Постанова № 26163397, 26.09.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
26.09.2012
Номер справи
2а-10491/12/0170/17
Номер документу
26163397
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 вересня 2012 р. (20:39) Справа №2а-10491/12/0170/17

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Папуша О.В., суддів: Ольшанської Т.С., Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання Гришанової Г.В., представників сторін:

позивача - Романовського І.Ф.,

відповідачів - Синило Н.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в особі Уповноваженої особи політичної партії Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" в одномандатному виборчому окрузі №10 Романовського Івана Федоровича

до Голови Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 Синило Надії Павлівни, Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 10

про визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

24.09.2012 року до суду надійшов названий адміністративний позов, яким заявник в особі позивача просить суд визнати протиправними дії першого відповідача грубим порушенням законодавства України про вибори, визнати протиправними дії другого відповідача з проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, визнати недійсними результати жеребкування в одномандатному окрузі № 10 щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, а також зобов'язати другого відповідача провести жеребкування відповідно до Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012 року № 895.

В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено про порушення відповідачами положень діючого виборчого законодавства, що регулює порядок проведення окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі своїх засідань, порушення порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України.

Зокрема, Головою Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 Синило Надією Павлівною, яка є відповідальною за організацію та стан діловодства, своїми діями порушено положення виборчого законодавства щодо відображення обставин які не відповідали дійсності, що відбулись під час засідання комісії 21.09.12р. при жеребкуванні та голосуванні, відображенні результатів голосування, у тому числі за відсутності осіб, голоси яких підраховані, а також не зазначення у протоколі усіх присутніх під час проведення засідання та жеребкування,чим грубо порушено виборче законодавство. Факти виявлених грубих порушень, допущені першим відповідачем, зафіксовані відеозаписом та Актом про виявлення порушень Закону України "Про вибори народних депутатів", спричинили до того, що другим відповідачем протиправно, з порушенням положень Постанов Центральної виборчої комісії України від 17.05.08р. № 88 та від 13.09.12р. № 895, проведено жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, внаслідок чого результати проведеного жеребкування є недійсними.

За вказаних обставин, надаючи суду відеозапис та Акт про виявлення порушень Закону України "Про вибори народних депутатів", зазначаючи про протиправність проведеного жеребкування та недійсність його результатів, позивач просить суд про захист його порушеного права, шляхом проведення жеребкування відповідно до Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012 року № 895.

За поданим позовом, враховуючи предмет спору, ухвалою суду від 25.09.12р., відкрито провадження в адміністративній справі, проведено підготовче провадження з особливостями вставленими статтями 172, 177 КАС України, за результатами закінчення якого справу призначено до розгляду в судовому засіданні, сторін повідомлено про місце, день і час судового розгляду.

Представником позивача в судовому засіданні підтримано позовні вимоги в повному обсязі. Посилаючись у своїх доводах на обставини та підстави, викладені в позовній заяві, представник просив суд задовольнити заявлені вимоги у повному обсязі, в обґрунтування яких також послався на порушення відповідачами положень Закону України "Про вибори народних депутатів України", а також наполягав на допиті судом свідків, коло яких визначено ним в поданому адміністративному позові.

Синило Н.П., як Головою Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10, яка також є законним представником цієї комісії, у судовому засіданні 25.09.12р. заявлено клопотання про відкладення розгляду справи для надання часу на підготовку заперечень щодо підстав та обставин, викладених в адміністративному позові та надання доказів на їх обґрунтування.

Порадившись на місці, колегія суддів задовольнила заявлене відповідачем клопотання, оголосила перерву в судовому засідання до 09 години 30 хвилин 26 вересня 2012 року.

Представник відповідачів в судовому засіданні проти адміністративного позову заперечив. Не визнаючи вимоги, викладені в адміністративному позові, відповідач зазначив, що дії з проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України вчинено у відповідності до вимог діючого законодавства, зокрема приписів Закону України Закону України "Про вибори народних депутатів України", а також Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, затвердженого Постановою Центральної виборчої Комісії України від 13 вересня 2012 року № 895 Про внесення змін до постанови Центральної виборчої комісії від 17 травня 2012 року № 88 "Про Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України".

Заслухавши доводи та заперечення представників сторін, допитавши в судовому засіданні свідків, оцінивши повідомлені сторонами обставини та показання свідків, дослідивши докази зібрані по справі у їх сукупності, враховуючи правові норми, які належить застосовувати до цих спірних правовідносин, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегією суддів встановлено наступне.

