ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2012 р. Справа № 2а/0470/4313/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПарненко Вікторії Станіславівни при секретаріОрлові О.В. за участю: прокурора представника відповідача представника третьої особи ФГ «Самара» Костюченко М.С. Мацюра В.Я. Воскобойника А.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Новомосковського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області до об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської обласної державної податкової служби про визнанння дій незаконними та скасування довідки про надання статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку
ВСТАНОВИВ:
Новомосковський міжрайонний прокурор Дніпропетровської області звернувся до адміністративного суду з позовними вимогами до Новомосковської об'єднаної податкової інспекції Дніпропетровської обласної державної податкової служби про визнання дій незаконними та скасування довідки про надання статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 24.01.2011 начальником відділу Держкомзему у Новомосковському районі Красновим В.С. надано Фермерському господарству «Самара» витяг із форми 6-зем про наявність в останнього у користуванні земельних ділянок площею 52,99 га, вважає, що вказаний витяг є незаконним, оскільки за ФГ «Самара» станом на момент видачі витягу не зареєстровано жодних прав на земельні ділянки на території Вільненської сільської ради Новомосковського району за межами населеного пункту. Новомосковською міжрайонною прокуратурою на вказаний витяг внесено протест, який начальником відділу Держкомзему у Новомосковському районі розглянуто та задоволено, витяг скасовано. На підставі вищевказаного витягу 19.11.2011 року в.о. заступника начальника Новомосковської ОДПІ Червоняща О.В. ФГ «Самара» видано довідку №23601/10/15-348 про надання статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку, яка на даний час є чинною, а протест прокуратури про її скасування відповідачем відхилений. За таких обставин, позивач був вимушений звернутися до суду з даним позовом, в якому просив суд прийняти відповідне рішення, згідно якого:
ѕ визнати незаконними дії Новомосковської об'єднаної податкової інспекції Дніпропетровської обласної державної податкової служби щодо відхилення протесту Новомосковського міжрайонного прокурора на довідку №23601/10/15-348 від 09.11.2011 року про надання статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку фермерському господарству «Самара».
ѕ визнати незаконними дії Новомосковської об'єднаної податкової інспекції Дніпропетровської обласної державної податкової служби щодо надання у 2011 році статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку фермерському господарству «Самара».
ѕ скасувати довідку Новомосковської об'єднаної податкової інспекції Дніпропетровської обласної державної податкової служби №23601/10/15-348 від 09.11.2011 року про надання статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку фермерському господарству «Самара».
ѕ судові витрати покласти на відповідача.
Ухвалою судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 травня 2012 року до участі в адміністративній справі було залучено в якості третьої особи фермерське господарство «Самара».
Ухвалою судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 червня 2012 року до участі в адміністративній справі було залучено в якості третьої особи Відділ Держкомзему у Новомосковському районі Дніпропетровської області Головного управління Держкомзему у Дніпропетровській області Держкомзему України.
В судовому засіданні представник позивача відмовився від позовних вимог в частині покладення судових витрат на відповідача.
Представник відповідача надав заперечення на адміністративний позов, в якому зазначив, що об'єктом оподаткування податком для сільськогосподарських товаровиробників є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.
У відомостях про наявність земельних ділянок, які надані платником, за СФГ «Самара» значиться у користуванні земельна ділянка площею - 52,99 га. В державному акті від 29.07.1996 року, який зареєстрований за №148, на право постійного користування землею надано земельну ділянку ОСОБА_8 для ведення фермерського господарства загальною площею - 34,300 га. У СФГ «Самара» на момент отримання статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2011 рік у користуванні перебувало 50 га сільськогосподарських угідь, які є об'єктом оподаткування відповідно до статті 302 Податкового кодексу України, а тому просив суд у задоволенні позову відмовити.
Проте у судовому засіданні 07 серпня 2012 року представник відповідача визнав адміністративний позов, зробивши про це усну заяву.
