Ухвала суду № 26184707, 20.09.2012, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
20.09.2012
Номер справи
18/26/12
Номер документу
26184707
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

У Х В А Л А

20.09.2012 Справа № 18/26/12

За повторною заявою Обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Миргородтеплоенерго", адреса: пров. Луговий, 11, м. Миргород, Полтавська область, 37600

про відстрочку виконання рішення від 27.03.2012р. по справі № 18/26/12, порушеної

за позовом Дочірної компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", адреса: вул. Шолуденка, 1, м.Київ, 04116

до Обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Миргородтеплоенерго", адреса: пров. Луговий, 11, м. Миргород, Полтавська область, 37600

про стягнення 2 457 852,55 грн.

Суддя Солодюк О.В.

Представники :

від заявника: Новицька Т.А., дов. в протоколі, д-р Король О.В., паспорт в протоколі

від стягувача: Доманський О.А., дов. в протоколі

Розглядається повторна заява Обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Миргородтеплоенерго", м.Миргород про відстрочку виконання рішення від 27.03.2012р. по справі № 18/26/12.

Представник боржника просить суд надати відстрочку виконання рішення суду до 31 грудня 2012 року, посилаючись на тяжкий фінансовий стан підприємства.

Представник стягувача в судовому засіданні проти надання відстрочки виконання рішення по справі № 18/26/12 заперечує.

Розглянувши матеріали справи, заслухаши пояснення представника заявника та стягувача, суд встановив :

Господарським судом Полтавської області по справі № 18/26/12 прийнято рішення від 27.03.2012 року про стягнення з відповідача - Обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Миргородтеплоенерго", пров. Луговий, 11, м. Миргород, Полтавська область, 37600, р/р 260381319533, банк: Полтавська філія АБ "Укргазбанк", МФО 331520, код ЄДРПОУ 25682207 на користь Дочірної компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", вул. Шолуденка, 1, м.Київ, 04116, р/р №26008301970 в ВАТ "Ощадбанк", МФО 300465, код ЄДРПОУ 31301827 - 2 198 396,17 грн. - основного боргу, 84 820,97 грн. - пені, 39 530, 13 грн. - інфляційних втрат, 50 284,31 грн. - 3% річних, 49 157,06 грн. судового збору.

В судовому засіданні боржник посилається на тяжкий фінансовий стан підприємства. Пояснив, що на даний час підприємство відповідача (боржника) знаходиться в тяжкому фінансовому становищі і причиною такого положення є заборгованість населення перед боржником за комунальні послуги. Крім цього, заявник посилається на підвищення цін на енергоносії-природний газ і електроенергію та несвоєчасне підвищення тарифів теплопостачання.

Боржник стверджує, що примусові виконавчі дії ВДВС Миргородського МУЮ призведуть до додаткових збитків підприємства, що, в свою чергу, призведе до припинення господарської діяльності підприємства, яке є єдиним господарюючим суб"єктом у м. Миргород з теплопотачання теплової енергії для централізованого опалення громадських бюджетних закладів, населення та соціальної інфраструктури громад.

Заявник зазначає, що реально він зможе розрахуватись зі стягувачем після отримання від держави субвенцій на погашення заборгованості з різниці в тарифах, яка виникла у зв"язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджуються органами державної влади чи місцевого самоврядування.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши та оцінивши додані докази, суд дійшов висновку про часткове задоволення заяви про надання відстрочки виконання рішення від 27.03.2012 року по справі № 18/26/12 з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 121 Господарського процесуального кодексу України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.

Згідно п. 2 Роз"яснення Вищого арбітражного суду України № 02-5/333 від 12.09.96 року "Про деяки питання практики застосування статті 121 Господарського процесуального кодексу України" підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.