Позивач, яким є Політична партія Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", як суб'єкт виборчого процесу, що має рівні права і можливість брати участь у виборчому процесі у порядку та в межах встановлених Законом України "Про вибори народних депутатів", звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 10 щодо оскарження рішення та дій окружної виборчої комісії та її голови щодо підготовки та проведення виборів народних депутатів України, з підстав передбачених частиною четвертою статті 172 КАС України.

Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 10 є юридичною особою публічного права, утворена Постановою Центральної виборчої комісії України від 26 серпня 2012 року № 604 "Про утворення окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року".

Головою Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 є Синило Надія Павлівна, про що свідчить посвідчення від 31.08.12р. № ОВК-4233.

З огляду на положення частини п'ятої зазначеної статті 172 КАС України, цей спір підсудний окружному адміністративному суду за місцем знаходження відвідної комісії.

Однією із засад конституційного ладу в Україні є те, що носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування (частина друга статті 5 Конституції України). Народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії (стаття 69 Основного Закону України). Громадянам гарантується право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування; вибори народних депутатів України є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування (частина перша статті 38, стаття 71, частина перша статті 76 Конституції України).

Згідно з частиною третьою статті 77, пунктом 20 частини першої статті 92 Конституції України організація і порядок виборів народних депутатів України визначаються виключно законами України, які приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Спеціальним законом, прийнятим на реалізацію конституційних прав та норм є Закон України від 17.11.2011р. № 4061-VI "Про вибори народних депутатів України", що визначає загальні положення, види виборів депутатів, порядок і строки їх призначення і проведення, територіальну організацію виборів депутатів, виборчі комісії, їх систему, фінансове та матеріально-технічне забезпечення підготовки і проведення виборів депутатів, інформаційне забезпечення виборів, форми і засоби передвиборної агітації, гарантії діяльності партій, кандидатів у депутати, офіційних спостерігачів, голосування та встановлення результатів виборів депутатів, повторне голосування, повторні вибори, порядок заміщення народних депутатів, позачергові вибори, оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються процесу виборів депутатів, відповідальність за порушення виборчого законодавства.

Положеннями статті 25 названого Закону визначена система виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів, яку становлять: Центральна виборча комісія, окружні виборчі комісії, дільничні виборчі комісії, що наділені відповідними повноваженнями, у межах, визначених приписами частини другої названої статті.

Відповідно до приписів статті 26 вказаного Закону виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів депутатів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори депутатів. Окружна виборча комісія, яка є юридичною особою, що має печатку, зразок якої затверджується Центральною виборчою комісією, є комісією вищого рівня щодо всіх дільничних виборчих комісій в межах відповідного одномандатного округу.

Відповідно до порядку утворення дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці, визначеного приписами статті 28 зазначеного Закону, дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за тридцять один день до дня голосування у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії, склад якої обмежується за кількість, визначеною приписами частини другої названої статті, а саме для малих дільниць - від 10 до 18 осіб; для середніх дільниць - від 14 до 20 осіб; для великих дільниць - від 18 до 24 осіб.

Як убачається з порядку передбаченого частинами п'ятою та шостою статті 28 Закону України "Про вибори народних депутатів України" до складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці обов'язково включаються (за наявності відповідного подання) по одному представнику суб'єкта подання, зазначеного у пункті 1 частини другої статті 27 цього Закону (політична партія, депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання). Не більше ніж по одному представнику від суб'єктів подання, зазначених у пункті 2 частини другої статті 27 цього Закону (політичні партії - суб'єкти виборчого процесу), та кандидатів у депутати у відповідному одномандатному окрузі включаються до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення подань, зазначених у частині шостій цієї статті, в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією. Кандидатури, внесені до складу дільничної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам, встановленим статтею 26 цього Закону, або застосування механізму жеребкування, передбаченого цією частиною, а також внесення подання з порушенням вимог частин шостої, сьомої, дев'ятої цієї статті.

На виконання вимог частини п'ятої статті 28, частини дев'ятої статті 29, підпункту 2 пункту 4 розділу ХV Закону України "Про вибори народних депутатів України" розроблено Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, затверджений Постановою Центральної виборчої комісії України від 17 травня 2012 року "Про Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України", що визначає процедуру проведення жеребкування, до якого Постановою Центральної виборчої комісії України від 13 вересня 2012 року № 895 внесено зміни, шляхом викладення порядку у новій редакції.

