ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
13.09.12р. Справа № 1/5005/6405/2012За позовом В.о. прокурора Заводського району міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області
до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 04.07.2003р. (державна реєстрація від 10.07.2003р. № 0924)
Суддя Рудь І.А.
Представники:
прокурор: Рудовол Т.С., посвідчення № 135 від 02.09.09р.;
від позивача: ОСОБА_2, довір. № 01-17/2/21вих від 11.01.12р.;
від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
В.о. прокурора Заводського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, в якому просить:
- внести зміни до п. 1.4 договору оренди земельної ділянки від 04.07.2003р. (державна реєстрація від 10.07.2003р. №0924), укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1, виклавши його в наступній редакції: "п. 1.4 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 30.08.11 становить 20 959, 35грн.".
- внести зміни до п. 3.1 договору оренди земельної ділянки від 04.07.2003р. (державна реєстрація від 10.07.2003р. №0924), укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1, виклавши його в наступній редакції: "п. 3.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 628,77 грн/рік без ПДВ, а з урахуванням пільги - у розмірі 440,13 грн./рік без ПДВ, яка застосовується на умовах, визначених рішенням Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012 № 475-24/УІ "Про плату за землю".
Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги прокурора та просив позов задовольнити.
Відповідач явку свого повноважного представника в призначене судове засідання не забезпечив.
На адресу суду надійшла заява відповідача, в якій останній зазначив, що позовні вимоги визнає у повному обсязі.
Господарський суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача, оскільки про час та місце розгляду справи останній повідомлений належним чином.
В порядку ст. 85 ГПК України, в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора та представника позивача, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
04.07.03р. між Дніпродзержинською міською радою (орендодавець) та Приватним підприємцем ОСОБА_3 (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки (надалі - Договір), згідно з умовами якого, орендодавець на підставі рішення Дніпродзержинської міської ради від 13.06.2003р. № 172-06/ХХІV надав, а орендар прийняв в оренду строком на 10 років земельну ділянку загальною площею 0,0022 га (з них 0,0018 га -частка земельної ділянки багатоповерхового будинку в спільному користуванні), що знаходиться за адресою: м. Дніпродзержинськ, пр. Леніна, 54 з метою несільськогосподарського використання для розміщення об'єкта торгівлі (магазин)..
Зазначений договір оренди земельної ділянки зареєстрований 10.07.2003р. за № 0924.
Згідно п. 1.4 Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладання цього договору становить 15 213 грн. 00 коп.
Орендна плата вноситься „Орендарем" виключно у грошовій формі в розмірі 228 грн. 20 коп. без ПДВ на рік, що становить 19 грн. 02 коп. на місяць, і вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту (п. 3.1. Договору).
Відповідно до п. 3.3 Договору розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищенням цін, тарифів, тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Умовами п. 7.1 Договору встановлено, що зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди, його дострокового розірвання на вимогу заінтересованої сторони та інші спори вирішуються у судовому порядку (п. 7.6 Договору).
Прокурор вважає, що орендна плата, передбачена умовами договору оренди земельної ділянки не відповідає вимогам Податкового кодексу України, яким внесені зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, що і є причиною спору.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно до вимог статті 654 ЦК України зміна або розірвання договору вичиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, одночасно з яким втратив чинність Закон України "Про плату за землю".
Відповідно до положень ст. 274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272,273, 276, 278 Кодексу.
Статтею 288 Податкового кодексу України, передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Розділом XIII Кодексу;
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Розділом XIII Кодексу, та не може перевищувати:
для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;
для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
25.06.2012 року Дніпродзержинська міська рада прийняла рішення № 475-24/VІ "Про плату за землю", яким затверджено коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядниками яких є Дніпродзержинська міська рада та вирішено орендарям земельних ділянок у зв'язку із затвердженням нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ (рішення від 15.12.2010р. № 07-02/VI «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ») та введенням її в дію з 01.07.12р. привести договори оренди земель у відповідність до вимог чинного законодавства України в управлінні земельних відносин міської ради.
Зазначене рішення Дніпродзержинської міської ради опубліковане в газеті „Відомості" (офіційне видання) від 25.07.12р.
Крім того, позивач направляв відповідачу листи № 1-13 вих/3/289 від 01.02.11р., №1-13 вих/3/290 від 01.02.2011р., в яких інформував про необхідність з`явитися для укладення додаткових угод відповідно до змін в чинному законодавстві.
Втім, зміни до договору не внесені, що і стало підставою позову прокурора.
Таким чином, спірний Договір в частині умов щодо розміру орендної плати не відповідає положенням чинного Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. 144 Конституції України рішення прийняті органом місцевого самоуправління є обов'язковими до виконання на певній території.
Згідно положень ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічне положення закріплено в ч. 1 ст. 188 ГК України.
Відповідно до ст.ст. 651, 652 Цивільного кодексу України зміна або розірвання умов договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення умов договору іншою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом, зокрема, в разі істотної зміни обставин.
Орендна плата за землю визначена у ч. 1 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
У пункті 3.3 договору сторони визначили, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку; інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди -спір вирішується в судовому порядку.
Згідно з ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили, тобто вказані зміни в договір набирають чинності з моменту набрання цим рішенням законної сили.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі", орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією з істотних умов договору.
За приписами з ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). А ст. 288 Податкового кодексу України також передбачено встановлення розміру орендної плати в договорі оренди з урахуванням відповідних меж.
Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність розміру, встановленому законом як на момент виникнення спору між сторонами, так і на момент його вирішення судом, позивач вправі був вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.
Відповідно до ст. 78 ГПК України у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
На підставі вищевикладеного, позовні вимоги прокурора про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 04.07.2003р. є обґрунтованим, підтвердженими належними доказами та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно ст.49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 4, 32, 33, 43, 45, 49, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Внести зміни до п. 1.4 договору оренди земельної ділянки від 04.07.2003р. (державна реєстрація від 10.07.2003р. №0924), укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1, виклавши його в наступній редакції: "п. 1.4 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 30.08.11 становить 20 959, 35грн.".
Внести зміни до п. 3.1 договору оренди земельної ділянки від 04.07.2003р. (державна реєстрація від 10.07.2003р. №0924), укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1, виклавши його в наступній редакції: "п. 3.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 628,77 грн/рік без ПДВ, а з урахуванням пільги - у розмірі 440,13 грн./рік без ПДВ, яка застосовується на умовах, визначених рішенням Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012 № 475-24/УІ "Про плату за землю".
Договір вважається зміненим з дня набрання чинності даним рішенням.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України в особі управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, р/р 31214206783005 у відділенні банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 37989269, МФО 805012) 1 073 грн. 00 коп. (одну тисячу сімдесят три грн. 00 коп.) судового збору.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя І.А. Рудь
Рішення підписане -14.09.12р.