Постанова № 26164408, 08.08.2012, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2012
Номер справи
0670/3069/12
Номер документу
26164408
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 0670/3069/12

категорія 8.2.1

08 серпня 2012 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Липи В.А.,

при секретарі - Карасюк Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Ренет" до Чуднівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.04.2012 року № 0000161502,-

встановив:

У травні 2012 року Приватне підприємство "Ренет" звернулося до адміністративного суду з позовною заявою, в якій просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Чуднівської міжрайонної державної податкової інспекції від 11 квітня 2012 року № 0000161502. У обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним було подано до податкового органу податкову декларацію по податку на додану вартість за січень 2012 року. 19 березня 2012 року податковим інспектором Любарського відділення Чуднівської МДПІ було проведено камеральну перевірку податкової звітності Приватного підприємства "Ренет" з податку на додану вартість за січень 2012 року, за результатами якої складено Акт № 11/1600/32282161. Даним Актом перевірки податковим органом зафіксовано порушення з боку підприємства вимог пп. 10 п. 1 підрозділу ІІ розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасне перерахування коштів на спеціальний рахунок у сумі 102879 грн. 00 коп. за січень 2012 року. На підставі Акту перевірки та в результаті виявлених порушень Чуднівською МДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення від 11 квітня 2012 року № 0000161502 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 102879 грн. 00 коп. З даним рішенням позивач не погоджується, вважає його протиправним, прийнятим з порушенням вимог податкового законодавства, а тому просить скасувати.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити в повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві. При цьому пояснив, що приватне підприємство "Ренет" є молокопереробним підприємством та має власні молокопереробні потужності. Як переробне підприємство ПП "Ренет" було відкрито в органі казначейської служби спеціальний рахунок для виплати компенсації сільськогосподарським товаровиробникам за продане ними молоко. У лютому 2012 року підприємством було подано до податкового органу податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2012 року, в якій було задекларовано в рядку 17 "Сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та спрямовується до спеціального фонду державного бюджету" суму податку на додану вартість в розмірі 146855 грн. 00 коп. 15 лютого 2012 року позивачем було перераховано суму податку на додану вартість визначену в податковій декларації з ПДВ за січень 2012 року в розмірі 70% на спеціальний рахунок відкритий в органі державної казначейської служби у сумі 102879 грн. 00 коп. Таким чином, підприємство виконало всі покладені на нього податковим законодавством обов'язки щодо перерахування коштів на спеціальний рахунок. Тому прийняте Чуднівською МДПІ податкове повідомлення-рішення від 11 квітня 2012 року № 0000161502 підлягає скасуванню.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення, посилаючись на які просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Надаючи оцінку податковому повідомленню-рішенню Чуднівської міжрайонної державної податкової інспекції від 11 квітня 2012 року № 0000161502, суд зазначає наступне.

Виходячи зі змісту п.1.1. ст. 1 Податкового кодексу України відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства з 01.01.2011 року врегульовано Положеннями Податкового кодексу України.

Згідно із ст. 61 Податкового кодексу України, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у стаття 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пп. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є органи державної податкової службу - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Статтею 62 Податкового кодексу України встановлено, що податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Відповідно до п. 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

Згідно із вимогами статті 76 Податкового кодексу України, камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

У відповідності до п. 86.2 ст. 86 Податкового кодексу України, за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації в органі державної податкової служби вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Приватне підприємство "Ренет" як платник податків і зборів перебуває на податковому обліку в Любарському відділенні Чуднівської міжрайонної державної податкової інспекції. Являється переробним підприємством, оскільки основним видом діяльності є перероблення молока та виробництво сиру.

Судом встановлено, що 20 лютого 2012 року Приватним підприємством "Ренет" було подано до Чуднівської МДПІ (Любарське відділення) податкову декларацію з податку на додану вартість (переробного підприємства) за січень 2012 року, в якій було задекларовано в рядку 17 "Сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та спрямовується до спеціального фонду державного бюджету" суму податку на додану вартість в розмірі 146855 грн. 00 коп.

19 березня 2012 року головним державним податковим інспектором Любарського відділення Чуднівської МДПІ Прокопенко В.В. на підставі п. 200.10 ст. 200 розділу V Податкового кодексу України, в порядку ст. 76 розділу ІІ Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість (переробного підприємства) за січень 2012 року Приватного підприємства "Ренет".

Під час проведення перевірки податковим органом було використано податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2012 року та виписку Управління державної казначейської служби України в Любарському районі від 20.02.2012 року.

При перевірці податкової декларації з податку на додану вартість (переробного підприємства) за січень 2012 року встановлено несвоєчасне перерахування суми податку на додану вартість визначеної в податковій декларації з ПДВ у розмірі 70% на спеціальний рахунок, відкритий ПП "Ренет" в органі державної казначейської служби в сумі 102879 грн. 00 коп. за січень 2012 року чим порушено вимоги пп. 10 п. 1 підрозділу ІІ розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України.

За результатами проведеної перевірки Чуднівською МДПІ (Любарське відділення) складено Акт від 19.03.2012 року № 11/1600/32282161 (а.с.10-11).

