поданої 05.12.2011 року, тобто в межах встановленого законом строку, що підтверджується матеріалами справи. Відповідач не заперечує того, що позивачем не було порушено строку звернення про повернення суми грошових зобов'язань з податку на прибуток.
Як вбачається із довідки ДПІ у м. Сумах №43911/10/19-208 від 18.09.2012р. станом на 13.09.2012р. заборгованість по сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), що контролюються органами ДПС у ПАТ "Сумиобленерго" відсутня (а.с.61).
Статтею 43 ПК України передбачено, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
На виконання ст. 43 ПК України спільним Наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21.12.2010 N 974/1597/499, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 р. за N 1386/18681, затверджений Порядок взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі -Порядок № 974/1597/499).
Відповідно до пунктів 5 Порядку № 974/1597/499 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених податковим законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.
Станом на день розгляду справи судом встановлено, що залишок надміру сплаченого до бюджету податку на прибуток підприємств складає 161506 грн., який позивачу з державного бюджету не повернуто, що не заперечувалося в судовому засіданні представниками сторін.
Відповідно до пунктів 16, 17 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. N 845, органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, зокрема, для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів. Стягувачі, на користь яких прийняті судові рішення про стягнення надходжень бюджету, подають до органу Казначейства, на рахунки в якому зараховані надходження бюджету, документи, зазначені у пункті 7 цього Порядку, крім випадків, передбачених пунктом 23 цього Порядку.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні, спеціалізовані та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються державним податковим адміністраціям в областях.
Згідно п. 28.6 Наказу ДПА в Сумській області №474 від 11.11.2011р., на який посилається представник відповідача, обґрунтовуючи бездіяльність щодо не направлення висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та не подання його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, податковий орган зобов'язано лише забезпечити надання інформації щодо повернення надмірно сплачених сум податкових зобов'язань за податками щодо сум повернення понад 50,0тис.грн. на погодження із Департаментом прогнозування, аналізу, обліку та звітності ДПС України. При цьому слід звернути увагу на те, що будь-які заборони щодо невиконання податковим органом вимог ст.43 ПК України вищезазначений наказ не містить.
Враховуючи зазначене, суд вважає протиправною бездіяльність податкового органу щодо неповернення надмірно сплаченої суми коштів з податку на прибуток підприємства, з посиланням на відсутність повноважень без відповідного погодження з ДПС України, оскільки вказані посилання не передбачені нормами діючого законодавства.
Також судом не приймається пояснення представника відповідача щодо не вчинення необхідних дій, передбачених ст. 43 ПК України, враховуючи клопотання податкового органу про проведення ПАТ "Сумиобленерго" розрахунку очікуваних нарахувань з податку на прибуток по результатами діяльності за 2011 р. та розглянути питання стосовно заліку переплати в рахунок майбутніх платежів з податку на прибуток, виходячи із наступного.
Відповідно до пунктів 6 Порядку заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі. Обов'язковим реквізитом заяви є визначення платником податку напрямів перерахування коштів, що повертаються як помилково та/або надміру сплачені: на поточний рахунок платника податку в банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи державної податкової служби, незалежно від виду бюджету; готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку .
В даному випадку, в заяві від 09.11.2011р. ПАТ "Сумиобленерго" просило податковий орган повернути переплату по податку на прибуток на поточний рахунок підприємства, зазначені реквізити банківської установи (а.с.11).
Згідно ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що податковий орган не довів обґрунтованість доводів щодо не повернення надміру сплаченого позивачем до бюджету податку на прибуток підприємств у розмірі 161506 грн.
З урахуванням приписів частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Згідно п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", розмір судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру становить 1 відсоток розміру майнових вимог, але не більше 2 розмірів мінімальної заробітної плати, що становить 1615,06 грн., які і відшкодовуються позивачу із державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції, Головного управління державної казначейської служби України в Сумській області про стягнення коштів - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" (м. Суми, вул. Д. Коротченка, 7, і.к. 23293513, рах. 26009275459001 в СФ ПАТ "ПриватБанк", МФО 337546, код ЄДРПОУ 23293513) суму надмірно сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 161506 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" (м. Суми, вул. Д. Коротченка, 7, і.к. 23293513, рах. 26009275459001 в СФ ПАТ "ПриватБанк", МФО 337546, код ЄДРПОУ 23293513) суму судового збору в розмірі 1615,06 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня отримання постанови в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження, закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя (підпис) С. М. Гелета
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Гелета
Повний текст постанови складено та підписано 01.10.2012р.