Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
26 вересня 2012 р. справа № 2а- 10660/12/2070
Колегія суддів Харківського окружного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Біленського О.О.,
суддів - Супрун Ю.О., Севастьяненко К.О.,
при секретарі - Лишняк І.В.,
за участі:
представника позивача - не прибув,
відповідача Праско О.О. - не прибув,
відповідача - Островерх О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в особі Уповноваженої особи політичної партії ВО "Батьківщина" в одномандатному виборчому окрузі № 175 Ісаєвої Яни Вадимівни до Голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 175 Праско Олени Олексіївни та Заступника голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 175 Островерх Олександра Івановича пропорушення виборчого законодавства, - ВСТАНОВИЛА:
Політична партія Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в особі Уповноваженої особи політичної партії ВО "Батьківщина" в одномандатному виборчому окрузі №175 Ісаєвої Яни Вадимівни звернулась до суду з адміністративним позовом до Голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 175 Праско Олени Олексіївни та Заступника голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №175 Островерх Олександра Івановича про визнання незаконною та такою, що грубо порушує Закон України "Про вибори народних депутатів України" та Порядок ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затверджений Постановою ЦВК № 350 від 15 вересня 2010 року бездіяльність голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №175 Праско Олени Олексіївни та визнання незаконною та такою, що грубо порушує Закон України "Про вибори народних депутатів України" та Порядок ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затверджений Постановою ЦВК №350 від 15 вересня 2010 року бездіяльність члена (головуючого на засіданні 19.09.2012 року) окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №175 Островерха Олександра Івановича.
В обґрунтування вимог позивач посилається на порушення відповідачами вимог чинного законодавства, а саме п.2.7, 2.8 Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого Постановою ЦВК № 350 від 15 вересня 2010 року (далі - Порядок №350) та ч.7 ст.33 Закону України "Про вибори народних депутатів України" від 17 листопада 2011 року №4061-VI з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон України "Про вибори народних депутатів України"), посилаючись на той факт, що матеріали до питань з порядку денного засідання комісії (проекти рішень, додатки до них та інші документи) не були надані секретарем комісії - Дорожкіною Вікторією Іванівною членам комісії, взагалі голосування членами комісії по кожному з п'яти питань порядку денного відбувалось без ознайомлення з проектами рішень та додатків до них. Позивач зазначив, що безвідповідальне ставлення голови комісії Праско Олени Олексіївни до підготовки засідань комісії 19.09.2012 року, ненадання членам комісії матеріалів з питань порядку денного, не дотримання приписів Порядку є нічим іншим, як незаконною бездіяльністю та грубим порушенням законодавства України про вибори. Окрім цього, позивач вказав, що на початку засідання комісії 19.09.2012 року, член комісії ОСОБА_5 мала намір під час обговорення проекту порядку денного засідання комісії внести пропозицію доповнити проект порядку денного питанням "Різне", але, в порушення п. 2.15 Порядку №350, проект порядку денного не обговорювався. В зв'язку з цим, член комісії ОСОБА_5 вимагала у головуючого на засіданні (заступника голови комісії Островерха Олександра Івановича) надати їй можливість внести пропозицію щодо доповнення проекту порядку денного питанням "Різне" та надати їй слово для обґрунтування необхідності внесення до проекту порядку денного такого питання. Перед затвердженням проекту порядку денного слово ОСОБА_5 надано не було, намагання внести додаткове питання до проекту порядку денного засідання комісії було проігноровано. Таким чином, позивач вважає, що бездіяльність головуючого на засіданні окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №175 Островерха О.І. є незаконною та такою, що грубо порушує принцип колегіальності роботи та прийняття рішень окружною виборчою комісією, суперечать приписам п.2. ч.7 ст.36 Закону України "Про вибори народних депутатів України", п.2.15 - 2.17 Порядку №350.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав на підставі викладених у позові фактів і просив суд задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідача, у судовому засіданні та письмових запереченнях, проти задоволення позовних вимог заперечували, посилаючись на те, що пункт 2.7 і 2.8 Порядку №350 розповсюджується лише на членів комісії і має на меті обов'язкове ознайомлення членів комісії з порядком денним. Що ж стосується ознайомлення членів комісії з порядком денним, то їх було повідомлено, про що є реєстраційний запис, за день до засідання, згідно пункту 2.4 Порядку №350. Окрім цього, відповідачі зазначили, що рішення про затвердження порядку денного було прийнято більшістю голосів, згідно частини 13 статті 33 Закону України "Про вибори народних депутатів України", а ОСОБА_5 мала право протягом двох днів після засідання висловити окрему думку у письмовій формі, стосовно рішення, з яким не погоджується. Окрема думка у письмовій формі до окружної виборчої комісії №175 не надходила. З огляду на заперечення та надані під час розгляду пояснення, просили у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Колегія суддів, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановила наступне.