На підставі вказаного Акту перевірки Чуднівською МДПІ (Любарське відділення) прийнято податкове повідомлення-рішення від 11 квітня 2012 року № 0000161502 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 102879 грн. 00 коп.

Суд вважає такий висновок відповідача безпідставним виходячи з наступного.

Пунктом 200.10 ст. 200 Податкового кодексу встановлено, що протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

У відповідності до ч. 1 підрозділу ІІ розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, у період до 1 січня 2015 року податок на додану вартість юридичними особами, які зареєстровані платниками податку на додану вартість, при здійсненні ними операцій з постачання власної виробленої продукції (молока, молочної сировини, молочних продуктів, м'яса, м'ясопродуктів, іншої продукції переробки тварин (шкур, субпродуктів, м'ясо-кісткового борошна), виготовленої з поставлених молока або м'яса в живій вазі сільськогосподарськими підприємствами, визначеними розділом V Кодексу, іншими юридичними і фізичними особами, у тому числі фізичними особами - підприємцями, які самостійно вирощують, розводять, відгодовують продукцію тваринництва, визначену розділом V Кодексу (далі - переробні підприємства), справляється з урахуванням таких особливостей:

- переробне підприємство позитивну різницю між сумою податкових зобов'язань звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту звітного (податкового) періоду, визначену у податковій декларації з податку на додану вартість щодо діяльності з постачання продукції, сплачує до спеціального фонду Державного бюджету України та на спеціальний рахунок, відкритий ним в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у таких розмірах: у 2012 році - до спеціального фонду Державного бюджету України - у розмірі 30 відсотків, а на спеціальний рахунок - у розмірі 70 відсотків;

- переробне підприємство у строки, встановлені пунктом 203.1 статті 203 Кодексу, подає до органу державної податкової служби податкову декларацію з податку на додану вартість і податкову декларацію з податку на додану вартість щодо діяльності з постачання продукції за місцем реєстрації переробного підприємства. У податковій декларації з податку на додану вартість щодо діяльності з постачання продукції окремо відображаються сума податку на додану вартість, що підлягає перерахуванню на спеціальний рахунок для виплати компенсації, та сума податку на додану вартість, що підлягає перерахуванню до спеціального фонду Державного бюджету України;

- перерахування суми податку на додану вартість на спеціальний рахунок переробного підприємства для виплати компенсації здійснюється переробним підприємством до 15 числа місяця, наступного за звітним (податковим) періодом, до спеціального фонду Державного бюджету України - у строки, встановлені пунктом 203.2 статті 203 Кодексу.

Для підтвердження перерахування сум податку на додану вартість на спеціальний рахунок переробне підприємство разом з податковою декларацією з податку на додану вартість щодо діяльності з постачання продукції надає реєстр платіжних доручень про фактично зараховані на такий спеціальний рахунок кошти за звітний (податковий) період і виписку органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, з такого рахунка.

Переробне підприємство суму податку на додану вартість, перераховану на спеціальний рахунок, використовує виключно для виплати сільськогосподарським товаровиробникам компенсації за продані ними молоко і м'ясо в живій вазі (далі - компенсація).

Суми податку на додану вартість, не перераховані на спеціальний рахунок або перераховані з порушенням терміну, встановленого цим пунктом, а також суми компенсації, не виплачені сільськогосподарським товаровиробникам або виплачені з порушенням терміну, встановленого цим пунктом, вважаються такими, що використані не за призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету (п. 13 ч. 1 підрозділу ІІ розділу ХХ ПК України).

Відповідно до п.п. 203.1, 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

З матеріалів справи вбачається, що Приватним підприємством "Ренет" 14.02.2012 року було відкрито в ГУ ДКСУ в Житомирській області спеціальний рахунок № 37122001005316 для виплати компенсації сільськогосподарським товаровиробникам за продане ними молоко.

15 лютого 2012 року позивачем було перераховано суму податку на додану вартість визначену в податковій декларації з ПДВ за січень 2012 року в розмірі 70% на спеціальний рахунок відкритий в органі державної казначейської служби у сумі 102879 грн. 00 коп., що підтверджується наданою в судовому засіданні копією виписки з рахунку ГУДКСУ у Житомирській області, копія якої наявна в матеріалах справи.

Проаналізувавши вищевикладене, суд приходить до висновку, що зазначену суму ПДВ Приватне підприємство "Ренет" перерахувало вчасно та відповідно до вимог податкового законодавства.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Частиною другою цитованої статті серед іншого встановлюється, що докази суду надають сторони, які беруть участь у справі.

Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів суду правомірності прийнятого ним податкового повідомлення-рішення.

Таким чином, суд, перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази, дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені доказами наявними в матеріалах справи, та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Отже, сплачений позивачем судовий збір у сумі 1028 грн. 79 коп. підлягає відшкодуванню на користь Приватного підприємства "Ренет" з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 158-163, 186, 254 КАС України, суд -

постановив:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Чуднівської міжрайонної державної податкової інспекції від 11.04.2012 року № 0000161502.

Відшкодувати на користь Приватного підприємства "Ренет" з державного бюджету понесені судові витрати у сумі 1028 гривень 79 копійок.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя В.А. Липа

Повний текст постанови виготовлено: 15 серпня 2012 р.