На вимогу пункту 9 названої Постанови жеребкування проводиться у разі, якщо кількість внесених кандидатур, які відповідають вимогам Закону і можуть включатися до складу відповідної дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, є більшою ніж кількість вакантних місць у складі цієї комісії, щодо заповнення яких проводиться жеребкування. Для чого у вигляді таблиці складається список кандидатур, які відповідають вимогам Закону та можуть бути включені до її складу шляхом жеребкування. До такого списку включаються кандидатури із зазначенням порядкового номера кожної з них, визначеного за датою та часом надходження подання до окружної виборчої комісії (для виборчих комісій звичайних, спеціальних виборчих дільниць) або до Центральної виборчої комісії (для дільничних виборчих комісій закордонних виборчих дільниць), їх прізвищ, власних імен (усіх власних імен), по батькові (за наявності), суб'єкта їх подання (для політичної партії - її повна назва, для кандидата у депутати у відповідному одномандатному виборчому окрузі - прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові (за наявності). Список також містить графу для фіксації результатів жеребкування шляхом проставлення проти кандидатур, які включаються до складу комісії за результатами жеребкування, відповідної відмітки (пункт 11 Постанови).

Відповідно до пункту 14 вказаної Постанови перед початком жеребкування головуючий на засіданні виборчої комісії (чи за його дорученням - інший член комісії) оголошує: максимальний граничний склад кожної дільничної виборчої комісії, у якому вона буде утворена, кількість кандидатур, які включаються до складу дільничної виборчої комісії обов'язково, та кількість кандидатур, які за результатами розгляду подань можуть бути включені до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування.

До проведення процедури жеребкування за приписами пункту 13 згаданої Постанови Окружною виборчою комісією визначаються: член комісії для фіксування результатів жеребкування; член комісії або особа з числа спеціалістів, експертів та технічних працівників для діставання жеребків із пристрою, оголошення та демонстрації присутнім на засіданні комісії нанесеного на кожному жеребку порядкового номера; особа з числа спеціалістів, експертів та технічних працівників для виконання технічної роботи (вкидання жеребків у пристрій, його обертання, розкриття конвертів тощо); два члени комісії для опрацювання результатів жеребкування.

Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, визначений положеннями пункту 12 зазначеної Постанови передбачає його проведення на засіданні виборчої комісії, за допомогою барабана, скриньки або іншого пристрою, який дає змогу провести жеребкування (далі - пристрій), з використанням однакових за розміром та кольором аркушів паперу, карток, кульок тощо (далі - жеребки), з нанесенням на кожному жеребку одного з порядкових номерів згідно зі списком кандидатур, які відповідають вимогам Закону та можуть бути включені до складу комісії шляхом жеребкування.

Кількість жеребків повинна дорівнювати найбільшій кількості кандидатур, запропонованих для включення до складу цих дільничних виборчих комісій.

Якщо жеребки виготовляються чи запаковуються у спосіб, що унеможливлює ознайомлення з їх змістом до моменту діставання з пристрою, жеребкування проводиться за допомогою пристрою з прозорого матеріалу.

Якщо жеребки виготовляються у спосіб, що дає можливість ознайомитися з їх змістом до моменту діставання з пристрою, жеребкування проводиться за допомогою пристрою з непрозорого матеріалу.

Види матеріалу пристрою (прозорий чи непрозорий) та жеребків для проведення жеребкування визначаються виборчою комісією до початку її засідання, на якому відбувається жеребкування.

Положення пункту 15 Постанови визначають, що згідно із встановленою жеребкуванням черговістю визначається послідовність включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.

Особи, що внесені до списків кандидатур до складу дільничних виборчих комісій під номерами, зазначеними у відомості, підлягають включенню до складу дільничних виборчих комісій у черговості, визначеній жеребкуванням.

Для цього два визначені для опрацювання результатів жеребкування члени окружної виборчої комісії (працівники Секретаріату Центральної виборчої комісії) послідовно щодо кожної дільничної виборчої комісії в порядку черговості, визначеної жеребкуванням, встановлюють у списку кандидатур до складу відповідної дільничної виборчої комісії наявність кандидатури за відповідним номером і у графі для фіксації результатів жеребкування проти зазначеної кандидатури роблять відповідну відмітку.

