Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
26 вересня 2012 року Справа № 2а/1270/7104/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Судді: Пляшкової К.О.,
при секретарі: Зацепіній Ю.В.,
за участю представників
позивача: Саліхової В.Б. (довіреність № 1956/10-010/93 від 03.08.2012),
відповідача: Чуприк С.О. (довіреність № 01/4-10-695 від 22.09.2011),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, -
ВСТАНОВИВ:
14 вересня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Первомайськвугілля», у якому позивач просив стягнути з рахунків у банках, які обслуговують ДП «Первомайськвугілля» податковий борг в загальній сумі 785829,84 грн. в дохід місцевих бюджетів.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що Державне підприємство «Первомайськвугілля» (далі - ДП «Первомайськвугілля») засновано на державній власності відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 12.02.2003 № 7 та належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України.
ДП «Первомайськвугілля» зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 03.03.2003 за № 13881200000000004.
Відповідач перебуває на обліку як платник податків в Первомайській ОДПІ з 01.04.2011.
ДП «Первомайськвугілля» відповідно до Податкового кодексу є платником податків до місцевих бюджетів, в тому числі земельного податку, який сплачується до міських та селищних рад.
Станом на 10.09.2012 ДП «Первомайськвугілля» має податкову заборгованість по земельному податку в сумі 785829,84 грн., з яких основний борг в сумі 630767,66 грн., залишок несплаченої пені в сумі 155062,18 грн.
За відповідачем вказаний борг утворився через несплату ДП «Первомайськвугілля» самостійно визначених податкових зобов'язань у податкових деклараціях та податкових розрахунках земельного податку, а також через несплату податкового боргу, нарахованого ДПІ податковими повідомленнями-рішеннями.
Податкова вимога № 10/1 від 05.07.2012 вручена платнику податків відповідно до вимог Податкового кодексу України.
Податковий борг на час звернення до суду не погашений.
На підставі вищевикладеного позивач просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 17.09.2012 відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом та справу призначено до розгляду у відкрите судове засідання.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі, про що надав відзив на позовну заяву (а.с.51-55).
Крім того, представником відповідача заявлено клопотання про встановлення порядку та способу виконання рішення у справі шляхом розстрочення виконання рішення суду з жовтня 2012 року по вересень 2019 року включно, відповідно до графіка, а також зобов'язання позивача внести зміни до карток особового рахунку ДП «Первомайськвугілля».
В обґрунтування заявленого клопотання представник відповідача зазначив, що одночасне стягнення податкового боргу за рахунок коштів відповідача з розрахункових рахунків в установах банків погіршить фінансове становище підприємства, спроможність погашати боргові зобов'язання. Стягнення коштів з розрахункових рахунків, вказаних у додатку до позовної заяви, призведе до нецільового використання коштів, оскільки деякі з цих рахунків відкриті зі спеціальним цільовим призначенням. Що ж стосується рахунків, на які надходять кошти держпідтримки з бюджету, то відповідно до ст.23 Бюджетного кодексу України бюджетні асигнування з Державного бюджету повинні витрачатися за бюджетним призначенням і виключно в межах, і за рахунок відповідних надходжень.
Крім того, представником відповідача зазначено, що ДП «Первомайськвугілля» є підприємством паливно-енергетичного комплексу, яке включене до Реєстру ПЕК, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості згідно із Законом України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
У зв'язку з особливостями гірничо-геологічних умов видобутку вугілля на підприємстві, зносом гірничошахтного обладнання та недостатністю фінансування капітального будівництва нових лав, за останній час видобуток вугілля не задовольняє навіть нагальні потреби підприємства. Кошти державної підтримки на собівартість, капітальне будівництво та придбання обладнання спрямовуються відповідно до цільового призначення і виділяються у значно меншому обсязі, ніж було заплановано. Податки та збори сплачуються за рахунок коштів від реалізації вугільної продукції.
Разом з тим, підприємство розробило інвестиційні плани щодо розвинення виробничої діяльності підприємства та поліпшення фінансово-економічного стану підприємства на 2012 рік та, у подальшому, планується введення в експлуатацію нових лав та збільшення обсягів видобутку вугілля.
На підприємстві проводиться щомісячно претензійна-позовна робота з боржниками. За 2011 рік до судів було подано 27 позовів про стягнення заборгованості на загальну суму 2119677,35 грн. Також, протягом 2011 року було пред'явлено 61 претензію до боржників ДП «Первомайськвугілля» на загальну суму 18258211,00 грн.