Правовідносини щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, врегульовані положеннями статті 172 КАС України, відповідно до частини 4 якої, рішення, дії чи бездіяльність територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів народних депутатів України, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Таким чином, суб'єкти виборчих процесів чи процесів референдумів мають право на звернення до суду щодо вирішення зазначених спорів лише в тому виборчому процесі або процесі референдуму, в якому вони набули свого статусу суб'єкта виборчого процесу чи процесу референдуму.
Як вбачається з матеріалів справи, Ісаєва Яна Вадимівна зареєстрована в якості уповноваженої особи політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в одномандатному виборчому окрузі №175, відповідно до посвідчення №УП-2674 від 30.08.2012 року.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що позивач є належною стороною у розгляді справи за зверненням до суду в порядку ст.172 КАС України.
Також, колегією суддів з наявних матеріалів справи встановлено, що Постановою Центральної виборчої комісії України №856 від 11.09.2012 року «Про зміни в складі окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року»було включено до складу Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №175 та призначено головою комісії Праско Олену Олексіївну, окрім цього Постановою Центральної виборчої комісії України №645 від 29.08.2012 року «Про зміни в складі окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року»було включено до складу Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №175 та призначено заступником голови комісії Островерх Олександра Івановича.
Пунктом 20 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.
Закон України "Про вибори народних депутатів України", як нормативно-правовий акт, прийнятий для регулювання та деталізації процедури обрання народних депутатів України, встановлює права та обов'язки для суб'єктів виборчого процесу, регламентує порядок висування та реєстрації кандидатів у народні депутати України, та був прийнятий з дотриманням особливої законодавчої процедури.
Відповідно до частини 1 статті 33 Закону України "Про вибори народних депутатів України" основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії, в разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії.
З матеріалів справи та пояснень сторін, вбачається, що 19.09.2012 року відбулось засідання окружної виборчої комісії в одномандатному виборчому окрузі №175 під головуванням заступника голови комісії Островерх Олександра Івановича, оскільки головою комісії Праско Оленою Олексіївною на час скликання та проведення засідання комісії не було складено присягу.
Частиною 10 статті 33 Закону України "Про вибори народних депутатів України" рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 35 Закону України "Про вибори народних депутатів України" документування діяльності окружних виборчих комісій здійснюється в порядку, встановленому статтею 35 вказаного Закону та порядком ведення діловодства виборчих комісій, який затверджено Центральною виборчою комісією.
Пунктами 1, 2 частини 7 статті 36 Закону України "Про вибори народних депутатів України" передбачено, що член виборчої комісії має право брати участь у підготовці питань, що вносяться на розгляд виборчої комісії, виступати на засіданнях виборчої комісії, ставити іншим учасникам засідання запитання щодо порядку денного, вносити пропозиції з питань, віднесених до повноважень комісії.
Членам виборчої комісії надаються проекти рішень комісії та необхідні документи, як правило, не пізніше останнього дня перед днем проведення засідання комісії, однак не пізніш як до початку засідання, відповідно до вимог ч.7 ст.33 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Відповідно до пунктів 2.4, 2.5, 2.6 Порядку №350, проект порядку денного засідання комісії готує секретар комісії згідно з планом роботи та за дорученням голови комісії, а також з урахуванням пропозицій членів комісії, як правило, не пізніше ніж за день до засідання.