Після заповнення усіх вакантних місць у складі відповідної дільничної комісії список передається головуючому на засіданні виборчої комісії, який оголошує прізвища осіб, які включаються до складу комісії за результатами жеребкування, зазначаючи суб'єктів їх подання.

Під час оголошення головуючим списку кандидатур, які включаються до складу однієї дільничної виборчої комісії, процедура опрацювання результатів жеребкування членами окружної виборчої комісії (працівниками Секретаріату Центральної виборчої комісії) продовжується щодо наступних комісій.

Зазначена процедура повторюється щодо інших дільничних виборчих комісій у порядку зростання їх номерів.

Жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій завершується після заповнення вакантних місць у всіх дільничних виборчих комісіях (пункт 16 Постанови).

Встановлені судом з матеріалів справи фактичні обставини свідчать про те, що 21 вересня 2012 року Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 10 проведено засідання порядок денний якого передбачав проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року звичайних та спеціальних виборчих дільниць за поданнями політичних партій, кандидатів у депутати у відповідному одномандатному окрузі № 10.

Своєю доповіддю Голова Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 10 Синило Надія Павлівна довела до відома присутніх про наявність кворуму, внаслідок чого, проголосувавши, присутні члени комісії, вирішили вважати засідання окружної виборчої комісії відкритим.

Присутніми на засіданні окружної виборчої комісії 21 вересня 2012 року крім її членів у повному складі, були також: офіційний спостерігач від Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_5, уповноважена особа від Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" Романовський І.Ф., кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 10 ОСОБА_6, уповноважена особа Політичної партії "Удар" Бороненкова М.О., кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 10 ОСОБА_8, довірена особа кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 10 ОСОБА_8 - ОСОБА_9, уповноважена особа політичної партії ВО "Батьківщина" Романовський І.Ф., довірена особа кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 10 ОСОБА_8 - ОСОБА_10, позаштатний робітник ТОР "Чорноморська телерадіокомпанія" ОСОБА_11, офіційний спостерігач від Бюро демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки і співробітників в Європі ОСОБА_12 кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №" 10 ОСОБА_13, кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 10 ОСОБА_14

Відповідно до обставин, встановлених в судовому засіданні, підтвердженням яких стали пояснення свідків, до протоколу Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 10 від 21 вересня 2012 року було помилково внесено прізвище уповноваженої особи від Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_4, оскільки на зазначеному засіданні був присутнім Романовський І.Ф., який також є уповноваженою особою Політичної партії Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина".

Після відкриття засідання головою комісії оголошено порядок денний та на запитання про наявність пропозицій від членів комісії щодо змін у порядку денному пропозицій не надходило. Внаслідок відсутності пропозицій щодо змін порядку денного членом окружної виборчої комісії Жарковою Т.О. запропоновано його затвердити. Рішення про затвердження порядку денного вирішено членами комісії одноголосно.

На виконання раніше згаданих пунктів 12, 13, 14 Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, на засіданні окружної виборчої комісії визначено: члена комісії для фіксування результатів жеребкування (Хайбуллаєву В.Р.); члена комісії для діставання жеребків із пристрою, оголошення та демонстрації присутнім на засіданні комісії нанесеного на кожному жеребку порядкового номера (Писаревську А.В.); особу з числа спеціалістів, експертів, технічних працівників для виконання технічної роботи (ОСОБА_17.); членів комісії для опрацювання результатів жеребкування (Положай Л.М. та Жаркову Т.О.).

Перед початком жеребкування головою окружної виборчої комісії оголошено суб'єктів подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць, суб'єктів подання, від яких необхідно обов'язково включити по одній кандидатурі, після чого особою з числа спеціалістів, експертів, технічних працівників для виконання технічної роботи (ОСОБА_17.) жеребки (однакові за розміром аркуші з номерами суб'єктів виборчого процесу вкладені у однакові за кольором та розміром конверти) поміщено до прозорої скриньки та перемішані. Поміщені (вкинуті) ОСОБА_17 до скрині (пристрою для жеребкування) конверти з жеребками були перемішані, шляхом обертання їх у скрині. Вказане підтверджено зі встановлених обставин, з пояснень свідків та відеозапису.

