ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" вересня 2012 р. Справа № 2а-2198/12/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Суддя Остап'юк С.В.,
за участю секретаря Озара О.Я.,
представника позивача Кобця С.Ф.,
представника відповідача Мельника Р.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатнафтохім»до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування повідомлення за № 1108 від 07.05.2012 року та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
24.07.2012 року товариство з обмеженою відповідальністю «Карпатнафтохім»(далі -позивач) звернулося з адміністративним позовом до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби (далі -відповідач) про визнання протиправним та скасування повідомлення за № 1108 від 07.05.2012 року та зобов'язання надати органу Державного казначейства України висновок про автоматичне відшкодування з бюджету 81 865 281 гривню податку на додану вартість за березень 2012 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно, всупереч вимогам пунктів 200.18-200.21 статті 200 Податкового кодексу України, Порядку визначення відповідності платника податку критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України за №1178 від 21.09.2011 року оскаржуваним повідомленням відмовив в здійсненні автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2012 року з не передбачених законом підстав.
Крім того, заявлені вимоги мотивує тим, що у відповідності до частини 2 пункту 200.21 статті 200 Податкового кодексу України позивач вважається таким, що відповідає критеріям для одержання права на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість за березень 2012 року, оскільки повідомлення відправлене відповідачем після збігу сімнадцятиденного терміну, встановленого частиною 1 пункту 200.21 статті 200 Податкового кодексу України.
Також, позивач серед підстав заявленого позову зазначив невідповідність оскаржуваного повідомлення вимогам частини 1 пункту 200.21 статті 200 Податкового кодексу України та пункту 7 Порядку визначення відповідності платника податку критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість, а саме відсутності в ньому детальних пояснень і розрахунків за критеріями, значення яких не дотримано для здійснення автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача надати органу Державного казначейства України висновок про автоматичне відшкодування з бюджету 81 865 281 гривню податку на додану вартість за березень 2012 року обґрунтовує наявністю встановленого підпунктом 200.18.1 пункту 200.18 статті 200 Податкового кодексу України обов'язку відповідача.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з мотивів викладених в позовній заяві.
Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечив, суду надав письмове заперечення проти позову мотивоване тим, що в ході проведення камеральної перевірки задекларованих позивачем даних податку на додану вартість за березень 2012 року внаслідок встановлення існування розбіжностей між сумою податкового кредиту, сформованого за операціями з придбання товарів (послуг) та сумою податкових зобов'язань контрагентів за операціями з постачання таких товарів (послуг) в розмірі 614 965, 63 гривень, а також внаслідок заявлення позивачем до відшкодування з бюджету податку на додану вартість в розмірі понад сто тисяч гривень були наявні достатні підстави для проведення документальної позапланової перевірки позивача, а оскільки бюджетне відшкодування здійснюється за результатами відповідних перевірок, то повідомлення за №1108 від 07.05.2012 року про відсутність у позивача права на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість за березень 2012 року є правомірним.
Також представник відповідача вказав на те, що відповідачем не пропущено термін надіслання позивачу оскаржуваного повідомлення, оскільки дане повідомлення відповідачем було вчасно складене та вкинуте у поштову скриньку.
Проти задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача надати органу Державного казначейства України висновок про автоматичне відшкодування з бюджету 81 865 281 гривню податку на додану вартість за березень 2012 року представник відповідача заперечив з тих мотивів, що такі вимоги не є способом захисту прав платника.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, суд встановив наступне.
Позивач є юридичною особою, зареєстрований державним реєстратором Калуської районної адміністрації Івано-Франківської області 29.10.2004 року, взятий на податковий облік в органах державної податкової служби 02.11.2004 року за №1839, є платником податку на додану вартість у відповідності до свідоцтва про його реєстрацію таким платником за №100262779 від 23.01.2010 року.
20.04.2012 року позивачем подано відповідачу податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2012 року (вхідний номер 9020722909).
В рядках 23 та 23.1 розділу ІІІ зазначеного податкового звітного документу позивачем задекларовано 81 865 281 гривню, як суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, також позивачем до вказаної декларації долучено розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації), заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4) у задекларованому розмірі (а.с.51-63).
07.05.2012 року відповідачем складено оскаржуване повідомлення за №1108 про відсутність у позивача права на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість відповідно до пункту 200.18 статті 200 Податкового кодексу України, оскільки він не відповідає критеріям на автоматичне бюджетне відшкодування, визначеним пунктом 200.19 цієї статті, та у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року за №1238, а саме: в наявності завищення податкового кредиту за 1095 днів у сумі 617, 6 тис. гривень, заниження податкових зобов'язань за 1095 днів у сумі 103, 4 тис. гривень (а.с.14).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно зі статтею 200 Кодексу сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 статті 200 Кодексу, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 статті 200 Кодексу, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг) або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до частини 1 пункту 200.18 статті 200 Податкового кодексу України платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку.