Все вищевказане, на думку представника відповідача, свідчить про складне фінансове становище ДП «Первомайськвугілля», неможливість у повному обсязі розрахуватися з податковою заборгованістю, та про наявність реальної можливості погашення стягнутого рішенням суду боргу рівними частками протягом 84 місяців.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з огляду на таке.
У судовому засіданні встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ДП «Первомайськвугілля» зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 03.03.2003 за № 1 388 120 0000 000004, що підтверджено випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.39).
Відповідач перебуває на обліку як платник податків в Первомайській ОДПІ з 18.04.2011, що підтверджено повідомленням про взяття на облік платника податків (а.с.41).
Станом на 10.09.2012 ДП «Первомайськвугілля» має податкову заборгованість по земельному податку в сумі 785829,84 грн.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до п.п.9.1.10 п.9.1 ст.9 ПК України плата за землю належить до загальнодержавних податків та зборів.
Згідно ст.269 ПК України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.
Об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності (стаття 270 ПК України).
З матеріалів справи вбачається, що ДП «Первомайськвугілля» є користувачем земельної ділянки, а отже є платником земельного податку.
Згідно із ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Згідно із п.54.1 ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до ст.287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України).
Платник податків відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у п.п.54.3.1 - 54.3.6 п.54.3 ст.54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження (п.57.3 ст.57 ПК України).
Відповідно до п.126.1 ст.126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
У судовому засіданні встановлено, підтверджено матеріалами справи, що податковий борг виник за відповідачем через сплату не в повному обсязі податкових зобов'язань по сплаті земельного податку у сумі 785829,84 грн., яка відповідає наступним податковим розрахункам земельного податку та податковим повідомленням-рішенням за актами документальної перевірки своєчасності сплати податків та зборів до бюджетів всіх рівнів:
Первомайська міська рада:
- податкове повідомлення-рішення № 0001431500 від 21.08.2012 у сумі 12266,45 грн. з терміном сплати до 31.08.2012;
- податкове повідомлення-рішення № 0001441500 від 21.08.2012 у сумі 851,82 грн. з терміном сплати до 31.08.2012;
Золотовська міська рада:
- податковий розрахунок земельного податку № 684 від 28.01.2011 у сумі 186338,43 (період з 30.05.2011 по 30.01.2012);
- податкова декларація з плати з плати за землю № 9005528214 від 15.02.2012 у сумі 163046,17 (період з 01.03.2012 по 30.08.2012);
- податкова декларація з плати з плати за землю № 9025630758 від 10.05.2012 у сумі 7007,15 грн. (період з 10.05.2012 по 30.08.2012);
- податкове повідомлення-рішення № 0001141500 від 20.05.2011 у сумі 4717,15 грн. з терміном сплати до 30.05.2011);
- податкове повідомлення-рішення № 0001471500 від 21.08.2012 у сумі 65414,50 грн. з терміном сплати до 31.08.2012;
- залишок несплаченої пені в сумі 108650,41 грн.
Гірська міська рада:
- податковий розрахунок земельного податку № 683 від 28.01.2011 у сумі 32228,56 грн. за період з 30.05.2011 по 30.01.2012;
- податкова декларація з плати за землю № 9005515078 від 15.02.2012 у сумі 28199,99 грн. за період з 01.03.2012 по 30.08.2012;
- податкове повідомлення-рішення № 0001151500 від 20.05.2011 у сумі 1705,19 грн. з терміном сплати до 30.05.2011;
- податкове повідомлення-рішення № 000461500 від 21.08.2012 у сумі 14805,96 грн. з терміном сплати до 31.08.2012;
- залишок несплаченої пені у сумі 22613,04 грн.
Тошківська селищна рада:
- податковий розрахунок земельного податку № 682 від 28.01.2011 у сумі 43479,56 грн. за період з 30.06.2011 по 30.01.2012;
- податкова декларація з плати за землю № 9005546224 від 15.02.2012 у сумі 38044,58 грн. за період з 01.03.2012 по 30.08.2012;
- податкова декларація з плати за землю № 9015101354 від 28.03.2012 у сумі 2547,65 грн. за період з 30.04.3012 по 30.08.2012;
- податкове повідомлення-рішення № 0001161500 від 20.05.2011 у сумі 5180,54 грн. з терміном сплати до 30.05.2011;
- податкове повідомлення-рішення № 0001451500 від 21.08.2012 у сумі 24933,96 грн. з терміном сплати до 31.08.2012;
- залишок несплаченої пені у сумі 23798,73 грн. (а.с.6-38).
Пунктом 95.1 статті 95 ПК України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 ПК України).