Членом комісії для діставання жеребків із пристрою, оголошення та демонстрації присутнім на засіданні комісії нанесеного на кожному жеребку порядкового номера Писаревською А.В., після перемішування у скриньці з жеребками, шляхом їх обертання, особою з числа спеціалістів, експертів, технічних працівників для виконання технічної роботи ОСОБА_17, витягнуто зі скрині конверти з жеребками, оголошено та продемонстровано присутнім на засіданні комісії нанесеного на кожному жеребку порядкового номеру. Членом комісії для фіксування результатів жеребкування Хайбуллаєвою В.Р. зафіксовано у відомості про результати жеребкування черговість включення кандидатур до складу кожної дільничної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 10. Відповідні події зафіксовано в протоколі засідання комісії № 8, додатком до якого є названа відомість.

У свою чергу посилання представника позивача на "перемішування жеребків належним чином", чим у його розумінні "зміна розташування усіх жеребків у пристрої жеребкування", як достатня дія для дотримання вимог виборчого законодавства є лише його припущенням та внутрішнім переконанням, оскільки положення пункту 14 Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України передбачає, що жеребки поміщаються визначеною окружною виборчою комісією особою з числа спеціалістів, експертів, технічних працівників (за дорученням головуючого на засіданні Центральної виборчої комісії - працівником її Секретаріату) в пристрій для жеребкування та перемішуються.

Порядок переміщення жеребків, спосіб їх переміщення чи кількість обертів пристрою для жеребкування (скрині, барабану) необхідних для здійснення перемішування поміщених (вкинутих) до скрині жеребків діючим законодавством не встановлено.

За вказаних обставин, встановлених в ході судового розгляду, підтверджених належними доказами, судом встановлено, що порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, передбачений Постановою центральною виборчою комісією від 13 вересня 2012 року № 895, Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 10 дотримано, а тому суд не вбачає підстав для визнання її дій з проведення жеребкування протиправними та визнання результатів жеребкування недійсними.

Посилання позивача, на яких наголошував його представник, що відповідальність за організацію та стан діловодства покладається голову комісії, яким не дотримано цих приписів та порушено вимоги, що ставляться до порядку ведення діловодства, сприймаються судом критично, оскільки не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи. Не приймаючи до уваги посилання позивача суд виходив з наступного.

Передбачені пунктом 17 Постанови Центральної виборчої комісії України від 13 вересня 2012 року № 895 "Про внесення змін до постанови Центральної виборчої комісії від 17 травня 2012 року № 88 "Про Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України" приписи занесення до протоколу засідання відповідної виборчої комісії результатів жеребкування кореспондовані з положень згаданого Закону України "Про вибори народних депутатів України" та Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 15 вересня 2010 року № 350 "Про Порядок ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів" зі змінами, внесеними постановою Центральної виборчої комісії України від 19 січня 2012 р. № 4.

Як убачається із змісту статті 35 Закону України "Про вибори народних депутатів України" документування діяльності окружних та дільничних виборчих комісій здійснюється у порядку, встановленому цією статтею та порядком ведення діловодства виборчих комісій, який затверджується Центральною виборчою комісією, якою є зазначена Постанова від 15 вересня 2010 року № 350 зі змінами, внесеними постановою Центральної виборчої комісії України від 19 січня 2012 р. № 4, на вимогу п. 1.2 якого, документування діяльності комісії полягає в підготовці відповідно до встановленого порядку документів на паперових та електронних носіях, що фіксують прийняття рішень та здійснення іншої діяльності комісії в межах повноважень, передбачених законодавством України.

На вимогу п. 3.1 зазначеного Порядку обговорення питання і рішення, що розглядається та приймається на засіданні комісії, фіксуються у протоколі засідання комісії, який оформляється на підставі записів, зроблених під час засідання секретарем комісії чи секретарем засідання комісії за дорученням комісії.

Протокол засідання комісії, досліджений судом, містить визначені Центральною виборчою комісією України до нього вимоги. На вимогу п. 3.2 Порядку засідання комісії оформляє секретар комісії або у передбачених законом випадках - обраний на засіданні зі складу комісії секретар засідання, який виконує обов'язки секретаря комісії на відповідному засіданні та при оформленні документів цього засідання, та відповідно до п. 3.5 Порядку його підписує головуючий на засіданні та секретар комісії або у передбачених законом випадках - секретар засідання.