Тяжкий фінансовий стан підприємства боржника підтверджується, зокрема: довідкою про стан розрахунків споживачів за надані послуги по ОКВ ПТГ Миргородтеплоенерго станом на 01.08.2012 р.; інформацією про стан розрахунків по ОКВ ПТГ Миргородтеплоенерго за спожитий газ за січень-липень 2012 р.; розрахунком обсягу заборгованості за минулі роки з різниці в тарифах на теплову енергію, що надана населенню ОКВ ПТГ Миргородтеплоенерго за 2001 - 2011 роки; фінансовим звітом підприємства станом на 01.07.2012р., а також актом планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності заявника за 2009-2011 роки та січень-квітень 2012 року (копії документів в мат. справи).

Крім того, 11 червня 2012 року Кабінет Міністрів України відповідно до частини другої статті 97 Бюджетного кодексу України та статті 23 Закону України " Про Державний бюджет України на 2012 рік" з метою врегулювання умов надання у 2012 році субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведенням тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування яка утворилася на 1 липня 2012 року і не погашена на дату складення довідки про суму заборгованості постановою № 517 затвердив порядок та умови надання у 2012 році субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам (далі по тексту - порідок та умови).

Згідно цього порідку та умовам головним розпорядником субвенції є Мінрегіон. Відповідальними виконавцями відповідної бюджетної програми є Мінрегіон і Казначейство.

Перерахування субвенцій здійснюється на суму заборгованості, яка утворилася на 1 липня 2012 року і не погашена на дату складення довідки про суму заборгованості.

Згідно порядку та умов підставою для проведення розрахунків з погашення заборгованості є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається підприємствами, що виробляють транспортують та постачають теплову енергію населенню або надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення ( далі - надавачі послуг ), та іншими учасниками розрахунків з погашення заборгованості ( далі - учасники розрахунків ) на підставі довідки, що підтверджує наявність в учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості на дату підписання такого договору. Примірний договір про організацію взаєморозрахунків наведений у додатку 2 до цієї постанови.

Кількість сторін договору про організацію взаєморозрахунків є необмеженою та визначається такою кількістю учасників розрахунків, виконання договору якими забезпечить погашення заборгованості та надходження до бюджету коштів у сумі, необхідній для її погашення. Учасниками розрахунків можуть бути підприємства, установи, організації та інші суб'єкти господарювання незалежно від форм власності. Із суб'єктами господарювання, що здійснюють постачання природного газу, та енергопостачальниками проводяться розрахунки з погашення кредиторської заборгованості за спожиті енергоносії (без урахування пені, штрафних та фінансових санкцій).

Документи на підставі яких визначається надавачами послуг обсяг заборгованості визначається пунктом 5 порядку та умов.

Обсяг заборгованості визначається надавачами послуг як різниця між фактичними витратами на теплову енергію і фактичними нарахуваннями згідно з тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, з урахуванням перерахунків за низькоякісні та надані не в повному обсязі послуги та відрахуванням дотації місцевих бюджетів, отриманої надавачами послуг /п.6 порядку та умов/.

Розрахунок обсягу заборгованості складається за формою згідно з додатком 3, погоджується відповідним структурним підрозділом місцевого органу виконавчої влади або виконавчого органу місцевого самоврядування та разом з документами, зазначеними у пункті 5 цих Порядку та умов, подаються учасниками розрахунків територіальним комісіям з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу (далі - територіальні комісії), утвореним відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 р. № 190 "Про утворення Міжвідомчої комісії з погашення заборгованості підприємств поливно-енергетичного комплексу" для прийняття рішення про узгодження обсягу заборгованості. Територіальні комісії протягом двох тижнів з дня надходження зазначених документів приймають рішення про узгодження обсягу заборгованості.