Порядок денний після його погодження з головою комісії секретар комісії в обов'язковому порядку разом з інформацією про час і місце проведення засідання доводить до відома членів комісії, як правило, не пізніше останнього дня перед днем проведення засідання, а в день, що передує дню виборів, референдумів, та в день виборів, референдумів - негайно.
Про порядок денний засідання комісії та час і місце його проведення повідомляються, як правило, не пізніше останнього дня перед днем засідання комісії засоби масової інформації та особи, які мають право брати участь у засіданні комісії, а також обов'язково повідомляються особи, запрошені на засідання комісії.
Згідно з п.2.8 Порядку №350, членам комісії проекти рішень і додатків, якщо такі зазначені у тексті рішення, а також, у разі наявності, інші документи надаються, як правило, не пізніше останнього дня перед днем проведення засідання комісії, якщо інше не встановлено законом, однак не пізніше початку засідання.
З матеріалів справи, відповідно до Реєстраційного листа про оповіщення членів окружної виборчої комісії щодо засідання окружної виборчої комісії виборчого округу №175 від 18.09.2012 року, пояснень сторін та показань свідка, ОСОБА_5, яка є членом Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №175, колегією суддів встановлено, що членам Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №175 було повідомлено про час і місце проведення засідання та проект порядку денного на 19.09.2012 року, також було надано проекти рішень до початку засідання комісії.
Таким чином, заступником голови Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №175 було дотримано вимоги ч.7 ст.33 Закону України "Про вибори народних депутатів України" та Порядку №350.
Згідно з пунктом 2.15 Порядку №350, проект порядку денного обговорюється на початку засідання комісії. При цьому питання, внесене до порядку денного, може бути вилучене з нього за ініціативою членів комісії, про що приймається окреме рішення.
Пункти 2.16, 2.17, 2.18 Порядку №350 передбачають, що проект порядку денного за пропозиціями членів комісії та рішенням комісії може бути доповнено питаннями під час його обговорення.
Проект порядку денного затверджується або відхиляється після його колегіального обговорення за рішенням комісії.
Комісією може також бути прийнято рішення про перенесення розгляду додатково запропонованих питань на наступні засідання комісії.
Аналіз зазначених норм Закону України "Про вибори народних депутатів України", Порядку №350, дає підставу суду зробити висновок про те, що члени виборчих комісій мають право вносити пропозиції до проекту порядку денного до його затвердження окружною виборчою комісією.
З пояснень свідка ОСОБА_5 вбачається, що на початку засідання комісії 19.09.2012 року, вона, як член комісії, мала намір під час обговорення проекту порядку денного засідання комісії внести пропозицію доповнити проект порядку денного питанням "Різне", при цьому не пояснила у чому саме полягає питання та вказала на намір виступити під час засідання комісії.
Однак, колегія суддів зазначає, що проект порядку денного за пропозиціями членів комісії та рішенням комісії може бути доповнено саме питаннями під час його обговорення, а не бажанням виступу під час засідання комісії, при тому, що право на виступ на засіданнях виборчих комісій передбачено п.2 ч.7 ст.36 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Також, колегія суддів при вирішенні спору не бере до уваги Акт про виявлення порушення Закону України "Про вибори народних депутатів України" від 19.09.2012 року, оскільки із змісту вказаного акту неможливо встановити яке саме питання до проекту порядку денного засідання комісії могло бути внесено членом виборчої комісії ОСОБА_5.
Відповідно до пояснень відповідачів, судом встановлено, що при проведенні засідання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №175, яке відбулося 19.09.2012 року до комісії не надходили пропозиції від члена окружної виборчої комісії ОСОБА_5 до проекту порядку денного засідання виборчої комісії про внесення питань, за якими можливо прийняти відповідне рішення, оформлене у формі постанови (ч.3 ст.35 Закону України "Про вибори народних депутатів України").
Об'єктивно пояснення відповідачів підтверджується протоколом №4 засідання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №175 від 19.09.2012 року, в якому відсутня зафіксована пропозиція члена окружної виборчої комісії ОСОБА_5 по доповненню проекту порядку денного питанням "Різне".