Так, з положень пунктів 4.1 та 4.2 вказаного Порядку рішення, прийняті на засіданні комісії, підлягають відповідному оформленню, яким є складення протоколу засідання комісії, що встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією. Таким чином, протокол, складений за результатами засідання виборчої комісії є фіксуючим документом, що відображає хід подій засідання та прийняті на ньому рішення із зазначенням членів комісії та присутніх осіб, які брали участь, висловлювали думку та голосували за те чи інше питання і приймали рішення, визначене порядком денним.

Приписи п. 3.4 Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 15 вересня 2010 року № 350 "Про Порядок ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів" зі змінами, внесеними постановою Центральної виборчої комісії України від 19 січня 2012 р. № 4, передбачають, що до протоколу долучаються у вигляді додатків оригінали документів, прийнятих на засіданні, а також викладені в письмовій формі окремі думки членів комісії, які брали участь у її засіданні, але не згодні з прийнятим на засіданні комісії рішенням. Окремі думки членів комісії є невід'ємною частиною протоколу засідання комісії.

Суд, досліджуючи надані сторонами докази, у тому числі протокол засідання Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 10 від 21 вересня 2012 року № 8, встановив, що окремі думки членів комісії, які брали участь у її засіданні, але не згодні з прийнятим на засіданні комісії рішенням, до протоколу не внесені та інші недоліки до суттєвих порушень не призвели.

Процедура жеребкування фіксована у протоколі, який за результатами його складення підписано головою та секретарем комісії. Суттєвих зауважень відносно процедури жеребкування та її результатів від членів комісії та присутніх судом не виявлено.

Що стосується доводів позивача про не визначення в протоколі засідання осіб, які не брали участі у голосуванні, внаслідок їх відсутності, є неспроможними, оскільки, зокрема вирішення питання визнання процедури жеребкування такою, що відбулась, проводилось за участі 17 членів комісії, за відсутності члена комісії Вакуліної Л.О., про що зазначено в протоколі та міститься відповідний запис.

Суд зазначає, що хоча голова комісії і відповідальний за організацію та стан діловодства, дотримання його порядку, проте не несе відповідальності за дії членів комісії, а тим більш не має права впливати на дії членів комісії чи підміняти їх рішення, дії своїм вольовим рішенням чи дією. Відсутність члена комісії під час вирішення того чи іншого питання порядку денного, у разі наявності більшості від її членів, голосуванням яких прийнято рішення (тобто більшістю голосів), про що фіксується в протоколі засідання, не може бути підставою для визначення цього рішенням недійсним.

Окрім цього, суд не сприймає доводи представника позивача належними, що стосуються, як він вважає, порушення його прав щодо участі у засіданні з правом дорадчого голосу та ненадання неодноразово можливості висловити свою думку та думку інших представників партій та кандидатів у народні депутати України, порушенням його особистих прав та прав, як виборця, повноважного представника суб'єкта виборчого процесу, зважаючи на те, що будь-яке засідання передбачає свій порядок денний, що визначає послідовність та порядок вирішення питань та вчинення певних дій, а також регламент, необхідний для їх вчинення.

Так, порядок денний, визначений окружною виборчою комісією для проведення її засідання, передбачає вчинення дій, направлених на його дотримання, з метою найефективнішого вирішення питань, покладених на комісію. Участь у засідання комісії з правом дорадчого голосу, як уповноваженої особи суб'єкта виборчого процесу, передбачає надання доводів та заперечень щодо рішень та дій комісії, у час, визначений порядком денним засідання комісії. У свою чергу висловлення думки особою, яка присутня на засідання виборчої комісії, яке є відкритим, в реалізації чого як зазначає представника позивача його позбавив перший відповідач - голова комісії, є нічим іншим, як порушенням і недотриманням встановленого комісією порядку денного засідання.

Як то встановлено судом, про що зазначено раніше, своєю доповіддю Голова Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 10 Синило Надія Павлівна довела до відома присутніх про наявність кворуму, внаслідок чого, проголосувавши, присутні члени комісії, вирішили вважати засідання окружної виборчої комісії відкритим. Після відкриття засідання головою комісії оголошено порядок денний та на запитання про наявність пропозицій від членів комісії та присутніх осіб щодо змін у порядку денному пропозицій не надходило. Внаслідок відсутності пропозицій щодо змін порядку денного рішенням комісії, за яке проголосували одноголосно, затвердили порядок денний, яким передбачалось проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року.