Відповідно до пункту 200.19 статті 200 Податкового кодексу України - право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку мають платники податку, які відповідають одночасно критеріям, визначеними підпунктами 200.19.1 -200.19.8 пункту 200.19 статті 200 Податкового кодексу України.
Згідно з пунктом 200.20 статті 200 Податкового кодексу України порядок визначення відповідності платника податку критеріям, зазначеним у пункті 200.19 цієї статті, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Визначення відповідності платника податку зазначеним критеріям проводиться в автоматизованому режимі протягом 15 календарних днів після граничного терміну подачі звітності;
На виконання пунктів 200.18-200.21 статті 200 Податкового кодексу України наказом Міністерства фінансів України за №1178 від 21.09.2011 року затверджено Порядок визначення відповідності платника податку критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі по тексту Порядок).
Пунктом 4 Порядку встановлено, що визначення відповідності платника податку зазначеним критеріям проводиться в автоматизованому режимі протягом 15 календарних днів після граничного терміну подачі звітності.
Згідно пункту 5 вказаного Порядку за результатами проведення автоматизованої звірки відповідності даних платника критеріям на автоматичне відшкодування центральний орган державної податкової служби не пізніше 15-го календарного дня після граничного терміну подачі звітності формує два переліки платників податку: перелік платників податку, що відповідають критеріям, визначеним у Податковому кодексі України, та мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; перелік платників податку, які не відповідають критеріям, визначеним у Податковому кодексі України, та не мають права на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість.
Відповідно до пункту 6 Порядку зазначені переліки не пізніше 15-го календарного дня після граничного терміну подачі звітності доводяться до відома та використання в роботі органів державної податкової служби.
Як встановлено судом, 10.05.2012 року Державною податковою службою України направлено підпорядкованим органам державної податкової служби узагальнені матеріали щодо автоматичного відшкодування сум податку на додану вартість у травні 2012 року.
Згідно вказаних матеріалів, направлених відповідачу 10.05.2012 року Державною податковою службою в Івано-Франківській області за результатами автоматичного відбору платників, що відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 статті 200 Податкового кодексу України, відповідно до порядку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України за №1178 від 21.09.2011 року позивач має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість за поданою 20.04.2012 року податковою декларацією, вхідний №9020722909, в розмірі 81 865 281 гривні. Одночасно з цим зазначено, що станом на 03.05.2012 року в наявності завищення податкового кредиту за 1095 днів у сумі 617, 6 тис. гривень, заниження податкових зобов'язань за 1095 днів у сумі 103, 4 тис. гривень (а.с.64-66).
Таким чином, відповідність позивача критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість встановлена Державною податковою службою України в порядку, встановленому наказом Міністерства фінансів України за №1178 від 21.09.2011 року.
Згідно частини 2 пункту 200.18 статті 200 Податкового кодексу України автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу.
Судом встановлено, що 14.05.2012 року відповідачем проведена камеральна перевірка позивача з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за березень 2012 року (декларація за березень 2012 року.
За наслідками вказаної перевірки складено довідку у формі висновку за №274/152/33129683 (а.с. 67-71).
При перевірці достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2012 року відповідачем не встановлено порушень при застосуванні ставок оподаткування податком на додану вартість у звітний період, при нарахуванні податкових зобов'язань та податкового кредиту, при розрахунку показників розділу ІІІ «Розрахунки з бюджетом»декларації з податку на додану вартість за березень 2012 року. Зазначено, що позивач відповідає вимогам щодо наявності права на отримання бюджетного відшкодування, зокрема не відноситься до осіб, вказаних у підпункті 200.5 статті 200 Податкового кодексу України, за результатами автоматизованого співставлення податкової звітності за березень 2012 року з податку на додану вартість на централізованому рівні позивача віднесено до 1 категорії (а.с.68-70).
Одночасно, відповідачем зазначено, що є в наявності ймовірне завищення податкового кредиту за 1095 днів у сумі 617,6 тис. гривень та ймовірне заниження податкових зобов'язань за 1095 днів у сумі 103,4 тис. гривень (а.с.70).
Висновками вказаної довідки встановлено наявність достатніх підстав, що свідчать про необхідність проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача (а.с.71).
Відповідно до підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Абзацом 1 пункту 58.1 статті 58 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Податковим кодексом України іншого способу прийняття рішення (повідомлення) щодо платника податків про визначення обов'язку сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом або обов'язку внести відповідні зміни до податкової звітності, ніж надіслання (вручення) платнику податків податкового повідомлення-рішення не встановлено.
Як встановлено судом, зазначені в довідці за №274/152/33129683 від 14.05.2012 року відомості про ймовірне завищення позивачем податкового кредиту та ймовірне заниження податкових зобов'язань не слугували підставою для визначення відповідачем сум грошових зобов'язань позивача з сплати податку на додану вартість чи зменшення податкового кредиту позивача з податку на додану вартість.
