КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-4689/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко В.А.
Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.
У Х В А Л А
Іменем України
"18" вересня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Грищенко Т.М.,
суддів Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,
при секретарі Киш С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві згідно ч.1 ст.41 КАС України справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції в Оболонському районі міста Києва Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2012 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аверс Плюс ЛТД" до Державної податкової інспекції в Оболонському районі міста Києва Державної податкової служби про визнаня протиправними дій, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2012 р. позов задоволено. Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва щодо проведення документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" за період лютий 2011 року, за наслідками якої складено акт від 16 травня 2011 року №204/23-3/36697963 "Про проведення документальної невиїзної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" (код ЄДРПОУ 36697963) за період лютий 2011 року". Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва щодо проведення документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" з питань правильності обчислення податкових зобов'язань та податкового кредиту по взаємовідносинам з ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Електрохім" за період липень-грудень 2010 року, січень 2011 року та ПП "Експерт Логістік" за період січень та березень 2011 року, в результаті якої складено акт від 22 червня 2011 року №289/23-3/36697963 "Про проведення документальної невиїзної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" з питань правильності обчислення податкових зобов'язань та податкового кредиту по взаємовідносинам з ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Електрохім" за період липень-грудень 2010 р., січень 2011 року та ПП "Експерт Логістік" за період січень та березень 2011 р." Присуджено з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язаннями Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва Державної податкової служби на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 32,19 грн. (тридцять дві гривні дев'ятнадцять копійок).
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить: скасувати оскаржувану постанову як таку, що постановлена судом з порушенням норм діючого законодавства та пстановити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як встановлено судом першої інстанції, відповідно до наказу ДПІ у Оболонському районі м. Києва від 12 травня 2011 року №1499 "Про проведення документальної невиїзної перевірки" на підставі статті 20, підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78, статті 82 Податкового кодексу України вирішено провести документальну невиїзну перевірку ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД", за результатами якої складено акт від 16 травня 2011 року №204/23-3/36697963 "Про проведення документальної невиїзної перевірки суб'єкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС ПЛЮС ЛТД за період лютий 2011 року".
Згідно з наказом ДПІ у Оболонському районі м. Києва від 17 червня 2011 року №1952 "Про проведення позапланової документальної невиїзної перевірки" на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, статті 79 Податкового кодексу України вирішено провести позапланову документальну невиїзну перевірку ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" з питань правильності обчислення податкових зобов'язань та податкового кредиту по взаємовідносинам з ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Електрохім" за період липень-грудень 2010 року, січень 2011 року та ПП "Експерт Логістік" за період січень та березень 2011 року.
За результатами перевірки складено акт від 22 червня 2011 року №289/23-3/36697963 "Про проведення документальної невиїзної перевірки суб'єкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" з питань правильності обчислення податкових зобов'язань та податкового кредиту по взаємовідносинам з ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Електрохім" за період липень-грудень 2010 р., січень 2011 року та ПП "Експерт Логістік" за період січень та березень 2011 р."
Суд першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення про задоволення позовних вимог, дійшов обгрунтованого висновку, що дії відповідача по проведенню документальної невиїзної перевірки ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД", за результатами якої складено акт від 16 травня 2011 року №204/23-3/36697963 "Про проведення документальної невиїзної перевірки суб'єкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС ПЛЮС ЛТД за період лютий 2011 року", та дії ДПІ у Оболонському районі м. Києва щодо проведення документальної невиїзної позапланової перевірки ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД", за результатами якої складено акт від 22 червня 2011 року №289/23-3/36697963 "Про проведення документальної невиїзної перевірки суб'єкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" з питань правильності обчислення податкових зобов'язань та податкового кредиту по взаємовідносинам з ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Електрохім" за період липень-грудень 2010 р., січень 2011 року та ПП "Експерт Логістік" за період січень та березень 2011 р." здійснені не на підставі та не в межах, що визначені Податковим кодексом України, а тому є протиправними. Також, як зазначено судом, було присутнє порушення порядку проведення документальної невиїзної позапланової перевірки в частині скорочення її тривалості.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія Київського апеляційного адміністративного суду зазначає наступне.
Що стосується наявності підстав для проведення документальної невиїзної перевірки ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД за період лютий 2011 року на підставі підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, та наявності підстав для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" з питань правильності обчислення податкових зобов'язань та податкового кредиту по взаємовідносинам з ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Електрохім" за період липень-грудень 2010 року, січень 2011 року та ПП "Експерт Логістік" за період січень та березень 2011 року, колегія звертає увагу на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не було надано доказів на підтвердження того, що ДПІ у Оболонському районі м. Києва зверталась з обов'язковим письмовим запитом про надання пояснень та їх документальних підтверджень до ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД", і що ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" не надало пояснення та їх документальні підтвердження на такий запит протягом 10 робочих днів з дня його отримання, що виключає наявність підстав для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки в межах спірних правовідносин.
Відповідно до пункту 79.1 статті 79 Податкового кодексу України встановлено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Пункт 78.1 статті 78 Податкового кодексу України встановлює вичерпний перелік підстав для здійснення документальної позапланової виїзної перевірки, а саме: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту; платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом; платником податків подано органу державної податкової служби уточнюючий розрахунок з відповідного податку за період, який перевірявся органом державної податкової служби; виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту; платником податків подано в установленому порядку органу державної податкової служби заперечення до акта перевірки або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі, коли платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження; розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків; платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень; щодо платника податку подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної у разі ненадання таким платником податків пояснень та документального підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня його отримання; отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні; органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; у разі отримання інформації про ухилення податковим агентом від оподаткування виплаченої (нарахованої) найманим особам (у тому числі без документального оформлення) заробітної плати, пасивних доходів, додаткових благ, інших виплат та відшкодувань, що підлягають оподаткуванню, у тому числі внаслідок неукладення платником податків трудових договорів з найманими особами згідно із законом, а також здійснення особою господарської діяльності без державної реєстрації. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали підставою для проведення такої перевірки.
Як вірно зазначено судом першої інстанції, посилання в наказі від 17 червня 2011 року №1952 "Про проведення позапланової документальної невиїзної перевірки" на підпункт 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України є недостатнім, оскільки зазначена правова норма визначає поняття документальної перевірки та перелік документів, що нею охоплюються, а не підстави для її проведення.
Однак, всупереч вищезазначеним правовим нормам відповідачем не було визначено жодної, із визначених законом, підстав для проведення документальної невиїзної позапланової перевірки ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" з питань правильності обчислення податкових зобов'язань та податкового кредиту по взаємовідносинам з ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Електрохім" за період липень-грудень 2010 року, січень 2011 року та ПП "Експерт Логістік" за період січень та березень 2011 року.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування рішення суду.
Згідно ст. 198, ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Оболонському районі міста Києва Державної податкової служби -залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2012 р. - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Грищенко Т.М.
Судді: Лічевецький І.О.
Мацедонська В.Е.