Відповідно до ч. 4 ст. 112 КАС України суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь правав, свободи або інтереси.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - СФГ «Самара» в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та зазначив, що за діючими законами на момент створення ФГ «Самара» земля надавалась у постійне користування майбутньому голові фермерського господарства з обов'язковою наступною реєстрацією юридичної особи протягом 30 днів (ст. 9 ЗУ «Про селянські (фермерські) господарства»). Тобто неможливо було зареєструвати фермерське господарство без отримання землі відповідного призначення (з матеріалів справи вбачається, що господарство зареєстроване), як і неможливо було користуватись такою землею без створення та реєстрації юридичної особи - фермерського господарства. Користування землею здійснювало і здійснює юридична особа на підставі виданого державного акту на ім'я голови цієї юридичної особи. Ст. 12 ЗУ «Про фермерське господарство» визначає, що права володіння та користування земельними ділянками, які знаходяться у власності членів фермерського господарства, здійснює фермерське господарство. У справі не розглядається питання про відчуження земельних ділянок третьої особи, а право користування майном є складовою частиною змісту права власності на це майно (ч. 1 ст. 317 Цивільного кодексу України), тож ФГ «Самара» як юридична особа має право користуватись землею голови ФГ «Самара» ОСОБА_9
Представник третьої особи Відділу держкомзему у Новомосковському районі Дніпропетровської області Головного управління держкомзему у Дніпропетровській області Держкомзему України в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Заслухавши пояснення представників осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи із наступного.
В судовому засіданні встановлено, що Новомосковською міжрайонною прокуратурою у лютому 2012 року проведено перевірку законності надання у 2011 році посадовим особами Новомосковської ОДПІ фермерським господарствам статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку.
Фермерське господарство «Самара» зареєстровано суб'єктом підприємницької діяльності - юридичною особою Новомосковською райдержадміністрацією 18 квітня 1991 року за №148.
У відповідності до Статуту ФГ «Самара», зареєстрованого Новомосковською райдержадміністрацією 24 січня 2001 року, Головою фермерського господарства «Самара» є ОСОБА_8.
24 січня 2011 року начальником відділу Держкомзему у Новомосковському районі Красновим В.С. надано Фермерському господарству «Самара» витяг із форми 6-зем про наявність в останнього у користуванні земельних ділянок площею 52,99 га.
Земельна ділянка площею 34 га знаходиться у постійному користуванні у громадянина ОСОБА_8 на підставі державного акта на право постійного користування для ведення (селянського) фермерського господарства від 29.07.1996 року на території Вільненської сільської ради, який зареєстровано у книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №148.
З метою усунення виявлених порушень Новомосковською міжрайонною прокуратурою на вказаний витяг внесено протест, який начальником відділу Держкомзему у Новомосковському районі розглянуто та наказом скасовано.
На підставі вищевказаного витягу 19.11.2011 року в.о. заступником начальника Новомосковської ОДПІ Червоняща О.В. Фермерському господарству «Самара» видано довідку №23601/10/15-348 про надання статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку.
Відповідно до ст.302 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування податком для сільськогосподарських товаровиробників є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.
Згідно ст.309 Податкового кодексу України у разі якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва становить менш як 75 відсотків, сільськогосподарський товаровиробник сплачує податки у наступному податковому (звітному) році на загальних підставах. Платники податку несуть відповідальність відповідно до цього кодексу за правильність обчислення, своєчасність подання податкових декларацій та сплати сум податку.
Відповідно до ст.308 Податкового кодексу України сільськогосподарські товаровиробники для набуття і підтвердження статусу платника податку подають до 1 лютого поточного року: відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - органам державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок. У відомості (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються відомості про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Відповідно до отриманої інформації від відділу Держкомзему у Новомосковському районі Дніпропетровської області станом на 01.01.2011 року та 31.12.2011 року жодної земельної ділянки у власності чи користуванні на території Новомосковського району за Селянським (фермерським) господарством «Самара» (код ЄДРПОУ 21939299) не зареєстровано.
