Постанова № 26208676, 10.09.2012, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2012
Номер справи
0870/5664/12
Номер документу
26208676
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2012 року о/об 12 год. 34 хв. Справа № 0870/5664/12

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Корольові О.О., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради

про стягнення санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів,

ВСТАНОВИВ:

Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулося із адміністративним позовом до Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради (далі - відповідач або КП «Підприємство комунальної власності») про стягнення 142392 грн. 27 коп. санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2011 році.

Свої позовні вимоги позивач у позові обґрунтовує тим, що середньооблікова кількість штатних працівників, що працювали у відповідача, за рік склала 401 особу, таким чином, середньооблікова кількість інвалідів, відповідно до нормативу, встановленого ч.1 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», на підприємстві відповідача повинна складати 16 осіб. Згідно відомостей, наданих відповідачем у звіті за 2011 рік, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність склала 10 осіб. На підставі викладеного, позивач просить стягнути з КП «Підприємство комунальної власності» 142392 грн. 27 коп. санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2011 році.

Представником позивача подано до суду заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Відповідачем подано до суду письмові заперечення, в яких він посилаючись на приписи ст.ст.18, 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» вважає, що ні одним із законодавчих актів не передбачено обов'язок підприємств здійснювати пошук інвалідів для їх працевлаштування (в тому числі, шляхом направлення будь-яких запитів до органів державної служби зайнятості, Мінсоцзахисту, місцевих Рад народних депутатів, громадських організацій інвалідів чи розміщення відповідних об'яв у засобах масової інформації). У ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» надано вичерпний перелік органів, що займаються працевлаштуванням інвалідів. Крім того, відповідач наполягає, що п.4 ст.23 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» передбачає повноваження місцевих державних адміністрацій забезпечувати працевлаштування інвалідів. Зазначені державні органи в 2011 році не направляли відповідачу інвалідів для їх працевлаштування і, відповідно, відповідач не відмовляв у наданні інвалідам робочих місць. Відповідач вважає, що оскільки відповідно до п.1-3 «Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інваліда», затвердженого 03.05.1995 постановою Кабінету Міністрів України №314, робочі місця створюються під умови роботи конкретного інваліда, а відповідними державними органами вони не направлялись, то і робочі місця для інвалідів не створювались. Відповідач вважає, що подачею Звітів форми 3-ПН за 2011 рік та повідомленням Енергодарського міського центру зайнятості про наявність вакансії для інваліда підприємство здійснило всі покладені на нього діючим законодавством заходи для забезпечення працевлаштування інвалідів і не мало можливості виконати норматив з працевлаштування інвалідів у зв'язку з відсутністю таких.

Відповідач у судове засідання - не прибув. Про день, час і місце судового засідання повідомлявся належним чином.

Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши та дослідивши матеріли справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

КП «Підприємство комунальної власності» зареєстроване за адресою: 71503, Запорізька область, м.Енергодар, проспект Будівельників, буд.17, офіс 5-1. Відповідач має ідентифікаційний код 32166551.

Судом з'ясовано, що відповідач відноситься до суб'єктів господарювання, яким, відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлюється норматив робочих місць по працевлаштуванню інвалідів.

Відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого Законом, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунку кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Згідно із Звітом відповідача про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2011 рік за формою №10-ПІ, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 401 особу. З них, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 10 осіб. Кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на підприємстві відповідача на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» - 16 осіб.

Згідно з пп.3.1 п.3 «Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 №42, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 за №117/13384 (далі - «Інструкція щодо заповнення форми №10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів»), середньооблікова кількість працівників відображається відповідно до п.3.2 «Інструкції зі статистики кількості працівників», затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 №286, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30.11.2005 за №1442/11722 (далі - «Інструкція зі статистики кількості працівників»).

Відповідно до п.3.2.5 «Інструкції зі статистики кількості працівників» середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2, 3, 4, …12. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Таким чином, середньооблікова кількість штатних працівників КП «Підприємство комунальної власності» за 2011 рік, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, складає 10 осіб.

Згідно з пп.3.3 п.3 «Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених роботодавцем, відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, установленого статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», для відповідача складає 16 осіб.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, у відповідності з ч.3 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.4 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення» підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів.

Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 грудня 2005 року №420 за погодженням з Держкомстатом.

Відповідно до п.2 «Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування», затвердженого 31.01.2007 Постановою Кабінету Міністрів України №70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» - роботодавці подають інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Згідно з ч.1 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Відповідно до наведених вище норм Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» обов'язок по працевлаштуванню інвалідів покладається як на роботодавців так і на державну службу зайнятості.

Як зазначено в абз.4 п.2 ст.19 Закону України «Про зайнятість населення», державна служба зайнятості має право направляти для працевлаштування на підприємства, в установи і організації всіх форм власності при наявності там вільних робочих місць (вакантних посад) громадян, які звертаються до служби зайнятості, відповідно до рівня їх освіти і професійної підготовки, а інвалідів, крім того, - відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у них кваліфікації і знань та з урахуванням їх побажань.