Позивачем, у відповідності із ст.59 ПК України, відповідачу вручено податкову вимогу від 05.07.2012 № 10/1, яка отримана відповідачем, що підтверджено підписами уповноважених осіб відповідача на корінці податкової вимоги (а.с.43).
Податкова вимога є чинною (сторонами не надано суду доказів відкликання податкової вимоги).
Таким чином, з викладеного вбачається, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення податкового боргу дотримані вимоги п.95.2 ст.95 ПК України.
На час розгляду адміністративної справи, сума податкового боргу відповідачем не сплачена.
На підставі вищевикладеного, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Що стосується клопотання представника відповідача про встановлення порядку та способу виконання рішення суду, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
На підтвердження наявності обставин, зазначених у клопотанні про встановлення порядку та способу виконання судового рішення, представником відповідача до матеріалів справи приєднано: довідку про рахунки (а.с.58), заяву про відкриття рахунків (а.с.79), договір банківського рахунку (а.с.60-65, 68-69), виписку з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» (а.с.71), інформацію про заплановані роботи (а.с.72), відомості про претензії, пред'явлені ДП «Первомайськвугілля» (а.с.76-77), баланс на 30 червня 2012 року (а.с.78), звіт про фінансові результати (а.с.79).
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що обставини, наведені відповідачем у заявленому клопотанні, знайшли своє підтвердження у судовому засіданні, що свідчить про неможливість погашення податкового боргу одним платежем.
За таких обставин суд вважає за можливе встановити порядок та спосіб виконання рішення суду шляхом розстрочення ДП «Первомайськвугілля» сплату податкового боргу по земельному податку у сумі 785829,84 грн. строком на 84 місяця з жовтня 2012 року по вересень 2019 року включно шляхом сплати податкового боргу рівними частинами по 9355,11 грн. щомісяця, починаючи з жовтня 2012 року по липень 2019 року включно, та у серпні-вересні 2019 року по 9355,41 грн.
Суд також вважає за необхідне зобов'язати позивача провести у картках особових рахунків ДП «Первомайськвугілля» розстрочення податкового боргу у сумі 785829,84 грн.
Враховуючи вимоги ч.4 ст.94 КАС України, а також те, що позивач від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 26 вересня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 01 жовтня 2012 року, про що згідно вимог ч.2 ст.167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.14, 16, 20, 54, 57, 95 Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, - задовольнити повністю.
Стягнути кошти Державного підприємства «Первомайськвугілля» (місцезнаходження: 93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Куйбишева, 18а, ідентифікаційний код 32320594) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, на користь місцевих бюджетів за податковим боргом по земельному податку у розмірі 785829,84 грн. (сімсот вісімдесят п'ять тисяч вісімсот двадцять дев'ять гривень вісімдесят чотири копійки), а саме:
- м. Первомайська на р/р 33212811700054, код БК 13050100 в сумі 13118,27 грн. (тринадцять тисяч сто вісімнадцять гривень двадцять сім копійок, МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м. Луганськ, ОКПО 37736894;
- м. Золоте на р/р 33218811700058, код БК 13050100 в сумі 535173,81 грн. (п'ятсот тридцять п'ять тисяч сто сімдесят три гривні вісімдесят одна копійка), МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м. Луганськ, ОКПО 37736894;
- м. Гірське на р/р 33219811700057, код БК 13050100 в сумі 99552,74 грн. (дев'яносто дев'ять тисяч п'ятсот п'ятдесят дві гривні сімдесят чотири копійки), МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м. Луганськ, ОКПО 37736894;
- смт. Тошківка на р/р 33210811700056, код БК 13050100 в сумі 137985,02 грн. (сто тридцять сім тисяч дев'ятсот вісімдесят п'ять гривень дві копійки), МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м. Луганськ, ОКПО 37736894.
Розстрочити Державному підприємству «Первомайськвугілля» сплату податкового боргу по земельному податку у сумі 785829,84 грн. строком на 84 місяця з жовтня 2012 року по вересень 2019 року включно шляхом сплати податкового боргу рівними частинами по 9355,11 грн. щомісяця, починаючи з жовтня 2012 року по липень 2019 року включно, та у серпні-вересні 2019 року по 9355,41 грн.
Зобов'язати Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби провести у картках особових рахунків Державного підприємства «Первомайськвугілля» по земельному податку розстрочення податкового боргу у сумі 785829,84 грн. (сімсот вісімдесят п'ять тисяч вісімсот двадцять дев'ять гривень вісімдесят чотири копійки).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 1 жовтня 2012 року.
СуддяК.О. Пляшкова