Згідно частини 13 статті 33 Закону України "Про вибори народних депутатів України" ОСОБА_5 мала право протягом двох днів після засідання висловити окрему думку у письмовій формі, стосовно рішення, з яким не погоджується, проте окрема думка у письмовій формі до окружної виборчої комісії №175 не надходила.
Відповідно до п.3.4 Порядку №350, до протоколу долучаються у вигляді додатків оригінали документів, прийнятих на засіданні, а також викладені в письмовій формі окремі думки членів комісії, які брали участь у її засіданні, але не згодні з прийнятим на засіданні комісії рішенням. Окремі думки членів комісії є невід'ємною частиною протоколу засідання комісії. При цьому, з наявної в матеріалах справи копії протоколу, пояснень відповідачів та свідка, судом не встановлено наявність окремих думок, викладених у письмовій формі.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог щодо бездіяльності заступника голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №175 Островерха Олександра Івановича та бездіяльності голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №175 Праско Олени Олексіївни.
Крім цього, відносно бездіяльності голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №175 Праско Олени Олексіївни, суд зауважує, що частиною другою статті 36 Закону України "Про вибори народних депутатів України" визначено, що статус члена окружної чи члена дільничної виборчої комісії, а також порядок набуття цього статусу визначається цим Законом.
Згідно ч.3,4,5 зазначеної статті Закону України "Про вибори народних депутатів України" член окружної, дільничної виборчої комісії на першому засіданні виборчої комісії, в якому він бере участь, в обов'язковому порядку ознайомлюється зі змістом частин сьомої - дванадцятої цієї статті, після чого складає присягу члена комісії. Особа, яка склала присягу, ставить свій підпис під текстом присяги. Цей документ є невід'ємною частиною документації відповідної комісії. Члену комісії після складення ним присяги видається посвідчення за підписом голови комісії вищого рівня за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією. Відмова скласти присягу означає відмову особи бути членом комісії.
З матеріалів справи судом встановлено, що 19.09.2012 року, головою окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №175 Праско Оленою Олексіївною було прийнято присягу.
З огляду на вищенаведене, колегія суддів вважає, що саме на підставі присяги особа набуває статус члена виборчої комісії, і тільки після її складання несе відповідальність за недодержання виборчих законів України, у тому числі за невиконання своїх обов'язків, оскільки при складанні присяги особа голосно присягає: додержуватися Конституції України та виборчих законів України, чесно і сумлінно виконувати свої обов'язки, виходячи з принципів верховенства права, законності, об'єктивності та неупередженості, забезпечувати реалізацію і захист виборчих прав громадян України.
Отже, станом до 19.09.2012 року, тобто до прийняття присяги головою окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №175 Праско Оленою Олексіївною, остання не набула статусу члена окружної виборчої комісії, а тому у неї були відсутні обов'язки голови виборчої комісії, за невиконання яких можливо визначити неправомірність її бездіяльності.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94, ч.9 ст.172 КАС України з Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в особі Уповноваженої особи політичної партії ВО "Батьківщина" в одномандатному виборчому окрузі № 175 Ісаєвої Яни Вадимівни підлягає стягненню судовий збір у розмірі 32,19 грн. до Державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 4, 69-71, 94, 160 -163, 167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Харківського окружного адміністративного суду, -
ПОСТАНОВИЛА:
В задоволенні адміністративного позову Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в особі Уповноваженої особи політичної партії ВО "Батьківщина" в одномандатному виборчому окрузі № 175 Ісаєвої Яни Вадимівни до Голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 175 Праско Олени Олексіївни та Заступника голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №175 Островерх Олександра Івановича про порушення виборчого законодавства - відмовити в повному обсязі.
Стягнути з Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в особі Уповноваженої особи політичної партії ВО "Батьківщина" в одномандатному виборчому окрузі № 175 Ісаєвої Яни Вадимівни (АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 32,19 грн. до Державного бюджету України (розрахунковий рахунок 31217206784011, одержувач УДКСУ у Червонозаводському районі м.Харкова Харківської області, код ЄДРПОУ 37999628, банк одержувача ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації: 22030001).
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172 - 175 КАС України, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172 - 175 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Біленський О.О.
Суддя Супрун Ю.О.
Суддя Севастьяненко К.О.