Відповідачем жодних податкових повідомлень-рішень у відповідності до пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України не виносилося.
Як наслідок, суми грошових зобов'язань позивача та бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за березень 2012 року, у відповідності до статті 54 Податкового кодексу України визначаються за даними податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2012 року (вхідний №9020722909).
Таким чином, судом встановлена наявність у позивача права на бюджетне відшкодування податку на додану вартість за березень 2012 року в розмірі 81 865 281 гривні.
За таких умов, наявність у позивача права на бюджетне відшкодування податку на додану вартість за березень 2012 року в розмірі 81 865 281 гривні, відповідність позивача критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість, встановленим підпунктами 200.19.1 -200.19.8 пункту 200.19 статті 200 Податкового кодексу України, подання позивачем заяви про здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2012 року є, у відповідності до частини 1 пункту 200.18 статті 200 Податкового кодексу України, безумовними підставами для здійснення автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вказаний період та у зазначеному розмірі.
Крім того, відповідно до пункту 200.21 статті 200 Податкового кодексу України у разі невідповідності за висновком органу державної податкової служби платника податку визначеним цією статтею критеріям та відсутності в такого платника права на автоматичне бюджетне відшкодування податку орган державної податкової служби зобов'язаний протягом 17 календарних днів після граничного терміну подачі звітності повідомити платника податку про відповідне рішення та надати детальні пояснення і розрахунки за критеріями, значення яких не дотримано.
Повідомлення за №1108 від 07.05.2012 року про відсутність у позивача права на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість за березень 2012 року не містить в собі критеріїв, встановлених підпунктами 200.19.1 -200.19.8 пункту 200.19 статті 200 Податкового кодексу України, значення яких не дотримано позивачем.
Зазначена в оскаржуваному повідомленні за №1108 від 07.05.2012 року наявність завищення податкового кредиту за 1095 днів, заниження податкових зобов'язань за 1095 днів не належить до критеріїв, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість, встановленим підпунктами 200.19.1 -200.19.8 пункту 200.19 статті 200 Податкового кодексу України та не може слугувати підставою для відмови у здійсненні автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Як зазначалося судом вище, встановлення органом державної податкової служби завищення податкового кредиту та заниження податкових зобов'язань з податку на додану вартість є підставою для винесення відповідного податкового повідомлення-рішення про визначення контролюючим органом сум грошових зобов'язань з сплати податку на додану вартість чи зменшення податкового кредиту з податку на додану вартість, тобто здійсненні контролюючим органом розрахунку від'ємного значення податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню взагалі, а не тільки в порядку автоматичного відшкодування.
За змістом частини 2 пункту 200.21 статті 200 Податкового кодексу України якщо орган державної податкової служби протягом 17 календарних днів після граничного терміну подачі звітності не надіслав платнику податку повідомлення про невідповідності за висновком органу державної податкової служби платника податку визначеним цією статтею критеріям та відсутності в такого платника права на автоматичне бюджетне відшкодування податку, вважається, що такий платник відповідає критеріям для одержання права на автоматичне бюджетне відшкодування податку.
Як встановлено судом, оскаржуване повідомлення за №1108 від 07.05.2012 року надійшло до позивача 17.05.2012 року, а до центру поштового зв'язку 12.05.2012 року, тобто після збігу сімнадцятиденного терміну, встановленого частиною 1 пункту 200.21 статті 200 Податкового кодексу України.
Посилання представника відповідача на те, що відповідачем повідомлення за №1108 від 07.05.2012 року про відсутність у позивача права на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість за березень 2012 року направлено вчасно, 07.05.2012 року, шляхом його поміщення в поштову скриньку, не обґрунтовують заперечень проти доводів позивача. Оскільки, вкидання до поштової скриньки повідомлення не може вважатися здачею поштового відправлення на пошту.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку про те, що повідомлення Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби за №1108 від 07.05.2012 року про відсутність у товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатнафтохім»права на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість за березень 2012 року є протиправними та таким, що підлягає до скасуванню, а позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Позовні вимоги про зобов'язання відповідача надати органу Державного казначейства України висновок про автоматичне відшкодування з бюджету 81 865 281 гривні податку на додану вартість за березень 2012 року до задоволення не підлягають, оскільки обов'язок органу державної податкової служби протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки надати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету встановлений підпунктом 200.18.1 пункту 200.18 статті 200 Податкового кодексу України, додаткового судового захисту не потребує, а отже такі вимоги не є способом захисту прав платника податку на додану вартість.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати повідомлення Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби за №1108 від 07.05.2012 року про відсутність у товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатнафтохім» права на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість за березень 2012 року.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: Остап'юк С.В.
Постанова складена в повному обсязі 13.09.2012 року.