Відповідачем надано до суду: Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік (Форма №10-ПІ), Звіти про наявність вакансій Форма №3-ПН станом на 31.03.2011, станом на 15.05.2011, станом на 14.09.2011, в яких зазначено про наявність 1 вакансії для інваліда.

Судом досліджені надані відповідачем документи про працевлаштування інвалідів.

Також, судом досліджено Розрахунок середньооблікової кількості штатних працівників-інвалідів КП «Підприємство комунальної власності» від 10.09.2012, що здійснений позивачем на підставі наданих до суду відповідачем документів про працевлаштування інвалідів.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем правильно вирахувано у Звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік (Форма №10-ПІ) середньооблікову кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 10 осіб.

Таким чином, КП «Підприємство комунальної власності» у 2011 році не виконано норматив, передбачений ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», у кількості 6 осіб інвалідів.

При потребі у 6 особах інвалідів КП «Підприємство комунальної власності» подало до Енергодарського міського центру зайнятості лише три Звіти про наявність вакансій Форма №3-ПН щодо наявності вакансій для інвалідів та лише щодо 3 вакансій.

У листі Запорізького обласного центру зайнятості від 08.06.2011 №604-11/17 на адресу Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів зазначено наступне: «… Комунальне підприємство «Підприємство комунальної власності» (32166551) інформацію щодо наявності вакансій (звіти про наявність вакансій (Форма №3-ПН), на яких можливе працевлаштування інвалідів впродовж 2011 року надавало: а) 31 березня 2011 року на посаду майстра; б) 17 травня 2011 року на посаду дорожнього робітника; в) 14 вересня 2011 року на посаду електрозварника ручного зварювання ... на Комунальне підприємство «Підприємство комунальної власності» протягом 2011 року були працевлаштовані наступні особи з інвалідністю: а) ОСОБА_6. на посаду майстра (наказ №22-к від 01.04.2011 року); б) ОСОБА_2 на посаду дорожнього робітника (наказ №486-к від 17.05.2011 року); в) ОСОБА_3 на посаду електрозварника ручного зварювання (наказ №706-к від 15.09.2011 року); в) ОСОБА_4 на посаду швейцар (наказ №438-к від 06.05.2011 року) …».

Згідно з Додатком до листа Запорізького обласного центру зайнятості від 19.06.2012 за №1825/22 на обліку Енергодарського МЦЗ протягом 2011 року перебувало 58 інвалідів, незайнятих трудовою діяльністю, а станом на 01.01.2012 - 13 інвалідів.

Як вбачається з матеріалів справи, робочі місця для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу встановленого ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» відповідачем у 2011 році не були створені у повному обсязі.

З урахуванням зазначеного, відповідачем не доведено у суді вжиття заходів щодо працевлаштування інвалідів у 2011 році.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що КП «Підприємство комунальної власності» не виконало всі можливі, залежні від нього заходи щодо працевлаштування інвалідів у 2011 році.

Частиною 1 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст.19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Відповідно до Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2011 рік, середньорічна заробітна плата штатного працівника КП «Підприємство комунальної власності» складає 23473 грн. 82 коп., тому, у відповідності до приписів ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу з працевлаштування інвалідів у 2011 році, застосованих до відповідача, складає 140842 грн. 92 коп.

У ч.2 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» зазначено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Таким чином, облікова ставка Національного банку України з якої розраховується пеня може бути визначена тільки на момент сплати (перерахування) відповідачем коштів, у тому числі - за судовим рішенням.

Оскільки на момент подання позову сплата адміністративно-господарських санкцій відповідачем здійснена не була, розрахунок пені, заявлений до стягнення, є необґрунтованим, а вимога щодо стягнення суми - 1549 грн. 35 коп. є такою, що не відповідає нормі ч.2 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», у зв'язку з чим не підлягає задоволенню.

Частина 4 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлює, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

У вказаний період відповідачем адміністративно-господарські санкції не сплачено.

Згідно з ч.9 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку.

Підсумовуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.71, 94, 158-163 КАС України; ст.ст.18, 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради (71503, Запорізька область, м.Енергодар, проспект Будівельників, буд.17, офіс 5-1, ідентифікаційний код 32166551) 140842 грн. 92 коп. адміністративно-господарської санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2011 році.

Стягнуті кошти перерахувати: одержувач - Державний бюджет м.Енергодар, р/р31212230700015, код ЄДРПОУ 37942215, банк - ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, код платежу - 50070000, призначення платежу - «Надходження до Фонду соціального захисту інвалідів за 2011 рік».

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанова виготовлена у повному обсязі 10.09.2012.

Суддя /підпис/ О.О. Прасов