Згідно п. 9 порядку та умов учасники розрахунків подають до місцевого фінансового органу: договір про організацію взаєморозрахунків, укладений в установленому порядку; рішення територіальної комісії про узгодження: обсягу заборгованості; суми додаткового податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємства; документи, зазначені у пункті 5 цих Порядку та умов; акти звіряння заборгованості, складені учасниками розрахунків, із зазначенням суми заборгованості, яка виникла на дату підписання договору про організацію взаєморозрахунків; довідку органу державної податкової служби про розмір податкового боргу (з урахуванням штрафних санкцій та пені), у тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), з податку на прибуток підприємств і податку на дану вартість, не сплачених на день видачі довідки, що засвідчена підписом керівника такого органу, скріпленим печатку (за наявності податкового боргу ); довідку державної податкової служби про розмір боргу (з урахуванням штрафних санкцій та пені) із сплати частини прибутку (доходу) та дивідендів (доходу), нарахованих на акції (частки,паї) господарських товариств, у статутному капіталі яких є державна частка, до державного бюджету, не сплачених на день видачі довідки, що засвідчена підписом керівника такого органу, скріпленим печаткою (для вугледобувних підприємств); довідку підприємств про розмір боргу, зазначеного в підпункті 7 цього пункту, що засвідчена підписом керівника підприємства, скріпленим печаткою (для енергогенеруючих підприємств); акт звіряння розрахунків між Мінфіном та енергогенеруючими компаніями про розмір плати таких компаній за надання державних гарантій та плати за користування субкредитами, наданими для впроваджденння проектів розвитку ринку електроенергії, реабілітації та розширення централізованого теплопостачання м. Києва, у тому числі обсяг надходжень внаслідок стягнення пені за невиконання умов наданням кредитів, а також про розмір зазначених субкредитів; акт звіряння розрахунків між Держрезервом та енергогенеруючими компаніями за отримані матеріальні цінності.

Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" подає Казначейству довідку про розмір дивідендів (доходу), нарахованих на акції (частки,паї) за результатами фінансово-господарської діяльності Компанії за 2011 рік /п.9 порядку та умов/.

Місцеві фінансові органи узагальнюють подані відповідно до пункту 9 цим Порядку та умов документи та надсилають щомісяця до 5 і 20 числа Міністерству фінансів АРК, головним фінансовим управлінням обласних і Київській міській та фінансовому управлінню Севастопольської міської держадміністрації договори про організацію взаєморозрахунків та реєстри договорів для формування та подання щомісяця до 7 і 22 числа Мінрегіону зведеного реєстру таких договорів разом з їх копіями, а Казначейству і його територіальним органам, в яких відкриті рахунки учасників розрахунків, договори про організацію взаєморозрахунків.

Казначейство перевіряє договори про організацію взаєморозрахунків та подає Мінфіну інформацію про обсяг заборгованості.

Мінрегіон узагальнює подані відповідно до пункту 10 цих Порядку та умов документи, формує узагальнений реєстр договорів про організацію взаєморозрахунків та подає його щомісяця до 10 і 25 числа Мінфіну.

Мінфін на підставі інформації, поданої Казначейством, та узагальненого реєстру договорів про організацію взаєморозрахунків, поданого Мінрегіоном, приймає рішення про перерахування субвенції згідно з розподілом, яке доводиться до відома Казначейства/п. 11 порядку та умов/.

Казначейство перераховує субвенцію відповідно до Порядку перерахування міжбюджетних трансфертів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 грудня 2010 р. № 1132 і Порядку обслуговування державного бюджету за видатками та операціями з надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів державного бюджету, затвердженого Мінфіном.

Розрахунки проводяться шляхом залучення коштів з єдиного казначейського рахунка /п. 12 порядку та умов/.

Враховуючи вищенаведене, а також те, що підприємство боржника є комунальним і вживає всіх можливих заходів щодо погашення боргу, суд дійшов висновку про часткове задоволення заяви про відстрочку виконання рішення від 27.03.12р. по справі № 18/26/12, надавши відстрочку його виконання до 01.12.2012 року.

Керуючись ст.ст.86,121 ГПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Задовольнити частково заяву про відстрочку виконання рішення від 27.03.12р. по справі № 18/26/12.

2. Відстрочити виконання рішення від 27.03.12р. по справі № 18/26/12 до 01.12.12р.

Суддя Солодюк О.В.