Окрім цього, відповідно до Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, на який посилається відповідача, як доказ порушення відповідачами вимог виборчого законодавства, обов'язок із складення протоколу засідання комісії покладено не на голову цієї комісії, а на її секретаря, про що вказано у пункті 3.2 цього Порядку. Голова комісії на вимогу п. 3.5 підписує на засіданні комісії протокол, складений секретарем комісії або у передбачених законом випадках - секретарем засідання.

Надані в судовому засідання пояснення свідків щодо обставин, які відбулись у засіданні комісії 21 вересня 2012 року, а також оглянутий у судовому засіданні відеозапис частини засідання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 10, який не в повному обсязі відображає засідання окружної виборчої комісії, а є монтованою копією з уривків засідання названої комісії, не суперечить обставинам виявленим в ході наданих сторонами пояснень та обставин, повідомлених свідками та не відображає порушень відповідачів чинного законодавства щодо порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.

Пояснення свідків повністю узгоджуються зі змістом протоколу комісії, складеного за результатами засідання 21 вересня 2012 року, яким зафіксовано процедуру жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року. НЕ внесення до протоколу деяких зауважень членів комісії на процедуру та результати жеребкування жодним чином не вплинуло.

Утворення дільничних виборчих комісій свідчить про закінчення одного з етапів виборчого процесу, визначеного частиною п'ятою статті 11 Закону України "Про вибори народних депутатів України". Проведення жеребкування після закінчення процедури формування дільничних виборчих комісій, на які покладено обов'язок забезпечення виборчих процедур у встановлені строки, призведе до порушення визначеного Законом України "Про вибори народних депутатів України" порядку дій для забезпечення проведення виборів народних депутатів України, призначених на останню неділю жовтня 2012 року, а також може призвести до зриву виборчого процесу у межах одномандатного виборчого округу № 10.

Надаючи оцінку вимогам позивача про зобов'язання відповідача щодо проведення повторного жеребкування, суд зазначає, що проведення повторного жеребкування не передбачено положеннями ані Закону України "Про вибори народних депутатів України", ані Порядком проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України та не визначають підстав для проведення повторного жеребкування.

Підстав для визнання прийнятого відповідачем рішення про визнання жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України таким що не відбулось, судом не встановлено, а позивачем належних доказів не наведено.

Встановлені судом обставини з пояснень та доводів сторін, пояснень свідків, свідчать про відповідність вчинених відповідачами дій з проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України вимогами діючого законодавства у сфері виборчого процесу, з огляду на що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Вирішуючи справу по суті заявлених вимог, суд, на вимогу статті 163 КАС України, також вирішує питання щодо розподілу судових витрат.

Несплата позивачем судового збору при зверненні до суду із позовною заявою щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії, на вимогу частини дев'ятої статті 172 КАС України, не перешкоджає відкриттю провадження у справі та її розгляду, а питання про стягнення судового збору вирішується судом одночасно з вирішенням справи відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

На вимогу частини другої статті 87 КАС України, в редакції Закону України від 08.07.2011р. № 3674-VI "Про судовий збір", розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом, яким є Закону України "Про судовий збір", відповідно до підпункту 2 пункту 3 статті 4 якого ставкою судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру є 0,03 розміру мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленому законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подається, що у 2012 році складає 32,19 грн.

За правилами розподілу судових витрат, встановлених Главою 7 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України "Про судовий збір", судовий збір в зазначеному розмірі підлягає стягненню з особи, що звернулась до суду із даним позовом.

В судовому засіданні 26.09.12р. проголошено повний текст постанови.

Керуючись статтями 94, 159, 160, 161, 162, 163, 165, 172, 174, 179 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Стягнути на користь Державного бюджету України судові витрати, в рахунок відшкодування витрат зі сплати судового збору, шляхом їх безспірного списання із рахунку Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", розміром 32,19 грн., що підлягають зарахуванню на р/р: 31210206784002; Одержувач: УДКСУ у м. Сімферополі АР Крим, 22030001; ЄДРПОУ: 38040558; МФО:824026; Банк одержувача: ГУ ДКСУ в АРК, м. Сімферополь; Призначення платежу: "Код 35174235, судовий збір, пункт 3.1".

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий суддя підпис О.В. Папуша

Суддя підпис Т.С. Ольшанська

Суддя підпис Ю.С. Кононова