З метою усунення виявлених порушень Новомосковською міжрайонною прокуратурою Дніпропетровської області 19.03.2012 року голові комісії з проведення реорганізації Новомосковської ОДПІ внесено протест на довідку №23601/10/15-348 від 09.11.2012 року про надання статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку ФГ «Самара».
До Новомосковської міжрайонної прокуратури Дніпропетровської області 29.03.2012 року надійшла відповідь від Новомосковської ОДПІ про те, що протест відхилено та підстав для його задоволення не вбачається.
У разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним.
Аналізуючи правовідносини, що склалися між сторонами, суд приходить до наступного.
Згідно зі ст.1 Закону України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 року №973-ІV фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Статтею 126 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року №2768-ІІІ встановлено, що право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Згідно з пунктом 7 Перехідних положень Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи, що одержали у власність, у тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди, земельні ділянки у розмірах, що були передбачені раніше діючим законодавством, зберігають права на ці ділянки.
Землі фермерського господарства можуть складатися із:
-земельної ділянки, що належить на право власності фермерському господарству як юридичній особі;
-земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності;
-земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди.
В Рішенні Конституційного Суду України №5-рп/2005 від 22.09.2005 року КСУ дійшов висновку, що пункт 6 Перехідних положень ЗК України (2768-14) через відсутність встановленого порядку переоформлення права власності або оренди та унеможливлення безоплатного проведення робіт із землеустрою і виготовлення технічних матеріалів та документів для переоформлення права постійного користування земельною ділянкою на право власності або оренди в строки, визначені Кодексом, суперечить положенням частини четвертої статті 13, частини другої статті 14, частини третьої статті 22, частини першої статті 24, частин першої, другої, четвертої статті 41 Конституції України (254к/96-ВР) та скасував дію пункту 6 Перехідних положень Земельного Кодексу України.
Відповідно до змісту норм ст.ст.9, 11, 14, 16, 17, 18 Закону України «Про селянське (фермерське) господарство» від 20.12.1991 року №2009-ХІІ в редакції яка діяла на час надання земельної ділянки створення фермерського господарства, та зі змісту норм ст.ст.1, 5, 7, 8,12 Закону України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 року №973-ІV, суд приходить до висновку, що після одержання державного акта на право приватної власності чи користування землею або укладення договору тимчасового користування землею, зокрема на умовах оренди, селянське (фермерське) господарство реєструється у раді, що передала у власність або надала у користування земельну ділянку, і з дати реєстрації набуває статусу юридичної особи, та з цього часу обов'язки власника чи землекористувача земельної ділянки здійснює селянське (фермерське) господарство, а не громадянин, якому вона надавалась.
Виходячи з викладеного, у СФГ «Самара» на момент отримання статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2011 рік у користуванні перебувало 50га сільськогосподарських угідь, які є об'єктом оподаткування відповідно до ст.302 Податкового кодексу України.
Згідно зі ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Підстав звільнення від доказування сторонами не заявлено, судом не встановлено. Надані позивачем докази та обґрунтування позову не доведені в судовому засіданні. Відповідачем доведено правомірність своїх дій, що стосуються предмету позову. Факти, встановлені судом, та відповідні їм правовідносини підтверджуються наявними та дослідженими в судовому засіданні доказами. Вказане є підставою для відмови у задоволенні позову.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Новомосковського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області до Новомосковської об'єднаної податкової інспекції Дніпропетровської обласної державної податкової служби, третя особа: фермерське господарство «Самара», Відділ Держкомзему у Новомосковському районі Дніпропетровської області Головного управління Держкомзему у Дніпропетровській області Держкомзему України, про визнання дій незаконними та скасування довідки про надання статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження -з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.
Повний текст постанови складено 10 серпня 2012 року
Суддя В.С. Парненко