ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
17 вересня 2012 року 15:50 № 2а-10754/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Федорчука А.Б., при секретарі судового засідання Паньківу В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомПершого заступника прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в місті Києві та Київській областідо Відкритого акціонерного товариства «Укрпостачбуд»про стягнення заборгованості у розмірі 34 000,0 грн.
за участю представників сторін:
від прокуратури: Воробйов В.В.;
від позивача: Кутєпов О.Є.;
від відповідача: Грегуль Н.В.
Відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 17.09.2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Перший заступник прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в місті Києві та Київській області звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Укрпостачбуд»про стягнення заборгованості у розмірі 34 000,0 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем було порушено вимоги п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів»- недоліки в регулярній річній інформації за 2008 рік, а саме: помилка в електронній та паперовій формі, що призвело до застосування штрафних санкцій до відповідача.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив стягнути в відповідача суму заборгованості.
Відповідач в судовому засіданні просив Суд відмовити в задоволенні позову.
В матеріалах справи містяться заперечення, в обґрунтування заперечень Відповідач зазначає, що позивачем пропущено строк позовної давності, оскільки ст. 250 ГК України, адміністративно-господарські санкції можливо застосувати, лише протягом 6 місяців з моменту виявлення але не пізніше як через один рік з дня порушення.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку 20 жовтня 2009 року було винесене розпорядження №1028-КУ про усунення Відповідачем порушень законодавства до 19 листопада 2009 року про цінні папери.
Даним розпорядження було встановлено, що в річній інформації позивача за 2008 рік наявні помилки, а саме: відсутня форма "Інформація про засновників та/або учасників емітента та кількість і вартість акцій (розміру часток, паїв)"; у формі "Інформація про осіб, послугами яких користується емітент" відсутній опис; в аудиторському висновку не розкрита інформація щодо обсягу чистого прибутку; у формі "Опис бізнесу" ступінь використання основних засобів не збігається з описом форми "Інформація про основні засоби емітента (за залишковою вартістю)"; в аудиторському висновку не співпадає зі звітом назва банківської установи, що обслуговує емітента; у формі "Опис бізнесу" не в повному обсязі розкрита інформація про основні засоби, про обрану політику щодо фінансування діяльності емітента, про стратегію подальшої діяльності емітента щонайменше на рік; аудиторський висновок не прошитий, не скріплений підписом та печаткою аудитора (аудиторської фірми).
Позивачем 10 грудня 2009 року у відношенні ВАТ «Укрпостачбуд»було порушено справу за правопорушення на ринку цінних паперів у зв'язку з невиконання розпорядження №1028-КУ від 20 жовтня 2009 року.
Крім того, 23 грудня 2009 року Позивачем відносно ВАТ «Укрпостачбуд»складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів та 14 січня 2010 року прийнята постанова №735 про накладення на позивача санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 34000 грн.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу норм чинного законодавства, повного та всебічного дослідження всіх обставин у справі Суд приходить до висновку про можливість задоволення позову з огляду на наступне.
Згідно ст.1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
У відповідності до ст. 5 Закону державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (ст. 6 Закону).
Метою державного регулювання ринку цінних паперів, яка закріплена ст.2 зазначеного закону є дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства.
Ст. 1 Закону визначає коло учасників ринку цінних паперів, а ними є емітенти, інвестори та особи, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів.
Відповідно до ст. 40 Закону «Про цінні папери та фондовий ринок»регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді). П.5 зазначеної статті Закону визначає, що звітним періодом для складання квартальної інформації про емітента є квартали поточного року.
Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, а саме у Положенні про розкриття інформації емітентами цінних паперів, яке затверджене Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку 19 грудня 2006 р. №1591.
Згідно п.1.глави 1 розділу 4 Положення емітенти зобов'язані розкривати регулярну квартальну інформацію у повному обсязі відповідно до вимог Положення.
У відповідності до п.1 гл.3 розд.4 Положення розкриття квартальної інформації на фондовому ринку здійснюється шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та подання до Комісії.
Особи, зазначені у підпунктах 3.1, 3.4-3.8 п.3 гл.1 розд.4 Положення, а саме - 3.1 акціонерні товариства, що мають державну частку в обсязі 25 відсотків і більше акцій у статутному капіталі за станом на перше число звітного кварталу; 3.4 підприємства, пакети акцій (частки, паї) яких передано до статутного капіталу державних (національних) акціонерних товариств та/або холдингових компаній, що мають державну частку в обсязі 25 відсотків і більше акцій у статутному капіталі за станом на перше число звітного кварталу; 3.5 емітентів, які здійснили відкрите розміщення облігацій підприємств; 3.6 емітентів, які здійснили відкрите розміщення іпотечних облігацій; 3.7 емітентів, які здійснили відкрите розміщення іпотечних сертифікатів; 3.8 емітентів, які здійснили відкрите розміщення сертифікатів ФОН, зобов'язані розкрити квартальну інформацію у строк не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
У відповідності до п.3 розд.1 Положення емітенти цінних паперів у випадках, передбачених законодавством, зобов'язані розкривати на фондовому ринку у такій послідовності Інформацію шляхом: розміщення на безоплатній основі в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів (далі - загальнодоступна інформаційна база даних Комісії) або в її інформаційному ресурсі, поновлюваному у режимі реального часу (далі - стрічка новин); опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії (далі - офіційні друковані видання); подання до Комісії.
При поданні Інформації до Комісії емітент зобов'язаний надавати (надсилати) таку Інформацію у паперовій та електронній формах.
Виходячи з аналізу вищезазначених норм Суд зазначає, що законодавчо встановлені чіткі процедури та порядок подання звітної інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про фінансову господарську діяльність емітента, а саме, подання квартальної звітної інформації повинне здійснюватись шляхом подання її до Комісії
Відповідно до ч. 1 розділу XIV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто.
Згідно п.14 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»до повноважень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема, належить накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Статтею 11 зазначеного Закону передбачено відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме п.6 встановлено - нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, Суд звертає увагу, що в матеріалах справи міститься копія Постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 18.01.2011 р. по справі №2а-1420/10/2670, за позовом Відкритого акціонерного товариства «Укрпостачбуд»до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у м. Києві та Київській області про визнання нечинною та скасування Постанови № 735-КУ від 14 січня 2010 року, Розпорядження № 12-КУ від 14 січня 2010 року та Розпорядження № 1028-КУ від 29 жовтня 2009 року в частині пункту 1, винесені територіальним управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, якою в задоволенні позовних вимог Відкритому акціонерному товариству «Укрпостачбуд»відмовлено.
У відповідності до п. 1 ст.72 КАС України, Обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З аналізу матеріалів справи та норм закону, суд приходить до висновку, що Позивач, приймаючи Постанову №735-КУ від 14.01.2010 р., діяв у спосіб та в межах наданих законодавством повноважень.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного, суд приходить висновків про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Укрностачбуд »(01033, м. Київ, вул. Саксаганського, 67Б код ЄДРПОУ 21475888) штраф у розмірі 34 000 (тридцять чотири тисячі гривень) грн. до Державного бюджету України, балансовий розрахунок ДКУ 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.Б. Федорчук